Protesty
Grecja: Wydarzenia w drugą rocznicę zamordowania Alexa Grigpriopolulosa
Vino, Wto, 2010-12-07 20:19 Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistycznyDruga rocznica zamordowania przez policjanta 15-letniego Alexisa Grigoriopoulosa upłynęła pod znakiem masowych ulicznych protestów przeciw represjom aparatu państwowego i brutalności policji. W Atenach oraz innych greckich miastach na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów; wystąpienia te były brutalnie pacyfikowane przez funkcjonariuszy prewencji.
Główna ateńska demonstracja została zaatakowana przez policję jeszcze przed jej oficjalnym rozpoczęciem; do rozpędzania tłumu użyto m.in. pałek, granatów hukowych i ogromnych ilości gazu łzawiącego. Uliczne starcia ze „stróżami prawa” trwały do późnych godzin nocnych; w czasie protestów zatrzymano 96 osób, w tym wielu nieletnich; wobec 42 orzeczono areszt. W trakcie policyjnych ataków rannych zostało 5 osób, w tym dwoje przypadkowych przechodniów.
W ciągu dnia, związek zawodowy pracowników sektora publicznego, ADEDY ogłosił dla upamiętnienia śmierci Alexisa 3-godzinny strajk. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych demonstracji policja, pod pretekstem zabezpieczenia miasta przed możliwymi atakami terrorystycznymi, całkowicie zablokowała drogi dojazdowe do centrum Aten usiłując uniemożliwić ludziom dotarcie na miejsce zbiórek. Władze wydały też na niemal dobę bezprecedensowy zakaz ruchu samochodowego i parkowania w centrum miasta.
Zemsta za atak na Wikileaks
XaViER, Wto, 2010-12-07 17:31 Świat | Protesty | TechnikaSpołeczność znanego forum 4Chan przeprowadza właśnie atak DDOS na strony instytucji wykorzystywanych w celu represjonowania i blokowania strony oraz zasobów WikiLeaks.
Atakujący spowodowali już unieruchomienie strony banku PostFinance, który ostatnio zablokował konto Assange'a. Dzisiaj podobny atak przeprowadzany jest na PayPal, który zablokował konto WikiLeaks.
Więcej o Operation: Payback tutaj . Serwis akcji padł po ataku, dajemy mirror w celach informacyjnych.
Przypomnijmy, że społeczność 4Chan przeprowadziła już w swojej historii kilka udanych podobnych akcji, m.in. przeprowadzono blokady strony organizacji zarządzających prawami autorskimi takimi jak RIAA. Słynny był także przypadek zhakowania konta, Sarah Palin, prawicowej kandydatki na wice-prezydentkę USA z ramienia Partii Republikańskiej, przez użytkownika 4Chan. Zrzut ekranu ze skrzynki pocztowej Palin został wówczas również umieszczony na WikiLeaks.
Ruda Śląska: Blokada w Kauflandzie
Renegade, Pon, 2010-12-06 16:28 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyGrupa związkowców z NSZZ "Solidarność" przez godzinę blokowała dziś kasy supermarketu sieci Kaufland w Rudzie Śląskiej. Kierownictwo sklepu wezwało policję. Protestujący domagają się bezpiecznych warunków pracy, podwyżek wynagrodzeń, umów o pracę na czas nieokreślony dla wszystkich zatrudnionych i poszanowania prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych.
- Szefowie sieci Kaufland Polska uparcie ignorują nasze zaproszenie do rozmów na temat przedstawionych postulatów. Najpierw przeprowadziliśmy serię pikiet przed wybranym sklepami sieci, ale nie wpłynęło to na zmianę postawy pracodawcy, dlatego zapadła decyzja o zaostrzeniu protestu – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
Protestujących związkowców z handlowej Solidarności wsparli przedstawiciele innych branż z naszego regionu. Grupa 30 osób wypełniła towarami do pełna kilkadziesiąt wózków, a następnie ustawiła z nich blokady przed kasami.
