Protesty

Zgasł ogień olimpijski

Świat | Dyskryminacja | Miejsca | Protesty

Znicz olimpijski został na chwilę zgaszony z powodów technicznych - informuje francuska policja. Wcześniej funkcjonariusze dwukrotnie przerywali sztafetę olimpijską, a ostatecznie, ze względów bezpieczeństwa, umieściła pochodnię w autobusie.

Policja zatrzymała też cztery osoby, które usiłowały powstrzymać 28-kilometrową sztafetę. Kilka minut po godzinie 12.30 rozpoczął ją były francuski biegacz Stephane Diagana. Sztafetę zatrzymano wśród manifestantów trzymających tybetańskie flagi.

Podpisz protest dot. zabójstwa kolumbijskiego związkowca

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Leonidas Gomez Rozo został zatrzelony przed swoim domem w Bogocie. Mężczyzna pracował i był związkowcem w CITI BANK. Był także w opozycji do rządu. Członkowie i liderzy jego związku dostali groźby z grupy paramilitarnej Águilas Negras (Czarne Orły).

Protest:
http://www.uniglobalunion.org/uniindep.nsf/ProtestAssasinationColombia-e...

Amsterdam: demonstracja w obronie squatów

Świat | Protesty

Oto relacja z demonstracji, która odbyła się dziś w Amsterdamie nadesłana przez jednego z naszych czytelników:

Amsterdam, miasto wprost kipi od turystów. Pogoda w szkocka kratke... na dzisiaj, w samym centrum konsumpcyjnego raju, zapowiadana jest demonstracja w obronie autonomicznych przestrzeni czyli squatów. Na umówionym miejscu w samym środku kameralnego placyku, w nonszalanckich pozach, oparci o swoja "bryke" stoją gliniarze...

Po przeciwnej stronie "przycupnęli" squatersi. Maja przyczepę na której rozstawiają sprzęt nagłaśniający. Demonstranci to w większości młoda załoga ubrana na czarno, ale pojawiają sie tez starsi aktywiści przyprószeni doświadczeniem. Deszcz nie wypłoszył, a turyści nie zadeptali.

O POLICJI, czyli kije na pały

Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny

Klasyczna lewicowa definicja państwa określa go jako narzędzie represji w dłoniach klasy uprzywilejowanej. Przy pomocy policji, sądów, więzień, wojska utrzymuje „konsensus” burżuazyjny, rozbija ruchy protestu podważające fundamenty hierarchicznej struktury. Państwo jest ujmowane w tej tradycji jako bezpośrednio represyjne, zbrojne ramie panowania kapitału. Późniejsza „reforma” definicji, czy też jej dookreślenie, rozszerza ją o ideologiczne aparaty, które internalizują system w jednostkach. Nauczają odpowiednich zachowań i wartości, sposoby przemawiania i poruszania, maskując tym samym nagą represyjność państwa. Skolonizowawszy umysły klas podporządkowanych, państwo coraz rzadziej musi używać nagiej przemocy. Wystarczą oceny w szkole...

Wietnam: Lokaut i zamknięcie fabryki Nike

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W Wietnamie kilkanaście tysięcy pracowników fabryki Ching Luh strajkowało 1-2 kwietnia. (Wietnamska prasa podaje, że nawet do 20 tys. pracowników strajkowała.) Fabryka Ching Luh produkuje buty dla firmy NIKE. 2 kwietnia kiedy pracownicy wrócili do pracy ktoś zakłócił z ochronę, która wezwała policję. Policja pobiła pracowników a fabryka zastosowała lokaut wobec nich. Fabryka ta nadał nie pracuje.

Pracownicy fabryki zarabiają mniej niż 150 zł. miesięcznie.

Francja: Protest przeciw nowym planom rządu

Świat | Protesty

Kilkadziesiąt tysięcy uczniów demonstrowało wczoraj we Francji przeciwko planom rządu, aby zwolnić z pracy 8800 nauczycieli i innych pracowników szkół w ramach "oszczędności". Uczniowie z ponad 100 szkół brali udział w demonstracjach, które odbyły się w różnych miastach Francji. W Paryżu doszło do starć z policją. 13 osób zostało zatrzymanych.

