Ruch anarchistyczny

Sycylia: Powstała koalicja organizacji anarchistycznych

Świat | Ruch anarchistyczny

Grupy anarchistyczne z Palermo na Sycylii, w tym organizacje „Delo Truda” - sekcja Federacji Anarcho-Komunistycznej, oraz „Wolność i Sprawiedliwość”, z Federazione Anarchica Siciliana, oraz grupy związane z Włoską Federacją Anarchistyczną (FAI) postanowiły powołać wspólną płaszczyznę działań pod nazwą „Coordinamento Anarchico Palermitano” (Koordynacja Anarchistyczna w Palermo).

Płaszczyzna jest oparta na wspólnym podejściu do konfliktów społecznych i działań politycznych.

Strona porozumienia: coordanarchicopa.blogspot.com

Kanada: Profesor-anarchista zawieszony za wystawienie wszystkim najwyższych ocen

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje | Ruch anarchistyczny

Pierwszego dnia zajęć prowadzonych studentom czwartego roku na Uniwersytecie Ottawa profesor Denis Rancourt obwieścił, że już wystawił wszystkim oceny. Każdy otrzymał A+. Jak później wyjaśniał, nie należy do jego obowiązków ocenianie dla przyszłych pracodawców umiejętności studentów lub trenowanie ich, by stali się "maszynami do transferu informacji" cytującymi na żądanie szereg faktów. Zwolnieni z presji zdania testów, młodzi ludzie zostaną "naukowcami, nie automatami", dowodzi profesor.

Niestety, przez porzucenie tradycyjnych ocen prof. Rancourt najwyraźniej przypieczętował swoją własną "ocenę niedostateczną": W grudniu fizyk został zawieszony w nauczaniu, zamknięto jego laboratorium i powiedziano, że administracja uniwersytecka zarekomendowała jego zwolnienie i wyrzucenie z kampusu. Zwalnianie profesorów jest samo w sobie zjawiskiem niezwykle rzadkim, ale dwa tygodnie temu na władze uniwersyteckie poszły o krok dalej: Gdy profesor Rancourt wszedł na teren campusu by przeprowadzić swoje regularne spotkania dyskusyjnego klubu filmów dokumentalnych, został zatrzymany przez policję, zakuty w kajdanki i oskarżony o wtargnięcie.

Hiszpania: Protest CNT przeciw bezrobociu

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Około 3000 osób - aktywiści anarchosyndykalistycznego związku CNT razem z grupą mieszkańców Lebrija (niedaleko Sevilli) - protestowało wczoraj przeciw bezrobociu. Anarchiści chcą stworzyć giełdę pracy pod kontrolą społeczną. 18 lutego w Lebrija zacznie się strajk generalny.

Wideo

Echa manifestacji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Ośmiu uczestników manifestacji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Redzkowie po raz pierwszy stanęło przed obliczem Sądu Rejonowego w Słupsku. Nikt z oskarżonych o między innymi znieważenie i czynną napaść na funkcjonariuszy policji nie przyznaje się do winy. Wręcz przeciwnie - twierdzą, że w tej sprawie to oni, a nie policjanci byli pokrzywdzoną stroną.

Według spójnych zeznań części (tych, które jeszcze nie spały) zatrzymanych osób policjanci dopuścili się rażącego przekroczenia swoich kompetencji: naruszyli prawo tzw. miru domowego wpadając do mieszkania około 5.30 rano (wg niego policja nie ma prawa wtargnąć do mieszkania pomiędzy 22 a 6 rano, nie mówiąc już o przypadku, w którym nie posiada nakazu z prouratury - a w Słupsku takiego nakazu nie mieli); nie podali powodu dla którego chcą wejść do mieszkania, nie przedstawili / wylegitymowali się (co prawda byli w czarnych uniformach) - zamiast tego wpuścili przez szparę w drzwiach gaz łzawiący (pomiędzy drzwi a futrynę jeden z policjantów wsadził policyjną pałkę w chwili gdy na klatkę schodową wyszedł do nich opiekun mieszkania w celu przyjęcia mandatu za zakłócanie ciszy nocnej bo miał przy sobie pieniądze przygotowane specjalnie na taką ewentualność (sic!));

Lucio - oszust, malarz, anarchista (TVP Kultura)

Świat | Gospodarka | Ruch anarchistyczny

Już jutro, odbędzie się emisja filmu "Lucio - oszust, malarz, anarchista" na TVP Kultura o godz.21:30. Film jest także do ściągnięcia z serwisu AlterKino.org z polskimi napisami.

