Świat

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem poszli do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania..

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania.

Uczniowie popierają strajk nauczycieli w Grecji – masowe okupacje szkół i represje anarchistów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Nauczyciele w Grecji strajkują od 6 tygodni. Niektórzy z nich wrócili do pracy po tym, jak uczniowie okupowali ponad 900 szkół w kraju. Uczniowie walczą nie tylko z systemem, ale czasami nawet były incydenty z rodzicami, którzy próbowali wyciągnąć ich z akcji.

W Grecji jest związek wszystkich służb cywilnych, który popierał strajk – tak więc inni pracownicy przyłączyli się do protestu. W środę 25 października odbył się duży protest w Atenach. Po demonstracji policja zaatakowała anarchistów bez powodu. Pobiła i aresztowała dwie osoby. Kilka osób musiało zostać hospitalizowanych.

Strajk greckich nauczycieli

Świat | Edukacja/Prawa dziecka

Od ponad miesiąca dzieci w Grecji nie chodzą do szkoły z powodu strajku płacowego nauczycieli. Dziś okaże się, czy kilkaset publicznych szkół podstawowych pozostanie zamkniętych przez kolejne tygodnie. Nauczyciele zdecydują, czy przedłużają strajki i w jakiej formie.

Rok szkolny w Grecji zaczął się 18 września, ale właściwie tylko dla uczniów szkół prywatnych. Nauczyciele z publicznych szkół podstawowych i średnich rozpoczęli bowiem strajk, domagając się podwyżek przeciętnej płacy z 950 do co najmniej 1400 euro miesięcznie.

We Włoszech codziennie umiera 90 osób z powodu błędów lekarskich

Świat

Codziennie we włoskich szpitalach na skutek błędów lekarskich i bałaganu organizacyjnego umiera 90 osób - twierdzi tamtejsze stowarzyszenie medyczne.

Rocznie na skutek złego leczenia umiera we Włoszech ok. 33 tys. osób, czyli więcej niż w wyniku wypadków samochodowych - Połowy tych zgonów da się uniknąć, także dzięki poprawie organizacji pracy w szpitalach.
Najczęściej do tragicznych pomyłek dochodzi na salach operacyjnych (32 proc.) i oddziałach szpitalnych (28 proc.). Najwięcej błędów popełniają ortopedzi i traumatolodzy (16 proc.) oraz onkolodzy (13 proc.).

Kolejni cywile zamordowani na Zachodnim Brzegu Jordanu

Świat | Militaryzm

Izraelscy żołnierze zastrzelili w piątek rano na Zachodnim Brzegu Jordanu trzech Palestyńczyków. Dwu zabitych zostało na terenie obozu uchodźców palestyńskich al-Fara, niedaleko Dżeninu - trzeci zginął we wsi Jamun w tym samym rejonie.

Człowiek ten został zastrzelony, gdy wdrapywał się na dach domu by lepiej przyjrzeć się operacji izraelskich sił. Dwie inne ofiary to - jak twierdzi miejscowa ludność - cywilni mieszkańcy obozu al-Fara, rzucający kamieniami w kierunku żołnierzy. Izraelczycy odpowiedzieli na kamienie ogniem.

Starbucks próbuje ukraść Etiopii prawo do używania nazw kawy

Świat | Gospodarka

Korporacja Starbucks stara się przejąć na własność prawo do używania nazwy kaw Yirgacheffe, Sidamo i Harar uprawianych w Etiopii. Narodowe Stowarzyszenie Kawy, którego głównym udziałowcem jest Starbucks, usiłuje zablokować aplikacje Etiopii w amerykańskim urzędzie patentowym dotyczące nazw gatunków kawy pochodzących z tego kraju. Rząd Etiopii oświadczył, że nie zamierza wprowadzać stałej opłaty za wykorzystanie nazwy, a jedynie chce za pomocą zastrzeżenia nazwy powoli budować markę kaw produkowanych w Etiopii i sprawić, by Starbucks i inne korporacje handlujące kawą zaczęły płacić bardziej sprawiedliwe ceny za kupowany towar.

Według stowarzyszenia Oxfam, w wyniku zaniżania cen skupu przez Starbucks rolnicy w Etiopii tracą rocznie ponad 100 milionów dolarów.

Minuta w Iraku to 380 tysięcy dolarów

Świat | Militaryzm

Każdej sekundy obywatele USA są zmuszeni przez rząd do wydawania na wojnę w Iraku 6300 dolarów, a za każdy kolejny rok około 200 miliardów dolarów, informuje "International Herald Tribune".

Koszty operacji Irackiej mogą przekroczyć nawet 2 biliony dolarów, jeśli do rachunku włączyć również długotrwałe wydatki, na przykład na opiekę lekarską dla tysięcy rannych żołnierzy USA. Jest to cztery razy więcej niż trzeba, by zapewnić na najbliższe 10 lat ubezpieczenie medyczne 47 milionom Amerykanów, którzy obecnie go nie mają. Albo 1600 razy więcej niż przeznaczył prezydent Bush na wynalezienie ogniw wodorowych, które mają być czystym źródłem energii w samochodach, domach i fabrykach.

