Świat

Kolejny mur: Arabia Saudyjska odgrodzi się murem od Iraku

Świat

Arabia Saudyjska rozpocznie w przyszłym roku prace nad budową mierzącego około 900 kilometrów długości "muru bezpieczeństwa" wzdłuż granicy z Irakiem. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 12 miliardów dolarów, w tym pół miliarda dolarów na budowę, a resztę na bazy wojskowe i sprzęt służący do nadzoru.

Niemieccy naziści plajtują

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Jak informuje GW, neonazistowskiej partii NPD grozi plajta. Inspektorzy finansowi Bundestagu odkryli, że Frank Golkowski, lider NPD w Turyngii, od kilku lat fałszował księgi partii, podkładając fikcyjne dowody wpłat darowizn. Udowodniono mu aż 135 fałszerstw finansowych. W związku z tym Bundestag postanowił, że partia musi oddać 863 tys. euro dotacji. Nici także z kolejnej transzy 300 tys. euro dotacji, którą na konta NPD Bundestag miał przelać w lutym 2007 za wejście partii do landtagu Meklemburgii.

Niemieckim nazistom stanęło przed oczami widmo ruiny finansowej, bo bez pomocy finansowej państwa sami nie dadzą rady. - Sytuacja jest poważna - powiedział "Spieglowi" skarbnik NPD Ernst Kemmer. A plany mieli wielkie - chcieli rozbudować swoją siedzibę we wschodnioberlińskim Köpenick, w przyszłym roku chcieli też przeprowadzić szeroko zakrojoną polityczną ofensywę, rozbudowywać struktury.

Być może NPD przyjdzie z pomocą neonazistowska Fundacja Wilhelma Tietjena i stojący za nią prawnik Jürgen Rieger. Pomóc może także sojusz z drugą, konkurencyjną partią neonazistowską DVU.

Meksyk: Protesty przeciwko Wal-mart

Świat | Protesty

Ok. 1000 osób protestowało we wtorek przed marketem Wal-Mart, na przedmieściu stolicy, oskarżając firmę o sprzedawanie towarów po nadmiernie zaniżonych cenach. Aktywiści twierdzą, że Wal-Mart sprzedaje, zwłaszcza artykuły rolne, poniżej kosztów produkcji. W rezultacie lokalni producenci ponoszą straty a właściciele małych sklepów są wypierani z rynku. Demonstranci wdarli się do wnętrza supermarketu i przez pewien czas blokowali dostęp do półek z towarami.

Kolejni Polacy wykorzystywani we Włoszech

Kraj | Świat | Prawa pracownika

Polacy wraz z Rumunami, Bułgarami i Rosjanami pracowali po 10 godzin w fabryce produkującej wyroby z drewna w miejscowości Mondragone. Zarabiali dziennie 2-3 euro.

W zakładzie interweniowali karabinierzy. W firmie, produkującej między innymi skrzynki na warzywa i owoce oraz drewniane podesty i panele, pracowało 30 cudzoziemców bez prawa pobytu. Niektórzy imigranci, jak się okazało, byli tam już od ponad dwóch lat. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, określili warunki pracy i życia robotników jako "nieludzkie i krytyczne".

Jak zarobić na ograniczaniu wolności: konferencja w Arizonie

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Militaryzm

W dniach 13-14 listopada w Tucson w Arizonie odbywa się konferencja COMDEF 2006, na której zebrali się „eksperci od spraw globalnego bezpieczeństwa”. Celem konferencji jest ułatwienie współpracy sektora publicznego i prywatnego kapitału dla zwiększenia zakresu i zyskowności przedsięwzięć związanych z „globalnym bezpieczeństwem”.

Na konferencji będą obecni przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA, prywatnych firm, takich jak Raytheon, Lockheed Martin, Boeing i dyplomaci Izraela, Kanady, Meksyku, Południowej Korei, Indii, Norwegii i Australii.

Jedną z inicjatyw promowanych na konferencji będzie FlexiBorder, inicjatywa firmy Strategic Defense Solutions LLC, która ma na celu umożliwienie jak najbardziej płynnego przepływu towarów i kapitału przez granice, jednocześnie maksymalnie ograniczając swobodę poruszania się ludzi. Plan zakłada rozszerzenie muru granicznego pomiędzy USA a Meksykiem daleko na terytorium Meksyku, aby chronić trasy handlowe, porty, kurorty i inne strefy inwestycyjne, odcinając jednocześnie dostęp potencjalnym nielegalnym imigrantom.

