Protesty

Zamieszki w Hiszpanii

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Setki strajkujących pracowników starło się w środę z policją w mieście Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii.

Związek metalowców z Vigo oraz całej prowincji Pontevedera, do którego należy blisko 30 tysięcy osób, od tygodni negocjuje nowe kontrakty z władzami swoich firm.

W rozmowach nastąpił jednak pat w związku z brakiem porozumienia w sprawie kwot podwyżek

Hiszpańscy metalowcy strzelali do policjantów z procy. Za pociski służyły im śruby.

Kraków: Demonstracja lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Kilkadziesiąt osób pikietowało krakowski hotel, w którym zamieszkają polscy i zagraniczni politycy podczas imprezy politycznej w Krakowie. Loktarzy przynieśli ze sobą transparenty w trzech językach - po polsku, angielsku i francusku. Były na nich hasła "Żądamy przestrzegania konstytucji" i "Stop niewolnictwu mieszkaniowemu".

Pikietę zorganizowało Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów, a przyłączyli się do niej także FA Kraków. Kolejna demonstracja lokatorów odbędzie się dziś o godz. 10:00 na Rynku Głównym.

Kraków: Akcja anarchistów w Nowej Hucie

Kraj | Protesty

Około godziny 15:00, w Nowej Hucie na pl. Centralnym, grupa anarchistów z Fa-Kraków i FA-Śląsk próbowała zakłócić składanie wieńców przez Donalda Tuska pod pomnikiem "Solidarności".

Policja uniemożliwiła im dotarcie w pobliżu premiera i wręczenie mu egzemplarza "Gazetki strajkowej". Do protestujących dołączył też Mieczysław Gil.

Rosja: zrozpaczeni mieszkańcy miasta Pikaliewo wyszli na ulicę

Świat | Gospodarka | Protesty | Ubóstwo

"Rabotu, rabotu!", czyli "Pracy!" – skandowali. Skarżą się, że nie mogą wykarmić swoich rodzin. Co drugi z 23-tysięcy mieszkańców nie ma za co się utrzymać. Zablokowali miejscową autostradę z Petersburga do Wołogdy w jej blokadzie wzięło udział około 600 osób.
Według związków zawodowych, co drugi z mieszkańców Pikaliewa jest bez środków do życia. W ostatnim czasie wiele osób straciło pracę, część nie dostała zaległych wynagrodzeń.

Spora część mieszkańców miejscowości pracowała w fabryce aluminium należącej do oligarchy Olega Deripaski. Zamknięto też dwie z trzech cementowni działających w mieście.

Jasło: Strajk ostrzegawczy w Pektowinie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Około dwustu pracowników jasielskiego Pektowinu strajkowało dziś przez 45 minut. Strajkujący domagają się 300 zł. podwyżki. Związki zawodowe działające w zakładzie weszły w spór zbiorowy z pracodawcą 18 maja po uzyskaniu informacji, iż kadrze kierowniczej podniesiono pensje, reszcie załogi - nie.

Głodówka pracowników katowickiej kliniki okulistycznej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kilkunastu pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach w utworzonym przed budynkiem szpitala "białym miasteczku" rozpoczęło strajk głodowy. To protest przeciw reorganizacji szpitala i przeniesieniu placówki do dwóch innych klinik z Zabrza. Pracownicy szpitala twierdzą, że taki ruch oznacza likwidację kilkudziesięciu łóżek na okulistyce.

Szwajcaria: Zginął 17-latek ścigany przez policję

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W nocy z piątku na sobotę, około 3 rano 17-letni chłopak zginął próbując uciec policji. Wraz z dwojgiem innych ludzi ciągnęli przyczepę z drewnem, przemierzając ulice Biel, gdy podjechał do nich radiowóz. Cała trójka zaczęła uciekać poprzez pobliską trakcję kolejową - niestety 17-latek został zabity przez przejeżdżający pociąg. Anarchiści ze Szwajcarii piszą: "Nie znaliśmy tych młodych ludzi. Ale rozpala nas gniew, gdy gdy ludzie giną przez to, że policji wydaje się, że możne robić wszystko i niepokoić każdego. Coraz częściej ten typ kontroli staje się bardziej intensywny, a policja zachowuje się, jakby mogła robić wszystko bez obawy, że będzie za cokolwiek odpowiedzialna.

W sobotę w Zurychu miała miejsce spontaniczna demonstracja w związku ze śmiercią chłopaka, przeciw policji. Pod komendą policji stali ludzie z bannerami, jej gmach obrzucono pociskami z farbą. Po zmodyfikowaniu koloru siedziby stróżów prawa demonstracji wycofali się.

Rzym: Protesty przeciwko "pakietowi bezpieczeństwa" i szczytowi G8

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Tacy są politycy

Wczoraj w Rzymie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych grupy państw G8, dotyczące, według oficjalnej nazwy "bezpieczeństwa, imigracji i terroryzmu”. Spotkaniu towarzyszył protest, w którym wzięło udział około 4 tys. ludzi. Demonstracja przeszła przez wieloetniczne dzielnice Rzymu z hasłami "Nie dla pakietu bezpieczeństwa". Protestujący mieli ze sobą obraz „Św. Bez Papierów” – czyli patrona „nielegalnych” imigrantów bez dokumentów.

Duża część spotkania ministrów dotyczyła współpracy w służb antyterrorystyczych, oraz tzw. „walki z piractwem na morzu”. Sekretarz generalny Interpolu przekonywał o konieczności wprowadzenia zmian prawnych, które umożliwiłyby gromadzenie informacji o piratach schwytanych na wodach międzynarodowych, sądzenie ich i osadzanie w więzieniach w państwach G8. Oznaczałoby to w praktyce rozszerzenie jurysdykcji sądów najbogatszych państw świata na strefy objęte wojną domową.

Tzw. „Pakiet bezpieczeństwa” wprowadzany przez włoski rząd, zakłada m.in. zwiększenie kar za wykroczenia dla osób, które nie posiadają prawa pobytu, kryminalizację (z karą od roku do 3 lat więzienia) dla osób wynajmujących mieszkania imigrantom bez prawa pobytu, ustawienie priorytetów dla sądów, by w pierwszym rzędzie orzekały w sprawach związanych z imigracją, kryminalizację samego faktu nie posiadania prawa pobytu (z karą grzywny), oraz utworzenie milicji obywatelskich ściśle współpracujących z policją.

Więcej informacji na temat pakietu (w jęz. ang): http://www.statewatch.org/news/2009/jan/08italy-security-package.htm

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych jest częścią serii spotkań przygotowujących szczyt G8, który odbędzie się we Włoszech w dniach 8-10 lipca. Protesty towarzyszyły już spotkaniu rektorów uniwersytetów z krajów G8 w Turynie.

Portugalia: Demonstracja nauczycieli w Lizbonie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ok. 70 tys. osób wzięło udział w demonstracji nauczycieli dziś w Lizbonie. Nauczyciele domagali się podwyżki, zmiany systemu oceny ich kwalifikacji zawodowych i skrócenia godzin pracy.

Przewodniczący Federacji Nauczycieli (Fenprof) oświadczył, że nauczyciele domagają się "radykalnej" reformy systemu edukacji w Portugalii. Jednym z postulatów demonstrantów było także "stworzenie szkół specjalnych dla dzieci, które tego potrzebują".

USA: Blokada koncernu Chevron oraz Alternatywne Walne Zgromadzenie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika | Protesty

Międzynarodowa kampania "Prawdziwy Koszt Chevrona" jest skierowana przeciw złym praktykom tego koncernu, m.in. przeciw złym praktykom ekologicznym, które powodują liczne choroby wśród ludzi mieszkających niedaleko od rafinerii koncernu oraz przeciw brutalnym represjom wobec aktywistów walczących o swoje prawa.

Aktywiści kampanii opublikowali niedawno Alternatywny Raport Roczny o działalności koncernu. Problemy z koncernem już są dość znane, szczególnie w krajach tak jak Nigeria czy Ekwador, gdzie obecnie toczy się proces przeciw firmie o 27 mld. dolarów odszkodowania dla ofiar złych ekologicznych praktyk koncernu. W latach 1972-1992 Texaco (który należy do Chevron) wylał do miejscowych rzek ponad 68 mld litrów skażonej wody.

To nie jest pierwszy proces przeciw koncernom, ale jest pierwszym, który ma szanse zakończyć się wygraną ofiar. Ostatni proces Nigeryjczyków przeciw koncernom, który miał miejsce w Stanach, nie miał dużych szans na powodzenie.

27 maja obywają się walne zgromadzenia koncernu w Kalifornii i prawie co rok obywają się także protesty, w tym na zgromadzeniu ponieważ niektórzy akcjonariusze także protestują. W tym roku, aktywiści postanowili zorganizować "alternatywne walne zgromadzenia".

Podczas walnego zgromadzenia, grupa aktywistów zablokowała bramę wejściową koncernu.

Szósty numer ORGANU prasowego CRK

Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Technika

Na papierze i w sieci - miłęj lektury!

Nr. 6 (czerwiec 2009) :
Ewa - the Guerilla Girls
Dobrusia - Rozsądek nie zmieni świata
Paulo Freire (tłum. Dobrusia) - Pedagogika nadziei (fragment)
Paj Chi Wo - Cabaret Voltaire 1974-818
CJ Warlock - Bezpieczeństwo w internecie
Passion to destroy - Darwin nadal ważny
Czmyku - Nostalgia za przyszłością czyli rzecz o hauntologii (przede wszystkim w muzyce)
Witold Kieńć - Odzyskaj swoją edukację! Grassroot przeciwko komercjalizacji edukacji
Bell Hooks (tłum. Dobrusia) Feministyczna edukacja dla krytycznej świadomości
Konrad Góra - Matki Boskiej rzeźnej

ten i pozostałe numery do pobrania pod adresem:
link

Wiec pracowników Pektowinu w Jaśle

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj przed bramą Zakładu Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Pektowin" S.A. w Jaśle odbył się wiec pracowników zakładu. W Pektowinie trwa spór zbiorowy od 18 maja. W poniedziałkowym referendum pracownicy zakładu opowiedzieli się za strajkiem. Pracownicy domagają się podwyżki płacy zasadniczej o 300 złotych brutto dla każdego pracownika.

