Świat

USA: kryzys ekonomiczny w 2007 r.?

Świat | Gospodarka

Według analiz firmy Roubini Global Economics, Stany Zjednoczone może czekać recesja głębsza i dłuższa niż ta z 2001 r.

Według analityków firmy, recesja może uderzyć w USA w 2007 r. Miałaby być spowodowana przez krach na rynku nieruchomościami, który pociągnie za sobą resztę gospodarki. Wszystkie wskaźniki sprzedaży nieruchomości spadają, a ceny przestały rosnąć. Wszystko wskazuje na to, że spekulacyjna bańka handlu nieruchomościami niedługo pęknie, co może spowodować spadek inwestycji poważniejszy, niż krach Nasdaq związany z pęknięciem bańki inwestycyjnej tzw. „dotcomów” w 2001 r.

Protest psuje wakacje Busha

Świat | Protesty

Około tysiąca przeciwników wojny w Iraku demonstrowało pod domem Busha w Kennebunkport w stanie Maine, gdzie ten spędzał wakacje. Śpiewając, bijąc w bębny, skandując antywojenne hasła, a nawet grając na skrzypcach, uczestnicy sobotniej demonstracji wzywali Busha do wycofania wojsk USA z Iraku.

Stop Walmart - zwiastun

Świat | Prawa pracownika | Wideo

Zwiastun filmu stojącego w zdecydowanej opozycji do aktualnej polityki Walmart w stanach

http://gobnf.org/v/wm/trailer.mov

Fidel się asekuruje przed śmiercią?

Świat

Jak powiedział Leonardo Boff w wywiadzie dla "The Universe Catholic Newspaper", Fidel Castro chciałby umrzeć na rękach dwóch teologów wyzwolenia: jego oraz Freja Betto. - Betto i Leonardo chciałbym, abyście byli ze mną gdy będę umierał. Jeśli odzyskam wiarę, to stanie się to dzięki wam - miał powiedzieć kiedyś Fidel. Betto odwiedził ostatnio Fidela w klinice.

Jego zdaniem Fidel, deklarujący się jako ateista - w ciągu ostatnich kilku lat bardziej otworzył się na religię.

Moskwa nie wierzy łzom

Świat

Moskiewska prokuratura nie uznaje trzech studentów, którzy w poniedziałek zdetonowali bombę na Targowisku Czerkizowski za terrorystów. Władze miasta odmówiły odszkodowań rodzinom ofiar.

Poniżany i torturowany wyszedł z Guantanamo

Świat | Represje

Urodzony w Niemczech Turek, 24- letni Murat Kurnaz, przetrzymywany bezpodstawnie przez ponad cztery lata w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, został zwolniony.

W październiku 2001 r. Kurnaz udał się do Pakistanu, żeby studiować islam. Został tam zatrzymany w Pakistanie i przekazany Stanom Zjednoczonym. Przetrzymywano go w Guantanamo od stycznia 2002 roku. Prawnicy odwiedzili go tam po raz pierwszy dopiero w 2004 roku. W Guantanamo był pozbawiany żywności oraz poniżany seksualnie przez strażniczki.

Bogowie wojny głodni ofiar: rezerwiści piechoty morskiej USA wezwani do służby

Świat | Militaryzm

We wtorek 22 sierpnia Departament Obrony USA wezwał do służby 2,5 tys. rezerwistów piechoty morskiej do służby w Iraku. Rezerwiści już odsłużyli cztery lata w marynarce wojennej, ale są zobligowani kontraktem do powrotu do służby, gdy zostaną wezwani.

Ponieważ nie widać końca konfliktu w Iraku, a pomimo wciąż ponawianych deklaracji o wycofywaniu wojsk wciąż rosną potrzeby kontyngentu militarnego w Iraku, kolejnym logicznym krokiem jest powszechny pobór do wojska na wojnę w Iraku.

Solidarność w piłkarskim stylu

Świat

Wietnamscy kibice piłki nożnej zaoferowali swe nerki trenerowi reprezentacji, Austriakowi Alfredowi Riedlowi, by powstrzymać go od rezygnacji z prowadzenia reprezentacji tego kraju. Bankierzy, kierowcy ciężarówek, a nawet buddyjscy mnisi podpisali deklarację, że gotowi są oddać nerkę choremu trenerowi.

