Protesty

Represje wobec Fundacji "Ja Wisła"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Fundacja "Ja Wisła" organizuje co roku różne imprezy w Warszawie nad rzeką. W tym roku fundacja zorganizowała rejsy krypą Basonia po Wiśle na trasie Port Czerniakowski na Bielany. Niestety, w środę policja z komisariatu rzecznego zatrzymała barkę.

Na krypie było 12 osób, co nie przekracza dozwolonego limitu. Łódki, które posiadają więcej niż 12 miejsc są traktowane jako statki pasażerskie i muszą spełniać wiele wymogów, by przewozić ludzi. Na krypie były także trzy puste leżaki. Dlatego policja uznała krypę za statek pasażerski i ją zatrzymała.

Sprawą teraz zajmuje się prokuratura.

Turcja: Protesty przeciw MFW i BŚ

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

1-8 października w Istambule odbędzie się "Resistanbul" - czyli dni protestu przeciw Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz Bankowi Światowemu. 6-7 października 2009 w stolicy Turcji ma odbyć się spotkanie tych organizacji. W spotkaniu uczestniczą ważni przedstawiciele wielkiego biznesu i międzynarodowych korporacji. W trakcie corocznych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podejmowane będą decyzje, które mają destrukcyjny wpływ na życie miliardów ludzi.

To jest kolejne spotkanie kapitalistów, podczas którego wszystkie decyzje mają służyć zabezpieczeniu zysków kapitału. Dotychczasowe doświadczenie z polityką MFW i BŚ (m.in w Argentynie, Ekwadorze, Nigerii, Kenii i na Jamajce) dowodzą, że jedynym ich efektem dla zwykłych obywateli jest wyzysk i ubóstwo. MFW i BŚ to czołowi architekci globalizacji kapitalizmu. Lista zarzutów wobec MFW i BŚ jest bardzo długa. Wśród skutków ich polityki są: wypędzanie lokalnych ludzi z ich domów, prywatyzację ujęć wody, uzależnianie lokalnych rolników od banków czy zagranicznych korporacji oraz pogorszenie sytuacji pracowników.

Aktywiści chcą zorganizować 1-8 października antyszczyt z koncertami, warsztatami i akcjami. Dla przyjezdnych będą zapewnione noclegi.

Więcej (po angielsku): http://resistanbul.wordpress.com
Kontakt: direnistanbul at gmail.com

Kolejny Tydzień Działań na rzecz bezpłatnej i emancypacyjnej edukacji

Protesty

Ruch "International Students Movement" (Emancipating Education For All), który kształtuje się na fali międzynarodowego sprzeciwu wobec komercjalizacji edukacji (w Polsce akcje odbywały się pod hasłem „odZYSKaj swoją edukację” OKUPE, Odzyskaj Edukację) zaprasza do współtworzenia nowej fali protestów podczas kolejnego tygodnia działań "Global Week of Action – Reloaded", który planowany jest na listopad 2009. Tutaj można włączyć się do przygotowań, które mają na celu zwiększenie nacisku wywieranego przez poszczególne grupy. Na razie zapowiadane są protesty we Włoszech, Chorwacji, Niemczech. Chętni do dyskusji na temat wizji edukacji powinni zajrzeć na tę stronę.

Więcej informacji tutaj.

Manifestacja w obronie Niezależnego Centrum kulturalnego "Liberty"

Świat | Miejsca | Protesty

W Piątek 17.07.2009 odbędzie się w Czeskim Cieszynie manifestacja przeciwko zamknięciu Niezależnego Centrum Kulturalnego "Liberty". Manifa rozpocznie się o 16h na Cieszyńskim rynku. Po manife planowany jest koncert 19h. Benton

http://www.myspace.com/libertecz

Warszawa: Próba eksmisji lokatorek przy ul. Marcinkowskiego na Pradze

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś po południu miała miejsce interwencja Komitetu Obrony Lokatorów podczas próby eksmisji lokatorek z kamienicy przy ul. Marcinkowskiego 2 na warszawskiej Pradze. W budynku, w którym od miesięcy nie ma bieżącej wody i który celowo był w zimie pozbawiony ogrzewania, mieszkają w tej chwili jedynie 3 osoby.

