Kraj

Drugie czytanie projektu o telepracy

Kraj

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy. Ma ona uregulować telepracę w prawie pracy. Poparcie dla projektu nowelizacji kodeksu pracy zadeklarowały wszystkie kluby parlamentarne.

Muszą czekać, bo nie ma lokali zastępczych

Kraj

Budynek ma już 150 lat, grozi zawaleniem, jest przeznaczony do rozbiórki lecz wciąż mieszkają tam ludzie. Kamienica przy ulicy Malczewskiego w Gdańsku nie zostaje wyburzona, bo... brakuje lokali zastępczych dla mieszkańców kamienicy.

Społeczna obojętność na przemoc wobec słabszych

Kraj

Dwudziestolatek z Białej Podlaskiej przeżył dramatyczne chwile na dworcu PKS w Lublinie: został napadnięty przez małoletnich chuliganów - i nikt nie pospieszył mu z pomocą.

Wszystko wydarzyło się w niedzielę ok. godziny 16. Gdy czekał na przyjazd autobusu, podeszło do niego kilku chłopaków w wieku 13-16 lat i zażądało pieniędzy. Mężczyzna odmówił i ruszył w stronę poczekalni, żeby tam, wśród innych podróżnych, schować się przed napastnikami. Oni jednak poszli za nim. Nie zważając na świadków zaczęli go szarpać usiłując zerwać mu z szyi złoty łańcuszek. Gdy mężczyzna uciekając przed nimi przewrócił się, kopali go i bili po całym ciele. 20-latek dobiegł do jednego z zaparkowanych na placu manewrowym autobusów, wsiadł do środka i poprosił kierowcę o pomoc. Ten, widząc biegnących napastników, którzy wykrzykiwali, że porozbijają szyby w autobusie, kazał poszkodowanemu wysiąść z autobusu.

Ekologiczne torby w Szprotawie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Urząd miasta w Szprotawie zakupił 500 bawełnianych toreb, by sprzedać je mieszkańcom za symboliczną złotówkę. Pomysł nie jest nowy. Ekolodzy z Europy Zachodniej od lat organizują podobne akcje. W Szprotawie wykorzystano pieniądze przeznaczone na edukację ekologiczną. Cena takiej torby u producenta to ponad trzy złote, zaś mieszkaniec Szprotawy, który zaopatrzy się w nią w magistracie, zapłaci tylko złotówkę.

Zamiana toreb foliowych na torby wielorazowe pozwoli na ograniczenie odpadów i zredukowanie zużycia toreb foliowych. Warto zaznaczyć, że jedna „foliówka” powstaje w przeciągu kliku sekund, a rozkłada się od 100 do 400 lat.

Wyniki kontroli PIP w 2007 r.

Kraj | Prawa pracownika

W poniedziałek na konferencji prasowej Główny Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa zaprezentowała wyniki kontroli inspektorów pracy w 2007 r. W wyniku tych kontroli inspektorzy nałożyli ponad 1,7 tys. mandatów karnych na łączną sumę ponad 1,2 mln zł oraz wydali 27 tys. decyzji i 25 tys. wniosków w wystąpieniach skierowanych do pracodawców. Ponadto inspektorzy złożyli 123 wnioski do sądu o ukaranie i zawiadomili prokuraturę o popełnieniu przestępstwa w 66 przypadkach. Do najczęstszych naruszeń należy m.in. nieprawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy, nieudzielanie należytego odpoczynku, zastawianie towarami przejść ewakuacyjnych.

Pielęgniarki znów przyjadą do Warszawy

Kraj | Prawa pracownika

W środę pielęgniarki z OZZPiP przed Sejmem zaplanowały akcję informacyjną. W tym dniu rozpoczyna się pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu. Pielęgniarki mają rozdawać ulotki dla pacjentów. Mają też przedstawić swoje propozycje zmian systemowych w służbie zdrowia. Pielęgniarki mają też zgodę miasta na zgromadzenie przed budynkiem na początku września.

Zablokowano faszystowski koncert w Toruniu

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

W wyniku działań toruńskich antyfaszystów nie odbył się zaplanowany na 18.VIII faszystowski koncert w „Bunkrze” na ul. Wola Zamkowa. Wywarta presja na najemcach lokalu spowodowała, że ci wycofali się z brania udziału w organizacji koncertu, na którym miały zagrać propagujące nacjonalizm zespoły: THE PIŹDZIORES, POTOP, BIAŁY PROTEST, H8, BASTION, ZADRUGA.

Tego samego dnia w Toruniu mimo presji wywieranej przez policję, odbył się koncert pod hasłem FASZYZM NIE PRZEJDZIE! na którym zagrały zespoły APATIA (legenda sceny hc/punk z Poznania), DIE LAST (emo core z Gdańska), 365 DNI (punk Ciechanów), Dj K.U.L.A.(Toruń).

Dzięki dla ANTIFA za wsparcie!

Toruń miastem bez faszystów!

Kielce: "Dosyć złodziejskiej prywatyzacji kosztem pracowników"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ze względu na trwający od wtorku strajk pracowników MPK od niedzieli zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza w Kielcach. Na ulice miasta wyjechać mają autobusy przystosowane do komunikacji międzymiastowej, które mieszczą mniej pasażerów niż autobusy komunikacji miejskiej dlatego na bardziej uczęszczane trasy wyjedzie ich więcej. Autobusy mają jeździć przede wszystkim w godzinach 4-10 i 14-19, ze względu na wyjazdy do pracy lub powroty z pracy.