Hiszpania: Rząd straszy stanem wyjątkowym
XaViER, Sob, 2010-12-04 10:02 Świat | Prawa pracownika | Protesty Od piątkowego popołudnia hiszpańscy kontrolerzy lotów prowadzą akcję protestacyjną - wzięli zwolnienia lekarskie i nie przyszli do pracy. Kontrolerzy protestują przeciwko zatwierdzeniu przez rząd Zapatero prywatyzacji do 49 proc. udziałów AENA, która zarządza lotniskami.
Wojsko na prośbę rządu przejęło kontrolę nad przestrzenią powietrzną kraju. Wojsko będzie kontrolowało loty aż kontrolerzy cywilni wrócą do pracy. Na dzisiaj zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów. Rząd zapowiedział, że jeśli kontrolerzy się nie ugną, wprowadzi stan wyjątkowy.
Pracownicy ze swojej strony zapowiadają akcje strajkowe na Boże Narodzenie.
Wielka Brytania: Fala demonstracji studenckich w całym kraju
Yak, Wto, 2010-11-30 23:53 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty W Wielkiej Brytanii miała dziś miejsce trzecia fala masowych protestów przeciwko planowanym zmianom w szkolnictwie wyższym. Duże demonstracje miały miejsce w Brighton, Birmingham, Bristolu, Manchesterze, Newcastle, Oxfordzie i Londynie. Według policji, w Londynie aresztowano 153 osoby.
Starcia z policją miały miejsce o zmierzchu przy Trafalgar Square w Londynie, gdy policja próbowała rozpędzić protestujących. W odpowiedzi, tłum wybijał szyby w sklepach i rzucał kamieniami w policję.
Wcześniej, policja próbowała otoczyć demonstrację liczącą około 4 tys. studentów, jednak demonstranci rozproszyli się po całym mieście, by uniknąć okrążenia.
W Brighton, około 600 osób przemaszerowało przez miasto i próbowało się wedrzeć do Ratusza. W Newcastle, studenci okupujący uniwersytet demonstrowali w sposób pokojowy. W Bristolu demonstrowało około tysiąc studentów, przy świetle zapalonych flar. Policja zapobiegawczo zamknęła jedną z autostrad, spodziewając się, że studenci zablokują jezdnię.
Londyn: zamieszki podczas obrad rady dzielnicy Lewisham
robotnik miesiąca, Wto, 2010-11-30 16:10 Świat | Protesty Wczoraj, w godzinach wieczornych doszło do starć z policją podczas protestów zorganizowanych pod siedzibą Rady dzielnicy Lewisham w Londynie (Lewisham Town Hall). Lewisham jest pierwszą dzielnicą Londynu, która wczoraj wprowadziła w życie plan cięć socjalnych. Protest zgromadził mieszkańców dzielnicy, pracowników, związkowców i studentów. W proteście brali również udział anarchiści.
Protest, pełen gniewu spowodowany poczynaniami rządu i kompletną ignorancją wobec społecznego sprzeciwu, był radykalny i nie ograniczył się jedynie do skandowania haseł. Część demonstrantów przedarła się przez główny kordon policji chroniącej wejście do budynku i wdarła się do środka powodując zamieszanie w środku, mała grupa weszła również balkonem.
W środku demonstranci odpalili świece dymne. Na zewnątrz policja blokowała wejście przed napierającym tłumem. Wezwane zostały oddziały do tłumienia zamieszek - TSG. Obrady Rady zostały przerwane a jej uczestnicy zostali uwięzieni w środku na wiele godzin, po tym jak policja szczelnie otoczyła budynek. W radykalnym proteście brało udział wiele osób starszych i zwykłych mieszkańców dzielnicy. Aresztowanych i rannych zostało kilkanaście osób.
Poniżej, filmy z akcji.
