Protesty

Worki zamiast mundurków

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Uczniowie gimnazjum nr 72 na Bielanach w Warszawie chodzą do skoły w workach na śmieci. - Będziemy tak chodzić do czasu, aż mundurki zostaną zniesione - zapowiadają. - Czulibyśmy się w nich jak śmieci.

Nowy Jork: "Parada bez Pozwolenia"

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Od lutego 2007 r. nie wolno demonstrować w Nowym Jorku w grupach większych niż 50 osób bez pozwolenia na przemarsz (Dotąd każdy miał prawo demonstrować bez rejestracji przemarszu). 29 września kilkaset osób demonstrowało bez pozwolenia w akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa. Mieszkańcy miasta dołączyło do demonstracji. Demonstranci krzyczeli “No permit! No permit! We don't need no permit! We'll burn it! We'll burn it! Your fucking permit!”. Radykalni aktywiści zamierzają ignorować nowe prawo i demonstrować kiedy chcą.

Część lekarzy wraca do pracy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Radomiu lekarze z trzech szpitali przyjęli warunki porozumienia zaproponowane przez dyrektorów i jutro wracają do pracy. Od października lekarze będą zarabiać więcej. Będą mieć płacone za dyżury zgodnie z kodeksem pracy. Zasadnicze wynagrodzenie starszego asystenta ma wynosić 1,4 średniej krajowej, a asystent dostanie 1,2 średniej krajowej.

Koniec strajku w GM? UAW sprzedał pracowników?

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związek United Automobile Workers (UAW) podpisał wstępną umowę z GM. Związek nie chce ujawnić zawartości umowy. Wsród pracowników krążą informacje, że związek zgodził się na obniżenie pensji dla nowych pracowników. Niektóre gazety piszą, że związek zgodził się na obniżenie w ich przypadku pensji o połowę!!! Wiadomo także, że UAW zgodziło się na utworzenie funduszów powierniczych / inwestycyjnych dla pracowników, które zastąpią obecne fundusze emerytalne.

Bulgaria: Nauczyciele zablokowali ulice w centrum Sofii

Świat | Prawa pracownika | Protesty

O strajku nauczycieli w Bułgarii pisaliśmy na CIA. Obecnie ponad 80% nauczycieli w Bulgarii strajkuje, a w Burgas kilkanaście nauczycielek prowadzi głodówkę. Dziś ponad 5 tys. nauczycieli oraz inni obywatele przeprowadzili protest przed budynkami Urzędu Prezydenta i Rady Ministrów. Protestujący blokowali głównie ulice stolicy.

Nauczyciele w Bułgarii zarabiają ok. 225 euro miesięcznie. W Rumunii zarabiają ok. 340 euro, w Serbii ok. 400 euro, w Macedonii ok. 300 euro, a w Grecji ok. 900.

Piekło Irakijczyków

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Zgodnie z poniedziałkowym raportem Amnesty International wojna wygnała z kraju już 4,5 miliona Irakijczyków. Coraz więcej ludzi usiłuje opuścić teren Iraku, mimo że trudniej im uzyskać status uchodźcy. Według AI przeciętnie 2000 osób dziennie przedostaje się za granicę napotykając na rosnące przeszkody ze strony innych państw.

Szacuje się, że około 1, 4 miliona aktualnie żyje w Syrii, a 750000 w Jordanii. Wielu usiłuje omijać przepisy o prawach pobytu podróżując wycieczkami autokarowymi z Syrii do Libanu, gdzie według ostrożnych szacunków przebywa ponad 40000 obywateli Iraku − wielu w libańskich więzieniach.
Również w samym Iraku dramatycznie rośnie ilość wypędzonych.

Lekarze: nie tolerujemy łamistrajków

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje: Medycy, nie zatrudniajcie się w szpitalach, w których nie wynegocjowano podwyżek płac.

Na Podlasiu jest pięć szpitali, gdzie nie doszło jeszcze do porozumienia. Najdramatyczniej sytuacja wygląda w Łomży i Suwałkach. Tam lada dzień ma dojść do ewakuacji pacjentów. W Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach tylko garstka lekarzy utrzymuje swoje wypowiedzenia.

