Protesty

Demonstracja przeciwko niewolniczej pracy

Świat | Protesty

Trzy największe włoskie centrale związkowe zorganizowały na południu Włoch demontrację przeciwko pladze nielegalnej pracy i wykorzystywaniu imigrantów. Dokładna liczba uczestników demonstracji nie jest jeszcze znana. Jest ona reakcją na opisane szeroko przez media w ostatnich miesiącach przypadki zmuszania cudzoziemców do niewolniczej pracy, zwłaszcza zaś w rolnictwie w Apulii.

Ofiarami maltretowania, oszukiwania i wykorzystywania przez pracodawców oraz pośredników pracy padają Polacy, a także liczni imigranci z innych krajów, zwłaszcza Rumuni i przybysze z Afryki. Na miejsce demonstracji wybrano Foggię - miasto, w okolicach którego najczęściej dochodzi do przypadków zmuszania imigrantów do niewolniczej pracy i łamania ich praw oraz godności. To tam również znajdował się niesławny "obóz dla polskich niewolników", zlikwidowany przez włoską policję w lipcu.

Policja zatrzymała Ronalda McDonalda

Świat | Protesty

16 października, odbyła się akcja przeciw McDonalds w Moskwie. Rozdano ulotki i wegetariańskie posiłki w różnych restauracjach sieci. Jeden aktywista, ubrany jak Ronald McDonald, został zatrzymany, ale w ciągu 15 minut go wypuścili. Akcja odbyła się w ramach międzynarodowego dnia przeciw McDonalds.

Blokada konferencji przemysłu obronnego w Nowej Zelandii

Świat | Protesty

Demonstranci zablokowali wejścia do muzeum w Wellington, gdzie miała odbyć się konferencja przemysłu obronnego. Udało im się zablokować wszystkie wejścia na ponad cztery godziny. Ponad 200 osób brało udział w akcji. Oprócz blokujących, przybył Food not Bombs, muzycy i wspierający akcję.

Walmart: Dziki Strajk na Florydzie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy sklepu WalMart w Hialeah Gardens na Florydzie wyszli z pracy w poniedziałek. 200 osób - prawie wszyscy pracownicy sklepu - zorganizowało pikietę pod sklepem. Akcja ta nie była kierowana przez żaden związek zawodowy - pracownicy po prostu mieli dość.

Protesty te były spowodowane wymaganiami prawcodawców, żeby pracownicy byli dostępni na zmiany i skróceniem czasu pracy i pensji. Prawie wszyscy kierownicy działów także poparli akcję pracowników i po prostu wyszli z pracy.

Masowe aresztowania po protestach uczniowskich w Chile

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Tysiące licealistów ogłosiło dziś jednodniowy strajk i wyszło ponownie na ulice miast Chile, domagając się przeprowadzenia reformy systemu szkolnictwa. W stolicy kraju, Santiago, tysiące osób próbowały zdobyć Ministerstwo Oświaty. Policja zablokowała pochód i próbowała go rozpędzić za pomocą armatek wodnych. W całym kraju aresztowano 291 osób.

W czerwcu odbył się w Chile masowy strajk uczniowski, w protestach brało udział milion ludzi. Do uczniów dołączyły związki nauczycielskie i federacja studentów uczelni wyższych.

Indianie uzbrojeni w łuki zaatakowali kopalnię w Amazonii

Świat | Protesty

Około 200 Indian z plemienia Xikrin uzbrojonych w pałki i łuki zaatakowało kompleks kopalni w dorzeczu Amazonii w Brazylii. Produkcja rudy żelaza stanęła we wtorek. Indianie uniemożliwili pracownikom wyjazd autobusami z terenu kopalni, oraz splądrowali stołówkę firmy. Według rzecznika prasowego firmy CVRD, do której należy kopalnia, Indianie domagają się zwiększenia pomocy firmy dla społeczności lokalnej. Ponieważ Indianie nie mają własnego rzecznika i nie publikują oświadczeń w internecie, trudno nam było zweryfikować prawdziwość oświadczenia rzecznika CVRD.

ULTRAPROTEST

Kraj | Protesty

Ponad podziałami takie jest hasło wznoszone przez zjednoczne środowisko kibiców zajmujących sie oprawami(grupy ultras).

