Protesty

Warszawa: Lokatorzy zablokowali Al. Solidarności w proteście przeciwko polityce lokalowej

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskiej Pradze, około 80 osób blokowało przez kilkanaście minut Al. Solidarności na wysokości ul. Jagiellońskiej. Protestujący domagali się zmiany podejścia urzędników do lokatorów i zaprzestania prywatyzacji domów i niekontrolowanych podwyżek czynszów.

Protest zorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy Jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. W akcji wzięli udział działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy. Podczas protestu zatrzymano jedną osobę, pod pozorem "łamania przepisów drogowych".

Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty w przyszły piątek, o godz. 16:00.

Grecja: Protesty antyfaszystów. Podpalono siedzibę neofaszystów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Już napisaliśmy o tym jak faszyści atakowali centrum społecznie w Atenach granatem. W ciągu tygodnia już kilka protestów antyfaszystowskich odbyło się w Atenach. Dwa razy doszło do starć z policją. 26 lutego podczas demonstracji anarchiści atakowali siedzibę ultrakonserwatywnego dziennika "Apogevmatini". Wczoraj odbyła się większa demonstracja. Policja zaatakowała demonstrantów. Podczas demonstracji ludzie podpalili biuro neofaszystowskiej organizacji "Złoty Świt" [Xrysi Avgi]. Wczoraj także odbyła się demonstracja w Salonikach.

Wczoraj w Atenach także miała miejsce inna ciekawa akcja. Ludzie próbowali blokować prace budowlane obok miejsca, gdzie został zamordowany Alexandros Grigoropoulos. Ludzie chcą, by został tam pusty plac, jako miejsce na zgromadzenia publiczne.

Szkocja: Okupacja fabryki w Dundee

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Trwa od wczoraj okupacja fabryki Prisme Packaging w Dundee. Protest zaczął się spontanicznie wczoraj, kiedy 12 pracowników dostało natychmiastowe wypowiedzenia pracy bez odprawy.

Pracownicy domagali się informacji o ustawowej odprawie na piśmie. Przedstawiciel firmy nawet wystosował taki list do pracowników z informacją o należnej odprawie, ale napisał także, że "niestety nie mamy pieniędzy, aby wam zapłacić".

Wideo

Wrocław: 50.rocznica powstania w Tybecie

Kraj | Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje | Tacy są politycy
2009-03-10 18:00
2009-03-10 21:00

10.03.2009
WROCŁAW
Kalaczakra Gallery & Coffee
ul. Kuźnicza
godz. 18.00
wstęp wolny!

50 rocznica powstania w Lhasie i pierwsza rocznica zamieszek w Tybecie.

- 18.00 prof. dr hab. Krzysztof Kubiak: "Krew na Dachu Świata. 50-ta rocznica powstania w Tybecie"
- 18.30 Tomasz Fiedorek: "Prawa człowieka pod murem chińskim. Kampania Amnesty International"
- 19.00 Pokaz filmu: "Poza strachem", reż. Dhondup Wangchen, Golog Jigme
- 19.30 Wieczór pisania listów w obronie Dhondupa Wangchena przy muzyce

Weź ze sobą koszulkę lub tkaninę, a Renata Lizurej (za symboliczną opłatę) wykona wybrany przez Ciebie tybetański nadruk.

50 rocznica powstania w Tybecie
10 marca przypada 50 rocznica Powstania Narodowego w Lhasie. Bezpośrednio w wyniku powstania zabitych zostało ponad 200 000 Tybetańczyków, a Dalajlama w obawie o własne życie udał się na wygnanie. Rok temu, w 2008r. doszło do zamieszek w Tybecie, aresztowań i prześladowań Tybetańczyków.

W tym roku pokażmy, że również ludzie we Wrocławiu potrafią wystąpić przeciwko opresji, prześladowaniom i łamaniu praw człowieka. Pokażmy naszą solidarność i poparcie dla tybetańskiej walki o godność i prawa człowieka.

Gwadelupa: związki zawieszają strajk

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związki zawodowe ogłosiły wczoraj koniec 44-dniowego strajku w Gwadelupie. Kolektyw LKP (Kolektyw przeciw Wyzyskowi) ogłosił, że jego członkowie znowu zastrajkują, jeśli rząd nie spełni swoich obietnic.