Policja zabiła 5 protestujących w Myanmar (Birma)

Świat | Protesty | Represje

Ostatnie starcia pomiędzy demonstracjami w Rangunie w Birmie/Myanmar spowodowały już 5 ofiar śmiertelnych i nieznaną liczbę rannych. Żołnierze strzelali w powietrze i stosowali gaz łzawiący. Aresztowano setki ludzi. Demonstracje antyrządowe miały miejsce w innych miastach kraju.

Demonstracje zostały sprowokowane decyzją rządzącej junty wojskowej o podwojeniu ceny paliwa.

Reakcja firmy General Motors na strajk: groźby wobec pracowników w Kanadzie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Minął drugi dzień strajku w amerykańskich zakładach General Motors. Pracownicy strajkują we wszystkich 59 fabrykach GM na terenie Stanów Zjednoczonych. Pracodawcy ogłosili, że z powodu strat finansowych związanych z strajkiem trzeba będzie zwalniać pracowników w Kanadzie. Firma grozi zwolnieniem nawet do 100 tys. pracowników. Pierwsze 40 tys. pracowników może stać się ofiarami tej manipulacji już za 3 dni.

GM chce znaleźć pretekst, aby zwalniać ludzi z USA i Kanady i zatrudnić nowych pracowników w zakładach w innych krajach. Firma ciągle grozi pracownikom przeniesieniem ich pracy za granicę. GM dąży do obniżenia kosztów i chce, m.in. obniżyć koszty świadczeń medycznych dla pracowników oraz emerytów firmy i funduszy emerytalnych. Pracownicy nie zgodzą się na to. Związkowcy domagają się także gwarancji, że fabryki koncernu nie zostaną przeniesione poza teren Stanów Zjednoczonych.

Zbuntowali się na kursie Della

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Polscy pracownicy firmy Dell w Irlandii protestują przeciw warunkom pracy. Kilkudziesięciu pracowników rozpoczęło dziki strajk.

Przedstawiciele koncernu komputerowego Dell pojawili się w Łodzi rok temu. Podczas "dnia otwartego" firmy drzwi łódzkiej filharmonii szturmowało w nadziei na zatrudnienie ponad 7 tys. osób. Angaże ma dostać tysiąc. Pracę mają rozpocząć w listopadzie, gdy ruszy łódzki zakład Della. Czterysta osób, którzy podpisali umowy, w sierpniu poleciało na "szkolenie" do Irlandii. Tam menedżerowie od trzech tygodni zmuszają pracowników do pracy po 12 godzin dziennie.

Okazuje się, że będą za to zarabiać około 1100 zł na rękę.

USA: Ogólnokrajowy strajk w General Motors

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 73 tys. pracowników pracuje dla General Motors w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwa pierwszy ogólnokrajowy strajk w tej firmie od 1970 r.

Pracownicy General Motors w USA pracują pod presją globalnej konkurencji na światowym rynku zatrudnienia. Firma ta chce obniższyć koszty produkcji i dać pracownikom coraz mniej pensji i gorszej pakiety socjalne.

Bułgaria: bezterminowy strajk nauczycieli

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Nauczyciele w Bułgarii ogłosili bezterminowy strajk, żądając stuprocentowej podwyżki płac. W strajku bierze udział ponad 50% nauczycieli. Minister Edukacji Daniel Valchev wcześniej obiecał nauczycielom 25% procent podwyżki, ale nie zrealizował swojej obietnicy. Rząd proponuje 15% podwyżkę od 2008 roku.

Średnia pensja nauczyciele w Bułgarii to 440 lewów, czyli 850 złotych. Ponad 100 tys. osób pracuje w bułgarskich szkołach.

