Protesty

Protesty uchodźców w Turcji i Grecji

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Uchodźcy uwięzieni w więzieniu Pagani na wyspie Lesvos wyłamali dziś kraty ze swoich cel, podpalili materace i wdarli się na dziedziniec więzienia, krzycząc „Azadi, Azadi” (wolność). Kobiety więzione na pierwszym piętrze opuściły swoje cele. Coraz więcej ludzi z Mytilini (największe miasto na Lesvos) przyjeżdza do Pagani. Dużo jest również mediów.

Więźniowie domagają się natychmiastowego zwolnienia. Obecnie, w więzieniu przebywa 600 osób. Dziś przyjechał autobus z kolejnymi 40 osobami.

Gubernator wyspy udał się do Pagani i obiecał, że wszyscy uchodźcy zostaną zwolnieni w ciągu nadchodzących dni. Imigranci wrócili do swoich cel, z wyjątkiem nieletnich, którzy nie dali wiary gubernatorowi. Sierpniowe akcje przeciw więzieniu w Pagani były relacjonowane na CIA.

Dzień wcześniej w Istambule, uchodźcy przetrzymywani w więzieniu w dzielnicy Fatih/Kumkapı wszczęli bunt, by zwrócić uwagę na swoje nędzne warunki życia. Około 100 uchodźców wyrwało kraty z okien 4-piętrowego budynku i wyrzucało łóżka, koce, szczotki i plastikowe przedmioty przez okna. Uchodźcy twierdzą, że nie otrzymują pożywienia. Policja nie interweniowała i jedynie otoczyła budynek.

http://noborder09lesvos.blogspot.com/
http://athens.indymedia.org

Francja: Strajk na poczcie

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dziś we Francji zastrajkowali pracownicy poczty. Pocztowcy zaprotestowali przeciwko redukcji zatrudnienia i planom przekształcenia Poczty w publiczną spółkę akcyjną. w strajku uczestniczyli ponad 33% pracowników pocztowych.

Związki zawodowe nie wierzą zapewnieniom, że nowa spółka pozostanie w rękach publicznych. Przypominają przykłady takich firm, jak Electricite de France, Gaz de France czy France Telecom, które zostały częściowo lub całkowicie sprywatyzowane mimo wcześniejszych deklaracji rządu, że tak się nie stani.

Rumunia: Dziki strajk kolejarzy

Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Kursowanie pociągów w Rumunii zostało we wtorek rano zakłócone z powodu dzikiego strajku kolejarzy z miasta Jassy. Protestują oni przeciwko opóźnieniom w wypłacie wynagrodzeń oraz zwolnieniom. Koleje przewidują zwolnienie około 11 tys. pracowników.

Kolejarze także oskarżają administrację kolei o brak inwestycji w infrastrukturę. Według kolejarzy było to przyczyną wypadków, w których w poniedziałek wykoleiły się dwa pociągi. Na skutek pierwszego z nich lekko rannych zostało kilkanaście osób. Według władz przyczyną tego wypadku był sabotaż.

Hiszpania: protest przed siecią supermarketów Gadis przeciwko zwolnieniu Lore

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W sobotę 19 września miał miejsce kolejny wiec przed jednym z supermarketów galicyjskiej sieci "Gadis" należącym do grupy Gadisa. W Lipcu, Lorena- osoba zaprzyjaźniona ze związkiem zawodowym CNT dowiedziała się, że jej umowa o pracę nie zostanie przedłużona, mimo że przed pójściem na urlop, zapewniano ją o przedłużeniu umowy po powrocie. Jak się później okazało, sieć supermarketów która zwolniła Lorenę pod pretekstem domniemanego zmniejszenia zatrudnienia związanego z kryzysem, zatrudniła 6 nowych osób przez out-sourcing (agencje pracy tymczasowej), który kosztuje firmę dużo mniej niż normalne zatrudnienie.

Przed supermarketem w mieście Laguna de Duero, gdzie pracowała Lore, zebrało się od 70 do 80 osób, w proteście przeciwko jej zwolnieniu i za natychmiastowym przywróceniem jej do pracy.

22.09.09 Europejski Dzień Bez Samochodu w Białymstoku

Kraj | Protesty
2009-09-22 18:00
2009-09-22 21:00

Nie bądź frajerem - przyjedź rowerem !

Białostoccy rowerzyści mają przyjemność zaprosić wszystkich mieszkańców Białegostoku na obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu 22.09.09r. ( wtorek ).