Część LKP nie chciała rezygnować ze strajku i nadał brała udział w akcjach bezpośrednich wczoraj wieczorem.

Manchester: Akcja aktywistów No Borders

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

3 marca podczas spotkania z przewodniczącym rady miejskiej aktywiści No Borders protestowali przeciw internowaniu imigrantów. Spotkanie dotyczyło tematu imigracji, a wśród panelistów był przewodniczący rady miejskiej i aktywiści z Amnesty International oraz Sieć ws. Praw Migrantów.

Przed wystąpieniem przewodniczącego Leese'a, aktywiści No Borders wtargnęli na scenę i odczytali oświadczenie. Domagali się zamknięcia centrum internowania imigrantów na lotnisku w Manchesterze.

Dzisiaj aktywiści No Borders będą protestować przed centrum internowania. Wielka demonstracja jest zaplanowana na 20 marca.

www.nobordersmanchester.blogspot.com

Ekolodzy sparaliżowali lotnisko w Aberdeen

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Jak informują brytyjskie Indymedia, wczoraj w nocy około godziny 2:15 grupa dziewięciu aktywistów z organizacji Plane Stupid, sprzeciwiającej się rozbudowie lotnisk na Wyspach Brytyjskich, wdarło się na pas startowy lotniska w Aberdeen, gdzie rozegrali partię golfa pod osłoną wzniesionych uprzednio stalowych ogrodzeń. Druga grupa protestujących weszła na dach terminalu lotniska, skąd rozwiesiła banner: “Nie dla rozgrywek Trumpa ze zmanami klimatu”.

Pokojowy protest rozpoczął się, gdy lotnisko było zamknięte. Obecność ekologów na pasie startowym uniemożliwiła planowe otwarcie lotniska o godzinie 5 rano, protestujący zamierzają kontynuować blokadę lotniska tak długo, jak to możliwe, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez startujące samoloty.

Łomza: strajk głodowy pracowników RUCHu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Czterech pracowników RUCHu w Łomży prowadzi strajk głodowy. Głodujący Protestują przeciwko połączeniu oddziału łomżyńskiego z ostrołęckim ponieważ obawiają się, że połączenie oddziałów to pierwszy krok do redukcji etatów.

Przed kilkoma tygodniami części pracowników łomżyńskiego Ruchu zaproponowano "dobrowolne” porozumienia o zmianie miejsca pracy, ale je odrzucili. Pracownicy negocjacjowali z kierownictwem ale negocjacje nie przyniosły efektu. W ubiegłym tygodniu przyszły formalne wypowiedzenia miejsca świadczenia pracy. Od czerwca pracownicy „Ruchu” w Łomży mieliby dojeżdżać do pracy do Ostrołęki.

Zdecydowana większość z pracowników złożyła odwołania do Sądu Pracy. W łomżyńskim RUCH zatrudnione są 22 osoby, ale stale współpracuje z nim niemal drugie tyle.

W 2008 roku zarząd spółki RUCH ogłosił, że chciał zredukować zatrudnienie o 15 proc. czyli o ok. 800 osób. W końcu spółka zmniejszyła zatrudnienie o niespełna 480 osób. W końcu lutego RUCH zapowiadał zwolnienia grupowe.

25 lutego spółka ogłosiła strategię na lata 2009-2011. - Chcemy być liderem kosztowym, a to będzie związane z optymalizacją zatrudnienia i dalszymi zwolnieniami - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Biały, prezes zarządu Ruch SA.

Grecja: Zamieszki po incydencie z imigrantem

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

2 marca w Patras Afgańczyk został celowo przejechany przez ciężarówkę. Mężczyzna jest w stanie krytycznym.

Wiele osób wyszło na ulicę, doszło do starć z policją i faszystami. Ludzie wznosili barykady na ulicach a policja użyła gazu łzawiącego wobec protestujących. Prawdopodobnie jutro będą organizowali kolejne protesty.

Włochy: Protest antyfaszystów przeciw Forsa Nuova

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę odbył się protest w Bergamo podczas inauguracji nowej regionalnej siedziby neofaszystowskiej organizacji Forza Nuova. Jak podaje "Il Manifesto" 59 antyfaszystów zostało zatrzymanych po tym jak tuż przed zakończeniem protestu policja zaatakowała demonstrantów. Część ataków została nagrana na wideo.