Białoruś: Górnicy z Soligórska przeciw nowemu kodeksowi pracy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

2 października górnicy z Soligórska chcą zorganizować protest przeciwko nowemu kodeksowi pracy. Nowy kodeks pracy będzie ograniczać prawo górników do ulg związanych z ich zawodem. Wyszło także na jaw, że 9 września odbyła się akcja strajkowa w kopalni Belaruskalia i władze aresztowały liderów związku.

Więcej informacje o ruchu pracowniczym na Białorusi znajduje się tu:
http://www.praca-by.info

Ulotka: SZPITAL ZOSTAJE!

Kraj | Blog | Prawa pracownika | Protesty

ZDROWIE WAŻNIEJSZE NIŻ EKONOMIA

Sprzeciwiamy się pomysłowi likwidacji Szpitala Miejskiego, który lansują politycy PO. Nie przekonują nas argumenty natury ekonomicznej. Szpital nie jest centrum handlowym czy fabryką zabawek – ma przede wszystkim leczyć ludzi, a nie przynosić zyski.

Likwidacja szpitala będzie miała niekorzystne społecznie skutki. Utrudni między innymi dostęp do usług służby zdrowia dla najuboższych.

Uważamy, że decyzja o likwidacji szpitala powinna zależeć od społeczeństwa oraz pracowników służby zdrowia, a nie być samowolnym działaniem polityków, którzy widzą tylko zyski – zapominając o ludziach.

Dość oszczędności kosztem społeczeństwa!

Stop komercjalizacji życia publicznego!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
www.ozzip.pl

Szpitale mają leczyć a nie przynosić zyski

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Oświadczenie Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Szczecin w sprawie likwidacji Szpitala Miejskiego w Szczecinie

Sprzeciwiamy się pomysłowi likwidacji Szpitala Miejskiego w Szczecinie.
Rozumiemy, że leży on na atrakcyjnych terenach i że nie przynosi dochodu jak Galaxy - co w rozumieniu ideologów neoliberalizmu jest grzechem śmiertelnym. Wolimy jednak tak grzeszyć, niż utrudniać społeczeństwu dostęp do korzystania z usług służby zdrowia, do której mają prawo z samego faktu przynależenia do gatunku ludzkiego.

Likwidacja Szpitala Miejskiego będzie miała naszym zdaniem niekorzystne skutki społeczne.

Obecnie szpital położony jest w centrum miasta – politycy chcą go przenieść na obrzeża. Obecnie szpital zapewnia kameralną atmosferę i wysoki standard usług, sale nie są zatłoczone jak to ma miejsce w większości szpitali, przyjmowani są ludzie, którzy z przyczyn systemowych zostali dotknięci dobrodziejstwami kapitalizmu – nędzą, bezrobociem, brakiem dachu nad głową. Przeniesienie, a raczej włączenie szpitala do szpitala w Zdrojach nie zapewnia zachowania powyższych standardów. Zwiększy też koszty dla zwykłego mieszkańca: sam dojazd do Zdroji środkami komunikacji miejskiej to ponad 8 złoty.

Z przeniesieniem szpitala wiązać się mogą też zwolnienia. Zamiast tworzyć nowie miejsca pracy, młode wilki likwidują je.

Nie bez znaczenia jest też więź mieszkańców ze Szpitalem Miejskim. Wiele osób z centrum leczyło się tam, leczyli się ich bliscy, część z nas się tam urodziła. Uważamy, że głosu mieszkańców nie należy ignorować.

OZZ Inicjatywa Pracownicza sprzeciwia się likwidacji Szpitala Miejskiego i wyraża solidarność z protestującymi – nie poprzestając tylko na słowach. Uważamy, że ekonomia neoliberalna nie może regulować całego naszego życia, są sfery które kierują się z natury rzeczy inną logiką – takim obszarem jest między innymi służba zdrowia. Fałszywe skomlenia młodych wilków, że nie mają pieniędzy na szpital brzmią śmiesznie w świecie, gdzie politycy opływają w luksusach, marnują pieniądze na środki reprezentacyjne.

Szpital zostaje! Więcej wydatków na służbę zdrowia – mniej na zbrojenia.

Kanał XML