Gospodarka
Pawlak osłabia złotego
Narcyz, Śro, 2008-08-06 22:44 Kraj | Gospodarka- Nadszedł dobry czas, by porozmawiać o tym, jakie mechanizmy można wykorzystać, by zatrzymać umocnienie złotego, które szkodzi polskiej gospodarce - stwierdził 6 sierpnia Waldemar Pawlak. Po tej wypowiedzi wicepremiera złoty zaczął tracić na rynku walutowym.
Hiszpańska gospodarka ma kłopoty
XaViER, Wto, 2008-08-05 09:05 Świat | GospodarkaAmerykańska "zaraza gospodarcza" rozszerza się na inne kraje. Rośnie bezrobocie i inflacja. W lipcu w Hiszpanii było prawie 2,43 mln bezrobotnych, aż o 450 tys. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 10 lat. A jeszcze niedawno - w II kw. 2007 r. spadło poniżej 8 proc., czyli najmniej od 1978 r. Teraz czwarta co do wielkości gospodarka UE stoi na granicy recesji.
Załamanie ma związek z kryzysem na hiszpańskim rynku nieruchomości, do czego przyczynił się kryzys na rynku hipotecznym w USA. Ceny domów spadły bardzo mocno - nawet o 30 proc. w skali roku. Niektórzy deweloperzy wpadli w poważne kłopoty finansowe. Do tego doszedł światowy kryzys finansowy oraz drożejąca ropa. Tym samym załamał się wieloletni boom napędzany przez rynek nieruchomości oraz inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z funduszy unijnych.
Koniec amerykańskiego snu?
XaViER, Pon, 2008-08-04 14:06 Kraj | GospodarkaKryzys w USA nie mija, firmy zapowiadają masowe zwolnienia pracowników. O ponad 140 proc. wzrosła w lipcu liczba zapowiadanych zwolnień w stosunku do lipca ubiegłego roku. W 2008 r., do tej pory, amerykańskie firmy zapowiedziały zwolnienie 579.260 pracowników, o 33 procent więcej niż w 7 pierwszych miesiącach 2007 r.
Pracodawcy zlikwidowali w lipcu 72 000 stanowisk pracy, a od początku roku 463 000. Bezpośrednią przyczyną redukcji zatrudnienia są: trudność uzyskania kredytów wskutek kryzysu na rynku kredytów hipotecznych, który poważnie dotknął także sektor bankowy, jak również wysokie ceny paliw i energii. Jednocześnie wielkie korporacje ograniczają produkcję, banki bankrutują, a giełda dołuje od kilku miesięcy.
AlterKino.org: Fabryka konsesusu – Noam Chomsky i media
Tomasso, Nie, 2008-08-03 16:27 Świat | Gospodarka | Kultura | Tacy są politycy | Technika Fabryka konsesusu – Noam Chomsky i media - nakręcony przez dwóch niezależnych filmowców z Kanady film przedstawia życie, rozwój idei Chomsky'ego i kampanie społeczno- polityczne przez niego prowadzone. Film jest rozwinięciem myśli Chomsky'ego zawartej we wcześniej wydanej jego książce " Fabryka Konsensusu. Polityczna Ekonomia Mass-Mediów", dowodzącej, że korporacyjne media nie tylko "nie mówią prawdy", ale są tubą propagandową rządzących i businessowych elit.
Film szczegółową uwagę poświęca amerykańskim środkom masowego przekazu, które służą jako „forma kontrolowania myśli demokratycznego społeczeństwa”, gdzie środki informacyjne systematycznie regulują wiadomości w obronie istniejącego statusu quo.
Balcerowicz wciskał kit na Przystanku Woodstock
XaViER, Sob, 2008-08-02 18:40 Kraj | Gospodarka | Tacy są politycyNa Przystanku Woodstock zagościł po raz pierwszy polityk, dziś występujący w roli "niezależnego eksperta". Leszek Balcerowicz, bo o nim mowa - były pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, były minister finansów odpowiedzialny za wprowadzenie neoliberalnego modelu kapitalizmu do Polski pod dyktando ideologicznej doktryny Jeffreya Sachsa, były przewodniczący Unii Wolności, były prezes NBP, który przez większość swojego życia pracował w instytucjach finansowanych z podatków, rozsnuwał przed młodymi słuchaczami wizję, jakoby on uchronił Polskę przed "ekonomiczną katastrofą na miarę Białorusi" (oficjalne bezrobocie na Białorusi 1.6%, polskie oficjalne bezrobocie 7.5%, Wskaźnik Rozwoju Społecznego HDI Białorusi w kategorii "wysoki" - nie oznacza to naturalnie pochwały dla ekonomicznego systemu białoruskiego, po prostu nie odbiega on od "normy", inaczej niż to widzi Balcerowicz).
Rozmowy w ramach WTO zerwane
XaViER, Pią, 2008-08-01 13:18 Świat | GospodarkaNegocjacje w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) zostały zerwane i najprawdopodobniej nie nastąpi ich wznowienie przed rokiem 2010.
