Protesty
Włochy: Nie było zdjęcia rodzinnego z Kaddafim i Sarkozym
Yak, Sob, 2009-07-11 11:41 Świat | ProtestyPrzywódcy państw G8 zostali dziś zmuszeni do zrezygnowania z „rodzinnej” fotografii na koniec szczytu G8 we Włoszech, po tym jak agenci ochrony otrzymali informację o tym, że przeciwnik G8 wmieszał się w tłum gości. Ochrona szybko zabrała Muammara Kadaffiego i Nicolasa Sarkozy’ego.
Wycieczka do zniszczonego przez trzęsienie ziemi centrum miasta L’Aquila została odwołana w obawie przed demonstracją „anty-globalistów”, w której wzięło udział ooło 5 tys. osób.
Demonstranci nagrodzili owacjami strażaków i pracowników budowlanych pracujących przy odgruzowywaniu głównego placu w mieście. Podkreślili też, że skandalem jest, że nadal 20 tys. osób jest zmuszonych do mieszkania w namiotach, podczas gdy miliony euro zostało wydane na nikomu niepotrzebny szczyt.
Na jednym z banerów widniało hasło: ”G8 jest trzęsieniem ziemi, my wszyscy jesteśmy z L’Aquila”.
Francja: 3 noc zamieszek w Firminy
mateusz_, Pią, 2009-07-10 13:51 Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyProtesty zaczęły się jeszcze zanim Mohamed zmarł. Do pierwszych zamieszek doszło we wtorek wieczorem, po tym jak grupa ok. 200 osób rozpoczęła sit-in przed domem jego rodziny. Do opanowania tłumu wysłano ponad 150 funkcjonariuszy prewencji oraz helikopter. Wciekli demonstranci podłożyli ogień pod ośrodek socjalny, znajdujące się w centrum miasta komercyjne lokale, i kilkanaście samochodów; przez wiele godzin grupy protestujących obrzucaly też policję kamieniami.
Wg policji, Benmouna wykorzystał sznurki z materaca by powiesić się w celi komisariatu Chambon-Feugerolles i zapadł w śpiączkę, a dzień później zmarł; rodzina Mohameda nie wierzy jednak w tę wersję. W czwartek jego rodzice złożyli pozew, w którym domagają się wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci ich syna; wezwali jednocześnie protestujących o zachowanie spokoju.
RPA: Strajk pracowników budujących stadiony na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
Yak, Pią, 2009-07-10 11:57 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkOkoło 70 tys. pracowników budowlanych w Republice Południowej Afryki przystąpiło do strajku. Prace na stadionach budowanych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2010 r. zostały całkowicie wstrzymane.
Związki zawodowe zapowiedziały, że strajk będzie trwał dopóty, dopóki nie zostaną spełnione żądania podwyżki płac o 13%. W poniedziałek, sąd odrzucił doniesienie o rzekomej nielegalności bezterminowego strajku, które zostało złożone przez pracodawców. Przed stadionem demonstrują tłumy pracowników.
Większość pracowników otrzymuje teraz pensję o równowartości 310 dolarów. Strajkujący odrzucili propozycję podwyżki w wysokości 10%.
Przedstawiciel National Union of Mineworkers (NUM), którego członkami są również pracownicy budowlani, powiedział: „Jeśli rząd nam nie pomoże, opóźnimy Mistrzostwa. Możemy strajkować aż do 2011 r. jeśli będzie trzeba”. Związek będzie starał się nie dopuścić do wykorzystania pracowników tymczasowych jako łamistrajków. (libcom.org)
Warszawa: Protesty lokatorów podczas obrad Rady Warszawy i Rady Pragi Północ
Yak, Czw, 2009-07-09 22:25 Kraj | Lokatorzy | ProtestyDziś, na sesji Rady Miasta w Warszawie, miał miejsce protest lokatorów zrzeszonych w Warszawskim Stowarzyszenia Lokatorów, Komitecie Obrony Lokatorów. Na sali obecni byli również lokatorzy ze stowarzyszenia Sienna. Na sali podczas obrad powiewały balony z przymocowanymi nazwiskami radnych, którzy głosowali w październiku za uchwałą o podwyżkach czynszów.
Organizacje lokatorskie domagały się odwołania Uchwały o Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta na lata 2008-2012, która nałożyła drastyczne podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych, sięgające w wielu przypadkach 100-200%. Uchwała została przyjęta w październiku ub. roku bez żadnych konsultacji społecznych, mimo, że dotyczy setek tysięcy lokali w mieście.
