Protesty

Warszawa: Protest przeciwko NATO

Kraj | Militaryzm | Protesty

Dziś w Warszawie miała miejsce pikieta przeciwko indoktrynacji militarystycznej na Uniwersytecie Warszawskim - w tzw. "Miasteczku NATO". Protest był skierowany przeciwko eskalacji wydatków na zbrojenia, rosnącej militaryzacji społeczeństwa, przy zaniedbywaniu podstawowych potrzeb społecznych, takich jak szkolnictwo i medycyna. Organizatorzy podkreślili, że nawet za czasów PRLu, armia nie miała takich ułatwień w prowadzeniu swojej propagandy w polskich uczelniach.

Podczas pikiety rozdano ulotki na temat ekonomicznych i politycznych podstaw kolejnych agresji NATO na państwa trzecie, dokonywanych pod rozmaitymi pretekstami: "walki o prawa człowieka", "zwalczania broni masowego rażenia", "walki z terroryzmem", itp.

Grupa aktywistów antywojennych odegrała również happening obrazujący wasalną pozycję Polski wobec interesów wielkich mocarstw.

ALTERGODZINA: O emigracji pomarcowej (mp3)

Kraj | Kultura | Protesty | Represje | Tacy są politycy

W dzisiejszej audycji, wypadającej trzy dni po 41. rocznicy "wydarzeń marcowych", gościem był Leszek Leo Kantor, publicysta i działacz społeczny mieszkający w Sztokholmie, a pochodzący ze Strzegomia na Dolnym Śląsku. Wiosną 1968 roku, ze względu na pochodzenie żydowskie, został pozbawiony pracy na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a w roku następnym wyemigrował do Szwecji, gdzie przez ponad trzydzieści lat pracował na Uniwersytecie Sztokholmskim, a w latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Dziś jest m.in. dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Humanity In the World", przewodniczącym Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji oraz jednym z animatorów środowiska emigracji polsko-żydowskiej. Od dwudziestu lat prowadzi też wykłady i seminaria na uniwersytetach w Polsce.

ALTERGODZINA: O emigracji pomarcowej (mp3)

Z Leszkiem Leo Kantorem rozmawialiśmy o życiu żydowskim i stosunkach polsko-żydowskich na Dolnym Śląsku w pierwszych dekadach powojennych, o wydarzeniach Marca '68, antysemityzmie, emigracji, a także o współczesnych zmianach w postrzeganiu polsko-żydowskiej historii oraz o rasizmie, ksenofobii i tolerancji we współczesnym świecie.

Warszawa: Miasteczko NATO otwarte. Trwają protesty

Kraj | Militaryzm | Protesty

Około dwudziestu przeciwników NATO pikietowało przeciwko otwarciu miasteczka NATO na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy pikiety wznosili antywojenne i antynatowskie hasła. Manifestujący protestowali przeciwko organizowaniu militarystycznej propagandy na Uniwersytecie, który jest autonomiczną jednostką.

Dziś odbędzie się jeszcze kilka anty-natowskich protestów na UW.

Wideo

Strajk ostrzegawczy w bielskim szpitalu

Prawa pracownika | Protesty

16 marca pracownicy SP ZOZ w Bielsku-Białej zorganizuje dwugodzinowy strajk ostrzegawczy. Podczas 2 godzinnego strajku rozpocznie się referendum strajkowe. W SP ZOZ SOLP działa komisja zakładowa IP.

Szczecin: mimo protestów politycy zdecydowal o przeniesieniu szpitala dziecięcego

Kraj | Protesty

Blisko 100 osób przyszło na sesję sejmiku, by protestować przeciwko planom połączenia szpitalu dziecięcego w centrum Szczecina z inną placówką na obrzeżach miasta. Pracownicy szpitala zebrali około 20 tys. podpisów mieszkańców Szczecina. Mimo zaangażowania mieszkańców Szczecina oraz miejscowych parlamentarzystów, głosami radnych Platformy Obywatelskiej i PSL sejmik wojewódzki zdecydował ostatecznie o przeniesieniu szpitalu.

Bułgaria: Protest hutników zablokował stolicę

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Protestujący hutnicy z podsofijskiej huty Kremikowce zablokowali centrum Sofii. Kilkuset hutników przeszło ulicami miasta od Ministerstwa Gospodarki i Energetyki do siedziby rządu, gdzie wręczyli petycję z żądaniami. Hutnicy domagają się przyśpieszenia negocjacji z brazylijską spółką, która wyraziła zainteresowanie inwestowaniem w Kremikowce. W razie niepowodzenia rozmów hutnicy domagają się m.in. odpraw w wysokości 30 miesięcznych płac i szkoleń przekwalifikujących na koszt państwa.

