Hiszpania: Zwolniony działacz CNT dostał odszkodowanie

Świat | Prawa pracownika

Zwolniony z pracy w restauracji fast-foodowej działacz CNT z Salamanci wygrał odszkodowanie. Otrzyma 17 razy więcej pieniędzy niż kwota przewidywana przez prawo za nieuzasadnione zwolnienie.

Nie udało się przywrócić go do pracy co było głównym postulatem kampanii pracowniczej, jednak ostateczne rozwiązanie sprawy satysfakcjonuje pracownika.

Powodem zwolnienia była otwarta krytyka warunków zatrudnienia oraz traktowania pracowników w kilku restauracjach i hotelach w mieście. Działania lokalnej sekcji CNT w branży gastronomicznej i hotelarskiej trwają od lata 2014 roku.

Warszawa: Wolność dla Aleksandra Kolchenki

Kraj | Antyfaszyzm | Represje | Ruch anarchistyczny

Pod ambasadą Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z działaczem anarchistycznym Aleksandrem Kolchenko i reżyserem filmowym Olegem Sentsowem. Obydwaj byli aktywni w organizowaniu protestów przeciwko aneksji Krymu przez Rosję.

Obydwaj od roku przebywają w więzieniu w Lefertowie z zarzutami dotyczącymi działalności terrorystycznej oraz... członkostwa w Prawym Sektorze. Obydwaj są de facto jeńcami wojennymi. Ich sprawa służy "udowodnieniu" istnienia na Krymie banderowskiej organizacji terrorystycznej oraz zastraszeniu mieszkańców Krymu.

Akcję zorganizowało warszawskie środowisko antyfaszystowskie, a wsparli anarchiści przybyli innych części Polski na odbywający się od tego dnia warszawski kongres anarchistyczny. Część przybyła na pikietę prosto z protestu studenckiego, który odbywał się pod bramą UW.

Strajk pracowników szpitala psychiatrycznego w Bielsku-Białej

Kraj | Protesty | Strajk

We wtorek 12.05.2015 w Bielsku-Białej odbyły się protesty pracowników służby zdrowia. Akcję strajkową podjęło 30 pracowników Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Ponadto ok. 60 pracowników innych szpitali na podbeskidziu zebrało się na manifestacji pod starostwem bielskim. Demonstracja rozpoczęła się chwilę po zakończeniu strajku pracowników szpitala psychiatrycznego.

Strajk był odpowiedzią na brak podwyżki, na którą czekają od 8 lat. Protestujący pracownicy artykuowali wiele innych zastrzeżeń do funkcjonowania SP ZOZ Psychiatrycznego (niedobór personelu medycznego, zły stan sal chorych, niski poziom zaplecza sanitarnego pacjentów, nieprzystosowanie oddziału całodobowego do nowych kategorii pacjentów, brak dostatecznych środków na zajęcia z pacjentami, rozrost administracji szpitala, brak gospodarności w gospodarowaniu środkami publicznymi). W szatni personelu zebrało się 30 osób (salowych, sanitariuszy, pielęgniarek, terapeutów, psychologów, sekretarek medycznych), którzy podjęli 2 godzinny strajk, aby zwrócić uwagę dyrekcji, starostwa oraz lokalnej opinii publicznej na problemy jednostki medycznej. Strajk objął wszystkie jednostki/oddziały SP ZOZ.

Strajk to jednak nie koniec działań pracowników służby zdrowia na podbeskidziu. Od 11.00-13.00 pod starostwem bielskim Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień oraz sekcja ZSP - Pracowników Służby Zdrowia zorganizowali demonstrację przeciw braku działań ze strony władz lokalnych. Do manifestacji dołączył sie również Ogólnopolski Związek Pielęgniark i Położnych MOZ przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego

 protest Od kilku tygodni trwa protest studentów i studentek Uniwersytetu Warszawskiego w związku z nowym regulaminem studiów, który wprowadza m.in. opłatę za złożenie pracy dyplomowej po terminie. Podobnej mobilizacji nie było na UW chyba od strajku w 1989 roku. Pod listem protestacyjnym przeciwko nowemu regulaminowi podpisało się 3000 osób, na posiedzenie parlamentu przyszło około 300-400 studentów i studentek z transparentami "Nic o nas bez nas", "Nie zrobię badań w weekend" czy "Uniwersytet to nie firma". Nie wszystkim udało się wejść do wypełnionej po brzegi sali.

