Polska demokracja na szarym końcu

Kraj | Świat | Tacy są politycy | Wybory

Polska na szarym końcu wśród demokracji świata. W badaniu nazywanym "Barometrem demokracji" przeprowadzonym przez Uniwersytet w Zurychu sprawdzono stopień realizowania przez państwa zasad wolności, równości i kontroli. Warszawa plasuje się co prawda tuż za Francją, lecz po niej są już tylko RPA i Kostaryka. Listę otwiera Dania.

Barometr, używa 100 wskaźników, by zmierzyć stopień przestrzegania przez państwo trzech zasad demokracji: wolności, równości i kontroli. Barometr rejestruje m.in. różnice w udziale w życiu politycznym, przejrzystości działań władz, w wolności osobistej, zdolności do wdrażania decyzji demokratycznych, w przestrzeganiu prawa. Porównanie 30 demokracji światowych między rokiem 1995 a 2005 wykazało, że przoduje Dania, za którą znalazły się Finlandia i Belgia. Najgorzej w tym porównaniu wypadły: Polska (28. miejsce), Republika Południowej Afryki (29.) i Kostaryka (30.) Tuż przed Polską znalazła się Francja (27. miejsce), a przed nią Wielka Brytania (26.).

Wrocław: Akcja solidarnościowa z pracownikami OBI

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 Dość wyzysku We Wrocławiu odbyła się akcja solidarnościowa z pracownikami OBI zorganizowana przez tutejszą sekcję Związku Syndykalistów Polski. Akcja miała związek z licznymi przypadkami represjonowania i wyzyskiwania pracowników, o których pisaliśmy już wcześniej na CIA.

Aktywiści i aktywistki weszli do marketu i rozdali ulotki pracownikom oraz klientom. Pracownicy obecni wówczas w pracy brali je bardzo chętnie, deklarowali też pomoc w ich dalszej dystrybucji. Część ZSP-owców ustawiła się z transparentem "Dość wyzysku pracowników" przed wejściem i również rozdawała ulotki. Przez większość czasu akcja przebiegała spokojnie.

Jedynie w pewnym momencie pojawił się ochroniarz, który zakomunikował, że "to teren prywatny" i "proszę opuścić teren OBI". Oczywiście nikt nie zastosował się do tych wezwań - aktywiści powiedzieli, że powinna przyjść tutaj dyrekcja osobiście, aby się wytłumaczyć ze swoich poczynań, a nie wysyłać w charakterze "zderzaka" marnie opłacanego zresztą pracownika ochrony. A jak się szefostwu nie podoba obecność aktywistów, to niech dzwoni po policję. Został jednak po chwili wezwany do jakiejś osoby "z podejrzanym przedmiotem" i zniknął w sklepie, nie niepokojąc już więcej rozdających ulotki.

Pod koniec pikiety do zgromadzonych wyszedł jeden z pracowników i podziękował za akcję.

Wielka Brytania: Rząd postanowił sprywatyzować wszystkie lasy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii ogłosił list potwierdzający wcześniejsze plany o całkowitej prywatyzacji lasów. Koalicja Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów chcę wystawić na sprzedaż wszystkie państwowe lasy (łącznie 150 000 hektarów), których i tak już niewiele pozostało. Będzie to największa wyprzedaż przestrzeni publicznej od 60 lat.

Retoryka jakiej używają politycy Partii Konserwatywnej jest wręcz typowym przykładem orwellowskiej nowomowy; Ministerstwo Środowiska twierdzi, że będzie to "całkowicie nowe podejście do własności i zarządzania terenami leśnymi, gdzie zostanie ograniczana rola państwa a zwiększona prywatnego sektora i indywidualnych obywateli". Oczywiście będzie to korzyść dla społeczeństwa - przekonują. "Zamiast Wielkiego Rządu chcemy Wielkiego Społeczeństwa, dając jednostkom, biznesowi i samorządom lokalnym możliwość chronienia zasobów leśnych".

Samorządy lokalne oczywiście nie mają pieniędzy (gdzie ten sam rząd wprowadził radykalne cięcia wydatków na samorządy) na wykup lasów, więc zostają tylko prywatne firmy i bogate jednostki. Firmy przemysłu drzewnego już zacierają ręce, a ta resztka lasów, która nie zostanie wycięta będzie atrakcją turystyczną za którą trzeba będzie płacić by móc ją obejrzeć.