Postanowili się zjednoczyć i rozpocząć protest przeciwko trwającym już przez ok. rok postanowieniu pzpn o zakazie wnoszenia i odpalania materiałów pirotechnicznych przez ów grupy. Nie trzeba chyba pisać że race(najczęściej używane) nie należa do materiałów przez które może spłonąć cały stadion lub grupa ludzi:), choć pzpn uwaza że widowiska z tymi elementami muszą być zabezpieczone przez straż pożarną..... Nie tylko pzpn utrudnia życie kibicom, nasilona nagonka na kibiców przez liberalne media tez nie jest niczym nowym, które zauwazaja tylko złe strony kibicowania, a nie zauważają pozytywnych
elementów o które dbaja i o co cieżko pracują rożnego typu stowarzyszenia wspierające kluby piłkarskie. Zapewne myślicie że przepis ten jest to jeden z pustych przepisow który łatwo ominaąć i policja nie szczególnie egzekwuje ten przepis lecz bardzo często jest tak że za samą próbe wnoszenie racy ów kibic moze dostac 6 lat zakazu stadionowego i kare grzywny w okolicach 1000zł lub oczywiście więcej jest to zależne od łaskawosci pani sędziny która jest tak obiektywna że wyroki zapadaja praktycznie na komisariacie, a rozprawa to formalność.
Więcej możecie przeczytać na stronie protestu i tam sie do niego dołaczyć.
http://www.ultraprotest.pl/

Akcje przeciw Shell w Irlandii i Anglii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

11 października, anarchiści i inni aktywiści okupowali siedzibę Shella w Dublinie. Akcja ta jest częścią długiej kampanii przeciw budowie niebezpecznego rurociągu w zachodniej Irlandii. Około 100 demonstrantów blokowało też drogę do teminalu Corrib w Mayo. W Cork aktywiści blokowali terminal Shell na tamtejszym lotnisku. Inne akcje miały miejsce w Irlandii północnej i Anglii.

Już od ponad roku lokalna społeczeność walczy z korporacją Shell organizując wiele akcji bezpośrednich. Anarchiści i inni działacze popierali akcję mieszkańców i organizowali obóz solidarnościowy, gdzie ludzie mieszkają i próbują kontrolować działania koporacji Shell, aby ta nie niszczyła środowiska i nie budowała swoich instalacji wbrew woli mieszkańców.

Demonstracje antyfaszystowskie w Niemczech

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Kilka tysięcy osób manifestowało w Norymberdze i Hamburgu przeciwko marszom neofaszystów. W Norymberdze zebrało się dwa tysiące mieszkańców, by demonstrować przeciwko wiecowi dwustu prawicowych ekstremistów. Neonaziści chcieli uczcić pamięć zbrodniarzy hitlerowskich, skazanych 60 lat temu w procesie norymberskim.

Na wiecu antynazistowskim przemawiał burmistrz Norymbergi Ulrich Maly z SPD. Podkreślił, że Norymberga - miasto, w którym ogłoszono w 1935 roku ustawy rasistowskie i które było miejscem zjazdów NSDAP, nie powinno już być kojarzone z rasizmem. W manifestacji wzięli udział przedstawiciele kościołów oraz społeczności żydowskiej. W Hamburgu przeciwko marszowi neofaszystów protestowały blisko dwa tysiące osób. Doszło do bójek, policja zatrzymała kilkanaście osób.

Protest pielęgniarek w Chełmie o sprawiedliwy podział podwyżek

Kraj | Protesty

Drugi dzień strajkują pielęgniarki w szpitalu w Chełmie. Protestują przeciwko krzywdzącym zasadom podwyżek, przyjętym przez dyrekcję placówki.

Wczoraj pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów na pięć godzin. Dzisiaj protestowały 12 godzin - od 7.00 do 19.00. – „Rozmawialiśmy z dyrektorem przez cztery godziny i nie doszliśmy do porozumienia, dlatego teraz znowu strajkujemy” - powiedziała przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych Joanna Wójcik.

Demonstracja anarchistów w Londynie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

10 Października w Londynie odbyła się demonstracja anarchistów przed parlamentem. Protestujący próbowali uniemożliwić politykom wjazd do Pałacu Westminsterskiego. Akcja została zorganizowana pod hasłem: „Parlament ignoruje masowe protesty, więc pozostaje nam tylko jedno wyjście: wyrzucić parlamentarzystów”. 38 osób zostało aresztowanych podczas protestu.