Obrady trwały od godziny 18:30, zakończyły się po 1 w nocy. W tym czasie Rektor UW stwierdził m.in., że "Jeśli temat magisterki jest zbyt pracochłonny, może warto wybrać jakiś krótszy do opracowania", jak relacjonuje jeden z uczestników "Dyskusję z rektorem nieraz przerywały burze braw dla przemawiających i salwy śmiechu po tłumaczeniach rektora. Naprawdę gorąco zrobiło się jednak po jego wyjściu."

II Ogólnopolski Kongres Anarchistyczny (15-17 Maja 2015)

Kraj | Ruch anarchistyczny

Jako Ogólnopolskie Środowiska Wolnościowe, zapraszamy serdecznie na tegoroczny Kongres Anarchistyczny. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie, w dniach 15-17 maja 2015r. Planujemy na ten czas 3 dni warsztatów w formie wykładów z dodatkami w różnorodnej, twórczej postaci.

Zapraszamy wszystkich – Kongresono to wyjątkowa możliwość wzajemnego poznania się i wymiany poglądów oraz doświadczeń. Jest to też jedna z nielicznych okazji do wzajemnej konsolidacji polskich środowisk wolnościowych. Kongresono jest nie tylko soczewką skupiającą najróżniejsze podejścia do ruchów wolnościowych (kontrsystemowych) ale stanowi także początek aktywistycznej drogi dla wielu ludzi.

Strajk! Pracownicy Psychiatryka w Bielsku-Białej mają dość!

Kraj | Protesty | Strajk

Pracownicy Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej wobec pogarszającej się dramatycznie sytuacji materialnej pracowników SP ZOZ są zmuszeni do przeprowadzenia akcji strajkowej.

Pracownicy SP ZOZ mają już dość ciągłego zasłaniania się przez Dyrekcję i Starostwo brakiem pieniędzy! Mają dość fatalnej polityki kadrowej powodującej rozrost administracji! Mają dość udawania, że SP ZOZ zmierza w dobrym kierunku!

Motorem protestu, jest Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień, powołany z inicjatywy Związku Syndykalistów Polski – Pracowników Służby Zdrowia.

Akcja strajkowa będzie polegała na nie wykonywaniu swoich obowiązków przez pracowników wszystkich działów przez 2 godziny (między 9.00 a 11.00) w dniu 12 maja 2015r. Następnie w godzinach między 11.00 a 13.00 obok Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbędzie się pikieta solidarnościowa, tych pracowników, którzy mają w tym dniu wolne oraz pracowników bielskiego Szpitala Pediatrycznego.

Okupacja banku Anglii w Liverpoolu

 bankOd soboty, 18 kwietnia trwa okupacja opuszczonych budynków Banku Anglii w Liverpoolu. Pomimo, że wczoraj upłynął termin, wyznaczony przez władze na jego pokojowe opuszczenie, aktywiści nie zamierzają wyprowadzać się z gmachu w reprezentacyjnej dzielnicy miasta, w którym uruchomili schronisko dla bezdomnych.

1 Maja w Stambule

Ruch anarchistyczny

 Turcja1 Maja w Stambule. Co najmniej 140 osób zatrzymanych podczas starć demonstrantów z policją, blokującą wejście na stambulski plac Taksim. To pierwsze, poważne starcia wokół placu od czasu uchwalenia nowych przepisów, ograniczających poważnie prawo do zgromadzeń w Turcji.