Akcje przeciwko SIMPLE [Wwa]

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2009-05-29 09:00
2009-05-30 18:00

Weekend przeciwko SIMPLE 29-30 maja, Warszawa

ZAPRASZAMY NA DEMONSTRACJĘ PRZECIWKO WYKORZYSTYWANIU ZWIERZĄT NA FUTRA PRZEZ FIRMĘ SIMPLE - 29 i 30 MAJA - PRZYJDŹ, WYRAŹ SWÓJ SPRZECIW!

Okres kiedy robi się cieplej, a ze sklepowych półek znikają futra, to jednocześnie czas gorących przygotowań do przyszłej jesienno-zimowej kolekcji. Właśnie teraz ważą się losy tysięcy zwierząt, zabijanych co roku na fermach futrzarskich.
Apelujemy do SIMPLE aby wycofało ze swojego asortymentu futra naturalne. Taki krok poczyniło już wiele znanych firm, m.in. C&A, Zara, Mango i wiele wiele innych.

29 maja odbędzie się pierwsza z dwóch akcji skierowanych przeciwko SIMPLE.

29 maja (piątek)
godzina 9:00
Siedziba firmy SIMPLE, ul.Krakowiaków 16

Kolejna demonstracja odbędzie się 30 maja pod jednym ze sklepów SIMPLE.
Spotykamy sie o godzinie 16:00 przy Metrze Ratusz, pod pomnikiem Starzyńskiego, skąd razem wyruszymy do jednego z warszawskich Centrów Handlowych.

Zwierzęta trzymane są w klatkach przez cały rok. Poświęcając kilka godzin, możesz odmienić ich smutny los. Możesz mieć wpływ na decyzję firmy SIMPLE. Bądź głosem zwierząt i przyjdź na demonstracje!

kontakt: martyna@viva.org.pl

Nigdy nie brałeś/brałaś udziału w demonstracji, masz wątpliwości dotyczące kampanii, nie wiesz jak dojechać pod siedzibę/ na miejsce sobotniego spotkania? W razie wszelkich wątpliwości, pisz.

Wrocławskiej walki z cyrkiem ciąg dalszy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Od tygodnia trwa we Wrocławiu walka z cyrkiem bezlitośnie wykorzystującym zwierzęta. Cyrk Berolina "szczycący się" posiadaniem ponad 100 zwierząt początkowo rozbił swoje namioty na placu Społecznym. Słaba frekwencja zmusiły cyrkowców do zmiany lokalizacji. Wczoraj cyrk razem z całym dobytkiem przeniósł się w bardziej atrakcyjne miejsce obok aquaparku przy ulicy Borowskiej.

Każdego dnia tuż przed "przedstawieniami" grupa obrońców zwierząt starała się przypominać o brutalnej rzeczywistości zmuszanych do występów zwierząt. Poza kampanią edukacyjną społeczeństwa uczestnikom pikiet pod cyrkiem udało się zrobić wokół protestu spory szum medialny. Początkowo pojawił się bardzo pozytywny artykuł w lokalnej prasie a podczas dzisiejszej pikiety pojawiły się lokalne stacje radiowe oraz TVN24, który zapowiedział na jutro (29 maja) transmisje na żywo z protestującymi, przedstawicielami cyrku oraz władzami Wrocławia.

Strajk Generalny w Euskal Herria

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk | Zwolnienia

21 maja był dniem walki, protestów i strajku na ziemiach baskijskich przeciwko obecnemu modelowi socjoekonomicznemu, ktory doprowadził do kryzysu, a za który teraz muszą płacić pracownicy. Jego zorganizowanie, nie było jednak pozbawione sporych kontrowersji. Fakt że część organizatorów - ELA, LAB, ESK, STEE-EILAS (Edukacja, EHNE (Rolnictwo) oraz HIRU (transport)- jest powiązana z ruchem nacjonalistycznym, pozwoliło niektórym twierdzić, że ma on charakter tylko polityczny.

Tak zinterpretowały to zarówno instytucje, jak i formacje polityczne spod różnych znaków. Dużo poważniejsze wydaje się, że dwie centrale związkowe, UGT i CC.OO, podpisały się pod takim rozumowaniem, odmawiając uczestnictwa i realizując działania właściwe dla łamistrajków. W ten sposób został przeforsowany obraz strajku abertzale, którego celem było przede wszystkim sprawić kłopoty nowemu lehendakari socjalistycznemu.

Kanał XML