Około godziny 16:00 pracownicy Straży Pożarnej, która administruje budynkiem, starali się uniemożliwić mieszkańcom dostęp do lokali. Dopiero po interwencji Komitetu Obrony Lokatorów, pracownicy Straży otworzyli bramę i wpuścili mieszkanki do lokali. Oprócz odcinania wody i ogrzewania, urzędnicy Straży Pożarnej wysyłają pisma grożące dotkliwymi karami pieniężnymi w razie braku zgody na opuszczenie lokali.

Zamiast ponad 70 metrowych mieszkań do których lokatorki posiadają tytuł prawny, zaoferowano jednej osobie 7 metrowy lokal gospodarczy w Starej Miłosnej, a drugiej lokatorce, wraz z niepełnosprawnym bratem, lokal bez łazienki i kuchni. Proponowane lokale mają status "lokali tymczasowych", a zgoda na przeprowadzkę do nich oznaczałaby utratę tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Po upływie 3 miesięcy, miasto nie byłoby już zobowiązane do zapewnienia lokatorkom lokali zamiennych.

Według uchwały Zarządu Dzielnicy Praga Północ, kamienica przy ul. Marcinkowskiego 2 ma zostać „zrewitalizowana” – co w praktyce oznacza usunięcie dotychczasowych lokatorów i wykorzystanie kamienicy do lukratywnej działalności (wynajem biur lub sprzedaż apartamentów).

RPA: Koniec strajku robotników budowlanych

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Zakończył się strajk ponad 70 tysięcy robotników budowlanych. Po 15 godzinach negocjacji, strajkujący zgodzili się wrócić do pracy po uzyskaniu 12-procentowej podwyżki płac. Prace na stadionach zostaną wznowione jutro, po podpisaniu formalnego porozumienia.

Protest homoseksualistów pod sejmem

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Dziś przed Sejmem odbyła się pikieta w sprawie ustawy o związkach partnerskich. Aktywiści LGBT domagają się m.in. prawa do odwiedzania partnera w szpitalu, prawa do wspólnoty majątkowej, do wspólnego mieszkania, rozliczania się z podatków. W Polsce są pewne nieuregulowane kwestie prawne osób, które są w związku. Manifestujący chcą uchwalenia ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Dotyczy to osób zarówno homo-, jak i heteroseksualnych.

Paryż: Protest pracowników Galeries Lafayette przeciwko pracy w święta

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pracownicy sklepu Galeries Lafayette protestowali przeciwko pracy w święta. Francuski rząd niedawno wprowadził zmiany w prawie, które pozwalają pracodawcom organizować pracę w niedzielę oraz w święta.

Pracownicy zorganizowali symboliczny pogrzeb święta 14 lipca przed sklepem i demonstrację przez ulice stolicy.

Francja: Policja atakuje protest przeciw przemocy policyjnej

Świat | Protesty

Ponad 500 osób protestowało wczoraj wieczorem w Montreuil przeciwko przemocy policyjnej. Protest miał związek z eksmisją skłotu La Clinque w zeszłym tygodniu. Podczas eksmisji policja atakowała skłoterów i 34-letni mężczyzna stracił oko.

Podczas protestu policja starła się z demonstrantami i użyła gazu łzawiącego przeciw nim. 11 osób zostało zatrzymanych.

Radom: Strajk pielęgniarek i położnych w piątek

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Miejski szpital w Radomiu od dziś nie przyjmuje pacjentów na planowe operację i zabiegi i przygotowuje się do strajku pielęgniarek i położnych.

W czwartek rano pracownicy szpitala spotkają się z mediatorem przysłanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, od piątku będzie strajk.

Spór zbiorowy w szpitalu trwa od stycznia br. Pielęgniarki domagają się wprowadzenia taryfikatora, siatki płac, norm zatrudnienia i ustalenia zasad, na jakich firmy zewnętrzne mają działać w placówce.

RPA: Strajk trwa

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Strajk robotników pracujących przy budowie stadionów piłkarskich i innych inwestycjach związanych z przyszłorocznymi mistrzostwami świata nadal trwa. Związkowcy z NUM odrzucili propozycję 11,5-procentowej podwyżki płac.

