Ruch anarchistyczny
Warszawa: 1 maja na Pradze
Akai47, Pią, 2009-05-01 20:16 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny1 maja odbył się wiec i demonstracja pierwszomajowa na warszawskiej Pradze. Demonstracja była nie tylko okazją do świętowania święta pracy, ale także protestem przeciwko antyspołecznej polityce, która dotyka m.in mieszkańców tej dzielnicy. Od 1 maja rosną czynsze w mieszkaniach komunalnych, co będzie bardzo bolesne dla wielu praskich rodzin. Urzędnicy twierdzą, że jest to konieczne, aby lepiej zadbać o mieszkańców, ale przecież od lat nikt o nich nie dbał - choć lokatorzy płacili. To świadczy o sposobie traktowania ludzi przez urzędników państwowych.
W wielu sferach społecznych, biurokratyczne rządy i administracje bardzo źle kierują społecznymi instytucjami, m.in. szpitalami, które teraz mają być skomercjalizowane i w końcu sprywatyzowane. Demonstracja zaczęła się więc pod Szpitalem Praskim. Omówiono sytuację szpitali i innych instytucji źle zarządzanych przez skorumpowanych i niekompetentnych biurokratów. Wiele osób wierzy, że neoliberalne zmiany, m.in. komercjalizacja, to jedyny sposób na uzdrowienie systemu. Członkowie Związku Syndykalistów Polski i Inicjatywy Pracowniczej natomiast przekonywali, że są inne możliwe rozwiązania, mianowicie żeby szpitale i inne instytucje zostały przejęte przez kolektywy pracowników, pod samorządem pracownicznym i kontrolą społeczną.
Venezuela: El Libertario warns of possible sentence to the 14 SIDOR workers
El Libertario, Śro, 2009-04-29 16:03 English | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy* After taking part in a demonstration for lack of job security in 2006, 14 workers of contractor “Transportes Camila de SIDOR” could be sentenced to 5 to 10 years in jail.
In 05 September 2006 a group of workers and union leaders staged a protest against the carrier Camila, a contractor to SIDOR (Siderurgic of the Orinoco), the principal steel core business located in Puerto Ordaz, Bolivar state, in Venezuela. The workers were protesting the failure to pay wages, and maintain health and safety, as well as the lack of tools to accomplish their work. The protest was endorsed by Readers of the “Sindicato Único de Trabajadores Siderúrgicos y Similares" (Sutiss, the SIDOR`s union), stopping the equipment whose breakdowns and lack of maintenance represented a threat to the integrity of the workers, following the safety procedures in the labor standards. The employers turned to the regional authorities, getting the Public Ministry to issue an arrest warrant against three syndical leaders and a group of workers by the National Guard, which resulted in a protest by workers of the steel mill.
Saloniki: Okupacja stacji radiowej w solidarności ze skłotami
Vino, Wto, 2009-04-28 12:24 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyPodczas gdy prawicowy rząd ogłosił swoje plany wprowadzenia antyanarchistycznej legislacji i procedury impeachmentu, która może prowadzić do natychmiastowych wyborów, anarchiści, antyautorytaryści, wolnościowcy i całe spektrum antagonistycznych ruchów społecznych występują w sprzeciwie wobec państwowych represji. Mają miejsce ogólnokrajowe marsze protestacyjne w solidarności z więźniami politycznymi wciąż przebywającymi za kratami po grudniowej rebelii.
Organizowane są również akcje wsparcia dla skłotersów, którzy znaleźli się na celowniku prokuratora generalnego - pana Sanidasa. Sanidas jest znany z tego, że swoją karierę zbudował dzięki wsparciu prawicowców, których z zamian uniewinniał na procesach o stosowanie tortur w czasach junty w 1975 roku. Niedawno został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy wraz z innymi przedstawicielami aparatu władzy i kościołem.
