Protesty

Francja: Porozumienie w New Fabris

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związkowcy z fabryki New Fabris nie uzyskali odszkodowań w wysokości 30 tysięcy euro dla każdej ze zwolnionych pracowników. Dostali tylko 11 tys. euro, jednak rząd obiecał im, iż przez rok będą dostawali prawie cała pensję.

Francja: Czy zwolnieni pracownicy New Fabris wysadzą fabrykę w powietrze?

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dziś mija termin ultimatum pracowników New Fabris – albo dostaną odprawy, albo doprowadzą do eksplozji.

Dotychczasowe negocjacje zabrnęły w ślepą uliczkę. Rząd proponuje zwolnionym robotnikom odprawy w wysokości 11 tysięcy euro, a oni żądają 30 tys. Minister pracy domaga się, by pracownicy usunęli z fabryki butle z gazem i zapalnikiem.

Przed południem odbędą się rozmowy ostatniej szansy. Niezależnie od rezultatów tej rozmowy, decyzję o tym, czy zakłady zostaną wysadzone w powietrze, mają podjąć wszyscy zwolnieni pracownicy w drodze głosowania, chyba że wcześniej dojdzie do interwencji szturmowych oddziałów policji.

Francja: Demonstracja wsparcia dla pracowników New Fabris

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Przed bramą bankrutującej fabryki części samochodowych New Fabris we Francji zebrał się tłum niezadowolonych pracowników. Robotnicy grożą wysadzeniem fabryki, jeśli nie dostaną wysokich odpraw. Zwolnieni z pracy robotnicy ostrzegają, że nie mają nic do stracenia. Wspierają ich związkowcy z innych bankrutujących francuskich fabryk, którzy przyjechali z całego kraju, by wziąć udział w demonstracjach.

W czwartek ponad 3500 osób demonstrowało w Chatellerault. Zwolnieni pracownicy domagali się odpraw w wysokości 30 tys. euro na osobę. Są planowane kolejne akcje protestacyjne.

Linin: Akcja Czeczenów w ośrodku dla uchodźców

Kraj | Protesty

Grupa ok. 40 Czeczenów dziś zorganizowała protest w ośrodku dla uchodźców w Lininie. Zagrodzili wjazd na teren ośrodka.

Uchodźcy postanowili zaprotestować, gdy dowiedzieli się, że Urząd do spraw Cudzoziemców chce zmniejszyć kwoty przekazywanych im świadczeń. Jednak urzędnicy twierdzą, że to tylko plotki.

Na przyszły czwartek (6 sierpnia) zaplanowano spotkanie, w którym przedstawiciele uchodźców mają przedstawić kierownictwu problemy, z którymi się borykają.

Korea Płd: Zmasowany atak policji na fabrykę Ssangyong

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Sceny ataku z 5 sierpnia | Fotoblog | Więcej zdjęć | Krótkie wideo

Aktualizacje

10 sierpnia Policja wystąpiła o nakaz aresztowania 44 osób które uważa za liderów okupacji. 97 osób zostało zatrzymanych 6 sierpnia. 53 osoby już zostały wypuszczone. Pozostałym 44 prokuratura chce postawić zarzuty.

W trakcie pacyfikacji akcji, aresztowano jeszcze 23 inne osoby. Postawiono im zarzuty karne.

6 sierpnia: KONIEC OKUPACJI

Robotnicy zakończyli okupację. Wczoraj, oprócz ataków, podczas których wypędzili ok. 100 robotników z fabryki, także upłynął termin ultimatum postawionego fabryce przez jej kredytodawców. Fabryka miała zostać zlikwidowana, jeśli związki nie podpiszą ugody z zarządem.

Związki zawodowe wynegocjowały, że 52 proc. spośród 974 pozostałych do zwolnienia robotników pójdzie na emeryturę, a reszta zostanie wysłana na urlop bezpłatny. W zeszłym tygodniu, firma zerwała negocjacje ze związkami. Ostatnią ofertą firmy było przejście na wcześniejszą emeryturę dla 60% tych pracowników i przejście pozostałych 40% na bezpłatny i bezterminowy urlop.

Z warunkami ugody wynegocjowanymi przez związek nie zgodziło się ok. 30 pracowników, który odmówili opuszczenia zakładu.

Pikiety pod NFZ: NFZ straszy związkowców ABW

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej będzie pikietowało przed siedzibami oddziałów wojewódzkich NFZ: w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. Związkowcy domagają się także spotkania z Ewą Kopacz oraz (lub) prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem.

28 lipca na stronie Centrali NFZ pojawiła się informacja o zasadach postępowania w przypadku zablokowania siedziby oddziału lub wtargnięcia na jej teren "osób nieuprawnionych". Dyrektor ma wówczas obowiązek wstrzymania wszystkich rozliczeń, wyłączenia systemów informatycznych oraz powiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Francja: Kolejne samobójstwo pracownika France Telecom

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W dniu francuskiego święta narodowego, 14 lipca, 51-letni pracownik France Telecom w Marsylii popełnił samobójstwo. W swoim liście napisał, że jedynym powodem, dla którego odbiera sobie życie są warunki pracy w France Telecom. Informacja o samobójstwie została ujawniona dopiero w poniedziałek. Ostatnim życzeniem zmarłego było przekazanie kopii listu kolegom z pracy i przedstawicielom załogi.

W liście pożegnalnym, pracownik wspomniał „nieustającą presję, nadmiar pracy, brak szkoleń, zupełną dezorganizację panującą w firmie, zarządzanie przez terror". Napisał też "Sytuacja doprowadziła mnie do załamania. Stałem się wrakiem człowieka - lepiej było z tym skończyć.". List zawiera też krytykę polityki maksymalizacji zysków, kosztem zdrowia psychicznego pracowników.

Dyrekcja France Telecom odmówiła skomentowania treści listu. Jak twierdzi przedstawiciel związku SUD-PTT, od lutego 2008 r. miało miejsce 18 samobójstw pracowników France Telecom, oraz 10 prób samobójstw.

RPA: Zamieszki podczas strajku generalnego

Świat | Protesty | Represje | Strajk | Ubóstwo

W Poniedziałek rozpoczął się strajk generalny zorganizowany przez South African Municipal Workers Union (Samwu), oraz inne związki zawodowe. Związkowcy domagają się znacznej poprawy warunków pracy oraz podwyżki płac o 15%. Jak narazie pracodawcy zgodzili się na jedynie 11.5%. Pracownicy mówią że zarobki nie wystarczają im na życie, biorąc pod uwagę duże podwyżki cen żywności w ostatnim czasie. Wczoraj w strajku generalnym wzięło udział 150.000 osób. Policja gwałtownie zaatakowała protestujących ostrzeliwując ich śrutem, w wyniku czego dużo osób jest rannych.

Kilka tygodni wcześniej pracownicy zatrudnieni przy budowie stadionów wstrzymali swoją pracę i wywalczyli 12% podwyżkę płac. Niedawno miały miejsce gwałtowne zamieszki podczas protestów o prawa mieszkaniowe oraz ceny wody i prądu w biednych miastach podczas których policja użyła gazów łzawiących, pocisków gumowych i aresztowała 200 osób. Południowa Afryka przeżywa obecnie największą recesję od 17 lat i bezrobocie wynosi około 40%.

Szkocja: Protest przeciw zwolnieniom w Johnnie Walker

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Około 20 tys. ludzi wzięło w niedzielę udział w demonstracji w Kilmarnock, protestując przeciwko planom likwidacji 900 miejsc pracy w zakładach Johnnie Walker.

Rozlewnia w Kilmarnock miała od 1820 roku zastrzeżoną wyłączność na butelkowanie Johnnie Walkera.

Chiny: Nie chcieli prywatyzacji huty. Zabili inwestora

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy huty w Tonghuy zabili dyrektora firmy, która chciała wykupić największy udział huty. Prywatyzacja zaniepokoiła robotników, którzy boją się masowych zwolnień.

Pracownicy w piątek zaprotestowali przeciw prywatyzacji huty, gdy dowiedzieli się, że Chen Guojun, dyrektor Jianlong Steel Holding Company, był u nich w firmie na spotkaniu. Weszli na salę i go pobili, w wyniku czego później zmarł.

Robotnicy byli wściekli także ponieważ Chen zarobił w ubiegłym roku ok. trzech milionów juanów, podczas gdy odprawiani z huty pracownicy dostawali zaledwie 200 juanów.

Po pobiciu tysiące pracowników wyszły na ulicę i starły się z policją. Protestujący blokowali ulice i zdemolowali trzy samochody policyjne.

Serbia: Strajkujący pracownicy zablokowali urzędy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy fabryki włókienniczej Nitex w piątek zablokowali wejścia do wszystkich budynków administracyjnych w Nisie. Strajkujący pracownicy Nitexu nie dostali pensji za 2 lata i strajkują od października 2008 r. Domagają się interwencji rządu w ich sprawie.

Nitex został sprywatyzowany w 2006 roku. Jest to jedna z najstarszych fabryk w Serbii i działa od 1897 roku. Od czasu prywatyzacji zakładu pracownicy nie dostają pensji. 700 pracowników obecnie strajkuje. W tym czasie, nowy właściciel Nitexu, Irva Investments Company, wykupił kolejną firmę od rządu, firmę budowlaną Gradjevinar. Tam także nie płacił pracownikom, więc ci zastrajkowali. Ostatecznie sąd anulował prywatyzację tej firmy.

Kilkuset pracowników Grajevinar dołączyło do piątkowej akcji.

Chorwacja: Protest pod kinem Broadway

Świat | Prawa pracownika | Protesty

24 lipca, byli pracownicy kina Broadway w Splicie zorganizowali akcję protestacyjną pod kinem. Szef kina nie wypłacił pracownikom całego wynagrodzenia od kwietnia do czerwca. Pracownicy ci byli studentami zatrudnionymi przez biuro zatrudnienia studentów przy uniwersytecie.