Grecja: Więźniowie prowadzą strajk głodowy
Akai47, Wto, 2010-11-30 15:07 Świat | ProtestyW Grecji więźniowie prowadzą strajk głodowy. Strajk ma zwrócić uwagę na problemy przeludnienia i złe warunki panujące w więzieniach, niewystarczającą opiekę medyczną, a także problemy z systemem wydawania przepustek.
Więźniowie strajkują w prawie każdym więzieniu w kraju.
Włochy: Trwają masowe protesty studenckie
Akai47, Wto, 2010-11-30 15:07 Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyW związku z parlamentarnym głosowaniem nad Ustawą 1905, która zakłada ostre cięcia w wydatkach na szkolnictwo wyższe i edukację, trwają protesty na wszystkich uniwersytetach we Włoszech. Wiele budynków uniwersyteckich, dziekanatów oraz miejsc historycznych jest okupowanych. Manifestacje studenckie trwają od 24 listopada.
W centrum Rzymu, karabinierzy i oddziały policji do tłumienia zamieszek zablokowały studentom możliwość przedostania się do budynków Parlamentu. W związku z tym, studenci przemieścili się z Uniwersytetu Sapienza w kierunku Piazza Montecitorio.
W Palermo, licealiści i studenci ogłosili „Dzień blokady wszystkiego”. W Turynie, odbył się marsz studentów i licealistów. Pikietowano również pod Politechniką. W dniu wczorajszym w Genui doszło do blokad dróg oraz obrzucono siedzibę federacji pracodawców jajkami. W zdewastowanym przez trzęsienie ziemi mieście L’Aquila odbyły się masowe protesty. W Mediolanie odbyło się 8 różnych demonstracji. Akcje miały miejsce również w Neapolu, Ankonie, Brescii, Bari, Sienie, Cosenzy, Pizie i Wenecji. W większości tych miast, studenci okupowali uczelnie stojąc na dachu budynków.
Protesty pracowników "Klera"
Renegade, Pon, 2010-11-29 20:33 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś o godz. 11 w Opolu, Gliwicach i Częstochowie, w których Kler ma swoje salony protestowało kilkudziesięciu związkowców. Przyszli pod sklepy z transparentami, na których widniały hasła "miska ryżu odpowiednim wynagrodzeniem za prace prezesa KLER" czy "prezes w pracy cię prześladuje i sprytnie cię wykorzystuje".
W Gliwicach doszło do przepychanek z ochroną salonu, ale nikt nie ucierpiał. - To i tak na razie protesty ostrzegawcze. Jeśli nic się nie zmieni zorganizujemy znacznie większe akcje - zapowiadali związkowcy. - Słychać było okrzyki i wybuchy petard.
Pracownicy Klera przyznają, że eskalacja konfliktów zaczęła się w lipcu, gdy w fabryce utworzono związki zawodowe. Kilka miesięcy temu w firmie zaczęło się zaciskanie pasa kosztem tylko i wyłącznie pracowników. Zostaliśmy pozbawieni pieniędzy z funduszu świadczeń socjalnych, a także premii regulaminowej. Za to jesteśmy straszeni zwolnieniami i zamknięciem zakładu. Syn prezesa powiedział nam nawet "będziecie zapierdalać za miskę ryżu", dlatego też dziś w każdym salonie meblowym zostawiliśmy symboliczną miskę ryżu dla prezesa.
Irlandia: Demonstracja przeciwko pakietowi oszczędnościowemu
Akai47, Pon, 2010-11-29 17:21 Świat | ProtestyKilkadziesiąt tysięcy osób protestowało 27 listopada w Dublinie przeciwko rządowemu pakietowi oszczędnościowemu, który zakłada m.in obniżkę płacy minimalnej o zasiłków socjalnych, cięcia zarobków w sektorze publicznym oraz podwyżkę VAT.
Związkowcy także krytykują rządowe porozumienie z MFW i Europejskim Bankiem Centralnym. Według nich, plan może spowodować wzrost bezrobocia o co najmniej 90 tys. osób. Irlandia wzięła 85 miliardów euro kredytów z MFW i EBC, co jest powiązane z pakietem oszczędnościowym.