Lucio Urtubia urodził się w małej wiosce w Hiszpanii. Z zawodu był glazurnikiem, ale w świecie zasłynął, jako anarchista i genialny fałszerz. Lucio nie czerpał zysków ze swoich przestępstw. W latach siedemdziesiątych dzięki znakomicie podrobionym czekom podróżnym uszczuplił stan posiadania jednego z amerykańskich banków o 25 milionów dolarów. Uzyskane fundusze przeznaczył na rozwój ruchu anarchistycznego. Urtubia aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge'a Cleavera. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich paszporty i dowody tożsamości. W filmie wykorzystano między innymi materiały operacyjne Interpolu.

Ateny: Blokada rosyjskiej ambasady

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

4 lutego anarchiści zorganizowali blokadę rosyjskiej ambasady w Atenach. Blokada była protestem przeciw politycznym zabójstwom, które mają miejsce w Rosji, a mianowicie była to akcja upamiętniająca Stanisława Markiełowa i Anastazję Baburową.

Grecja: posterunek policji ostrzelany z broni maszynowej

Świat | Ruch anarchistyczny

Nieznani sprawcy otworzyli we wtorek rano ogień z broni maszynowej w kierunku posterunku policji w ateńskiej dzielnicy Korydallos, rzucili też granat w kierunku budynku, jednak ten okazał się niewypałem. Budynek nie został poważnie uszkodzony, nie było też ofiar w ludziach.

Policja otoczyła teren, wydział do walki z terroryzmem prowadzi śledztwo w sprawie zamachu, o który podejrzewana jest skrajnie lewicowa organizacja Walka Rewolucyjna, która już dwukrotnie dokonywała podobnych ataków.

5 numer pisma "Fire to the Prisons"

Świat | Recenzje | Ruch anarchistyczny

Właśnie ukazał się 5 numer Fire to the Prisons (Ogień więzieniom), anglojęzycznego kwartalnika anarcho-insurekcjonistycznego. Na 52 stronach znajdziemy szeroko poruszony temat rewolty w Grecji i opis akcji solidarnościowych przeprowadzonych z greckimi rebeliantami na terenie USA. Jest o zamordowaniu Oscara Granta i odpowiedzi ulicy na tę policyjną egzekucję. Poruszono sprawę represji po protestach przeciw Narodowej Konwencji Republikańskiej i działań Brandona Darby - agenta, który doprowadził do aresztowania dwóch anarchistów z Teksasu. Jak w każdym numerze jest obszerny dział informacji o więźniach i artykuły zahaczające o teorię i działalność anarchistów, krytykę współczesnego społeczeństwa i zagadnienia taktyki insurekcjonistycznej.

Kolektyw redakcyjny informuje: Fire to the Prisons to kwartalnik anarchistyczno-insurekcjonistyczny rozporowadzany na całym świecie. Każdy numer zamieszczamy w sieci w formie pliku .pdf dla tych, którzy nie mogą go kupić w papierowej wersji lub, co ważniejsze, dla ludzi którzy go wydrukują i rozprowadzą w części świata w której żyją jako wsparcie dla prowadzonych przez siebie projektów i towarzyszy, którzy aktualne potrzebują sfinansowania pomocy prawnej. Jeżeli zamierzacie drukować pismo w swoim rejonie, dobrze by było, jakbyście dali nam znać, nie tylko po to, by uszczęśliwić nas świadomością dystrybucji pisma, ale również byśmy wiedzieli, gdzie warto dotrzeć z papierową wersją. Jeśli macie ochotę poinformować nas, gdzie dystrybuujecie wydawnictwo, dajcie znać zamieszczony niżej e-mail. Wysyłamy również darmowe numery projektom potrzebującym wsparcia w nadziei, że benefitowa sprzedaż Fire to the Prisons przyczyni się do ich realizacji. Numer będzie drukowany w przyszłym tygodniu, tak więc już teraz zbieramy zamówienia. Jeżeli jesteście zainteresowani, kontaktujcie się.

USA: McKay na wolności

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Zakończyła się sprawa Davida McKaya, gdy ława przysięgłych nie mogła jednomyślnie podjąć decyzji i sędzia unieważnił sprawę. 22-letni David McKay został aresztowany za posiadanie koktajlu Mołotowa dzięki donosowi tajnego współpracownika FBI. Tak więc zarzuty wobec McKaya zostały oddalone, ale prokuratura zamierza postawić nowe zarzuty wobec niego.