Czechy: Naloty na anarchistów

Świat | Represje

28 kwietnia, policja w Czechach rozpoczęła operację "Phoenix", wymierzoną w rzekomych "terrorystów". Policja motywowała swoje działanie podpaleniami, których dokonali insurekcjoniści, szczególnie w 2014 roku. Zniszczonych zostało kilka samochodów, w tym policyjnych. Jak często się zdarza w takich przypadkach, policja dokonała naloty na najróżniejszych anarchistów, szukając insureków. Ok. 20 osób zostało zatrzymanych, ale w większość zostali zwolnieni bez postawienia zarzutów. 6 osób będzie mieć postawione zarzuty, a trzy pozostają w areszcie. Grozi im od 12 do 20 lat węzienia.

Anarchiści skrytykowali operację policji podczas 1 majowych manifestacji. Główna demonstracja w Pradze, pomimo represji, zgromadziła 400 osób. Przemawiała jedna z osób zatrzymanych i zwolnionych podczas operacji, krytykując akcję policji.

Ukraina: 1 maja wolnościowy

W Kijowie, anarchiści, aktywiści LGBT oraz inni zorganizowali pochód 1 majowy. W nim wzięło udział ok. 150 osób.

Aktywiści mieli czarne i czarno-czerwone flagi i transparenty z hasłami o zmniejszenie dnia pracy, podniesienie pensji i inne świadczenia socjalne i o walce klas. Demonstranci skandowali "Wolność, równość i solidarność globalna", "Precz z państwa Ukrainy", "Odpowiedź jest - walka klas!" itd.

Na końcu przemarszu, autonomiczni nacjonaliści (czyli faszyści) próbowali zakłócić demonstrację. Niektórzy z nich zostali zatrzymanych.

Wrocław: 1-majowa akcja pracownicza ws. warunków pracy i płacy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

1 maja ZSP Wrocław postanowiło przeprowadzić akcję informacyjną w Multikinie w galerii Arkady. Grupa osób ustawiła się przed wejściem do galerii protestując przeciwko warunkom płacy i pracy w branży kinowej i generalnie w usługach. Przypomnieli, że 1 maja, to nie dzień świętowania, ale walki. A prawa pracownicze, które teraz są stopniowo likwidowane, nie zostały nadane z łaski rządzących, ale wywalczone, często krwawo, przez pokolenia pracowników.

Część osób ustawiła się także z transparentem „Dość umów śmieciowych” przed kasą Multikina. Rozdawano ulotki pracownicom i pracownikom. Wiemy także o niskich standardach zatrudnienia w innych kinach i punktach usługowych. Sprawa ta będzie nadal przez nas monitorowana i nadal będziemy podejmować podobne działania w innych miejscach. Do skutku.

Treść ulotki: Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!

Wietnam: Protest ekologów przeciwko wycince drzew

Świat | Protesty

Dziś rano w Wietnamie doszło do protestów społecznych skierowanych przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego w stolicy kraju Hanoi (Ho-Shi-Minh).

Akcje rozpoczęły się po przystąpieniu przez władze do wycinki zabytkowych drzew m.in. z miejskiego parku, celem sprzedaży drewna za wymienialne pieniądze. Gdy rozpoczęły się protesty interweniowała wietnamska policja, która przy pomocy mundurowych i tajniaków doprowadziła do aresztowania 20 osób.

Zatrzymanych wypuszczono po kilku godzinach. Represje podjęte wobec protestujących wydają się jak na standardy wietnamskie łagodne. Akurat zbliżają się obchody 40-lecia państwa.

Ogólnopolskie akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Katowicach

 AkcjaPo demonstracji antykongresowej w Katowicach część jej uczestników zajęła pustostan należący do miasta. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na wysokie i zarazem bezsensowne wydatki na zorganizowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz budowę centrum kongresowego, którego koszt wyniósł 333,7 mln. złotych.