Oszukani pracownicy stali przed wejściem do kina z transparentem i ulotkami wzywającymi do bojkotu kina. Akcja zakończyła się interwencją policji.

Szefostwo kina twierdzi, że zapłacili pośrednikom, czyli biuru zatrudnienia studentów "Students Service". Biuro jednak już złożyło pozew przeciw kinu i twierdzi, że jest ono ich największym dłużnikiem.

To nie pierwszy raz, gdy pojawiają się problemy z kinem Broadway. W sierpniu 2008 r. członkowie grupy anarchosyndykalistycznej MASA protestowali tam, gdy kino nie zapłaciło innej grupie pracowników. Wówczas pracował tam członek MASA. Pod presją protestów, kino wypłaciło zaległe pensje.

Kierownictwo fabryki Ssangyong Motors nie chce rozmawiać z pracownikami

Świat | Prawa pracownika | Protesty

O sytuacji pracowników fabryki Ssangyong w Korei Płd. już pisaliśmy na CIA. W ramach restrukturyzacji firma chciała zwolnić prawie 2700 robotników. Część załogi okupuje fabrykę od ponad dwóch miesięcy. Mimo że firma chciała zwolnić tylu pracowników, zatrudniła nowych w celu wznowienia produkcji w zakładzie.

Od kilku dni policja atakuje okupujących fabrykę pracowników. 24 lipca miały odbyć się rozmowy między kierownictwem fabryki a pracownikami, jednak kierownictwo nie przyszło na nie, twierdząc, że nie ma sensu prowadzić rozmów, chyba że powstrzyma się przemoc. Mówi to kierownictwo fabryki, które poprosiło policję o interwencję i odbicie fabryki od pracowników. Przed fabryką rozmieszczone jest nadał około 3 tys. policjantów.

Fabrykę ponad tydzień temu odcięto od dostawy gazu, wody, żywności i niezbędnych leków, by wywrzeć presję na protestujących.

Wczoraj w Pyeongtaek, gdzie mieści się fabryka, odbyła się demonstracja solidarnościowa. Ok. 7000 demonstrantów starło się z policją, gdy próbowali wejść na teren fabryki z wodą dla pracowników Ssangyong. Zmobilizowano ponad 9 tys. policjantów na tę demonstrację. Policja użyła pałek, armatek wodnych i gazu łzawiącego żeby rozpędzić demonstrantów. Kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych.

Fotki z demonstracji i okupowanej fabryki

Wideo i więcej zdjęć

Grecja: Blokada deportacji na Lesvos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

W Mytilini na Lesvos, gdzie w drugiej połowie sierpnia ma się odbyć obóz antygraniczny, miała miejsce interwencja aktywistów, która uniemożliwiła deportację 62 imigrantów.

W czwartek o 2 nad ranem, zaplanowany był rejs promu z Mytilini do Kavala, którym mieli popłynąć imigranci przetrzymywani w obozie internowania w Pagani. Mieli zostać przewiezieni do innych obozów w północnej Grecji, a stamtąd, do krajów pochodzenia. Imigranci zostali przywiezieni autobisem miejskim, pod eskortą samochodów policyjnych i policjantów w cywilu.

Strażnicy uformowali kordon wokół imigrantów i kazali im wchodzić pieszo na pokład promu. W tym momencie 60 aktywistów z transparentami wyskoczyło przed nich i zablokowało wejście na prom, krzycząc hasła i rozdając ulotki. Strażnicy, zupełnie zaskoczeni, zostali zmuszeni do cofnięcia imigrantów z powrotem do autobusów. Imigranci zrozumieli cel akcji i zdążyli wymienić pozdrowienia z protestującymi.

Po około godzinie, gdy wszystkie pozostałe pojazdy wjechały na prom, ogłoszono odwołanie deportacji.

Warszawa: Pikieta przy osiedlu firmy JW Construction

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

25 lipca w Warszawie odbyła się pikieta przy osiedlu "Górczewska Park" przed biurem handlowym firmy JW Construction. Pikieta miała miejsce właśnie w tym miejscu, ponieważ tam pracowała grupa oszukanych Chińczyków, która nie dostała pensji od swoich pośredników. Na budowach firmy JW Construction pracują pracownicy kontraktowi z różnych krajów, m.in. z Chin, Mongolii, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Rumunii oraz Bułgarii.

Pracownicy są zatrudnieni przez agencje pracy w swoich krajach, podpisują umowy z pośrednikami polskimi. W przypadku Chińczyków, wiele firm pośredniczych podpisało umowy z polską firmą V-Agra. Pracownicy ci nie mieli indywidualnych umów o pracę. Firma JW Construction więc, według niekorzystnego dla pracowników prawa, nie jest pracodawcą ludzi, którzy pracują na ich budowach.

Wiadomo, że pracownicy pracowali na budowach bez odpowiedniego sprzętu i ubrania ochronnego i bez ubezpieczenia. Wiadomo także, że część pracowników nie została opłacona.

Kanał XML