Murmańsk: Ruch "zgadzających się" na demonstracji Putinowskiej

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

O akcji "zgadzających się" w Petersburgu już pisaliśmy na CIA. Wczoraj w Rosji odbyły się różne demonstracje i wiece - przeciwko rządowi demonstrowali stalinowcy, bolszewicy, nacjonaliści i liberalni demokraci, a także odbyły się wiece i demonstracje wsparcia dla rządu. W Murmańsku anarchiści pojawili się na wiecu "Jedynorosów", czyli na wiecu prokremlowskim.

Anarchiści podający się za "zgadzających się" wyrazili swoje bezkrytyczne wsparcie dla rządu. Akcja polegała na tym, aby pokazać jak łatwo rząd może zyskać zgodę na wszystko.

Protestujący trzymali kartki z hasłami m.in. "Zgadzamy się ze wszystkim", "Wzmocnijmy wertykalną władzę", "Popieramy wzrost cen" oraz "Życie stało się lepsze, życie stało się bardziej szczęśliwe".

Fotki i ulotka na stronie Indymedia.ru

AlterKino.org: Zapach bytu & Lucio - oszust, murarz, anarchista & Andreas Baader – Wróg państwa

Świat | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Zapach bytu - w 1989 roku upadł mur berliński. Z całej Europy zaczęli do Berlina ściągać młodzi ludzie, przedstawiciele kontrkultury, widzący Berlin jako "ziemię niczyją" ideale miejsce dla własnej twórczości i sposobu życia. W tym czasie znalazł się tam artysta i antropolog Ralph Marsault, twórca rzeźb i fotografii, które obrazują esencję tamtejszej subkultury: anarchię, punk rock, kulturę squaterską.

Lucio - oszust, murarz, anarchista - film przedstawia sylwetkę "Baskijskiego Zorro” - Lucio Urtubii i opisuje jego najgłośniejsze wyczyny. Rodzinę Lucia prześladował rząd generała Franco, on sam brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 68 roku, aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge’a Cleaver’a. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich europejskie paszporty i dowody tożsamości.

Wydawnictwo i dystrybucja Bractwo Trojka

Publicystyka | Ruch anarchistyczny

"Dusza anarchisty jest jak trojka, mknąca w wichrolotnym pędzie po bezgranicznej przestrzeni stepu. Szeroka natura to pęd do obejmowania nieskończonych widnokręgów w sferze uczuć, pragnień i dążeń, to rozmach jakiś, wynikający ze zbytku sił fizycznych, szukających ujścia dla siebie, ale rozmach skojarzony z jakąś ogromną tęsknotą"

Oficyna Wydalnicza Bractwa Trojka powstała w 1994 roku, z początku jako rozwinięcie idejki brackiej, by dzielić się znaleziskami ciekawych lektur z antykwariatów i zaciszy strychów, ze znajomymi i bractwem bawiącym się w mail-art. Okazało się, iż zainteresowanie jest o wiele większe niż grono znajomych i przyjaciół, toteż broszury Trojki zaczęły być sprzedawane i reklamowane w szerszych kręgach.

Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka z założenia wydawać miała niedrogie pozycje, dzięki którym chciała szerzyć anarchizm, idee wolnościowe oraz nieskrępowane i tfu-rcze myślenie. Od początku były to skromne publikacje, tzw. seria groszowa. Dopiero z biegiem czasu zaczęliśmy wydawać pozycje droższe i bardziej dogłębnie przedstawiające idee, takich klasyków anarchizmu jak Bakunin, Kropotkin, czy rodzimy Abramowski. Później pojawiły się wydania innych autorów piszących o wspomnianych myślicielach i działających w oddolnych ruchach społecznych.

Teksty wydawane przez Trojkę zawsze szeroko ujmują rzeczywistość, w której żyjemy. Odwołują się one do różnych dziedzin: historii, polityki, filozofii, kultury, ekonomii, ekologii, feminizmu. Z założenia mają jednak łączyć owe nurty i łamać zawarte w ich ramach ograniczenia. Punktem wyjścia jest dla nas krytyczne traktowanie wszelkich stosunków dominacji, które występują na różnych poziomach życia społecznego. Jedynie poprzez przekroczenie normy określonej przez władzę, możemy mówić o jej realnej krytyce. Jeżeli krytyka za pomocą słowa i pisma posiadać ma jakikolwiek sens, musi zostać przełożone na praktykę. To w odniesieniu do niej wydajemy książki.

Chcąc podkreślić ciągłość podejmowanych tematów rozwinęliśmy serie wydawnicze.