Władze miasta wolą utrzymywać pustostany i płacić wysokie odszkodowania właścicielom, zamiast oddać je we władanie mieszkańcom, czy budować lokale socjalne i komunalne. To powtarza się w każdym polskim mieście - wydatki na roszczeniowy biznes, czy durne i kosztowne spędy urzędasów, polityków i wyzyskiwaczy, okazują się dla władz ważniejsze od wydatków na wyższe płace, budownictwo komunalne czy potrzeby najuboższych.

W kilka godzin od brutalnego zatrzymania przez oddział antyterrorystów 21 uczestników Antykongresu, w całym kraju rozpoczęły się akcje solidarnościowe z zatrzymanymi i przeciwko policji.

W Katowicach policja nie dopuściła protestujących w pobliże komisariatu. Pikieta odbyła się więc w bezpiecznej, w mniemaniu funkcjonariuszy, odległości od wyżej wymienionego przybytku.

Wrocław: Demonstracja przeciwko represjom policji rozbita przez policję

Kraj | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj wieczorem odbyła się demonstracja zorganizowana przez FA Wrocław i ZSP Wrocław przeciwko represjom policyjnym w związku z napaścią na skłot w Katowicach. Od początku na Rynku, gdzie miała rozpocząć się manifestacja, było sporo policji. Natychmiast po rozpoczęciu akcji władze przystąpiły do próby uniemożliwienia zawiązania manifestacji otaczając część osób, innych wyciągając z manifestacji i spisując. Mimo to udało się przeprowadzić częściowo demonstrację, zagrała grupa samby. Udało się wygłosić krótkie przemówienie, dopóki policja nie zatrzymała także przemawiającego.

Rozwinięto także transparenty "Kto obroni nas przed policją?", "Rząd na bruk, bruk na rząd" oraz "Jest opresja, jest opór".

Policja teraz wzywa ludzi na przesłuchania i zastanawia się jakie zarzuty konkretnie postawić (chuligańskie zbiegowisko, czy "nielegalna" demonstracja). Uczestnicy i uczestniczki nie mają zamiaru biernie poddać się tym bezpodstawnym zarzutom.

Nowy numer anarchistycznego periodyku „INNY ŚWIAT” już w Empikach

Ruch anarchistyczny

 ISINNY ŚWIAT nr 43

Jak zwykle po kilku perypetiach, oddajemy w ręce czytelników i czytelniczek kolejny numer anarchistycznego periodyku INNY ŚWIAT. W 43 odsłonie naszego pisma publikujemy sporo materiałów poświęconych walce kurdyjskich kobiet i mężczyzn z regionu Rojava. Bojownicy i bojowniczki syryjskiego Kurdystanu muszą stawiać czoła nie tylko fanatycznym islamistom z Państwa Islamskiego, ale również tureckiemu państwu, które nie dość, że przeszkadza w niesieniu pomocy walczącym, to wspiera jeszcze islamistów. Mimo, iż miasto Kobane zostało ocalone, choć niemal w całości zniszczone, to niebezpieczeństwo ze strony Państwa Islamskiego wciąż jest dość duże. Walka mieszkańców Rojavy trwa nadal! Międzynarodowe apele o pomoc w walce i odbudowie Kobane przynoszą coraz większe efekty - w szeregach żeńskich i męskich oddziałów obrony walczy (i niestety również ginie) coraz więcej osób pochodzących spoza Rojavy. Przedstawiając sytuację w syryjskim Kurdystanie, staraliśmy się skupiać przede wszystkim na wolnościowych aspektach zarówno samej walki, jak i zmian społecznych jakie zachodzą cały czas w kurdyjskim społeczeństwie. Stąd obecność głosów anarchistów i anarchistek zaangażowanych w sprawy Rojavy.
Wśród innych materiałów warto wymienić niezmiernie interesującą rozmowę z twórcami Warszawskiego Teatru Rewolucyjnego, wywiad z członkiem ekipy Freedom Fighters oraz historyczne wspomnienie o żydowsko-polskim anarchiście - Mojsze Kiszenbaumie. A oto szczegółowy spis treści: