Protesty

Altergodzina o transpłciowości i rasizmie (mp3)

Kraj | Dyskryminacja | Kultura | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Gościem dzisiejszej audycji była Voca, działaczka wrocławskiego Kampanii Przeciw Homofobii oraz fundacji na rzecz osób transpłciowych Trans-fuzja. Rozmowa dotyczyła sytuacji prawnej osób transpłciowych w Polsce oraz opieki i służby zdrowia dla osób transpłciowych, jak również bezpłatnych warsztatów przybliżających problematykę tansgenderyzmu.

Altergodzina o transpłciowości i rasizmie (mp3)

Drugim gościem był Wiktor Marszałek – działacz Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, przeciwdziałającego rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji. Rozmawiano o nowym numerze antyfaszystowskiego magazynu „Nigdy Więcej”.

Ponadto w Altergodzinie jak co tydzień Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki „głównego nurtu”.

Protest przeciw ogrodzeniom na Uniwersytecie Gdańskim

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

"Grupa studentów kłódkami i łańcuchem zamknęła bramę w tunelu pod ul. Wita Stwosza w Gdańsku i wywiesiła na niej baner z napisem "KAMPUS=OBÓZ?". Do happeningu doszło o godz. 8.30, czyli tuż przed rozpoczęciem corocznych Targów Akademia dla maturzystów.

Przy pomocy kłódek i łańcucha studenci nazywający się "Grupą Nieznanych Sprawców" zamknęli bramę, będącą częścią ogrodzenia oddzielającego tereny Uniwersytetu Gdańskiego od terenów miejskich, a następnie wywiesili na niej baner z napisem "KAMPUS=OBÓZ?" oraz rysunkiem drutu kolczastego."

Jak pisze internetowa gazecina "MM", "akcja wywołała paraliż głównego ciągu komunikacyjnego oraz wielkie poruszenie zarówno wśród studentów, jak i odwiedzających targi licealistów". Mimo to, po godzinie pozostały na miejscu tylko plakaty i ulotki o treści: "Drzwi otwarte na Uniwersytecie trwają tylko 3 dni. Nasza codzienność to: kamery, mundurowi strażnicy, brak dyskusji, odgórne decyzje. Czy ty to widzisz? Czy się nie wstydzisz?"

Strajk w szpitalach w Czeladzi i Będzinie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Bezterminowy strajk rozpocznie się dziś w szpitalach w Czeladzi i Będzinie. W akcji ma wziąć udział 90 proc. zatrudnionych pielęgniarek.

Pielęgniarki uważają, że pieniądze na podwyżki w szpitalach nie zostały równo podzielone. Spór z dyrekcją trwa już od roku.

Wrocław: Protest przeciw polowaniom na foki w Kanadzie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2009-03-21 16:00
2009-03-21 18:00

21.03.2009
WROCŁAW
godz.16:00
przejście Świdnickie

Protest przeciw polowaniom na foki w Kanadzie odbędzie się w tą sobotę 21 marca o 16.00 przed przejściem podziemnym na Świdnickiej we Wroclawiu.

Każdego roku w Kanadzie zabijanych jest kilkaset tysięcy foczych szczeniąt. Część z nich jest nadal świadoma podczas obdzierania ze skóry doświadczając niewyobrażalnego cierpienia. Polska jest jednym z głównych importerów foczych skór więc głos Polaków w tej sprawie jest bardzo wazny! W 2004 roku do Polski trafiło aż 24.000 foczych skór!

Protest będzie powiązany ze zbieraniem podpisów pod petycją (doc), gdzie domagać się będziemy od polskiego rządu wprowadzenia zakazu importu foczych skór i produktów z nich wykonywanych.

Polowania na foki charakteryzują się niebywałym okrucieństwem, często zwierzęta obdzierane ze skóry nadal żyją co jest sprzeczne z polską ustawą o ochronie zwierząt. Większość zabijanych fok to jeszcze szczenięta, które są zbyt nieporadne by uciec przed atakiem. Uważamy, że w nowoczesnym, humanitarnym społeczeństwie nie ma miejsca na takie barbarzyńskie praktyki i Polski rząd wzorem innych europejskich Państw powinien dać temu wyraz przez podjęcie odpowiednich kroków.
http://ratujfoki.pl/

Mołdawia: Demonstracje przeciw przemocy policyjnej

Świat | Protesty

Dziś w Kiszyniowie odbyła się demonstracja przeciw przemocy policyjnej. W sobotę policja mołdawskiej stolicy zabiła 29-letniego mężczyznę podczas imprezy. Kolejna demonstracja ma odbyć się w sobotę.

Niestety dzisiaj policja również pobiła i zatrzymała kilku uczestników pokojowej manifestacji.

Na jednym z portalów internetowych są 2 nagrania z demonstracji.

Wielka Brytania: Blokada deportacji pod centrum internowania

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Dziś samolot czarterowy miał deportować 50 uchodźców z Iraku z lotniska Stanstead do irackiego Kurdystanu. Uchodźcy byli więzieni w centrum przetrzymań Tinsley House na lotnisku Gatwick. 20 aktywistów antydeportacyjnych zablokowało bramę o 7:00 rano. 9 z nich zostało zatrzymanych.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów UE, Wielka Brytania odmawia ratyfikacji 4 protokołu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje zbiorowych deportacji cudzoziemców.

Jedna z irackich uchodźców, który miał być dziś deportowany mieszka w Wielkiej Brytanii od 9 lat, ma partnerkę i 18-miesięczny syn. Uciekł z Iraku gdyż groziło mu śmiercią radykalne islamskie ugrupowanie. Ta sama grupa ma obecnie nawet więcej władzy, boje się o życie.

Ponad 350 osób zostało deportowanych z Wielkiej Brytanii do Iraku w ciągu ostatniego pól roku.

Wenezuela: Raport łamania praw pracowniczych

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Represje | Tacy są politycy

29 stycznia 2009- Policja w Stanie Anzoátegui zamordowała dwóch pracowników, podczas próby eksmisji fabryki Mitsubishi w Barcelonie.

Policja Anzoátegui ostrzelała pracowników, którzy okupowali fabrykę od 12 stycznia, w proteście przeciwko zwolnieniu 135 pracowników zatrudnionych na zasadach out-sourcingu i nie wywiązywanie się z kontraktu tej firmy. Zamordowanymi pracownikami byli Javier Marcano pracujący w Mitsubishi i Pedro Suárez pracujący w Macusa.

Prorządowy kanał YVKE Mundial początkowo zatytułował wiadomość w następujący sposób:
"Dwóch pracowników poniosło śmierć w wyniku konfliktu laboralnego".

To jest drugi incydent w mniej niż 2 lata, w którym policja podporządkowana gubernatorowi Tarek William Saab strzela do pracowników. Tarek William Saab zrobił karierę polityczną jako obrońca praw człowieka zanim został dyputowanym i gubernatorem.

22 stycznia 2009- Zatrzymani pracownicy Petropiar, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom.

Protest 250 pracowników zwolnionych przez podwykonawcę Costa Norte, na pasażu Los Potocos w Barcelonie , została rozwiązana przez Gwardię Narodową. Pracownicy Danny Machado i Diobert Torres zostali zatrzymani. Pedro López, który był negocjatorem , wspomina że podczas okupowania strefy administracyjnej tej firmy, też zostali eksmitowani. "Zostaliśmy zmuszeni wyjść z powodu gróźb jakie kierowała w naszą stronę GN... Nie poddamy się przed jakimkolwiek pracodawcą, niezależnie od tego czy będzie biały czy czerwony. Chcemy przywrócenia do pracy oraz odszkodowania", nalegał López. Roszczenia pracowników były oparte o dekret nieusuwalności pracy oraz eliminacji outsorcingu laboralnego.

Filipiny: Protest przeciw obecności wojsk amerykańskich

Świat | Militaryzm | Protesty

W Manili setki studentów demonstrowało przeciw obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na Filipinach. Była to jednocześnie demonstracja przeciw rządowi, który służalczo przyzwala na taki stan rzeczy. Przed amerykańską ambasadą i Filipińskim Sądem Najwyższym doszło do starć z policją. Zdjęcia z demonstracji dostępne TUTAJ

Zajścia zostały sprowokowane przez zachowania amerykańskich żołnierzy, którzy jak się okazuje pozostają poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości. Ludzi zmobilizowała szczególnie ostatnia sytuacja, kiedy to zaniechano działań prawnych wobec jednego z Marines, który zgwałcił młodą dziewczynę. Żądano anulowania Porozumienia o Siłach Stacjonujących (Visiting Forces Agreement), co pozwoliłoby na wydalenie wojsk amerykańskich, które na Filipinach stacjonują od 111 lat.

AlterKino.org: Gaza: Strefa Śmierci

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Represje

Nie wyobrażalny dramat jakiego codziennie doświadczają mieszkańcy Strefy Gazy został ukazany przez pryzmat doświadczeń nie tylko Palestyńczyków, ale także trojga młodych obcokrajowców, którzy zostali brutalnie zabici przez izraelskich żołnierzy za to tylko, że odważyli się zaprotestować przeciwko eksterminacji narodu palestyńskiego...

Film w niezwykle dosłowny sposób pokazuje świat jaki nam europejczykom trudno nawet sobie wyobrazić. Śmierć która jest stale obecna w tym filmie nie jest przypadkowa nie są to przypadkowe ofiary, które jak twierdzi strona izraelska "były w złym miejscu i w złym czasie". Te ofiary były zabite rozmyślnie i celowo, bo czy 12 letnia Hudet Darweesh, kiedy siedziała w szkolnej ławce ucząc się pisać, też "była w złym miejscu i w złym czasie"? To właśnie kiedy siedziała w szkolnej ławce Izraelski pocisk przeszył jej głowę.