18:00 - wyjazd specjalnej Masy Krytycznej ( przejazd rowerzystów ulicami miasta ) z Rynku Kościuszki;
20:00 - Węglowa ( jak trafić?- http://www.weglowa.pl/ ) - projekcja filmów:
-"Wpuszczeni w korek";
-"Miasto w ruchu"
W przerwach muzyka "rowerowa i transportowa" :)
WSTĘP WOLNY

Po raz kolejny chcemy pokazać mieszkańcom Białegostoku i całego świata, iż rower to niepodważalnie najlepszy środek transportu, a będziemy to udowadniać tuż po przejeździe projekcją filmów które pokażą bogate doświadczenie innych państwo w polityce transportowej.

Haga: Solidarni z represjonowanymi anarchosyndykalistami

Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

18 września w ramach międzynarodowej kampanii solidarnościowej, anarchiści z grupy AGA (Amsterdamska Grupa Anarchistyczna) protestowali przed ambasady Republiki Serbii w Hadze. Pikieta trwała 2 godziny.

Aktywiści AGA, tak jak wszyscy biorący udział w kampanii, domagali się zwolnienia zatrzymanych anarchistów.

W tym tygodniu zaplanowane są nowe protesty.

Berlin: Pikieta solidarniościowa pod serbską ambasadą

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Trwa międzynarodowa kampania za uwolnienie serbskich anarchosyndykalistów. W piątek odbyły się pikiety pod ambasadami w Hadze i Berlinie. Berlińska pikieta organizował związek FAU, który jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (MSR).

Aktywiści FAU domagali się natychmiastowego zwolnienia kolegów z ASI.

FAU także zbiera pieniądze dla represjonowanych anarchosyndykalistów i zapowiada kolejne protesty. Następny odbędzie się w piątek w Frankfurcie.

Strona kampanii solidarnościowej: www.asi.zsp.net.pl

Rosja: Protest przeciw zmianie prawa dotyczącego polowań

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś w południe w Petersburgu na ulicy Bolszoj Moskowskoj odbyła się pikieta w ramach kampanii przeciw nowemu prawu dotyczącemu polowań, w której uczestniczyło około 20 osób.

Nowy projekt prawa znacznie liberalizuje przepisy dotyczące zabijania dzikich zwierząt, nawet na chronionych obszarach. Na transparencie demonstranci namalowali hasło „Prawo myśliwskie = masowy terror”.

Za tydzień w tym samym miejscu planowany jest happening uliczny.

Dublin: Protest pracowników Coca-Coli

Świat | Prawa pracownika | Protesty

17 września odbył się w Dublinie protest pracowników Coca Coli. Pod koniec sierpnia, 130 pracowników należących do związku SIPTU ogłosiło strajk, ponieważ firma chciała zwolnić 130 ludzi i zatrudnić nowych pracowników na kontraktach zewnętrznych (outsourcing). Firma nawet nie chciała negocjować i nie wysłała przedstawiciela na posiedzenie Komisji ds. Pracy, która miała zajmować się mediacją. 7 września Coca-Cola zwolniła 120 ze strajkujących.

Coca Cola próbuje bronić się twierdząc, że ci ludzie nawet nie pracowali dla Coca-Coli, lecz dla firmy Coca-Cola HBC Ireland, która niby jest "zupełnie inną firmą".

(W świetle prawa Coca-Cola Hellenic Bottling Company jest inną firmą, ale uczestniczy w produkcji napojów Coca-Coli, a Coca-Cola ma w firmie 23% udział.)

Bytom: Niech prezydent wprowadzi się do kontenera!

Lokatorzy | Protesty

Ludzie z Bytomia zaczynają buntować się przeciw budowie "mieszkań" w kontenerach. W barakach mają mieszkać eksmitowani lokatorzy. Przeciwnicy budowy kontenerowego osiedla przy ul. Składowej chcą, żeby prezydent miasta przez miesiąc pomieszkał w takim lokalu i ocenił swój pomysł.

Adrian Król z stowarzyszenia "Dla Bytomia" napisał o tym kilka dni temu na swoim blogu. Jego zdaniem, kontenery mogą zamienić się w socjalne getto, w którym ludziom będzie się żyło coraz gorzej. Plany nie podobają się także okolicznym mieszkańcom. W proteście zbierają podpisy i zorganizowali pikietę pod magistratem.