Austria: Protest przeciwko planom oszczędnościowym rządu
Akai47, Pon, 2010-11-29 16:48 ProtestyOk. 10 tys. osób protestowało w sobotę w Wiedniu przeciwko oszczędnościom zaproponowanym przez rząd Austrii w szkolnictwie, ochronie zdrowia i pomocy socjalnej. Kolejny protest odbędzie się jutro kiedy parlament Austrii będzie dyskutował o rządowych propozycjach, które mają przynieść budżetowi oszczędności w wysokości 1,6 mld euro.
Strajk generalny w Portugalii - relacja
Yak, Sob, 2010-11-27 23:10 Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka Poniższy tekst spotkał się z reakcją sekcji portugalskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (zob. komentarz poniżej).
Dzień przed 35 rocznicą tzw. “zamachu stanu” z 1975 r., który zakończył się “rewolucją” z 25 kwietnia 1974 r., w Portugalii odbył się strajk generalny. Strajk zwołały dwa związki zawodowe głównego nurtu, CGTP i UGT (kontrolowane przez dwie partie polityczne - PCP i PS). Jednak ciekawe było to, że jedyna manifestacja, która odbyła się tego dnia została zwołana przez grupy autonomiczne, radykalnie lewicowe i anarchistyczne.
Jako anarcho-syndykaliści z MSP (IWA-AIT), przygotowania rozpoczęliśmy tydzień naprzód. Wydrukowaliśmy nowy numer naszej gazety, wymalowaliśmy hasła popierające strajk generalny na murach i staraliśmy się dążyć do radykalizacji strajku.
W dniu strajku generalnego, zorganizowaliśmy całodniową pikietę przez centrum Lizbony, rozdając ulotki propagandowe na ulicach i w supermarketach, przemawiając przez megafon pod agencjami pracy tymczasowej, zwołując ludzi na demonstracje. W pikiecie wzięli udział najróżniejsi ludzie, tak anarcho-syndykaliści, jak i anarchiści innych tendencji, w tym insurrekcjonaliści, a nawet zorientowani przeciw wszelkim organizacjom nihiliści, a także ludzie bez określonych poglądów, którzy jednak określali siebie jako anarchiści.
W demonstracji uczestniczyły osoby i grupy o poglądach trockistowskich, anarchistycznych, squattersi, radykalni ekolodzy, antyglobaliści, oraz anarcho-syndykaliści z MSP. Niewykluczone, że pojawili się nawet leninowcy.
Demonstracja liczyła na początku około 200 osób, jednak gdy maszerowaliśmy przez ulicę, ludzie czytali ulotki i bannery, słuchali haseł i przyłączali się do demonstracji. W końcu było nas około 1500 osób. Wiele z uczestników demonstracji nie miało nic wspólnego z anarchizmem, ale byli bardzo niezadowoleni z sytuacji politycznej i odczuwali silną potrzebę protestu. Była to największa w tym stuleciu demonstracja w Portugalii zorganizowana przez anarchistów i radykalną lewicę.
Efekt był moim zdaniem bardzo dobry – pokazał innym siłom politycznym i rządowi (no i nam samym), że nasze idee zyskują zwolenników i że ruch anarchistyczny i radykalno lewicowy rośnie w Portugalii. Myślę, że będzie to punktem wyjścia do kolenych akcji i do zbliżenia się do ludzi.
Policja
Policja nie reagowała podczas akcji poprzedzających demonstrację i przez cały poprzedni tydzień. Wszystkie akcje zakończyły się sukcesem.
Na koniec demonstracji, policja zaczęła mówić ludziom na końcu pochodu (tym, którzy przyłączyli się jako ostatni), że marsz jest pełen przemocy z winy ludzi protestujących przeciwko szczytowi NATO i że lepiej się oddalić. Spowodowało to pewne napięcie w tłumie, jednak udało nam się dotrzeć do miejsca zakończenia demonstracji i nic złego się nie wydarzyło.