Protest | Policja atakuje 1 | Policja atakuje 2 | Zatrzymania

Belgia: Strajk generalny pocztowców

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy belgijskiej poczty rozpoczęli w poniedziałek strajk generalny, by zaprotestować przeciwko socjalnym skutkom reform w ich firmie, wymuszonych liberalizacją usług pocztowych w UE w 2011 roku.

Pocztowcy protestują przeciwko wielu zmianom, m.in. przeciwko likwidacji wielu najmniej rentownych urzędów (co budzi także duże protesty mieszkańców) oraz zastąpieniu części listonoszy 10 tys. współpracowników, zatrudnionymi na część etatu.

Korea: Zamieszki podczas demonstracji związkowej

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj ponad 2 tys. osób demonstrowało w Seulu na manifestacji zorganizowanej przez Koreańską Konfederację Związków Zawodowych. Oprócz związkowców w demonstracji wzięli udział studenci i inni aktywiści. Policja starła z demonstrantami i zatrzymała 31 osób.

Protestujący zablokowali ulicę wokół centralnego rynku Namdaemun i skandowali antyrządowe hasła. Pracownicy nie chcą płacić za kryzys. Protestujący krytykowali także nowe prawa medialne, które są bardziej restrykcyjne.

Po zakończeniu oficjalnej części demonstracji (ok. godz. 21:00), mniejsze grupy demonstrowały w różnych częściach miasta. Policja prawdopodobnie rozpędziła wszystkich demonstrantów ale protesty trwały do godz. 01:00 w nocy.

Armenia: demonstracja antyrządowa

Świat | Protesty

Ok. 10 tys. ludzi wzięło udział w antyrządowej manifestacji w Erewaniu, w rocznicę krwawych starć między policją a działaczami opozycji. W starciach zginęło osiem osób i dwóch policjantów.

Obrońcy praw człowieka i armeńska opozycja oskarżają prezydenta Serża Sarkisjana i rząd o to, że wytaczają procesy polityczne i nie wszczynają dochodzenia w sprawie użycia przed rokiem nadmiernej siły przez policję.

Relacja z wiecu w sprawie energii odnawialnej

Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

26 lutego (czwartek) pod Urzędem Rady Ministrów w Warszawie odbył się wiec w sprawie energii odnawialnej organizowany przez Mazowieckie Porozumienie Samorządowe. Jest to protest przeciwko zaniedbywaniu przez rząd rozwoju odnawialnych źródeł energii. Niestety, rządząca ekipa planuje wspomóc francuski przemysł nuklearny i wrócić do powstałych jeszcze za komuny planów wybudowania elektrowni jądrowej, zamiast brać przykład z krajów takich jak krajów Austria, Dania, Portugalia, Irlandia, Włochy, Niemcy, Norwegia, które zadeklarowały odejście od energetyki jądrowej lub nigdy nie wkroczyły na drogę jej rozwoju Więcej tu

Wiec zgromadził różne ugrupowania, od Inicjatywy AntyNuklearnej po środowiska patriotyczne. Niestety, zawiodły znane organizacje "ekologiczne". Czyżby większą świadomość ekologiczną miały, tak często pogardzane przez aktywistów i aktywistki, starsze panie w beretach? Mam nadzieję, że na kolejnych wiecach pojawią się reprezentanci z nieobecnych do tej pory ugrupowań.

Krew jest w twojej kawie! Solidarni ze strajkującymi pracownikami Nestle

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Nowozelandzcy aktywiści zorganizują 6 marca demonstrację solidarnościowa ze strajkującymi pracownikami Nestle na Filipinach. Pracownicy Nestle walczą już 7 lat z tą firmą.

Ponad 600 osób bierze udział w strajku. Pracownicy Nestle chcą odzyskać prawo do negocjacji nt. swoich emerytur. Dwoje prezydentów związku i 22 innych pracowników zostało zabitych w ciągu ostatnich 7 lat.

Dołącz do bojkotu produktów Nestle.

Struggle of Nestle Workers
Strona bojkotu

Kanał XML