Na dzisiejszej sesji Rady, radni przegłosowali drobne ustępstwa względem najbardziej zadłużonych i najuboższych lokatorów (drobne podwyższenie minimalnego dochodu uprawniającego do obniżki czynszu – nadal na zbyt niskim poziomie, możliwość występowania o zamianę dużego mieszkania komunalnego na mniejsze, oraz możliwość płacenia przez miasto za wynajem lokali dla lokatorów po cenach rynkowych, w przypadku lokatorów z kamienic reprywatyzowanych, którym wielokrotnie podwyższono czynsz).
Video: Autonomiczne ruchy społeczne na przykładzie organizacji Indian w Meksyku
Tomasso, Czw, 2009-07-09 19:52 Kraj | Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Represje | UbóstwoMultimedialny wykład „Autonomiczne ruchu społeczne na przykładzie organizacji Indian w Meksyku” oraz wystawy zdjęć Zuzanny Koniarz. Podróżniczka oraz tłumaczka z języka hiszpańskiego podzieliła się swymi doświadczeniami z wizyty w Chiapas w Meksyku.
czas trwania filmu: 1 godz.32 minuty
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania, które odbyło się 21 czerwca 2009 roku (niedziela) w kawiarni fair-trade “Falanster” na ul. Świętego Antoniego we Wrocławiu.
Film ze spotkania w formacie RMVB można również pobrać z naszego serwera. [302 MB]
Rzym: Studenci zajmują budynek
XaViER, Czw, 2009-07-09 19:51 Świat | Protesty | UbóstwoPonad 80 osób z Uniwersytetu Sapienza zajęło opustoszały od 10 lat budynek mieszkalny w Pigneto, w Rzymie, w ramach jednej z akcji bezpośrednich przeciw G8. Juro studenci chą zaprosić tam przedstawicieli władz uniwersyteckich i miejskich i poinformować ich o zamiarze pozostania w budynku. Okupujący chcą przekształcić to miejsce w dom dla ok. 20 osób, w związku z tym, że czynsze w Rzymie są nieproporcjonalnie wysokie do wysokości wsparcia finansowego, jakie mogą otrzymać studenci, a mniej niż 4% ze 180 tys. studiujących na La Sapienza przysługuje zasiłek mieszkaniowy przyznawany przez uczelnię.
Okupujący domagają się podstawowych dochodów, miejsca do mieszkania i opieki socjalnej dla wszystkich, w tym studentów i protestują przeciw ciągłemu zmniejszaniu rządowego dofinansowania dla uczelni. Podkreślają również hipokryzję przywódców państw G8, którzy chcą regulować i wspierać światowy rozwój gospodarczy, w czasie gdy u siebie nie potrafią zapewnić podstawowych standardów polityki socjalnej i zabezpieczyć mieszkańców, a nie tylko banki i korporacje, przed skutkami kryzysu finansowego.
Altergodzina o prywatyzacji służby zdrowia (mp3)
Tomasso, Czw, 2009-07-09 19:06 Kraj | Gospodarka | Protesty W dzisiejszej Altergodzinie rozmawialiśmy o kondycji służby zdrowia na Dolnym Śląsku, o działaniach dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ Krzysztofa Dworaka, a także poruszaliśmy kwestie prywatyzacji służby zdrowia w Polsce i opowiemy o skutkach, jakie spowodowała ona w państwach, które ją wprowadziły.
Altergodzina o prywatyzacji służby zdrowia (mp3)
Ponadto rozmawialiśmy o działaniach podejmowanych w ramach kampanii „Szpitale dla ludzi, nie dla zysku”. Gośćmi audycji byli: Marek Balicki – poseł niezrzeszony, lekarz, były minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie oraz Michał Syska – prawnik, publicysta, członek redakcji pisma „Krytyka Polityczna”, współinicjator kampanii „Szpitale dla ludzi, nie dla zysku”.
Usłyszycie także drugą część cyklu „Pogadanki Ekonomiczne w docinkach” autorstwa Grzegorza Konata.
Rzym: Demonstracja solidarnościowa z aresztowanymi
XaViER, Czw, 2009-07-09 16:41 Świat | Protesty | RepresjeKilkaset osób wczoraj zgromadziło się przed rzymskim więzieniem Regina Coeli w demonstracji solidarnościowej z aresztowanymi w związku z protestami przeciwko szczytowi G8. W Regina Coeli przebywa pięć uwięzionych osób, natomiast jedna osoba w więzieniu w Teramo.
Prawnicy, którzy widzieli się z aresztowanymi, przekazali zgromadzonym, że uwięzieni są w dobrym stanie (choć jedna z osób skarży się na problem ze słuchem w jednym uchu). Mieli zostać wczoraj przesłuchani. Prokurator Giuseppe Di Falco poinformował, że aresztowani zostali oskarżeni o "stawianie oporu podczas zatrzymania, niszczenie mienia i akty przemocy". Prawnicy sądzą, że aresztowani powinni jednak niedługo zostać wypuszczeni i odpowiadać z wolnej stopy.