Media
Na kilka dni przed strajkiem generalnym, pojawiły się w prasie dwa artykuły na nasz temat. Było to dosyć śmieszne. Nasza grupa (AIT Sekcja Portugalia) rozdawała ulotki przy przystani dla promów. W tym czasie stacje telewizyjne cały czas kręciły reportaż o strajku generalnym. Gdy dziennikarze zobaczyli członków AIT-SP rozdających gazetę naszącą tytuł “Strajk Generalny”, nagrali z tego materiał i zrobili wywiady z ludźmi, którzy czytali gazetę na przystankach autobusowych. Po południu telewizja nadawała program na temat strajku, a w tle leciały zdjęcia naszej gazety, jednak bez żadnego wytłumaczenia. W końcu pojawił się materiał, w którym dziennikarz twierdził, że to anarchiści wezwali do strajku generalnego.
Dzięki temu w dniu demonstracji, obecne były kanały telewizyjne i radiowe i główne gazety. Dziennikarze byli przygotowani na małą akcję, którą mogliby wyśmiać jako śmieszną akcję anarchistów. Jednak, gdy nie dało się w ten sposób przedstawić tego wydarzenia, ze względu na ilość uczestników, w reportażach pominięto całkowicie wzmianki o anarchistach. Wielu ludzi, dla których telewizja jest jedynym źródłem informacji, uwierzyło, że tej demonstracji po prostu nie było.
W mediach pojawiła się informacja o przemocy pomiędzy uczestnikami demonstracji, a siłami policyjnymi (co było oczywiście kompletnym kłamstwem), oraz o atakach na bary McDonalda, itp. To był najlepszy dowód na to, że media są gotowe do tworzenia własnej, wyreżyserowanej rzeczywistości. Sposób, w jaki działały media był jednak inny, niż dotąd. Zobaczymy, jak to sie bedzie rozwijać dalej.
Dodatkowa akcja
Po demonstracji, jej uczestnicy, należący do różnych obozów politycznych (od trockistów do anarcho-syndykalistów) poszli zająć pusty budynek, niedaleko placu, gdzie miała miejsce demonstracja. Podczas pierwszej godziny okupacji, rozdawano darmowe jedzenie i picie. Drugiego dnia, gdy policja odwiedziła squat, próbowano wypędzić ludzi z budynków. W tym czasie w domu przebywało ok. 10 osób. Wszyscy zostali wezwani przez komisarza, by dokonano identyfikacji. Następnie wyrzucono ich na ulicę. Zajęty budynek miał szczególną nazwę, która według mnie dość dobrze pasuje: “Dom strajkującego” (casa do grevista).
Taki jest mój osobisty pogląd na przebieg strajku generalnego w Portugalii, który odbył się 24 listopada 2010 r. i był największym strajkiem w Portugalii od 1988 r.
Ernesto Vieira
(opinie wyrażone w tym artykule są jedynie opiniami autora).
ALTERGODZINA - o Bloku Feministycznym na Polskim Forum Społecznym [mp3]
Tomasso, Sob, 2010-11-27 20:00 Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | ProtestyTematem dzisiejszej Altergodziny był Blok Feministyczny, jaki miał miejsce na Polskim Forum Społecznym w Warszawie 6.11. W ramach forum aktywistki z całej Polski, z różnych organizacji stworzyły płaszczyznę dyskusji w ramach 3 paneli: "Kobiety i ubóstwo. Dlaczego nikt nas nie słyszy?", "Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy", "Kobiety, kryzys finansowy i neoliberalizm". Naszymi gościniami były Monika Popow i Magda Malinowska z Lewicowej Sieci Feministycznej-Rozgwiazda. Wysłuchacie także fragmentu pierwszego panelu w bloku feministycznym, dotyczącego neoliberalnego zarządzania miastem Wałbrzych.