W związku z takim obrotem spraw wczoraj, 27 kwietnia radykałowie zdecydowali się okupować radio Imagine w Salonikach. Została nadana długa audycja mówiąca o solidarności ze skłotami. Odczytano m.in.: "Mnogość okupowanych przestrzeni, ich dyskurs i działania a nawet samo istnienie napawa państwo strachem. Po grudniowej rebelii i w samym środku kryzysu ekonomicznego państwo dostrzegło, że jego rola jako władcy jest kwestionowana. Próbując oczyścić samo siebie, stara się dezorientować opinię publiczną organizując spektakl z terrorystycznym scenariuszami i represjami skłotów.
Hiszpania: Amadeu Castellas kolejny raz rozpoczął głodówkę
Vino, Pon, 2009-04-27 20:16 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyAmadeu Castellas, więziony ponad 22 lata anarchista illegalista po raz kolejny rozpoczął strajk głodowy - tym razem w związku z niedotrzymaniem przez Generalną Dyrekcję Usług Penitencjarnych zobowiązań, które podjęła w zeszłym roku, gdy więzień rozpoczynał 76 dzień odmawiał przyjmowania pokarmów. Amadeu zaczął nowy protest w poniedziałek 20 kwietnia. Wedle danych z soboty 25 kwietnia stracił 7 kilogramów a jego stan zdrowia pogarsza się.
5 września 2008 roku władze więzienne pod naciskiem kampanii wsparcia oraz opinii publicznej poszły na ugodę i obiecały, że Amadeu po wyjściu ze szpitala cały czas będzie pozostawał więźniem, jednak zostanie przeniesiony do zakładu otwartego - dni miał spędzać poza więzieniem, do którego musiałby wracać na noc. W otwartym zakładzie karnym jego kara mógłby również ulec skróceniu w wyniku warunkowego zwolnienia. Obietnice okazały się czcze - pomimo wcześniejszych deklaracji anarchista cały czas pozostaje w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze.
Historia działalności Castellasa sięga lat 70-tych. Amadeu był zmuszony rozpocząć pracę w wieku 14 lat, przystąpił do CNT i zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu związku. Wkroczył na drogę illegalizmu, łącznie dokonał ponad 50 napadów na banki, niektóre z bronią w ręku, jednak podczas tych akcji nikogo nie zabił. Pieniądze przekazywał na rozwój ruchu anarchistycznego, zapomogi dla nieuleganie zwolnionych pracowników, wsparcie potrzebujących. Prasa nadała mu przydomek Robin Hood.
Trzecia rocznica powstania Centrum Informacji Anarchistycznej
XaViER, Pon, 2009-04-27 18:24 Kraj | Ruch anarchistycznyDziś mija trzecia rocznica powstania portalu Centrum Informacji Anarchistycznej. Cały czas staramy się rozwijać serwis. M.in. z okazji rocznicy, jak zapewne wielu z was już wie, uruchomiliśmy wczoraj kanał filmowy CIA TV. Mamy nadzieję, że włączycie się także do tego projektu, tak jak i do dalszego współtworzenia oraz propagowania portalu. Po trzech latach również dorobiliśmy się także własnego loga.
Nadal szukamy np. tłumaczy z różnych języków, bo mimo że publikujemy informacje z całego świata, które często gdzie indziej w j. polskim nie są dostępne, to wciąż czujemy, że sporo nam umyka. Serwis będzie w dużej mierze miał taki kształt, jaki pomożecie nam stworzyć.
Berlin: Podpalenia luksusowych samochodów
Vino, Pon, 2009-04-27 12:31 Świat | Ruch anarchistycznyW Niemczech anarchiści nasilają walkę z gentryfikacją atakując samochody na zamkniętych osiedlach. W sobotę 25 kwietnia spłonęły dwa mercedesy, dzień wcześniej BMW. 19 kwietnia na cel wzięto auta zaparkowane na nowo wzniesionym zamkniętym osiedlu - z dymem poszły Mercedes SLK, Ladnrover i Volvo. Tej samej nocy nieznani podpalacze zniszczyli samochód należący do kanału N24 serwującego informacje o wątpliwym obiektywizmie, podobnie zresztą jak wszystkie inne mass media.