57-letni Riedl choruje na nerki od 12 lat. Dwa tygodnie temu, ponad 40 Wietnamczyków odpowiedziało na apel lokalnej gazety, by pomóc Austriakowi. Lekarze orzekli, że wymaga on pilnej transplantacji nerki.

Amnesty International o izraelskich atakach na Liban

Świat | Militaryzm

Amnesty International (AI) oznajmiła we wtorek, że istnieją "oczywiste oznaki", iż Izrael "umyślnie niszczył" cywilną infrastrukturę w Libanie podczas konfliktu z Hezbollahem, przez co mógł popełnić "przestępstwa wojenne".

USA: Akcje antywojenne

Świat | Protesty

W Stanach Zjednoczonych, oprócz kilku masowych demonstracji przeciw wojnie, odbywa się codziennie wiele małych akcji wykorzystujących różne taktyki. Protestują głownie przeciw wojnie w Iraku, ale także przeciw wojnie w Libanie.

W kilku miastach ludzie z antywojennymi T-shirtami chodzą przez centrum handlowe z ulotkami. Kiedy burmistrz Nowego Jorku zaprezentował nowy pomnik dla żolnierzy w Iraku także przyszłą grupa demonstrantów. Kiedy republikanie zorganizowali sobie benefit, przyszli demonstranci. Kiedy pro-wojenni mówcy przyjeżdżają do różnych miast, spotykają ich demonstranci. Jest kilka głodówek. Także demonstranci korzystają z taktyki "die in", polegającej na tym, że ludzie nagle padają na ziemi i leżą jak trupy.

Kwaśniewski, Powell i "zmiana reżimu" na Kubie

Świat

Aleksander Kwaśniewski zaprosił Vaclava Havla, Colina Powella i Joschkę Fischera do uczestnictwa w rozmowach "okrągłego stołu" na Kubie w październiku. Kubański "okrągły stoł" miałby doprowadzić do zmiany reżimu w Hawanie.

Do udziału w inicjatywie planuje się wciągnąć także byłego ambasadora USA w Moskwie i w ONZ Thomasa Pickeringa i byłego demokratycznego kongresmana Stevena Solarza.

Chcą wiedzieć coraz więcej

Świat | Tacy są politycy

Stany Zjednoczone a także kraje europejskie zabiegają o uzyskanie szerszego dostępu do danych linii lotniczych, dotyczących informacji na temat personaliów czy sposobu płatności pasażerów. Inicjatorem szerszej niż dotychczas inwigilacji pasażerów linii lotniczych jest amerykański minister Michael Chertoff odpowiedzialny za ochronę kraju.

Chertoff argumentował, iż przyjęcie takiego rozwiązania "ułatwiłoby rządowi USA nie tylko zatrzymywanie terrorystów znajdujących się już na listach poszukiwanych lecz także identyfikowanie - poprzez wgląd w dane pasażerów - osób, mogących mieć powiązania z terrorystami".

Nauczyciele opanowali stacje radiowe i nadają swój apel

Świat | Protesty

Strajkujący nauczyciele ze szkół publicznych w meksykańskim stanie Oaxaca, uzbrojeni w metalowe rurki, pałki i kije, zajęli w poniedziałek rano osiem prywatnych stacji radiowych i potępiają w eterze władze, intelektualistów i media za odmowę poparcia ich żądań płacowych. Strajk trwa od 22 maja. Nauczyciele domagają się podwyżek płac. Stanowy rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy i deklaruje gotowość spełnienia niecałych 10 proc. nauczycielskich żądań.

Sąd w USA uznał podsłuchy administracji Busha za nielegalne

Świat

Sędzia federalny z Detroit, Anna Diggs Taylor, zarządziła niezwłoczne przerwanie realizacji programu the National Security Agency (eavesdropping program - program masowego przeprowadzania podsłuchu), stwierdzając jednocześnie, że wojna administracji rządowej z terroryzmem sprowokowała szereg spraw, w toku których powoływano się na ochronę tajemnic państwowych.

Sąd orzekł, że praktyki rządu USA w zakresie inwigilacji obywateli są niezgodne z prawem USA.

Kanał XML