Ten film mówi o rzeczach które nigdy nie powinny mieć miejsca...
Ten film mówi o wydarzeniach w które trudno uwierzyć...
Tego filmu nie zobaczycie w polskiej telewizji...

http://www.alterkino.org/

Bielsko-Biała: Wygrane referendum strajkowe w psychiatrycznym ZOZ!

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W poniedziałek i wtorek, w pięciu jednostkach tego ZOZ-u odbyło się referendum strajkowe. Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej domagają się 400 zł podwyżki dla każdego pracownika.

Aktualizacja 19 marca: "Głęboko wierzę, że nie dojdzie do strajku" – mówi dyrektor psychiatrycznego ZOZ w Bielsku-Białej, Józef Kuliński i zapowiada rokowania ze związkowcami - podało Radio Bielsko. Czy jest szansa na spełnienie żądań płacowych? "One są powtórzone z roku poprzedniego. Wtedy sytuacja była inna, nie było możliwości takich podwyżek. W tej chwili rysują się pewne szanse na uzyskanie takiej kwoty"- mówi Kuliński.

Aktualizacja 18 marca: W cyniczny sposób typowy dla pracodawców, zastępca dyrektora placówki próbuje przedstawić protestujących w złym świetle, jako "wbijających nóż w plecy", czy "działających na szkodę pacjentów". Próbuje też skłócić różne grupy zawodowe.

Białystok: Protest pracowników ZNTK

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad stu pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach manifestowało przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Domagali się pomocy w ochronie ich miejsc pracy. Na początku marca zarząd ZNTK zgłosił zamiar zwolnienia w kwietniu 400 pracowników spośród 750-osobowej załogi.

Jutro ma dojść do spotkania wojewody Macieja Żywno z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem, m.in. na temat ZNTK. W środę ma się odbyć kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury na temat sytuacji na kolei, a ZNTK liczy, że usłyszy tam konkrety dotyczące swojej przyszłości.

Berlin: Demonstracja w obronie wolnych przestrzeni

Świat | Protesty

14 marca w Berlinie odbyła się demonstracja "United We Stay" w obronie wolnych przestrzeni - skłotów, wagenburgów, centrum socjalnych i innych pomieszczeń zaskłotowanych. Ok. 5000 osób wzięło udział w demonstracji.

Pod koniec przemarszu doszło do starć z policją po tym, jak demonstranci zrzucili banner z dachu jednego budynku. Gdy policjanci próbowali wejść do budynku zostali obrzuceni kamieniami, zaatakowano też jeden z radiowozów. Zatrzymano co najmniej 10 osób.

Wideo

http://unitedwestay.noblogs.org

Grecja: Kolejny tydzień protestów

Świat | Protesty

13 marca w Atenach i Salonikach odbyły się protesty w związku z nadchodzącym procesem Yorgos Voutsis-Vogiatzis, który został aresztowany 18 miesięcy temu. Wybuchły zamieszki. W dzielnicy Kolonaki zniszczono kilka banków oraz luksusowych sklepów i samochodów. Do podobnego ataku doszło też w Salonikach - uszkodzone zostały trzy banki. Tak skończył się kolejny tydzień protestów w Grecji.

9 marca członkowie Otwartego Zgromadzenia dla Zdrowia okupowali kasy szpitalu w Atenach domagając się darmowego leczenie dla wszystkich. 11 marca dokerzy w porcie Piraeus zbuntowali się. Pracownicy zaatakowali budynek Ministerstwa przy porcie [na zdjęciu]. Policja portowa użyła środków chemicznych aby rozpędzić protestujących.

11 marca także odbył się protest strajkujących pracowników Ministerstwa Kultury i blokada Akropolu. Pracownicy domagają się wypłaty zaległych pensji oraz ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy.

Warszawa: Lokatorzy to nie towar

Kraj | Lokatorzy | Protesty

13 marca w Warszawie odbyła się demonstracja zorganizowana przez lokatorów z reprywatyzowanych budynków z dzielnicy Praga Północ.

Uczestnicy protestu zablokowali przejście na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej przechodząc po pasach z transparentami "Nie sprzedawajcie nas razem z kamienicami" i "W obronie praw lokatorów".

Akcję wsparły m.in Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Lewicowa Alternatywa.

Francja: zwolnieni pracownicy Sony uwięzili szefa

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

Wściekli pracownicy z fabryki Sony, którzy zostali zwolnieni bez przysługujących im odpraw, przez całą noc przetrzymywali dyrektora generalnego francuskiego oddziału firmy, Serge'a Voucher. Szefa wypuszczono dopiero nad ranem.

Dyrektor przybył w czwartek na spotkanie z 311 pracownikami fabryki w Pontonx-sur-l'Adour, zwołane w związku z decyzją, że zakład ma być zlikwidowany 17 kwietnia. W wyniku sporu o odprawy dyrektor na całą noc został zamknięty w sali konferencyjnej. Dziś rano dyrektor został wypuszczony pod warunkiem, że zostanie natychmiast przewieziony na rozmowy ze związkami.

Kanał XML