Ataki na drogie samochody nasilają się, choć samo zjawisko zaistniało jako działanie na szerszą skalę już w 2007 roku. Założony właśnie wówczas serwis Brennende Autos zarejestrował od tamtego czasu setki ataków, skrupulatnie prowadząc mapę podpaleń.
List otwarty przeciwko przyznaniu Margaret Thatcher tytułu doktora honoris causa
dominika, Pią, 2009-04-24 12:55 Publicystyka | Ruch anarchistycznyPan profesor Włodzimierz Nykiel
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Magnificencjo,
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o przyznaniu przez Senat Uniwersytetu Łódzkiego tytułu doktora honoris causa byłej premier Wielkiej Brytanii, Pani Margareth Thatcher pragnę wyrazić swoje szczere i głębokie oburzenie.
Okres rządów Margareth Thatcher jest ciemną kartą w historii brytyjskiego społeczeństwa. Jako premier Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych Pani Thatcher jest osobiście odpowiedzialna za krwawe policyjne represje wobec górników brytyjskich w czasie trwającego ponad rok strajku w roku 1984, głodową śmierć bojowników o niezależność Irlandii Północnej w brytyjskich więzieniach, imperialistyczne wojny toczone przez ten kraj w Iraku i na Falklandach, jak również za dramatyczne zubożenie mieszkańców Wysp Brytyjskich i nie mający precedensu wzrost bezrobocia. Wszystkie te czynniki zaowocowały w końcu wybuchem społecznego niezadowolenia i masowymi demonstracjami w roku 1992, które zmusiły Margareth Thatcher do odejścia w niesławie ze stanowiska premiera.
Z punktu widzenia nauki ekonomii wyznawana przez Panią Thather doktryna neoliberalizmu okazała się bolesną pomyłką, pseudonaukowym uzasadnieniem dla przyznania nieograniczonych przywilejów nieliczne elicie kosztem praw przeważającej większości społeczeństwa. Jej fatalne skutki w postaci masowego bezrobocia, ograniczenia praw pracowniczych i załamania systemu usług społecznych, w tym edukacji, są odczuwalne do dzisiaj tak w Wielkiej Brytanii, jak pozostałych krajach w których miał miejsce neoliberalny eksperyment, w tym w Polsce. Na skutek neoliberalnej polityki lat dziewięćdziesiątych setki tysięcy młodych Polaków, w tym absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, znalazło się bez pracy, i zmuszonych zostało do emigracji zarobkowej.
Obecny globalny kryzys finansowy jest dowodem ostatecznego bankructwa noeliberalnych idei, jakim wierna pozostaje Margareth Thatcher. W tej sytuacji przyznanie doktoratu honoris causa Pani Margareth Thatcher nie znajduje uzasadnienia ani w jej dorobku naukowym, ani w dokonaniach na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Poniedziałkowa decyzja Senatu Uniwersytetu Łódzkiego jest więc czystym aktem politycznego serwilizmu, deklaracją lojalności wobec rządzących Polską liberałów, pozostającą w jaskrawej sprzeczności z zasadami niezależności uczelni wyższych i wolności w dochodzeniu do prawdy naukowej bez względu na polityczną koniunkturę.
Jest tym bardziej przykre, że inicjatywa nadania Pani Thatcher tego niezasłużonego tytułu wyszła od naukowców z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, którego pracownicy w czasach reżimu komunistycznego służyli swą wiedzą niezależnemu ruchowi związkowemu i ruchowi na rzecz samorządności pracowniczej, dwu ideom, których śmiertelnym wrogiem pozostaje Margareth Thatcher.