Sofia: Protest przed serbską ambasadą

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w Sofii odbył się protest solidarnościowy w związku z sytuacją represjonowanych anarchosyndykalistów z ASI. Ok. 40 osób wzięło udział w proteście pomimo deszczu. Protestujący mieli transparenty z hasłami "Nie państwowemu terroryzmowi" oraz "Wolność dla serbskich anarchistów".

W oświadczeniu bułgarskich anarchiści twierdzili, że nie przypadkiem władze serbskie aresztowali najbardziej aktywnych anarchosyndykalistów w czasie kiedy system neoliberalnego kapitalizmy bankrutował.

Szczecin: Demonstracja w obronie miejsc pracy

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Dzisiaj, 18 września, odbyła się demonstracja stoczniowców w obronie miejsc pracy. Zebrało się około 8 000 osób i było dość gorąco. Jeden policjant został ranny i zaatakowano Nitrasa. Protestowano przeciwko poczynaniom PO i Unii Europejskiej w sprawie stoczni.

O godzinie 11:30 protestujący pracownicy zaczęli zbierać się pod Stocznią Szczecińską. Stamtąd ruszyli w kierunku pl. Grunwaldzkiego, odwiedzili siedzibę PO, gdzie poleciały jajka i deski, by zakończyć pod Urzędem Wojewódzkim, gdzie spalono opony. Pracownicy urzędu ewakuowali się wcześniej w obawie przed stoczniowcami. Na spotkanie z demonstrantami wyszedł wojewoda Marcin Zydorowicz. Szybko musiał schować się do budynku przed gradem jajek.

Warszawa: Lokatorzy na Radzie Warszawy

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj lokatorzy z Komitetu Obrony Lokatorów oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów pojawili się na sesji Rady Warszawy. Trwa proces wyjaśnienia jak radni zagłosowali nad uchwałą, która zmieniła kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o mieszkanie komunalne. Lokatorzy w tym tygodniu otrzymali list od prezydent Warszawy broniący wiceprezydenta Jakubiaka, który, według lokatorów, wprowadził Radę w błąd. Sprawą zajmuje się Komisja Etyki Rady.

Korespondencję z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewcz-Waltz prowadzi na ten temat Komitet Obrony Lokatorów. Szczegóły są opisane tutaj: http://lokatorzy.info.pl/gronkiewicz-waltz-przekonuje-ze-czarne-jest-bia...

Jednak trudno załatwić cokolwiek w taki sposób, gdy osobą naruszająca etykę jest prominent z Platformy Obywatelskiej, a Komisja Etyki Rady jest kierowana i zdominowana przez kolegów z tej samej partii. PO także dominuje w Radzie.

Wczoraj radni złożyli wniosek, aby Andrzej Jakubiak odpowiedział na pytanie w sprawie tej sytuacji na sesji, ale wniosek nie został przegłosowany. Był również złożony wniosek o odwołanie ze stanowiska przewodniczącej Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. Także przegrał. (Grupińskiej także bronili radni z SLD.)

Ateny: Akcja solidarnościowa pod serbską ambasadą

Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w Atenach odbyła się pikieta solidarnościowa ze represjonowanymi serbskimi anarchistami pod serbską ambasadą w Atenach. Ok. 150 osób pojawiło się na pikiecie i protestowało ok. 2 godzin. Namalowano graffiti na ścianie ambasady. Protestujący domagali się uwolnienia anarchistów. W innych miejscach w Atenach pojawiły się także bannery solidarnościowe.

Na stronie www.asi.zsp.net.pl opublikowano oświadczenia greckich anarchistów w jęz. angielskim i greckim. Czekamy na polskie tłumaczenie.

Toruń: Bilboard antysimple

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W Toruniu przy ul.Warszawskiej został przerobiony bilboard firmy simple creative products. Pozostałe znajdujące się w mieście zostały zniszczone.

Nadal trwa kampania przeciwko firmie Simple CP.
Firma pomimo wielu demonstracji, apeli i akcji bezpośrednich nadal oferuje w swojej nowej kolekcji ubrania z futer naturalnych.
Nie ma zgody na cierpienie zwierząt!

Przyłącz się do akcji przeciwko Simple CP!
http://antysimple-cp.com/

Każdy głos sprzeciwu ma znaczenie!
Dość mordowania dla brudnych pieniędzy!

Kanał XML