Protest pracowników cudzoziemców w Hongkongu

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

Około 2000 opiekunek, kucharek i służących przemaszerowało ulicami Hongkongu. Demonstrantki były głównie z Filipin, Tajlandii oraz Indonezji i protestowały przeciwko nowemu prawu, które nakazuje im opuścić miasto, jeśli po zwolnieniu nie znajdą nowego zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni. Pracownice także domagały się lepszych płac i mniejszej opłaty dla agencji pracy.

W Hongkongu pracuje ponad 216 tys. takich kobiet, może nawet więcej. Związek Indonezyjskich Migrantów Pracowników twierdzi, że większość tych pracowników dostaje od 149-199 euro miesięcznie. Jednak minimalna pensja dla pracowników domowych w Hongkongu jest o wiele wyższa - 338 euro.

Zabójstwo Politkowskiej: Gra dla władzy?

Świat

Zabójstwo Politkowskiej to prowokacja wymierzona we władze - przekonuje w rządowej publikacji "Rossijskaya Gazieta". "Morderstwo ma rzucić cień na władzę, którą krytykowała Politkowska." Gazeta już w kilka dni po zabójstwie Politkowskiej sugerowała, że zleceniodawcami mordu mogą być "osoby mieszkające za granicą", które dążą do skompromitowania prezydenta Putina. Dla rosyjskich czytelników jest to równoznaczne z oskarżeniem oligarchy Borysa Bierezowskiego.

Demonstracja w obronie laickiego charakteru Turcji

Świat

W Ankarze w sobotę pogrzeb byłego premiera Turcji Bulenta Ecevita stał się demonstracją na rzecz utrzymania laickiego charakteru państwa tureckiego. 25 tys. osób wzięło udział w demonstracji/pogrzebie. Tłumy zgromadzone na placu wokół największego meczetu Ankary, Kocatepe, przyjęły gwizdami przybycie obecnego premiera, Recepa Tayyipa Erdogana, jego ministra spraw zagranicznych, Abdullaha Gula oraz innych członków rządu i kierownictwa rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Erdogan jest umiarkowanym islamistą. Ubolewa, że jego córki muszą uczyć się w USA, bo w tureckiej szkole musiałyby zdjąć chusty. Więc zapowiedział zniesienie zakazu noszenia chust muzułmańskich w szkołach i urzędach państwowych. On także wprowadził projekt ustawy, umożliwiającej picie alkoholu tylko w wyznaczonych strefach i i próbował wprowadzić kary więzienia dla kobiet za zdradę mężów. Odstąpił od tego zamiaru dopiero pod naciskiem Unii Europejskiej.

Donald Rumsfeld na ławie oskarżonych

Świat

Donald Rumsfeld, były sekretarz obrony USA, który w ostatnich dniach złożył dymisję, może zostać oskarżony przed sądem w Niemczech za rolę, jaką odegrał w naruszeniach praw więźniów w więzieniach administrowanych przez wojsko w Abu Ghraib i w Zatoce Guantanamo.

Oskarżenie, które ma trafić w przyszłym tygodniu do prokuratora będzie dotyczyć oprócz Rumsfelda także Prokuratora Generalnego Alberto Gonzalesa, byłego dyrektora CIA George Teneta i innych starszych rangą urzędników.

Protesty przeciw "Castorowi"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

12 listopada Cały dzień trwają protesty. Aktywiści zablokowali tory. Poniżej zamieszczamy więcej zdjęć.

11.11 Około 8000 osób i 200 traktorów protestowało przeciw transportowi Castora (pociąg z radioaktywnymi materiałami). Pociąg nie mógł ruszyć przez wiele godzin. Policja pobiła demonstrantów, w tym 12-letnią dziewczynę, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

W piątek wieczorem, pociąg ruszył z fabryki plutonu w Hadze.

W piątek 10 listopada ok. 20 tys. policjantów zostało zmobilizowanych w Niemczech, aby chronić transport radioaktywnych materiałów do miasteczka Gorleben. Transporty te są zwykle powodem ostrych protestów. W tym roku odbędą się protesty w Niemczech i we Francji wzdłuż drogi transportu. Największy protest jest zaplanowany na 12 listopada.