Kierowcy protestują pod hasłem: "Dosyć złodziejskiej prywatyzacji kosztem pracowników", okupują zajezdnie i oczekują na rozmowy z kierownictwem MPK, w piątek z geście dobrej woli zrezygnowali z postulatu o odwołaniu kierownictwa MPK. Dziś kierowcy zablokowali wjazd na plac, gdzie miały stanąć sprowadzone przez miasto zastępcze autobusy, na placu jest wciąż 80 osób. Autobusy eskortowane są przez policje.

Na skutek trwającego strajku Kielce zerwały z MPK umowę o świadczenie usług przewozowych komunikacji miejskiej. MPK Kielce zapisuje codziennie 1,3 mln złotych straty, co jak przewiduje zarząd firmy, może spowodować utratę płynności finansowej i rozpoczęcie postępowania upadłościowego.

PiS nie solidaryzuje się z wiejskimi dziećmi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Podczas kampanii wyborczej PiS obiecywał zrównanie szans edukacyjnych dzieci ze wsi do dzieci z miast. Miało się tak stać m.in. dzięki małym wiejskim przedszkolom finansowanym z kas samorządowych i funduszy UE, takich przedszkoli jest w Polsce 800 i uczęszcza do nich 9 tys. dzieci.

Posłowie PiS rok temu wpisali wiejskie przedszkola do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Nowelizacja utknęła jednak w sejmowej komisji edukacji, ponieważ minister Giertych nie chciał realizować pomysłów PiS, a swoje własne przepychał przez komisję "Solidarne państwo".

W skutek tego zawirowania przedszkola na wsiach mogą przestać istnieć. Unijne pieniądze kończą się w grudniu, a w skutek niewpisania wiejskich przedszkoli do ustawy o systemie oświaty samorządy nie będą mieć podstaw do ich utrzymywania.

Chce zostać bezpaństwowcem i pozywa prezydenta RP

Kraj

W maju ubiegłego roku na znak protestu przeciwko wręczeniu nominacji ministerialnych Romanowi Giertychowi i Andrzejowi Lepperowi łodzianin Krzysztof Deroń, poeta i fotografik, postanowił zrzec się obywatelstwa polskiego.

Deroń złożył w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim oświadczenie, że chce zostać bezpaństwowcem. Sprawa powinna zostać rozpatrzona przez prezydenta RP w ciągu miesiąca, ale Deroń został wezwany dopiero parę dni temu do Urzędu wojewódzkiego w celu złożenia wyjaśnień.

Krzysztof Deroń jest oburzony. Mimo, że zarówno Lepper jak i Giertych przestali już być ministrami jego decyzja się nie zmieniła. Łodzianin zamierza pozwać władze polskie za opieszałość.

Abramowszczyzna odwołana

Kraj | Ruch anarchistyczny

Dziś organizatorzy tegorocznej Abramowszczyzny - spotkania środowisk anarchistycznych i wolnościowych w Poznaniu ogłosili, że impreza nie dojdzie do skutku. W oświadczeniu wydanym na tą okoliczność możemy przeczytać, że „efekt merytoryczny nie zawsze” organizatorów „zadawalał”, pomimo „dość dużego wysiłku organizacyjno-logistycznego”. Do tego „rezonans dyskusji podejmowanych na Abramowszczyźnie był coraz słabszy.”

Powodem coraz słabszego rezonansu dyskusji jest zdaniem organizatorów „słabość dotychczasowej formuły ruchu anarchistycznego” oraz „coraz bardziej widoczne rozłamy”. Być może zabrakło także sił w związku z wieloma wydarzeniami, w które angażowali się twórcy Abramowszczyzny, jak np. organizacja 1 maja Konferencji Pracowniczej. Pełna treść oświadczenia dostępna na stronie Rozbratu.

Faszystowski koncert odwołany, koncert antyfaszystowski odbędzie się

Kraj

18 sierpnia w Toruniu zaplanowane były dwa koncerty - jeden faszystowski, organizowany przez NOP, jeden antyfaszystowski. Koncert faszystowski jednak został odwolany. Więcej informacje o koncercie antyfaszystowskim znajduje się tu: http://torun.indymedia.org/

MEN chce wprowadzenia godziny policyjnej dla nieletnich

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka

W przygotowanej przez MEN - za rządów Giertycha - nowelizacji ustawy o systemie oświaty, znalazł się m.in. zapis o wprowadzeniu "możliwości zarządzania przez gminne władze samorządowe godziny bezpieczeństwa dla nieletnich". Projekt został przekazany do konsultacji międzyresortowych i wszystko wskazuje, że uchwaleniem nowelizacji zajmie się już nowy Sejm. Nowy minister edukacji Legutko jest zwolennikiem "zera tolerancji".

MON reklamuje tarczę staroście

Kraj | Tacy są politycy

Będzie kasa, będzie pracy... tak zwykłe politycy reklamują inwestycje militarne. Wczoraj Aleksander Szczygło reklamował tarczę antyrakietową staroście słupskiego Sławomira Ziemianowicza. Wczoraj Ziemianowicz mówił dziennikarzom: - Dla mnie najważniejsze jest, jak tarcza oddziałuje na środowisko, czy miejscowe firmy będą uczestniczyły w budowie, a także jakie będą zasady użytkowania lotniska.

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy

Kraj

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o Straży Granicznej. Teraz zasady przekraczania granicy Polski będzie regulował kodeks graniczny Schengen.

Nowelizacja utrzymuje przejściowo kontrolę obywateli Unii na polskich granicach do czasu decyzji Rady Unii Europejskiej o przyjęciu Polski do strefy Schengen. Wtedy będą oni mogli przekraczać granicę w każdym miejscu, bez konieczności poddawania się kontroli. Obywatele polski także będą mogli przekraczać granicę Polski bez kontroli. Polska prawdopodnie wejdzie do strefy Schengen 1 stycznia 2008 r.

Kanał XML