Greenpeace protestuje na dachu Tesco w Krakowie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Członkowie Greenpeace przeprowadzili dzisiaj o godzinie 10 na dachu Tesco Kapelanka w Krakowie akcję, której celem było doprowadzenie do wycofania ze sprzedaży w tej sieci ryb uznanych przez nich za zagrożone gatunki. Na dach hipermarketu weszli mężczyźni w białych kaskach i zielonych kamizelkach. Nie zatrzymywani przez nikogo zasłonili napis "Otwarte 24 godziny" rozwiniętym przez siebie bannerem "Wyprzedaż zagrożonych gatunków". Dodatkowo aktywiści zawiesili "zakrwawione" dmuchane ryby.

Greepeace zauważa, że sieć Tesco w swoich sklepach sprzedaje zagrożone gatunki ryb morskich (np. Łosoś atlantycki). - To niedopuszczalne aby w supermarketach sprzedawano zagrożone gatunki. Apelujemy do zarządu "Tesco" o jak najszybsze wycofanie ze sprzedaży gatunków z czerwonej listy Greenpeace i przyjęcie zrównoważonej strategii zaopatrywania w produkty rybne - mówi Magdalena Figura, koordynatorka kampanii na rzecz mórz i oceanów Greenpeace Polska.
Happening został przerwany przez ochronę hipermarketu; wezwano straż pożarną, która wyprowadziła uczestników akcji z dachu.

Działacze podkreślają, że obecnie zaledwie 1/4 światowych łowisk jest wykorzystywana w sposób zrównoważony. Większość poławianych komercyjnie gatunków ryb znajduje się na skraju wyginięcia a farmy rybne, które są promowane jako rozwiązanie problemu przełowienia, nieodwracalnie niszczą środowisko.

Moskwa: Pikieta i wezwanie do akcji solidarniościowych dla Wsewoloda Ostapowa

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

11 lipca odbyła się pikieta w sprawie Wsewoloda Ostapowa. 4 kwietnia 2008 r. Ostapow został zatrzymany i torturowany na komisariacie w Sokolnikach w Moskwie. Milicja zatrzymała grupę 7 osób pod stacją metra kiedy grupa próbowała powstrzymać nielegalne zatrzymanie Wsewoloda Ostapowa. Po aresztowaniu, przewieziono ich na komisariat w Sokolnikach, gdzie następnie byli bici i torturowani taserami przez kilka godzin. 11 i 18 kwietnia 2008 r. odbyły się akcje protestu w Moskwie w związku z incydentem.

Podczas sobotniej akcji w Moskwie organizatorka protestu została zatrzymana ponieważ napisała w zawiadomieniu o proteście, że w pikiecie bierze udział 50 osób, a przybyło 150. Połowa uczestników pikiety więc poszła pod komendą, gdzie zatrzymano kobietę i tam protestowała.

( Więcej o pikiecie plus fotki i wideo.)

Francja: Chcą wysadzić fabrykę

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Byli pracownicy fabryki New Fabris zagrozili wczoraj, że wysadzą fabrykę, jeśli nie dostaną odpraw do 31 sierpnia.

Pracownicy zakładu domagają się 30 tys. euro dla każdego od firm Renault i Peugeot. Firma New Fabris produkowała dla tych producentów do kwietnia b.r., kiedy firma ogłosiła upadłość. Pracownicy prawdopodobnie nie dostaną odpraw od New Fabris.

W zakładzie pracowało 336 osób.

Byli pracownicy zakładu okupują fabrykę w Chatellerault. Już podpalili kilka maszyn. Teraz postawili butle gazowe na terenie fabryki i grożą, że wysadzą zakład w powietrze.

Wideo

Afryka Płd.: Górnicy wzięli nadzorców jako zakładników

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W czwartek, ok. 500 górników z kopalni platyny Crocodile River wzięło 5 nadzorców jako zakładników. Pracownicy zdecydowali się na taki krok, ponieważ pracują dla dwóch podwykonawców i chcieli być zatrudnieni bezpośrednio przez kopalnię. Wszystkim zakładnikom udało się zbiec. Troje uciekło w czwartek, a dwóm udało się uciec w piątek.

Kopalnia należy do kanadyjskiego koncernu Eastern Platinum.

Kanał XML