Ostatnia tura rozmów w ramach tzw. rundy Dauha, która odbywała się w Genewie, trwała 10 dni. Rozmowy zostały zerwane na skutek braku porozumienia Indii i Chin ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zastosowania mechanizmu, który pozwoliłby tym krajom na wprowadzanie dodatkowych barier celnych w przypadku nadmiernego importu towarów rolnych. Chiny i Indie chciały aby ten mechanizm mógł działać w przypadku, gdy nastąpi 10-procentowy wzrost handlu w stosunku do poprzedniego roku. USA chciało, by granica ta wynosiła 40 proc. Unia Europejska i Stany Zjednoczone także miałyby, w zamian za otwarcie rynków Południa na towary przemysłowe, obniżyć swoje subsydia rolnicze, na co nie są skłonne się zgodzić.
Negocjacje w sprawie liberalizacji światowego handlu trwają od 2001 roku i stanowią symbol neoliberalnej globalizacji gospodarczej. Od dłuższego czasu jednak nowe rosnące potęgi gospodarcze, jak Chiny, Indie, czy Brazylia rzucają wyzwanie starym imperiom - USA i UE - stąd fiasko rozmów.
Rozmowy nt. emerytur pomostowych zawieszone
XaViER, Pią, 2008-08-01 13:03 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaRząd, związki zawodowe i organizacje przedsiębiorców przerwały rozmowy w zespole Komisji Trójstronnej, który negocjował sprawę emerytur pomostowych.
Rząd założył, że prawo do emerytur pomostowych będą miały osoby urodzone przed 1968 rokiem i które rozpoczęły pracę w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Wczoraj strona rządowa zaproponowała, aby prawo do emerytur pomostowych miały osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. bez ograniczenia związanego z datą urodzenia. Jednak zdaniem związkowców prawa do obniżonego wieku emerytalnego nie można różnicować ze względu na wiek i datę rozpoczęcia pracy.
- Emerytury pomostowe nie powinny mieć charakteru wygasającego, dopóki wcześniej nie zostaną usunięte szczególne warunki pracy - mówi Zbigniew Kruszyński z Działu Polityki Społecznej KK NSZZ Solidarność.
Wzrost bezrobocia w USA
XaViER, Czw, 2008-07-31 15:09 Świat | GospodarkaLiczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 44.000, czyli 10,9 proc., do 448.000 osób - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła aż o 185.000, czyli 6,0 proc., i wyniosła 3,282 mln, w tygodniu, który skończył się 19 lipca - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 3,150 mln osób.
Promocja militaryzmu i neoliberalizmu na "Przystanku Woodstock"
Vino, Czw, 2008-07-31 11:39 Kraj | Gospodarka | MilitaryzmTransportery opancerzone, a nawet wyrzutnię rakiet zabrali ze sobą na Przystanek Woodstock lubuscy żołnierze. Po raz pierwszy wojsko promuje się na festiwalu i zachęca do wstąpienia w jego szeregi - poinformował oficer prasowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Szczepan Głuszczak.
Trzon 40-osobowej obsady wojskowego miasteczka na Woodstocku stanowią żołnierze 17. WBZ z Międzyrzecza. Swój obóz założyli w pobliżu sceny folkowej. Żołnierze już rozbili namioty i ustawili sprzęt. Strefa, choć wojskowa, będzie otwarta dla wszystkich woodstockowiczów, a wejście do niej prowadzi przez prawdziwy checkpoint, oczywiście bez kontroli dokumentów i zbędnych pytań.
W wiosce wojskowej będzie można nie tylko obejrzeć wyposażenie i sprzęt oraz porozmawiać z żołnierzami, ale przede wszystkim uzyskać informacje dotyczące naboru do służby zawodowej, warunków, jakie oferuje, oraz zapoznać się z ofertą szkół wojskowych. Goście strefy wojskowej mogą także sprawdzić swoją sprawność fizyczną na torze przeszkód - najlepsi zostaną nagrodzeni.
Naomi Klein: Globalny napad z bronią w ręku
pankin, Pią, 2008-07-25 14:34 Świat | Gospodarka | Militaryzm | Publicystyka | Represje | Tacy są politycy | Technika | UbóstwoNaomi Klein: Globalny napad z bronią w ręku
Jak zarobić na katastrofach
Droga Warszawa
XaViER, Pią, 2008-07-25 10:10 Kraj | GospodarkaW Warszawie żyje się drożej niż w Brukseli, Luksemburgu, Berlinie, Hamburgu czy Melbourne - wynika z raportu amerykańskiej firmy konsultingowej Mercer. Wyliczyli to opierając się na blisko 200 parametrach. Wzięli pod uwagę m.in. koszty utrzymania, inflację i zmiany kursów walut. W związku z tym w rankingu najdroższych miast świata Warszawa skoczyła w ciągu roku z 67 na 35 miejsce.