http://www.wsa.org.pl/infopage.php?info=altergodzina
Włochy: Rewolta przeciwko reformie edukacji
Yak, Czw, 2010-11-25 02:10 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty W przeddzień parlamentarnego głosowania nad „reformą systemu edukacji” (pod tym eufemistycznym określeniem kryje się program drastycznych cięć w nakładach na oświatę i szkolnictwo wyższe) na ulice Włoch wyszły dziesiątki tysięcy studentów i uczniów szkół średnich. Protestujący w Rzymie przypuścili szturm na budynek senatu, w kilku miastach zajęli też dworce kolejowe. Na dzisiejszy wieczór zapowiadane są okupacje kilkunastu uniwersytetów i ponad 200 szkół średnich – jeśli reforma zostanie przegłosowana, studenci grożą otwartą rewoltą.
W Rzymie demonstracja studentów przeszła z uniwersytetu LaSapienza pod budynki parlamentu, domagając się ustąpienia rządu. Studenci obrzucali jajami siedzibę popierającego reformę edukacji związku rektorów uczelni wyższych (CRUI), podobny los spotkał następnie budynki senatu. Protestujący próbowali wedrzeć się do środka, zostali jednak odparci.
Podczas starć z policją kilkanaście osób odniosło obrażenia, a kilkanaście innych zatrzymano. W śródmieściu Rzymu studenci zorganizowali dwugodzinną blokadę, domagając się uwolnienia zatrzymanych, a następnie powrócili na okupowany kampus uniwersytetu, gdzie odbyło się zebranie. Podczas starć z policją po stronie studentów wystąpił „book block” – grupa wyposażona w gigantycznych rozmiarów atrapy książek, których używała jako tarcz do obrony przed przed policyjnymi pałkami.
Poniżej wideo ze szturmu na budynek senatu.
Wielka Brytania: policja zablokowała kolejną demonstrację studentów i studentek
Czytelnik CIA, Śro, 2010-11-24 18:32 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty Aktualizacja 00:23: BBC podało, że aresztowano 32 osoby, 17 jest rannych w tym dwóch policjantów.
Aktualizacja 21:33: Nadal trwają starcia w stolicy kraju. Policja kilkakrotnie atakowała demonstrantów w różnych miejscach. Protestujący wybijali szyby. O 21:05 polskiego czasu londyńskie Indymedia doniosły o 29 zatrzymaniach w różnych miastach.
Aktualizacja 18:49: Policja zwalnia ludzi uwięzionych w kotle przed Parlamentem w Londynie. Rozpoczęła się spontaniczna blokada mostu Westminster.
Dziś w Londynie, od 9 rano, znów tysiące ludzi wyszło na ulicę by przeciwstawić się rządowym planom podwyżek opłat za studia. Policja uniemożliwiła protestującym wejście na plac przed parlamentem. Doszło do starć. Protestujący dokonali zajęcia pewnej ilości policyjnego sprzętu. Jeden wóz policyjny został spalony. Według najnowszych danych (18 czasu polskiego) około 500 osób jest otoczonych przez policję w kordonie. 4000 do 5000 nadal pozostaje na ulicach pomimo chłodu.Dwa budynki uniwersyteckie są okupowane. O poprzedniej demonstracji, dwa tygodnie temu, pisaliśmy tutaj.
Akcje protestu, m.in. demonstracje i okupajce, przeciwko podwyzszeniu czesnego za studia odbyły się w wielu miastach. Studenci okupowali budynki uniwersyteckie m.in w Oxfordzie, Birmingham, Walii, Leeds, Londynie, Manchesterze, Plymouth, Essex i innych miastach. Wielu tysiecy ludzi strajkowalo, nie poszlo na zajecia. W akcjach wzieli udzial takze uczniowie.
Doszlo do starc z policją również m.in. w Brighton. Bedziemy sie starac aktualizowac te wiadomosci jeszcze dzisiaj.
Chca plany o podwyzszenie czesnego o 200%-300%, nawet do 9 tysięcy funtów rocznie.