Oskarżeni mówią, że w czasie poniedziałkowej demonstracji, rozbitej przez policję nim jeszcze zdążyła ruszyć z miejsca, między uczestników wmieszali się tajniacy. Wśród zgromadzonych widać było jedynie kilka zamaskowanych osób. Po ataku policji, gdy zaczęły się aresztowania, widziano jak niektóre z zamaskowanych osób pomagały policji zatrzymywać ludzi. Podkreślają także, że demonstranci mieli zamiar demonstrować pokojowo. Przewidywano jedynie blokady ulic.
Większość z 36 osób wówczas zatrzymanych i przeszukanych przez policję nie zostało aresztowanych i przewiezionych do więzienia.
Warszawa: Protest kobiet handlujących w likwidowanej hali targowej w KDT
Yak, Czw, 2009-07-09 12:57 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś przed południem w Warszawie, ok. 300 kobiet handlujących w likwidowanych domach towarowych KDT demonstrowało przeciwko likwidacji hali przy pl. Defilad. W KDT pracuje ponad tysiąc kobiet.
Pracownice KDT niosły transparenty z hasłami przeciw likwidacji blaszka, m.in.: "Kobieta kobietom zgotowała komornika", "Pani prezydent nasz los w pani rękach", "Musimy mieć pracę, aby być panami swojego losu".
Niektóre uczestniczki demonstracji szły z dziećmi.
Kobiety dotarły pod Ratusz po godz. 12 i złożyli tam petycję w sprawie obrony KDT. Ratusz, jak zwykle, zignorował protestujących.
Ofiary trzęsienia ziemi witają G8
mateusz_, Śro, 2009-07-08 14:26 Świat | Protesty | UbóstwoPrzywódcy państw G8, w drodze na obrady w L'Aquili, mogli zobaczyć parodię hasła wyborczego Baracka Obamy - "Yes We Camp" (Tak, mieszkamy w namiotach).
Napis został stworzony przez osoby pozbawione dachu nad głową w wyniku trzęsienia ziemi. Pomimo zapewnień o pomocy ze strony rządu, ludzie od kilku miesięcy mieszkają w namiotach pozostając pod opieką Czerwonego Krzyża. "Nie widzimy, by zostały poczynione jakiekolwiek prace w zakresie odbudowy miasta. Przez ostatnie trzy miesiące pieniądze były wydawane tylko na przygotowania do G8", mówi Nicole z Komitetu 3e32, jedna z uczestniczek protestu.
Po kwietniowym trzęsieniu ziemi, do dziś kilka tysięcy osób koczuje w namiotach.
Ateny: Walki podczas masowego marszu antyrasistowskiego
XaViER, Śro, 2009-07-08 11:06 Świat | Protesty | Rasizm/NacjonalizmWe wtorek 7 lipca odbył się w Atenach wielki marsz protestacyjny przeciwko rządowej polityce antyimigracyjnej oraz wspieraniu przez władze nazistowskich bojówek. Marsz, w którym wzięło udział ok. 3000 osób, został zorganizowany przez anarchistów. Protestujący przeszli z placu Omonoia do dzielnicy Agios Panteleimonas, w której od początku roku policja i ich faszystowscy pomocnicy prowadzą pilotażowy program segregacji rasowej.
Film wideo: walka greckich anarchistów z policją.
Faszyści, ochraniani przez policję i we współpracy z oficerami armii w stanie spoczynku, przeprowadzają pogromy imigrantów w tej dzielnicy, bijąc i atakując za pomocą noży każdego, kto im się nie spodoba. Zastraszają nawet miejscowego księdza, który rozdaje darmowe jedzenie bezdomnym. W celu legalizacji swojego rasistowskiego programu faszyści założyli "komitet lokalny", który otrzymał pełne wsparcie ze strony mieszczańskiej prasy.
Rzym: Blokada głównej stacji kolejowej w proteście przeciw represjom
Yak, Wto, 2009-07-07 22:42 Świat | Protesty | RepresjeDziś po południu w Rzymie odbyła się blokada głównej stacji kolejowej Termini. Około 200 osób zablokowało tory kolejowe i zatrzymało wszystkie pociągi na ponad 30 minut. Demonstranci domagali się natychmiastowego zwolnienia osób aresztowanych na porannych blokadach autostrady wiodącej z Rzymu do L'Aquila i jednej z głównych arterii miasta.