Rumunia: Marsz przeciw dyskryminacji

Świat

10 listopada ok. dwustu osób brało udział w demonstracji przeciw dyskryminacji w Bukareszcie. W demonstracji brali udział anarchiści i inni aktywiści. Demonstranci protestowali przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, bądź orientację seksualną.

W trakcie demonstracji, ludzie złożyli hołd przed pomnikiem ofiar nazistów.

Mała grupa chuliganów próbowała zatrzymać marsz, ale bezskutecznie.

Zakonnica skazana za udział w masakrze

Świat

Siostra Theophister Mukakibibi, która pracowała w szpitalu w Butare, w Ruandzie, pomogła milicjantom z plemienia Hutu w wymordowaniu setek pacjentów szpitala w tym mieście podczas krwawych wydarzeń w 1994 r. Przeprowadziła wśród chorych selekcję według przynależności plemiennej: pacjentów należących do plemienia Tutsi wyprowadziła przed szpital, gdzie czekali już na nich oprawcy z pistoletami i maczetami. Zakonnica została skazana na 30 lat więzienia.

W 2001 r. dwie ruandyjskie zakonnice zostały skazane przez belgijski sąd za pomoc w masowych morderstwach. Trybunał ONZ działający w Tanzanii skazał katolickiego księdza, któremu udowodniono, że nakazał zamordowanie 2.000 ludzi, którzy szukali schronienia w jego kościele.

Rozmowy przez Skype będą podsłuchiwane ?

Świat

O ile podsłuchiwanie rozmów z telefonów stacjonarnych i komórkowych nie nastręcza większych problemów, z telefonią internetową nie jest już tak łatwo. Szwajcarzy szukają rozwiązania tego problemu w podrzucaniu podejrzanym komputerowych trojanów. O tajnym dotąd projekcie, realizowanym przez resort łączności, poinformowała w niedzielę gazeta "SonntagsZeitung", a za nią wiele portali internetowych.

Podsłuchiwanie telefonii internetowej (tzw. technologia VoIP) jest szczególnie trudne, jeśli podsłuchiwany korzysta z zagranicznych serwerów, wybiera dostawcę usług VoIP, oferującego szyfrowaną łączność (np. popularny Skype), bądź prowadzi rozmowę w ramach bezpośredniego połączenia dwóch komputerów i sam ją szyfruje.

Toksyczne odpady na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Władze Wybrzeża Kości Słoniowej zwróciły do francuskiego portu Le Havre statek zawierający 3 tys. ton sześciennych toksycznych odpadów, które spowodowały śmierć 10 osób w Abidżanie, a u ponad 100 tys. wywołały wymioty i problemy z oddychaniem.

Ładunek na statku należał do holenderskiej firmy Trafigura. Firma nie przyznała się do odpowiedzialności za wywóz toksycznych odpadów do Wybrzeża Kości Słoniowej mówiąc, że wynajęła miejscową firmę w celu pozbycia się odpadów.

Dyskryminacja muzułmanów na lotnisku w Paryżu

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Administracja do spraw bezpieczeństwa na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu odebrała przepustki 72 muzułmanom pracującym w newralgicznych strefach lotniska. Podanym oficjalnie powodem miały być „powiązania oskarżonych z ekstremistami” i „niewłaściwa postawa”, jednak żadnych szczegółów nie ujawniono.

W obronie pracowników wystąpiły związki zawodowe. Zdaniem działaczy związkowych, sprawa jest typowym przypadkiem dyskryminacji wyznaniowej. Jedyną kwestią, która nie budzi wątpliwości jest to, że oskarżeni – choć nie byli szczególnie gorliwymi muzułmanami - faktycznie wykonali podróż do Mekki. Dziś związki zawodowe pracowników lotniska podejmą decyzję, czy wszcząć działania strajkowe.

Decyzja o ograniczeniu uprawnień pracownikom – co w praktyce oznacza, że nie będą mogli wykonywać swojego zawodu – została wydana po tym, jak rozpowszechniła się plotka o istnieniu tajnych sali modlitewnych na lotniskach, gdzie mieliby zbierać się ekstremiści.

Kanał XML