Protesty

Komunikat Podziemnego Ruchu Oporu z Fiat Auto Poland w Tychach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Miesiąc sierpień to szczególny okres w Polsce ze względów historycznych, a w naszej firmie to okres wakacji, planowej przerwy remontowej. W związku z tym podziemie reaktywowano do życia ponownie w Fiat Auto Poland w Tychach. W 20 lat po odzyskaniu niepodległości postanowiliśmy ponownie działać ze względu na to, że czas jaki upłyną od podpisania haniebnego porozumienia z dyrekcją przez niektóre Związki Zawodowe uświadomił pracownikom dosadnie, iż swoje sprawy muszą wziąć w swoje ręce.

Szanowne Koleżanki i Koledzy pracownicy Grupy Fiata w Polsce! Grupa podziemnego ruchu oporu wobec koncernu zwana „Fiatowiec” w zakładzie FAP oraz na portalu Redakcja.pl, czując oddech na karku ze strony dyrekcji, mająca świadomość, że jesteśmy tropieni w fabryce tak jak zwierzyna w lesie przez myśliwego, oświadcza:

Podpalił mieszkanie by zaprotestować przeciwko eksmisji

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Ubóstwo

61-letni mieszkaniec zasobu komunalnego w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie) podpalił mieszkanie z którego miał zostać eksmitowany z powodu zalegania z czynszem. Gdy pożar zaczął się powiększać sam ugasił płomienie. Trafił do Brzeskiego Centrum Medycznego z oparzeniami III stopnia rąk i nóg.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. Niewykluczone, że mężczyźnie zostanie postawiony zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego.

Według raportu Progress Consulting w pięciotysięcznym Lewinie jest w tej chwili 7 bezdomnych, z których 6 to ofiary eksmisji na bruk. Lista osób oczekujących na wynajem lokalu komunalnego i socjalnego liczy w chwili obecnej 19 osób, z czego 4 rodziny oczekują na lokale zamienne i 4 osoby czekają na przydział lokalu socjalnego. W 2008 roku lokale komunalne otrzymały 3 rodziny z listy. Na liście osób oczekujących na wynajem lokalu komunalnego/socjalnego znajdują się rodziny z 2006 roku. Gmina nie buduje nowych mieszkań.

We wtorek strajk w KGHM przeciwko prywatyzacji

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dwugodzinny protest w KGHM Polska Miedź SA ma się rozpocząć o godz. 6.00 rano - informuje Radio Wrocław. To reakcja na zapowiedź rządu, że lubiński zakład trafi na listę państwowych spółek do prywatyzacji.

Pracownicy KGHM są oburzeni, że w sprawie ich firmy rząd co chwilę zmienia zdanie. - Posłaliśmy petycję do premiera. Bez odzewu - narzeka Józef Czyczerski z miedziowej Solidarności.

Wielka Brytania: Fala protestów pocztowców przetacza się przez kraj

Świat | Prawa pracownika | Protesty

24-godzinny strajk pocztowców odbył się dziś we Wschodniej Anglii. Jest to część ogólnokrajowego protestu, w trakcie którego dzień po dniu strajkuje jeden region. Strajki rozpoczęły się w piątek. Protest ma charakter ostrzegawczy - jeśli nie odniesie rezultatu, pocztowcy zapowiadają strajk generalny na poczcie we wrześniu.

Pracownicy domagają się wyższych płac, poprawy warunków pracy i świadczenia usług. - Chcemy, aby poczta znów była chlubą, a jej usługi stały na wysokim poziomie - powiedział dziennikowi Guardian, Dave Ward przedstawiciel związku Communication Workers Union. - Obecna polityka polegaja na cięciu miejsc pracy i obniżaniu poziomu oraz dostępności usług, co odbija się oczywiście na klientach. Tymczasem jest duże pole do rozwoju usług pocztowych w związku z zapotrzebowaniem generowanym przez zakupy przez Internet. Istnieje potrzeba rozszerzania palety usług i modernizacji sprzętu.

Francja: Zamieszki po śmierci rozwoziciela pizzy

Świat | Protesty | Represje

Wczoraj na przedmieściu Paryża, Bagnolet, doszło do zamieszek po tym jak zginął Yakou Sanogo, 18-letni rozwoziciel pizzy. Policja twierdzi, że nie zatrzymał się do kontroli i uciekał z dużą prędkością. Świadek zdarzenia powiedział natomiast dziennikowi Liberation, że w zdarzeniu brały udział dwa wozy policyjne w tym nieoznakowany - jeden z nich uderzył bokiem w motocykl co spowodowało, że 18-latek uderzył w betonowy blok, a następnie zmarł w drodze do szpitala.