Wczorajsza demonstracja w Paryżu była już trzecią w ciągu tygodnia. Następna odbędzie się we wtorek.

Haiti: Głodni mieszkańcy okradli magazyny żywności i próbowali podpalić bazę ONZ

Świat | Protesty | Ubóstwo

Demonstranci protestujący przeciwko rosnącym kosztom życia zaatakowali we wtorek bazę sił pokojowych ONZ i okradli magazyny z żywnością w południowej części Haiti. Około 5 tysięcy ludzi demonstrowało w południowym mieście Les Cayes. Skandowano hasła wymierzone w prezydenta Rene Prevala.

Demonstrujący próbowali podłożyć ogień pod bazę policji Narodów Zjednoczonych i ukradli ryż z ciężarówek osłanianych prze haitańską policję. Jeden z demonstrujących został postrzelony w nogę. Setki osób demonstrowały w południowo zachodnim porcie Gonaives. Pracownicy ONZ zostali ewakuowani do baz policyjnych na czas rozruchów.

Rosnące na całym świecie ceny żywności są szczególnie odczuwalne na Haiti, gdzie 80% populacji żyje za mniej, niż 2$ na dzień. Ryż w sklepie w Port-au-Prince kosztuje 60 centów za kilogram – jego cena w porównaniu z zeszłym rokiem podskoczyła o 50%. Ceny fasoli, mleka i owoców również podniosły się o ok. 50%. Za spaghetti trzeba zapłacić dwa razy więcej, niż rok temu.

Zagrzeb: Władze zakazały demonstracji

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Władze miasta zakazały demonstracji, którą miała się odbyć dziś w stolicy Chorwacji. Anarchiści i inni aktywiści zamierzają protestować podczas wizyty George'a Busha w Chorwacji mimo zakazu.

"Połamaliście nasze kości, ale nie złamiecie naszych ideałów! NATO precz z Bukaresztu!"

Świat | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Drugi dzień trwają protesty antymilitarystów w Bukareszcie z okazji odbywającego sie tam szczytu NATO.

Po brutalnym ataku policji rumuńskiej na ośrodek na ulicy Minulescu, w którym środowiska anarchistyczne przygotowywały protesty i warsztaty antymilitarystyczne (około 50 osób aresztowanych, wielu pobitych i rannych) miała miejsce zdecydowana reakcja pozostających na wolności aktywistów. Doszło do serii spontanicznych demonstracji, pikiet pod aresztami, kampanii medialnej i współpracy z organizacjami pozarządowymi i prawnikami, które zaowocowały wypuszczeniem wszystkich zatrzymanych. W czwartek zgromadzeni w Bukareszcie aktywiści ponownie wyszli na ulice.

Wybrzeże Kości Słoniowej: Rząd obniża cła po 2 dniach zamieszek

Świat | Protesty | Ubóstwo

Po dwóch dniach starć na ulicach Abidżanu rząd Wybrzeża Kości Słoniowej zdecydował się obniżyć podatki na podstawowe produkty żywnościowe. Zamieszki rozpoczęły się związku z kolejnym wzrostem cen żywności – wśród protestujących przeważały kobiety i młodzież.

W wyniku strać śmierć poniosła jedna osoba, a nieokreślona ilość jest ranna. Policja, by rozpędzić tłum strzelała ostrą amunicją i gazem łzawiącym. Protestujący blokowali drogi, palili opony i wznieśli barykady.

We wtorek 1 kwietnia Felix Dyela Tyeoulou, rządowy sekretarz generalny wystąpił we wtorek w państwowej telewizji i oznajmił czasowe zawieszenie ceł przywozowych na podstawowe produkty żywnościowe i wznowienie wysiłków by stawić czoło zmowom cenowym, które przyczyniają się do wzrostu cen artykułów spożywczych.

Protesty anty-NATO

Świat | Protesty

2 kwietnia w stolicy Macedonii odbył się protest przeciw NATO. Podobne protesty miały miejsce w w Kijowie oraz w Doniecku.

Uczestnicy szczytu NATO w Bukareszcie zgodzili się wystosować do Chorwacji i Albanii zaproszenie do członkostwa w NATO, jednak zawiesili decyzję w sprawie Macedonii. Nie była żadnej decyzji ws. członkostwa Ukrainy i Gruzji. Władze NATO postanowiły wysłać więcej wojsk do Afganistanu.