Z wyrazami szacunku
Biuro Komisji Międzyzakładowej
OZZIP "Inicjatywa Pracownicza", Łódź
Częstochowa: Wykład o zagrożeniach ze strony przemysłu nuklearnego
oski, Wto, 2009-04-21 19:23 Kraj | Ruch anarchistyczny | TechnikaINICJATYWA ANTYNUKLEARNA
zaprasza na wykład i dyskusję na temat:
ZAGROŻENIA ZE STRONY PRZEMYSŁU
NUKLEARNEGO
Lech "Lele" Przychodzki
23 KWIETNIA
Galeria Teatr from Poland
Aleja NMP 2 (w podwórku) GODZ.17.00
Aleksiej Olesinow skazany na rok obozu pracy
wyksztalcioch, Wto, 2009-04-21 18:01 Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistycznyNa rok obozu pracy został skazany Aleksiej Olesinow, członek rosyjskiej Antify, oskarżony o bójkę w klubie. Według obrońców praw człowieka dowody w jego sprawie zostały sfałszowane, a prawdziwym powodem jest działalność społeczna. Wcześniej obrońca Olesinowa, prawnik Stanisław Markiełow, zamordowany. Zamorodowano również dziennikarkę niezależnej "Nowej Gazety" która chciała zająć się sprawą.
Jeszcze przed zapadnięciem wyroku Olesinow spędził pięć miesięcy w jednym z najcięższych aresztów śledczych. Prokuratura żądała pięciu lat więzienia, zaś sąd wymierzył karę roku pozbawienia wolności, mimo, że bramkarze klubu, których miał pobić Olesionow nie czuli się poszkodowani. Adwokaci zapowiedzieli apelację.
Londyn: Konferencja Ruchu Anarchistycznego
satkow, Czw, 2009-04-16 00:23 Ruch anarchistycznyKonferencja Ruchu Anarchistycznego 2009 odbędzie się w Londynie, w Queen Mary & Westfield College.
Organizatorzy proszą o rejestrowanie się do 31 maja.
Więcej na stronie link
Wrocław: Lost Revolution - obecna sytuacja polityczna na Białorusi, czyli film + dyskusja [CRK]
Tomasso, Wto, 2009-04-14 18:48 Świat | Gospodarka | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy19.04.2009
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.17:00
wjazd: darmo
O godz. 17.00 w niedzielę 19.04 w Centrum Reanimacji Kultury odbędzie się pokaz filmu "Lost Revolution", wyprodukowanego przez Indymedia Belarus, o wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006r. i masowych protestach społecznych.
Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem anarchistów z Białorusi.
Publikacja raportu, dotyczącego obecnej sytuacji politycznej na Białorusi, jest pierwszym efektem współpracy polskich i białoruskich środowisk anarchistycznych na łamach “Czarnego Sztandaru”.
http://www.czsz.bzzz.net/czarny/node/964
Zmarł Franklin Rosemont
Akai47, Wto, 2009-04-14 18:34 Świat | Ruch anarchistyczny 12 kwietnia zmarł Franklin Rosemont. Rosemont był dość ciekawą postacią, członkiem IWW oraz współzałożycielem Grupy Surrealistów w Chicago. Był znanym historykiem radykalnego ruchu pracowniczego w Ameryce oraz historykiem surrealizmu i poetą.
Franklin miał 65 lat i zmarł nagle na wylew.
Rosemont napisał kilkadziesiąt książek. Jedna z jego książek o początkach surrealizmu jest uznawana za najlepszą książkę, jaką na ten temat napisano, a jego biografia Joe Hilla jest także bardzo znana. Rosemont i jego żona Penelope prowadzili wydawnictwo "Charles Kerr Publishing Co." Wydawnictwo to zostało założone w 1886 r. i odegrało ważną rolę w historii ruchu pracowniczego, socjalistycznego oraz anarchistycznego w Stanach.
Rosemont był także aktywistą, członkiem IWW, Earth First! oraz SDS.
Zmarł Abel Paz
Akai47, Wto, 2009-04-14 10:55 Świat | Ruch anarchistyczny Wczoraj w szpitalu w Barcelonie zmarł znany anarchista Abel Paz (Diego Camacho). Abel Paz urodził się w Almerii w 1921 r. W 1935 wstąpił on do CNT gdzie działał podczas Hiszpańskiej Rewolucji, dołączając do Kolumny Durruti.
W 1939 wyjechał on z Hiszpanii, był internowany we Francji. Paz działał w ruchu oporu we Francji, a także w ruchu oporu przeciw Franco. Został aresztowany w 1942 roku w Hiszpanii. W 1953 roku i emigrował znowu do Francji. Do Hiszpanii powrócił po śmierci Franco w 1977 roku.