Przed budynkiem Rady Ministrów hutnicy zbudowali miasteczko namiotowe, które pozostanie tam do piątku. Zapowiedzieli, że codziennie będą organizować wiece dla poparcia swoich żądań.

Huta Kremikowce, niegdyś największa w kraju, w 1999 roku została sprywatyzowana. 75 proc. mocno zadłużonegokombinatu sprzedano wówczas za symbolicznego jednegodolara bułgarskiej spółce, która w 2005 roku odsprzedała jeindyjskiemu magnatowi Pramodowi Mittalowi.

Bułgaria: Protest "Oporu anarchistycznego"

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

8 marca w Sofii odbyła się akcja solidarnościowa z K. Kunewą. Ok. 50 osób zebrało i przemaszerowało do greckiej ambasady. Protestujący trzymali transparenty z hasłami m.in "Solidarni z walką pracownic", "Wyzwolenie zamiast wyzysku" i "Solidarność z ludem naszą bronią przeciw władzom".

Więcej (po angielsku)

Fotki

Wideo

Grecja: Gorący weekend w Atenach

Świat | Protesty

Pierwszy weekend marca była dość gorąca w Atenach gdzie odbył się szereg demonstracji, walk ulicznych oraz okupacji.

W piątek 6 marca protestujący zajęli jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Atenach - stację metra/ISAP Attiki. To była akcja solidarnościowa z Konstantiną Kunewą. Zablokowano maszyny sprawdzające bilety, tak że pasażerowie metra i kolei podróżowali za darmo.

Tego samego popołudnia w ateńskiej dzielnicy Aegaleo odbył się manifestacja przeciwko atakom faszystów na lokalną społeczność pakistańską. W tym samym czasie przed odbył się protest Pakistańczyków przed sądem, gdzie odbywał się proces dwu faszystów oskarżonych o napad na dom zamieszkany przez imigrantów. Faszyści atakowali mieszkańców domu i zniszczyli ich meble. Takie napady zdarzają się w Atenach. Skrajna prawica szczególnie atakuje Pakistańczyków ponieważ ci imigranci współpracują z lokalnymi grupami lewicowymi.

Wieczorem 6 marca w miejscu gdzie dokładnie 3 miesiące temu zginął Aleksandros Grigolopoulos odbył się wiec. Oddziały szturmowe policji zostały obrzucone koktajlami Mołotowa i starcia z policją trwały do późnych godzin nocnych.

X Warszawska Manifa

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

"Każda ekipa - ta sama lipa!" - to hasło tegorocznej X Manify, która przeszła ulicami Warszawy. W manifestacji wzięło udział 5-6 tys. osób. W manifestacji uczestniczyli ludzie w różnym wieku, różnej płci, rodziny z dziećmi. Uczestnicy Manify przypominali swoje postulaty, m.in. dostępu do świadczeń zdrowotnych, m.in. bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, refundowanego zapłodnienia in vitro, równego traktowania kobiet i mężczyzn i rozdziału państwa od Kościoła.

W Manifie także uczestniczył blok radykalny, czyli anarchiści ze Stowarzyszenia "Wolność, Równość Solidarność", Związku Syndykalistów Polski oraz inne osoby nierzeszone. Szli za transparentem z napisem "Ani Patriarchat, Ani Kapitalizm".

Wrocław: Kobieca Manifa 2009

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W niedzielne popołudnie, na wrocławskim Rynku odbyła się kobieca Manifa 2009, zorganizowana przez organizacje feministyczne, Kampanię Przeciwko Homofobii, Centrum Praw Kobiet, Amnesty International oraz Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja.

Demonstracja przyciągnęła ponad 200 osób, z różnych środowisk i organizacji społecznych, które wspólnie postanowiły wyrazić swoje poparcie dla emancypacji kobiet. Domagano się równego traktowania kobiet oraz mężczyzn oraz tolerancji niezależnie od płci, rasy, wyznania i orientacji seksualnej. Zachęcano również do odrzucenia stereotypowych ról płciowych w każdym z nas, by móc je dzielić – a nie (jak większość społeczeństwa niesłusznie zauważa) zamieniać.

Manifa przemaszerowała wokół wrocławskiego Rynku. Skandowano takie hasła jak „Prawa kobiet, prawami człowieka”, „Kobiety do Sejmu, Panowie do garów”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „Chłopaki też płaczą”, „Nasze ciało, nasze życie”, czy „Nasza ekipa, nasza manifa”.