Rolnicy w Indiach protestują przeciw Coca-Coli

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

31 marca ponad 1500 mieszkańców wsi przemaszerowało do zakładu butelkowania w Mehdiganj w Varanasi w Indiach. Protestujący domagali się natychmiastowego zamknięcia zakładu ze względu na trudności z uzyskaniem czystej wody w wyniku rabunkowej gospodarki wodnej firmy Coca-Cola i zanieczyszczanie wody i ziemi przez firmę.

Pikieta odbyła się przy bramie zakładu po tym, jak protestujący zniszczyli bariery wzniesione przez policję 300 metrów od zakładu Coca-Coli.

Według Indyjskiego prawa, firmy produkujące niebezpieczne dla środowiska odpadu muszą uzyskać pozwolenie rządu. Coca-Cola już od 8 miesięcy działa bez takiego zezwolenia. Informacje podawane przez społeczności wiejskie na temat obniżających się poziomów wody zostały potwierdzone przez rządowe Biuro ds. Wód Gruntowych. Według informacji agencji, w ciągu 7 pierwszych lat działalności Coca-Coli (1999-2006), poziom wód gruntowych obniżył się o 8 metrów. Spowodowało to wyschnięcie wielu wiejskich studni.

Quebec: Demonstracja antywojenna

Świat | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

28 marca około 300 działaczy antywojennych i antykapitalistycznych przeszło ulicami w Quebec City. Marsz odbył się z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy walki z poborem. Demonstranci wyrazili swój sprzeciw obecności wojsk w Afganistanie. "Kanada wciąż bierze udział w imperialistycznej wojnie" mówili protestujący. "Wciąż grabią nas podatkami na tą wojnę, trzeba z tym skończyć!"

Działacz Północnowschodniej Federacji Anarcho-Komunistów (NEFAC) podkreślił dumną, antymilitarystyczną tradycję miasta. 90 lat temu, mówił, odbyły się tutaj protesty przeciwko poborowi. Zamieszki trwały 4 dni. Wojskowi otworzyli ogień do protestujących. 4 osoby zabito, 35 zostało rannych.

NEFAC było grupą inicjującą demonstrację.

Demonstracja solidarnościowa w Olsztynie !Stop brutalności policji!

Świat | Militaryzm | Protesty | Represje

Dziś /01.04.2008/ w godzinach popołudniowych, olsztyńscy aktywiści pikietowali przeciwko brutalności policji, w związku z zatrzymaniami demonstrantów w Słupsku.

Demonstracja przebiegała spokojnie w centrum miasta pod Komendą Miejską Policji oraz pod jednym z centrów handlowych. Towarzyszył jej cały czas transparent: „precz z (u)pałami”. Rozdanych zostało 300 ulotek informujących o zdarzeniach w Słupsku i ogólnie o problemie brutalności policji.
Akcja spotkała się z pozytywną reakcją przechodniów. Szczególnie młodzi ludzie gorąco popierali nasz protest.

.Solidarność naszą bronią.

! Dość represji za poglądy !

http://biblioteka.warmia.net/

Woj. Lubelskie solidarne z Tybetem

Kraj | Protesty

W Lublinie, 30 marca zorganizowana została akcja solidarności z Tybetem. Przybyli na nią ludzie z Krasnegostawu, Chełma i Lublina. Pomimo, że większość z uczestników widziała się ze sobą pierwszy raz w życiu, udało się im dość szybko zgrać i akcja przebiegała bardzo sprawnie i udanie. Nie było konkretnych organizatorów.

Uczestnicy rozdali kilkaset ulotek informujących o tym co dzieje się w Tybecie i jak wyglądała jego historia. Kilkadziesiąt czasopism „Opornik” zawierających artykuły o sytuacji Tybetu. Aktywiści zebrali około 400 podpisów pod petycją do premiera Donalda Tuska. Prócz haseł wygłaszanych przez megafon dało się też słyszeć wiele spontanicznych dyskusji o sytuacji Tybetu, które inicjowali przechodnie.

Aktywiści dziękują wszystkim, którzy zjawili się na akcji i wszystkim, którzy złożyli swój podpis pod petycją.

Kanał XML