W nocy zapłonęły samochody, policja została obrzucona butelkami z benzyną. Sytuacja wciąż jest napięta. Rodzina zmarłego oskarża główne media, że podają przede wszystkim wersję policji i rządu, którzy twierdzą, że policja nie była odpowiedzialna za śmierć nastolatka. Mężczyzna związany z rodziną zmarłego, zaatakował kamerzystę BFM TV i rozbił mu nos oraz sprzęt.

Strajk w radomskim szpitalu trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczorajsze rozmowy dyrekcji z protestującymi w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pielęgniarkami zakończyły się fiaskiem. Strajk będzie kontynuowany - zapowiada przewodnicząca szpitalnego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Anna Trzaszczka.

Propozycja podwyżki ze strony dyrekcji była nie do przyjęcia przez stronę związkową. Pielęgniarki oczekiwały podwyżki zasadniczej pensji o 600 złotych brutto, a usłyszały, że mogą otrzymać 270 złotych. Siostry zgodziły się w trakcie negocjacji na obniżenie swoich żądań płacowych. Oczekują teraz 500 złotych podwyżki pensji zasadniczej

Jak podkreśliła Anna Trzaszczka, zdrowiu i życiu pacjentów nie zagraża niebezpieczeństwo, gdyż zespół interwencyjny dyżuruje przy chorych.

Hiroszima: Protest japońskich anarchistów

Świat | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś miasto Hiroszima obchodziło 64. rocznicę ataku nuklearnego. Zorganizowano tam oficjalne obchody "za pokój". Anarchiści zorganizowali protest przeciwko hipokryzji rządu. Hiroszima została ogłoszona w 1949 roku przez rząd "Miastem Pokoju". Jednak równocześnie znajduje się tam ważna siedziba wojskowa, a niedaleko od miasta mieszczą się dwie japońskie bazy wojskowe i jedna amerykańska. Z tych baz żołnierze byli wysyłani do Afganistanu i Iraku.

Strajk pielęgniarek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego odeszły w środę od łóżek pacjentów - informuje lokalne wydanie Gazety Wyborczej. Domagają się podwyżek, tymczasem kasa lecznicy jest pusta. Może więc dojść do strajku okupacyjnego. W środę między dyrekcją a związkami pielęgniarek i położnych nie były prowadzone żadne rozmowy.

Pielęgniarki ubrane w czarne koszulki zaczęły się schodzić do szpitalnej świetlicy po godz. 7. Na wielu oddziałach obsada została ograniczona do minimum. Normalnie pracowały tylko dwa oddziały: dializy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

- Nie ma oddziału, na którym nie byłoby pielęgniarek. - mówi Zofia Kopaczewska, naczelna pielęgniarka w szpitalu. Protestujące wyznaczyły także do tzw. zespołów interwencyjnych po jednej pielęgniarce z każdego oddziału, by w razie nagłej sytuacji pomogła koleżankom, które zostały na oddziale.

Sceny ataku na fabrykę Ssangyong 5 sierpnia 2009 r.

Świat | Blog | Prawa pracownika | Protesty

Na zdjęciach widoczny jest atak jednostek specjalnych koreańskiej policji na pozycje zajmowane na dachu fabryki przez zwolnionych pracowników Ssangyong.








Dublin: Policja usunęła protestujących z biura Thomas Cook

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dziś doszło do aresztowania około 28 osób, które od zeszłego piątku okupowały biuro agencji pracy Thomas Cook w Dublinie. O godzinie 5 rano ponad 15 policjantów Garda wyważyło drzwi do biura i wyciągnęło protestujących. Wśród protestujących była kobieta w 9 miesiącu ciąży, która została przewieziona do szpitala, gdy zaczęła rodzić.

Wraz z byłymi pracownikami, aresztowano radnego, aktywistów związku pracowników transportowych i kampanii People Before Profit Alliance. Sędzia nakazał aresztowanie protestujących po tym, jak odmówili opuszczenia biura pomimo nakazu sądowego wydanego w sobotę.

Protestujący domagają się 8 tygodni odprawy na każdy przepracowany rok, zamiast 5 tygodni, co proponuje zarząd spółki. Jak stwierdzili byli pracownicy, Thomas Cook jest bardzo zyskowną firmą i stać ją by było na lepsze warunki odpraw, skoro prezes spółki otrzymał w zeszłym roku nagrodę w wysokości 7 milionów funtów.

Pikiety wsparcia walki pracowniczej w Ssangyong

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Warszawie odbyły się dwie pikiety w sprawie trwającej walki pracowników Ssangyong. Od ponad 2 tygodni kilkuset pracowników tej firmy walczy o zachowanie swoich miejsc pracy w południowokoreańskim mieście Pyeongtaek. Dziś policja nasiliła atak na okupujących fabrykę pracowników. Pracownicy odpowiedzieli koktajlami Mołotowa, śrubami i innymi metalowymi częściami z fabryki.