W Cegielskim o spółdzielczości i prywatyzacji
oski, Czw, 2008-07-24 20:41 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaW dniu 24 lipca w zakładach H. Cegielski Poznań S.A. odbyło się spotkanie robocze Inicjatywy Pracowniczej poświęcone spółdzielczości pracy. Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP S.A. zapoznało się z możliwościami jakie za sobą niesie obecne prawo spółdzielcze i zadecydowało o udziale w pracach wymienionej grupy roboczej. Skrytykowano jednocześnie fakt, iż rząd przygotowuje koncepcje prywatyzacji Cegielskiego bez jakichkolwiek konsultacji społecznych z załogą. Inicjatywa Pracownicza przy HCP odrzuca generalnie pomysł rozprzedania majątku firmy „po kawałku”, a taki projekt czeka na akceptację rządu.
Niebawem w kilku firmach IP zamierza zainicjować dyskusję nad uspołecznieniem środków produkcji i przekształcenia tych zakładów w spółdzielnie pracy. Ma to być rozwiązanie alternatywne wobec koncepcji prywatyzacji forsowanej przez rząd. Związek powoła do życia komisję, która zajmie się przekształceniami własnościowymi i będzie koordynowała prace merytoryczne. IP zwróciła się o pomoc do Związku Lustracyjnego Spółdzielczości Pracy. ZLSP jest dobrowolną i samorządną organizacją zrzeszającą spółdzielnie pracy i organizacje spółdzielcze w Polsce.
Na emeryturze będziesz biedować
XaViER, Śro, 2008-07-23 08:55 Kraj | GospodarkaDzięki reformie z 1999 r., która m.in. wprowadziła prywatne ubezpieczenia emerytalne, wszystkim miało się na emeryturze żyć lepiej. Jednak okazało się to kolejną kampanią propagandową. Rząd właśnie wyliczył, ile będzie wynosiła przeciętna emerytura według nowego systemu, który wejdzie w życie w styczniu 2009 r. Będzie nawet o jedną trzecią niższa niż ta, która obowiązuje dzisiaj.
Taki jest skutek reformy emerytalnej z 1999 r., która zakładała, że państwo przestanie dopłacać do emerytur. W nowym systemie, czyli już od stycznia 2009 r., ich wysokość będzie zależała wyłącznie od składek odłożonych w otwartych funduszach emerytalnych i ZUS. Ile więc sobie w funduszach uzbieramy, tyle na starość dostaniemy. I to niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na OFE, czy zostaliśmy tylko w ZUS.
Jakie są rady "specjalistów od ekonomii" i rządu? Pracować dłużej, najlepiej aż do śmierci. A jak wiadomo "kto nie pracuje ten nie je". Innym proponowanym wyjściem jest ubezpieczanie się dodatkowo w tzw. trzecim filarze. A z czego dodatkowo się ubezpieczać, gdy zarabia się niewiele, a część pożera np. kredyt mieszkaniowy? Brak odpowiedzi. Ale jak mówi Marek Góra, twórca reformy emerytalnej: - Trudno, tak jest sprawiedliwie. Nie można dostawać pieniędzy za nic. Łatwo powiedzieć, gdy zarabia się dziesiątki tysięcy złotych, biorąc je za wypowiadanie takich "mądrości", jako "ekspert", czyli... "za nic". Gorzej gdy zarabia się 1500 zł...
"Nie wynajmujmy mieszkań, przez które nie będzie nas stać na normalne życie!" - bojkot na rynku wynajmu w Warszawie
pankin, Wto, 2008-07-22 22:10 Kraj | Gospodarka | Protesty | UbóstwoCeny wynajmu w Warszawie skoczyły w górę do absurdalnego poziomu. Wbrew zapowiadanym wakacyjnym obniżkom, czynsze wzrosły o 300-400 zł. Za najtańsze kawalerki właściciele życzą sobie już 1500 zł, za pokój w mieszkaniu płaci się 1000 zł. Klienci rynku wynajmu, głównie studenci, nie wytrzymują presji. W dziale ogłoszeń wynajmu miekszkań serwisu Gumtree.pl ruszyła lawina wymownych wpisów, a nawet specjalnych anonsów - zdesperowani ludzie nawołują do bojkotu cen. Wpisy są ponoć usuwane - tym bardziej warto je przytoczyć:
Wszyscy chcący wynająć mieszkanie - łączmy się! Nie wynajmujmy mieszkań, przez które nie będzie nas stać na normalne życie!
Drogo, coraz drożej
XaViER, Wto, 2008-07-22 18:34 Kraj | GospodarkaWedług danych GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 7,6 procenta rok do roku. Ceny chleba i bułek zmieniają się jak w kalejdoskopie. Okazuje się jednocześnie, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się redukcji cen, a raczej dalszych podwyżek i to znacznych - informuje portal money.pl.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pszenica konsumpcyjna w skupie na początku lipca była o blisko 41 proc. droższa niż przed rokiem. Podobnie było z żytem (ponad 37 proc. ) i kukurydzą (32 proc.). W dodatku klęska suszy dotyka już prawie 70 proc. gmin w kraju i ok. 60 proc. gruntów ornych, co spowoduje dalszy wzrost cen. Owoce i warzywa co prawda są średnio tańsze niż przed rokiem, ale wysokie ceny paliwa mogą zmienić i to.