MANIFESTACJA ANTYFASZYSTOWSKA

Protesty
2006-11-18 18:00
2006-11-18 20:00

TORUN 18 LISTOPADA(SOBOTA) GODZ.18.00.
Zbieramy sie w centrum miasta,pod pomnikiem Kopernika.

Po manifestacji koncert: "FASZYZM NIE PRZEJDZIE"

Zagraja:
APATIA- stara dobra zaloga z Poznania

ZŁODZIEJE ROWERÓW- emo z Zambrowa w najlepszym wydaniu.

+potańcówka po koncercie.

18 listopada (sobota) ok. 20.00

wjazd 10 zł

PILON ul. Bulwar Filadelfijski www.pilon.pl

Szykanowanie związkowców w Straży Pożarnej?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

9 października ponad 40 strażaków-związkowców protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu. Domagali się odwołania komendanta wojewódzkiego. Wojewoda Bogdan Tomaszek odesłał delegację, by mu przynieśli zażalenie na piśmie. Dał im dwa tygodnie.

Bunt pracowników

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy puławskiego Kauflandu poinformowali Dziennik Wschodni o skandalicznych warunkach pracy.

Obraz jaki zarysowują jest nieciekawy: muszą być na każde wezwanie, standardem jest praca po kilkanaście godzin. Za pracę w nadgodzinach pracownikom odbierane są premie. Problemy są też z urlopami, przestrzeganiem regulaminu pracy…

– Popołudniowa zmiana w teorii zaczyna się ok. godz. 16, a kończy ok. godz. 22-23. A my często zostajemy nawet do godz. 4-5 rano. Zdarza się, że chodzimy na takie zmiany cztery noce pod rząd. – mówi jedna z pracowniczek.

Łódź: Demonstracja w obronie Sławka Kaczmarka

Kraj | Prawa pracownika | Protesty
2006-10-26 13:00
2006-10-26 16:00

26 października 2006 roku w Łodzi o godz. 13.30. spod zakładów Uniontex ul. Tymienieckiego 3, rusza manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i innych związkowców wyrzucanych z pracy z swoją działalność. Występować będziemy także w obronie pracowników agencji pracy tymczasowej. Organizatorem akcji jest Komitet Obrony i Pomocy Represjonowanych Pracowników, w ramach którego działa Inicjatywa Pracownicza. IP wzywa członków i sympatyków do masowego udziału. W Poznaniu i na Śląsku będą podstawione przez IP autobusy.

Kontakt:
Poznań - ip@post.pl
Śląsk - nigraespero@interia.pl

26 września 2006 roku, po wielu miesiącach procesu przed łódzkim sądem pracy zapadł wyrok w sprawie Sławomira Kaczmarka, przewodniczącego OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex SP. Sąd zmienił tryb zwolnienia Kaczmarka z dyscyplinarki (art. 52 KP) na zwykły i zasądził odszkodowanie w wysokości jednej pensji. Formalnie zatem proces został przez Sławomira Kaczmarka wygrany, jednak Inicjatywa Pracownicza domagała się przywrócenia do pracy. Wyrok zatem traktujemy za niekorzystny.

Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex w Łodzi, Sławek Kaczmarek został w grudniu 2004 roku wyrzucony z pracy, pomimo iż był prawnie chronionym przed zwolnieniem. Jego odejście z zakładu związane było z realizacją przez zarząd działań zmierzających do pozbycia się wszystkich współzałożycieli przedsiębiorstwa. Uniontex SP powstał pod koniec 2003 roku jako spółka pracownicza mająca ratować miejsca pracy w zlikwidowanych Zakładach Przemysły Bawełnianego Uniontex S.A. Niestety z powodu braku kontroli udziałowców nad spółką pracowniczą doszło do przejęcia kontroli nad nią przez zarząd zakładu.

Wszystko wskazuje na to, że 10 października br. zostanie ogłoszony, przed sądem pracy w Zielonej Górze, wyrok w sprawie Jacka Rosołowskiego, działacza IP z Kostrzyna, który został w marcu 2006 roku zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w firmie Impel-Tom. W tym przypadku zażądaliśmy wysokiego odszkodowania, bowiem Jacek Rosołowski zatrudniony był na czas określony, zatem nie może się domagać przywrócenia do pracy. Faktycznie prawne zablokowanie żądania przywrócenia do pracy (odnoście umów czasowych), w przypadku jawnej dyskryminacji, jest rzeczą kuriozalną.

Kanał XML