Obecnie ok. 600 pracowników nadal przebywa w fabryce pomimo ataków gazem i pomimo braku wody i leków.

Działacze Związku Syndykalistów Polski pikietowali dziś pod ambasadą Korei oraz pod salonem Ssangyong w Warszawie. Wyrazili swoją solidarność z walczącymi pracownikami i potępili przemoc policyjną.

Wyzywamy ludzi do wysyłania e-maili do Ambasady Korei Płd. w Warszawie: koremb_waw@mofat.go.kr

Oto treść przykładowego listu:

Wyrażam poparcie dla protestujących pracowników Ssangyong i protestuję przeciwko przemocy władz skierowanej przeciwko nim. Działania podejmowane przez władze są niezwykle brutalne i stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. Domagamy się natychmiastowego zaprzestania ataków na pracowników!

Dublin: Okupacja biura firmy Thomas Cook

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy biura podroży Thomas Cook zostali w piątek poinformowani o zamknięciu drugiego biura w Dublinie. Od tego czasu, ok. 40 osób okupuje biuro na ul. Grafton od tego czasu. Domagają się lepszych odpraw. Kolejne 8 osób okupuje biuro firmy Direct Holidays, spółki-córki Thomasa Cooka.

W sobotę pracownicy okupujący biura dostali nakaz opuszczenia lokali, jednak go zignorowali. 77 osób straci pracę w rezultacie zamknięcia biura Thomas Cook i Direct Holidays.

Firma grozi, że jeśli pracownicy nie zaakceptują proponowanych im odpraw, wtedy otrzymają tylko 40% ich wysokości.

Bielsko-Biała: Pracownicy GM Fiat protestują przeciw obostrzeniom dotyczącym stroju

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak donosi "GW", na bramie bielskiej fabryki GM Fiat Powertrain Polska zawisła instrukcja, jak ludzie nie powinni przychodzić ubrani do pracy. Na tabliczce widnieją przekreślone sandały, krótkie spodenki i koszulki bez rękawów. Ochrona zaczęła ochrona zwracać pracownikom uwagę.

Jeden z pracowników przyjechał do pracy w klapkach. Zdjął je na bramie i wszedł do zakładu boso. Oznajmił ochronie, że obrazki przecież tego nie zabraniają.

- Tylko w Watykanie spotkałem się z czymś podobnym - mówi Tadeusz Lemański, przewodniczący "Sierpnia 80". Związkowcy zapowiadają happening protestacyjny: kilkudziesięciu panów będzie się przebierać przed bramą.

W 2007 r. kontrolerzy ruchu lotniczego w USA protestowali przeciwko bezsensownym przepisom dotyczącym ubioru... przychodząc do pracy w sukienkach.

Niemcy: Demonstracje przeciwko neonazistom

Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Kilkaset osób protestowało w sobotę w Bad Nenndorf przeciwko przemarszowi neonazistów. W latach 1945-47 w Bad Nenndorf znajdowało się wojskowe więzienie brytyjskich władz okupacyjnych, w którym przesłuchiwano aresztowanych nazistów. W 2006 roku organizacje neonazistowskie postanowiły organizować co roku tak zwane „przemarsze żałobne”.

Do demonstracji antynazistowskich doszło również w Hamburgu i Friedbergu, gdzie około 1200 demonstrantów uniemożliwiło przemarsz działaczy i sympatyków NPD.

Bielsko-Biała: Wzrost wynagrodzeń o 8 procent plus 110 zł.

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Strajk

30 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy SP ZOZ z dyrekcją szpitala. Było to pierwsze spotkanie stron od czasu dyrektorskiego donosu na policje, o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez działaczy związkowych (naruszenie ustawy o sporze zbiorowym).

W czasie spotkania oprócz strony związkowej (OZZ Inicjatywa Pracownicza) i strony pracodawcy, wzięli udział przedstawiciele rady pracowniczej, przełożona pielęgniarek (kierownik sanitariuszy oraz salowych), oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej – Lucyna Majewska (przedstawiciel organu założycielskiego szpitala). Dyrekcja zaproponowała min. przedłużenie 8% wzrostu wynagrodzeń do końca roku dla wszystkich pracowników z wyłączeniem kadry lekarskiej. Wcześniej 8% wzrost wynagrodzeń obowiązywał od marca do czerwca (4 miesiące) dla wszystkich pracowników (poza kadra lekarską). Lekarze otrzymali wtedy wzrost wynagrodzeń o ponad 800zł do końca 2009 roku. Wtedy też IP nie zgodziło się na niesprawiedliwy podział środków przeznaczonych na czasowy wzrost wynagrodzeń.

Kanał XML