Pierwsza z nich nosi tytuł "Anarchizm Idee Praktyka". Przedstawia ona istniejące alternatywy wobec narzuconego porządku społecznego. W założeniach, ma być także zaczątkiem dyskusji nad taktyką i praktyką ruchów wyzwolenia.

Następująca po niej seria "Teorie Oporu" stanowi krytykę dominujących sposobów myślenia na temat społecznych realiów. Prezentowane w niej koncepcje autorów nawiązują do doświadczeń konkretnych ruchów społecznych i są z nimi ściśle związane.

Seria historyczna obejmuje dzieje oraz dorobek ruchów antysystemowych nie tylko z dalekiej przeszłości. Stawia także pytania i skłania do wniosków dotyczących obecnie działających ruchów społecznych.

Seria Biblioteka klasyków Anarchizmu jest częścią projektu ,,Anarchistyczne Archiwa" realizowanego wraz z Poznańską Biblioteką Anarchistyczną. Głównym jej założeniem jest popularyzacja spuścizny myśli anarchistycznej w jej klasycznej formie. Założenia te realizujemy zarówno przez publikacje multimedialne jak i drukowane pozycje książkowe.

"Analizy" to prezentacja studiów nad działaniami elit posiadających władzę oraz działaniami większości społeczeństwa, która jej nie posiada. W tym wypadku dokładna analiza łączy się z wyznaczeniem najważniejszych praktyk przyjmowanych przez obie strony.

Publikacja magazynu "Przegląd Anarchistyczny" rozpoczęła debatę wokół kluczowych konfliktów społecznych, ruchów społecznych oraz związków występujących pomiędzy tymi dwoma zjawiskami. Ich dynamika zmusza nas do połączenia perspektywy lokalnej z globalną, dlatego też magazyn zawiera analizy pisane w Polsce, jak i tłumaczenia tekstów pisanych przez działaczy z innych krajów.

Jesteśmy też współwydawcami pisma "Inny Świat" prezentującego felietony oraz informacje na temat bieżącej aktywności i inicjatyw ruchów, anarchistycznego, antymilitarnego, radykalno-lewicowego oraz związkowego.

Obok serii wydawniczych Trojka regularnie przygotowuje książki przedstawiające historię ruchu anarchistycznego w Polsce, a także na świecie, teksty ideowe takich myślicieli i działaczy, jak Max Nettlau, Johan Most, Henry David Thoreau, Józef Zieliński, badaczy ruchu anarchistycznego, w tym między innymi Wincentego Kołodzieja, Ludwika Kulczyckiego czy Wojciecha Giełżyńskiego.

Od samego początku swojego istnienia działalność Trojki nie była sztywno określona, dlatego w naszym katalogu można znaleźć poezję, prozę, komiks, poradniki i książki z wielu innych dziedzin.

Bractwo Trojka jest kolektywem, jego uczestnicy są równi wobec siebie. Pomimo że funkcjonuje on w otoczeniu "rynkowym" to jednak nie do końca na jego zasadach. Realnie nie posiada szefa. Osoby w nim pracujące nie są zatrudniane na zasadach kapitalistycznych, które opierają się na hierarchii oraz wykorzystaniu innych. Kolektyw ten jest silnie związany z polskim ruchem wolnościowym. Pozostając częścią ruchu społecznego, zmierza do rozszerzania jego autonomii od instytucji państwa i kapitału. Z tych względów jego celem nie jest dopasowanie się do realiów rynku, lecz rozwój samoorganizacji społecznej.

Działalność wydawnicza jest dla nas dopełnieniem aktywności na innych polach. Organizujemy się lokalnie oraz w skali kraju. Współtworzymy squat Rozbrat potwierdzający, że niezależne centrum społeczne nie musi być utopią. Prowadzimy "Bibliotekę Anarchistyczną" spełniającą funkcję archiwum radykalnych wydawnictw z całego świata. Rozwijamy Ogólnopolski Związek Inicjatywa Pracownicza, będący odpowiedzią wobec wzrastającego przymusu pracy. Tworzymy niezależną od sponsorów, mód i dotacji kulturę, niezależne media, kluby dyskusyjne, alternatywną ekonomię i wiele innych inicjatyw.

Rozprowadzamy pisma i literaturę wydawane przez nas jak również inne wydawnictwa. Poprzez niezależną sieć dystrybucji pocztowej, internetowej, sprzedaż podczas koncertów, spotkań, imprez oraz w księgarniach docieramy do czytelników.