Egipt: Strajki i protesty

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Jak informuje portal Libcom trwa fala strajków i protestów pracowniczych w Egipcie. Protesty objęli już sześć prowincji.

W Menoufia ponad 3000 pracowników zakładów tekstylnych Andrama protestowało w fabryce po tym, jak nie wypłacono im premii, które równią się już 228 dni pracy. Pracownicy twierdzą, że indyjski właściciel zakładu chce zlikwidować produkcję i wysprzedać maszyny na złom.

W Menya 350 pracowników zakładu bawełnianego odmówiło poraz czwarty przyjęcia wynagrodzeń za luty, w proteście przeciwko obniżeniu ich pensji.

AlterKino.org: Trupa z San Francisco & Aspartam - Słodkie nieszczęście - Zatruty świat

Świat | Gospodarka | Protesty | Ruch anarchistyczny | Technika

Trupa z San Francisco - aktorzy z grupy pantomimicznej R.G. Davisa decydują, że ich sztuka powinna być bardziej rewolucyjna. Zakładają "The Diggers", anarchistyczną grupę walczącą z tradycyjnym, politycznym dyskursem i wykorzystującą środki teatru guerilla. Ich bronią jest anonimowość.

Aspartam - Słodkie nieszczęście - Zatruty świat - ze wszystkich dostępnych na rynku, Aspartam jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności (m.in. Cola Light, Diet Pepsi, gumy Orbit).

http://www.alterkino.org

Strajk w przemyskim FORTE

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związki zawodowe żądają natychmiastowego wstrzymania - likwidacji fabryki mebli. Część pracowników okupuje zakład i nie pozwala właścicielowi zabrać maszyn. Boją się bo wciąż nie ma porozumienia sprawie odpraw. Związkowcy zawiadomili już prokuraturę, bo ich zdaniem, cała ta sytuacja, to łamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Jeszcze pół roku temu w przemyskim Forte pracowało ponad 400 osób. Teraz zostało niespełna 250. Pracownicy zakładu nie przyjmują do wiadomości, że przyczyną likwidacji jest spowodowany kryzysem gwałtowny spadek zamówień. Są zdecydowani walczyć o swoje miejsca pracy wszelkimi możliwymi sposobami.

Zdaniem pracowników wywożenie majątku w trakcie negocjacji to złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pracownicy zapowiedzieli, że będą całodobowo pilnować bramy zakładu. Aby nie wyjechała stąd żadna ciężarówka z maszynami czy surowcem. Poza likwidowanym zakładem w Przemyślu Forte ma jeszcze swoje oddziały w Białymstoku, Hajnówce, Suwałkach i Ostrowie Mazowieckim.

Koszalin. Protest przeciw zamknięciu browaru Brok

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W piątek kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie przed bramą browaru Brok w Koszalinie. Protestowano przeciwko zamknięciu zakładu. W proteście uczestniczyli zarówno pracownicy jak i miłośnicy marki.

Tydzień temu zarząd spółki Royal Unibrew Polska zdecydował o zamknięciu browaru w Koszalinie. W ramach "restrukturyzacji i optymalizacji" Brok zostanie zamknięty, załoga zwolniona a marka przeniesiona do Łomży. W wyniku decyzji zarządu, pracę straci 80 zatrudnionych w Koszalinie i około 20 osób w Warszawie,

Wideo

Częstochowa: Złamany nos prezesa i zaległa pensja

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś, przed sądem w Częstochowie odbyła się rozprawa Przemysława P., pracownika jednej z częstochowskich firm, który jest oskarżony o złamanie nosa prezesowi firmy. Do napaści miało dojść podczas kłótni z pracodawcą na temat zaległej wypłaty. Przemysławowi P. może grozić do 5 lat więzienia.

Do dziś firma nie zwróciła pracownikowi całości zaległych poborów. ZUS przekazał jednocześnie informację, że pracodawca nie uiszczał należnych składek. Pracownik, który był zatrudniony blisko rok, przez większość tego okresu w ogóle nie był zarejestrowany.

Grupa aktywistów z IP/FA – Częstochowa solidaryzowała się dziś przed prokuraturą i zakładem pracy z oskarżonym pracownikiem. Jednym z haseł na transparentach było: "Dać w mordę, to i tak by było za mało”. Podczas pikiety pod zakładem pracy, do protestujących wyszli pracownicy firmy.

Kanał XML