W ciągu dnia dokonano 35 aresztowań, w tym dziewięciu obcokrajowców (4 osoby ze Szwecji, dwie z Czech, po jednej ze Szwajcarii, Francji i Polski). Media głównego nurtu wspominały o aresztowaniu grupy 5 Francuzów w L'Aquila pod zarzutem "posiadania przedmiotów mogących służyć do popełniania przestępstw" - jednak informacje o areszcie nie potwierdziły się.
Poniżej, wideo z akcji.
Czechy: Nad Miladą znów powiewała czarno-czerwona flaga
ve-lo, Wto, 2009-07-07 13:47 Świat | Miejsca | ProtestyWe wtorek 7 lipca rano budynek byłego praskiego squatu Milada został na krótką chwilę ponownie zajęty. Celem było zwrócenie uwagi na ryzyko zburzenia willi (pogłoski o planowanym przez właściciela posesji zburzeniu Milady krążą od kilku dni - według portalu informacyjnego idnes.cz jest to plotka rozpowszechniana przez strażników posesji).
Squatterzy wyzywają właściciela, Instytut na rzecz Informacji Edukacyjnej (Ústav pro informace ve vzdělávání), aby publicznie zadeklarował, że willa Milada nie zostanie zburzona. Celem akcji jest również przypomnienie brutalnej eksmisji squatu, która miała miejsce równo tydzień temu, 30 czerwca. Z masztu nad budynkiem zostało zciągniete logo Prague Security Group (prywatnej firmy ochroniarskiej, której powierzono przeprowadzenie eksmisji), powieszone przez ochroniarzy - na jej miejsce ponownie wciągnięto flagę anarchistyczną.
Tuż po rozpoczęciu protestu dwaj squatterzy zostali zatrzymani przez policję (wg dostępnych informacji obaj już są na wolności]. Kolektyw Milady wezwał sympatyków do stawienia się na nieformalnym meetingu przed budynkiem dawnego squatu.
Niemcy: Pasmo awarii w elektrowni jądrowej w Kruemmel
Yak, Wto, 2009-07-07 09:30 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Tacy są politycyElektrownię jądrową w Kruemmel przyłączono do sieci 23 września 1983 roku. Przez ostatnie lata wielokrotnie dochodziły do nas informacje o zakłóceniach pracy i awariach siłowni. Właściciele - Vattenfall i E.ON regularnie przeznaczali spore środki na naprawy. Apogeum nastąpiło w roku 2007, kiedy wybuchł pożar w transformatorowni oraz odkryto tysiące wadliwych śrub. Niezbędna wymiana podzespołów przeciągnęła się do dwóch lat. Pośpiech był znaczny, bowiem decyzja o ponownym rozruchu zapadła w ciągu kilku dni, a normalnie trwa klika tygodni. 19 czerwca 2009 reaktor wznowił pracę. Teoretycznie na 8 - 9 lat.
Wznowił, ale nie na długo. Już 1 lipca nastąpiła awaria transformatora agregatu prądotwórczego. Elektrownię odłączono od sieci. Naprawa nie trwała długo - siłownię uruchomiono ponownie. Niestety, 4 lipca odnotowano kolejną nieprawidłowość, co doprowadziło do kolejnego wyłączenia reaktora. Sprzeczne są informacje o szczegółach zajścia. Vattenfall przyznaje się, do złej polityki informacyjnej (milczenia), a Greenpeace dopowiada, że nie jest prawdą, jakoby awaria dotyczyła tylko nieatomowych części urządzeń. Całe zamieszanie wokół "Krümmel Nuclear Power Plant" spowodowało liczne protesty ludności. Greenpeace wywiesił transparent z napisem "zamknąć Vattenfall za nieodpowiedzialność". Do dyskusji włączyli się politycy. Prawdopodobnie prowadzona będzie debata na temat energii atomowej.
Włochy: Aresztowania prewencyjne przed szczytem
Yak, Pon, 2009-07-06 23:03 Świat | Protesty | RepresjePrzynajmniej 21 włoskich aktywistów zostało aresztowanych dziś rano. 16 przewieziono do więzienia, a pięciu pozostaje w areszcie domowym. Atak policji dotknął aktywistów z Turynu, Padwy, Bolonii i Neapolu.
W wyrazie solidarności z aresztowaniami, studenci dokonali okupacji rektoratu uniwersytetu w Wenecji i w uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.
Tymczasem, trwa militaryzacja “czerwonej strefy” wokół szczytu. Uruchomiono powietrzne patrole odrzutowców i samolotów bezzałogowych typu Predator. Na drogach prowadzących do miejsca, w którym ma odbyć się szczyt rozmieszczono punkty kontrolne i blokady.
http://www.gipfelsoli.org/Home/L_Aquila_2009
http://g8.italy.indymedia.org