Świat

Wielka Brytania państwem policyjnym

Świat

Organizacja obrony praw obywatelskich Privacy International przeprowadziła badania w 37 krajach mające na celu porównanie poziomu gwarancji konstytucyjnych przeciw inwigilowaniu obywateli i ich funkcjonowania w praktyce. Brano pod uwagę m.in. monitoring wizualny, podsłuchy telefoniczne, zbieranie danych o dokonywanych zakupach.

W raporcie Wielka Brytania została umieszczona razem z Rosją, Chinami, Malezją i Singapurem jako kraj, w którym stosuje się permanentną inwigilację obywateli. USA, Tajlandia i Filipiny wypadły nieco lepiej w rankingu.

Powtórka rewolucji w Kirgistanie

Świat | Tacy są politycy

Siedem tysięcy ludzi zebrało się dziś na głównym placu stolicy Kirgistanu, żądając dymisji prezydenta Bakijewa. Gniew protestujących wzbudził brak zmian w konstytucji obiecanych przez nowego prezydenta po przejęciu przez niego władzy po tzw. „Rewolucji Tulipanów”. Wiele wskazuje na to, że nowy prezydent nie zamierza rezygnować z szerokich uprawnień zdobytych przez jego poprzednika Akajewa.

Demonstranci zapowiadają, że jeśli nie dojdzie prędko do zmian w konstytucji, obalą nowego prezydenta tak, jak w marcu 2005 obalili Akajewa, który salwował się ucieczką do Moskwy.

Biała twarz czarnego rządu

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Tacy są politycy

W nocy z wtorku na środę zmarł P.W. Botha, przywódca rasistowskiego reżimu Apartheidu w latach 1978-1989. Był on twórcą strategii nazwanej „Totalny atak” polegającej na narastającej kampanii represji wobec czarnego ruchu oporu wobec rządów białych. Botha osobiście nakazał wysadzenie w powietrze siedziby Południowoafrykańskiej Rady Kościołów w 1988 r. W wyniku ataku kilkadziesiąt osób zostało rannych. Pod nadzorem Bothy prowadzono również kampanię podkładania ładunków wybuchowych pod kina, które wyświetlały film „Cry Freedom” o walce z Apartheidem.

Dziś Nelson Mandela i inni przywódcy byłej opozycji wyrazili uznanie byłemu dyktatorowi za otwarcie drogi do przemian w RPA.

Ekonomiczne konsekwencje rasistowskiej ustawy w Pennsylwanii

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka

Dziś w miasteczku Hazelton w Pennylvanii wchodzi w życie precedensowa ustawa zakazująca wynajmowania mieszkań nielegalnym imigrantom pod karą grzywny i odmawiająca przedłużenia prawa do działalności gospodarczej tym firmom, które zatrudniają nielegalnych imigrantów.

Pretekstem do wprowadzenia uchwały było skazanie dwóch nielegalnych imigrantów z Dominikany za zabójstwo. Jednak tłem jest oczywiście szeroko rozpowszechniony stereotyp rozpowszechniony wśród niedouczonych rasistów, że imigranci rzekomo zabierają pracę rdzennym mieszkańcom.

Prowokacja Łukaszenki

Świat

Celnicy "odnaleźli" heroinę, amfetaminę i haszysz w samochodzie Andżeliki Borys. Borys "na razie" występuje w tej sprawie jako świadek. Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, już 79 razy została wyzwana i przesłuchiwana przez milicję, prokuraturę i KGB.

Meksyk: Masowy protest przeciwko krwawej szarży wojska i policji na strajkujących nauczycieli

Świat

W proteście przeciwko przemocy i przelewowi krwi, do którego posunęły się władze meksykańskie tłumiąc strajk 70.000 nauczycieli, tysiące demonstrantów wyszły na ulicę w Oaxaca, stolicy stanu o tej samej nazwie.

Dwaj zabici i dziesiątki rannych to bilans niedzielnej szarży wojska i policji, wspieranych przez samochody pancerne i śmigłowce, na wielotysięczny tłum nauczycieli, którzy zabarykadowali się na centralnym placu Oaxaca.

Wzięli konsulat szturmem

Świat | Ruch anarchistyczny

Dziś duża grupa anarchistów wtargnęła do konsulatu Meksyku w Raleigh w Północnej Karolinie. Grupa zajęła konsulat na ponad 3 godziny. Podobna akcja miała miejsce w Indianapolis. Skandowali "solidarity means attack, for Brad/Oaxaca we will fight back!" Grupa zajęła konsulat na 15 minut, ale potem ludzie się rozeszli, kiedy przyjechała policja.

Akcje odbyły się w różnych krajach świata. Więcej informacji o tym jutro.

Chłopcy Wuja Sama gubią swoje zabawki

Świat

Według raportu, opracowanego przez urząd specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku, zaginęły na przykład tysiące pistoletów kalibru 9 mm, setki karabinów i innego rodzaju broni. Pentagon nie zarejestrował numerów seryjnych blisko pół miliona sztuk broni wysłanej do Iraku, uniemożliwiając wyśledzenie, do kogo ta broń trafiła.