To z tak zwanych zysków realizujemy nasze - kolektywu wydawniczego, wizje, idee, odjazdy. Oczywiście jesteśmy również otwarci na każdego, szczególnie jeśli mowa o dystrybucji i promowaniu niezależnego ruchu wydawniczego.

Poszukujemy dystrybutorów, tłumaczy, składaczy komputerowych, osoby piszące i ludzi, którzy chcieliby czynnie rozwijać niezależne formy komunikacji. Bractwo Trojka to nie tylko oficyna wydalnicza, to przede wszystkim sieć wymiany brackiej, myśli, krytyki, mail-artu, i co do łba strzeli, do czego każdego z Was spraszamy.

Kolektyw Bractwo Trojka

www.bractwotrojka.pl

O anarchizmie w Le Monde Diplomatique

Ruch anarchistyczny

W styczniowym numerze polskiej edycji Le Monde Diplomatique znajduje się dossier "Anarchiści". Jean-Puerre Garnier zwraca uwage na przywłaszczenie przymiotnika "wolnościowy" przez wolnościowych liberałów pokroju Daniela Cohn-Bendita i Michela Onfraya i zmarginalizowanie pierwotnego znaczenia tego słowa, zwraca on także uwagę na kryminalizowanie anarchizmu w głównym obiegu. Claire Auzis pisze w swoim artykule o korzeniach anarchizmu i zaznacza, że anarchizm leży u podstaw ruchów społecznych walczących o wolną edukację, feminizm, czy swobody obyczajowe

Gdańsk: Nie dla morderstw politycznych!

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

25 stycznia w Gdańsku o godz. 14.30 zebraliśmy się w kilkanaście osób przed konsulatem Rosji aby wyrazić protest w sprawie pokazowej i zastraszającej ( dla ewentualnych kolejnych odważnych działaczy ukazujących prawdę o łamaniu praw człowieka, zabójstwach, gwałtach na terenie Rosji i na siłę podległych terenach jak Czeczenia za przyzwoleniem władz Rosji oraz poprzez przymykanie oczu władz reszty świata ) egzekucji wykonanej na adwokacie Stanisławie Markelowie i dziennikarce Anastazji Baburowej.

Szczególnie bulwersujące jest, że egzekucja ( ostrzeżenie! ) miała miejsce w biały dzień, w centrum Moskwy. To oczywiste, że było to zlecone morderstwo polityczne i w ten sposób władza pozbywa się osób niewygodnych, a jak wiadomo nie jest to taki pierwszy przypadek . Morderców się nie znajduje, albo wsadza, zatrzymuje się niewinnych, bo jest okazja represjonować innych "wolnościowców", anarchistów oskarżając ich o dokonanie tych morderstwa. Tak jest i w tym przypadku. W najlepszym przypadku sprawy są "zamiatane pod dywanik". Nic się nie zmieniło w Rosji "Jest człowiek jest problem. Nie ma człowieka nie ma problemu". Dlatego protestujemy! Staliśmy na przeciwko konsulatu i zawiesiliśmy transparent "Nie dla morderstw politycznych!" oraz zdjęcia zamordowanych z krótką informacją. Zapaliliśmy znicze.

Rosja: Policyjne bezprawie - aresztowano anarchosyndykalistów na poczcie

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś rano dwóch anarchosyndykalistów z grupy KRAS udało się na pocztę, by wysłać czasopisma. Te pisma, wydane legalnie, dotyczyły praw człowieka w prasie i więzieniach. Policja jednak zatrzymała tam naszych kolegów i próbuje im zdjąć odciski palców.

Ludzie próbują ustalić dlaczego dokonano zatrzymań. Odpowiedzi na razie są skandaliczne. Policja nie ma konkretnych zarzutów wobec nich, ani nie może wyjaśnić dokładnie, jakie przestępstwo popełnili. Jednak policjanci przez telefon podają różne przyczyny. Motywują aresztowanie m.in... śledztwem w sprawie morderstwa Stanisława Markiełowa i Anastazji Baburowej!!!

Policjantka mówiła też o "przestępstwach powiązanych z Kaukazem". Na pytanie, co to ma wspólnego z Kaukazem, powiedziała, że aresztowani "mieli TAKIE gazety". Na dalsze pytania, co to były za gazety (w których nie było nic na temat Kaukazu), policjantka niewyraźnie mówiła coś pod nosem o skinheadach, ale pytana o to, co to ma wspólnego ze skinheadami, mówiła, że "są podejrzani"... a na ten temat nie była w stanie wiele powiedzieć.

Kanał XML