Paz był autorem kilku książek m.in o historii hiszpańskiego anarchizmu.
Przyjechał do Polski w 2003 r. i spotkał się z anarchistami w Warszawie (w starym Kinie Praha) oraz na Rozbracie.
Film Federica Goldberga jest do pobrania ze strony AlterKino.org
Wiosna w „Ulicy…”
oski, Pon, 2009-04-13 15:33 Ruch anarchistycznyMarcowy zeszyt „Ulicy Wszystkich Świętych” otwiera Marek Gajda, który ocenia skutki „okrągłego stołu” dla współczesnej Polski. Po nim Ryszard Tomczyk kontynuuje wspomnienia z czasów elbląskiego grudnia roku 1970 a o jego kolejnej książce – „Nie samym chlebem” – będącej przeglądem wydarzeń i postaci, jakie decydowały o kulturze Elbląga w ciągu ostatnich ponad 40 lat, pisze Lech L. Przychodzki. Agnieszka M. Wasieczko dochodzi do kresu opowieści na temat filmów Franciszki i Stefana Themersonów, Remigiusz Kasprzycki opowiada tym razem o „Hubalu” i Powstaniu Warszawskim, o rodzimych podziałach deliberuje Stanisław Gaszyński, nad biernością Polaków boleje Stanisław Jan, który polemizuje też z tezami Neila Brooksa z numeru 2 (40) „Obywatela” a Michael Moore ukazuje sytuację w USA w przededniu wyborów prezydenckich. Z Pawłem Połaneckim z Koalicji „Polska Wolna od GMO” rozmawia Krzysztof Lewandowski, pekińskie Zakazane Miasto wspomina Vanda Zakrzewska zaś Edyta Dybalska tłumaczy ścieżkę dźwiękową głośnego już w Europie filmu Elise Lucet i Lionela Deconincka, poświęconego 300 mln ton odpadów radioaktywnych, nad którymi nikt we Francji nie sprawuje żadnej kontroli. Marian Karaś i Michał Graczyk tym razem zastanawiają się (po swojemu) nad sprawami wiary.
Napad ochrony Vobro na działaczy ZSP
oski, Nie, 2009-04-12 15:48 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistycznyW sobotę 12 kwietnia działacze Związku Syndykalistów Polski pojechali do Brodnicy wręczyć firmie cukierniczej Vobro, zwycięzcy konkursu na Najgorszego Pracodawcę Roku 2008, certyfikat o uzyskaniu tego niechlubnego tytułu. O powodach, dla których firma Vobro uzyskała ten tytuł, można przeczytać m.in. w raporcie Gorzka śmierć w fabryce słodyczy.
Rozwieszono również w całym mieście plakaty i nalepki przypominające o tragedii Krzysztofa, spowodowanej brakiem poszanowania kierownictwa firmy dla bezpieczeństwa pracowników i przymusowymi nadgodzinami. Ochroniarze firmy zostali wysłani w celu zrywania plakatów. Nie oszczędzili również plakatów upamiętniających śmierć swojego pracownika. Mężczyzna podający się za "zwykłego obywatela", który jednak miał na sobie kurtkę firmową Vobro i jak się później okazało, była pracownikiem firmy, dopuścił się fizycznego ataku na aktywistów.
Aktualizacja 12 kwietnia, g. 19:15: Aktywiści są już na wolności. Dostaną mandaty za "nielegalne rozdawanie ulotek". Członkowie Związku Syndykalistów Polski pojechali do Vobro, aby wręczyć główną nagrodę jaką otrzymała firma w konkursie na najgorszego pracodawce. Niedługo odbędzie się w Brodnicy demonstracja w rocznice śmierci pracownika Vobro.
Aktualizacja 12 kwietnia, g. 17:00: Nasz korespondent poinformował, że doszło do napaści na członków Związku Syndykalistów Polski podczas akcji pod Vobro. Obecnie aktywiści są przetrzymywani na komendzie.