Protest pod konsulatem Meksyku w Nowym Jorku

Świat | Protesty

Dziś rano około 200 demonstrantów z powodzeniem zablokowało meksykański konsulat w Nowym Jorku w proteście przeciwko nasilającej się kampanii przemocy rządu meksykańskiego przeciwko ludności stanu Oaxaca. 12 osób zostało aresztowanych podczas pokojowego protestu.
Pod komisariatem policji, gdzie są przetrzymywani uczestnicy dzisiejszej akcji jest organizowana pikieta wsparcia.

Aresztowani, to m.in. Brandon, który był ubrany w białą koszulkę z czerwoną plamą na brzuchu symbolizującą ranę od której umarł Brad Will i mężczyzna, który zawiesił baner na latarni naprzeciwko konsulatu.

Trzech ludzi przykuło się do drzwi konsulatu.

Represje w Oaxaca

Świat

Vincente Fox podjął decyzję o wysłaniu sił federalnych do Oaxaca. Setki uzbrojonych policjantów walczyły z demonstrantami. Nie wiadomo ilu zostało zatrzymanych, ale nie mniej niż 50 osób. Podczas niedzielnych walk między demonstrantami a policją federalną zginął jeden z protestujących, może więcej. Wiele osób zostało rannych. Pracownik organizacji zajmującej się prawami człowieka powiedział, że zabity to 15-letni chłopak, który został uderzony pojemnikiem z gazem łzawiącym.

Dzień wcześniej w strzelaninie podczas antyrządowych rozruchów zginęło w Oaxaca pięć osób, w tym Brad Will z IMC.

Bush przygotowuje stan wojenny w USA

Świat

Prezydent George Bush podpisał tzw. „Defense Authorization Act” akt prawny, który ułatwi wprowadzanie stanu wojennego na terytorium USA. Nowe prawo zdejmuje szereg ograniczeń, które obowiązywały od czasu tzw. Posse Comitatus Act z 1878 r., który gwarantował, że wojska nie zostaną użyte do pilnowania porządku, chyba że stanie się tak w wyniku ustawy Kongresu, lub zmiany konstytucji. Oczywiście już wcześniej prezydenci USA usuwali niewygodne dla siebie zapisy na potrzeby bieżącej polityki. W 1946 r. Harry Truman wykorzystał poprawki, które umożliwiły my wysłanie wojsk federalnych do stłumienia strajku kolejarzy. W 1973 r. wysłano wojska federalne przeciwko Indianom w Wounded Knee, a w 1992 r. wykorzystano armię przeciwko buntownikom w Los Angeles.

Las Vegas przeciw Food Not Bombs

Świat | Tacy są politycy

Władze miasta Las Vegas złożyły apelację w sprawie werdyktu sądu niższej instancji o sprzeczności z konstytucją prawa o zakazie dostarczania żywności bezdomnym.

Sprawa dotyczyła Patricka Banda, aktywisty z Kalifornii, który został oskarżony o karmienie bezdomnych w parku w centrum Las Vegas. Sędzia George Assad umorzył sprawę, gdyż uznał, że prawo zakazujące rozdawania żywności bezdomnym jest sprzeczne z konstytucją.

Czy Czeczenia zmieni nazwę?

Świat

Promoskiewski prezydent Czeczenii Ału Ałchanow powiedział, że rozpatrywana jest propozycja zmiany nazwy republiki. Podczas konferencji prasowej w Sankt-Petersburgu Ałchanow zasugerował, że Czeczenia mogłaby zmienić nazwę na Republika Nochczijn, ponieważ sami Czeczeni używają wobec siebie czeczeńskiego określenia "Nochczi".

Kolejna śmierć aktywisty w Oaxaca

Świat

Brad Will, poeta, aktywista i dziennikarz Indymediów z Nowego Jorku zginał w Oaxaca. Został postrzelony i zginął na miejscu. Towarzyszący mu Oswaldo Ramirez jest ranny. Jego stan jest nieznany.

Brad był bardzo aktywnym działaczem społecznym. Zginął w wieku 36 lat. Ja go pamiętam jako uczestnika i weterana różnych wielkich protestów jak w Pradze czy Cancun, ale był też rezyserem filmów dokumentalnych i poetą.

Setki osób zginęły w Oaxaca z powodu represji.

Policyjne państwo na przedmieściach miast Francji

Świat

W rocznicę zamieszek we Francji skierowano cztery tysiące policjantów i żandarmów na tzw. przedmieścia miast Francji. Zamieszki zaczęły się 27 października 2005 r. na paryskim przedmieściu Clichy-sous-Bois, kiedy policja przyczyniła się do przypadkowej śmierci dwóch nastolatków. 400 osób zostało skazanych na kary więzienia.

Kanał XML