Tymczasem w marcu 2003 roku minister obrony USA Donald Rumsfeld oceniał, iż łączne koszty operacji nie przekroczą 50 miliardów dolarów.

Turcja: demonstracja przeciw warunkom w więzieniach

Świat | Protesty

Wczoraj demonstranci blokowali most Bosforski łączący europejską i azjatycką część Stambułu. Protestowali przeciw złym warunkom w więzieniach. Policja rozpędziła demonstrantów i kilka osób zostało zatrzymanych.

Wszyscy wiemy, jakie są warunki w tureckich więzieniach. Strażnicy bezkarnie stosują przemoc wobec skazanych. Obecnie jest około 20 tys. politycznych więzniów w Turcji.

Jose Delgado prowadzi strajk głodowy

Świat | Ruch anarchistyczny

Jose Delgado, hiszpański anarchista odsiadujacy w Niemczech karę 14 lat więzienia, jako jeden z "czwórki z Aachen", od 1 października prowadzi akcję protestacyjną polegajacą na nieprzyjmowaniu więziennego jedzenia.

24 lata więzienia dla byłego dyrektora Enronu

Świat

Jeffrey Skilling, został skazany przez sąd okręgowy w Houston na karę 24 lat i 4 miesięcy więzienia. Skilling ma również zapłacić 45 mln dol. odszkodowania dla akcjonariuszy firmy.

Skilling i Ken Lay zostali w maju br. uznani winnymi zdefraudowania aktywów koncernu i prowadzenie fałszywej księgowości w celu wykazywania nieistniejących zysków i ukrywania rosnącego zadłużenia. Lay zmarł w lipcu br. na atak serca.

W rezultacie bankructwa Enronu tysiące ludzi straciło pracę (Enron zatrudniał ok. 21 tys. osób) a posiadacze akcji koncernu ponieśli straty na sumę ok. 60 mld dol. (często tracąc dorobek całego życia). Fundusz emerytalny firmy stracił ponad 2 mld dol.

Brudne dolary gwiazdy rocka

Świat | Blog | Tacy są politycy

Podczas listopadowych protestów przeciwko spotkaniu ministrów finansów państw należących do grupy G20 szczególną uwagą będzie się cieszyć Bono, wokalista U2. Bono jest członkiem zarządu firmy Pandemic, która jest podwykonawcą Armii Amerykańskiej i sponsorowanego przez CIA Instytutu Twórczych Technologii. Firma Pandemic wypuściła właśnie na rynek grę „Mercenaries 2: Word In Flames”, której akcja osadzona jest w Wenezueli i polega na obaleniu panującego tam dyktatora. Gry firmy Pandemic są wykorzystywane przez armię amerykańską do reklamy wojska i werbowania młodych ludzi zafascynowanych zabijaniem nie tylko na ekranie. Osadzenie fabuły w Wenezueli wpisuje się w trend demonizujący ten kraj i przygotowujący grunt pod możliwą interwencję militarną, której celem – jak zwykle – byłoby opanowanie złóż ropy naftowej.

Licencja na zabijanie wielorybów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Islandia złamała obowiązujące od 1986 r. globalne moratorium na komercyjny połów wielorybów. Po raz pierwszy od lat 80tych zabito finwala na północnym Atlantyku, około 200 mil od wybrzeży Islandii. W zeszłym tygodniu Islandia oświadczyła, że zamierza wznowić komercyjny połów wielorybów. Minister rybołówstwa Islandii oświadczył, że do sierpnia 2007 zostaną wydane licencje na zabicie 9 finwalów i 30 płetwali karłowatych.

Budapeszt: Demonstranci przejęli czołg

Świat | Protesty

Demonstranci ukradli z wystawy poświęconej rocznicy rewolucji 1956 roku rosyjski czołg T-34. Próbowali użyć go przeciw policji, ale policja odbiła go używając granatów z gazem łzawiącym.

Uczestnicy protestu zaczęli organizować spontaniczne wiece w różnych częściach miasta. Kilkanaście osób zostało rannych w starciach z policją. Jak relacjonuje korespondent Polskiego Radia, policja atakuje uczestników protestów sama, nawet nieatakowana.

Zadyma w Budapeszcie - Policja rozpędziła demonstrantów

Świat | Protesty

Policja użyła gazu łzawiącego i kul kauczukowych do rozpędzenia ok. 1.000 uczestników antyrządowej demonstracji dziś w Budapeszcie. Demonstranci starli sie z policją. Próbowały do nich dołączyć tysiące ludzi. Policja usuwała antyrządowych demonstrantów z okolic miejsc wyznaczonych do oficjalnych obchodów rocznicy węgierskiej rewolucji. Rannych zostało 10 osób, a 10 zostało aresztowanych.

Kanał XML