Egipt: Rząd odcina internet, demonstranci zdobywają broń

Świat | Protesty | Represje

W odpowiedzi na rosnącą siłę protestów społecznych wymierzonych przeciw rządowi, władze Egiptu podjęły decyzję o odłączeniu dostępu do internetu, oraz wyłączeniu sieci komórkowych. Władze mają nadzieję, że dzięki temu będą mogły utrudnić organizowanie protestów. Jak podaje Associated Press, trasy routowania internetowego do i z Egiptu zostały wyłączone. Oznacza to, że wszelkie połączenia internetowe Egiptu ze światem nie działają w obu kierunkach. Operacja miała miejsce wczoraj w nocy.

Dotknięci są najwięksi operatorzy: Link Egypt, Vodafone/Raya, Telecom Egypt, oraz Etisalat Misr. Wydaje się, że Noor Group nadal ma cząstkową łączność ze światem. Dostępna jest również strona egipskiej giełdy.

Tymczasem, na ulice Kairu zostało wysłane wojsko. Wprowadzono godzinę policyjną. Pomimo represji, demonstranci podpalili główną siedzibę partii rządzącej. Siedziby partii w Mansoura i w Suezie zostały splądrowane. Całe oddziały policji uciekały pod gradem kamieni. Niektórzy policjanci postanowili zdjąć uniformy i przyłączyć się do demonstracji. W Suezie, demonstranci przejęli komisariat i zdobyli broń. Broń została użyta do ataków na kolejne komisariaty.

Filmy z zajść.

Eksplozja na Światowym Forum Gospodarczym

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Prawdopodobnie mały ładunek wybuchowy eksplodował w hotelu Morosani. To obiekt położony około dwóch kilometrów od centrum, gdzie trwają główne obrady szczytu. Sama eksplozja nie była groźna. Rozbiła zaledwie dwa okna, ale to i tak wystarczyło by postawić na nogi całą lokalną policję - donosi "Forbes". Hotel wykorzystywany jest przez delegację szwajcarską. Ponadto podczas lunchu miało się tam odbyć forum o przestępczości zorganizowanej. Zaplanowane przemówienia mieli m.in. prezydent Kolumbii, oraz szef Europolu.

Meinstreamowe media podają iż śledczy podejrzewają na razie lewicowe grupy terrorystyczne, które sprzeciwiają się organizacji szczytu w Davos.

Grecja: Rząd przygotowuje się do pacyfikacji protestu imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Represje

O trwającym od wtorku strajku głodowym greckich imigrantów pisaliśmy już tutaj. Wczoraj, dziesiątki policjantów w pełnym rynsztunku odcięło kordonem ulice położone wokół Wydziału Prawa Uniwersytetu w Atenach. Budynek został zajęty przez około 200 "nielegalnych" imigrantów prowadzących strajk. Imigranci żądają zalegalizowania ich pobytu.

Ponieważ w Grecji obowiązuje autonomia uniwersytetów, policja nie może wejść na teren uczelni jeśli nie wystąpią szczególne okoliczności, lub jeśli władze uniwersytetu nie wydadzą takiego pozwolenia. Jednak władze Uniwersytetu w Atenach właśnie wydały takie pozwolenie, co umożliwia interwencję policji. Wcześniej, Minister ds. Porządku Publicznego Christos Papoutsis zarzekał się, że nie zostanie użyta przemoc do usunięcia okupacji.

Kalisz: podpalił policjantów benzyną, dostał 15 lat

Kraj | Represje

Na karę 15 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Kaliszu 48-letniego mieszkańca Komorza Przybysławskiego, któremu zarzucono usiłowanie zabójstwa dwóch policjantów. Pod koniec marca 2010 r. mężczyzna podpalił funkcjonariuszy.

Do zdarzenia doszło na terenie posesji oskarżonego, podczas wizyty komornika z asesorem, w asyście dwóch policjantów. Komornik usiłował zająć za długi samochód i przyczepę mężczyzny. W pewnym momencie funkcjonariusze zostali oblani benzyną zmieszaną z olejem do maszyn i podpaleni. Dzięki natychmiastowej pomocy komorników ogień został szybko ugaszony.

Warszawa: Radni na Pradze Północ coraz dalsi od problemów mieszkańców

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Praga Północ W Radzie Dzielnicy Warszawa Praga-Północ trwa zażarta walka o władzę. Siły poszczególnych stronnictw są dość wyrównane, z jednej strony koalicja PO-SLD, z drugiej strony Praska Wspólnota Samorządowa i PiS.

Gdy jeden z radnych PO przeszedł na drugą stronę i zanosiło się na to, że radni wybiorą burmistrza z PiS, przewodnicząca Rady Dzielnicy, Elżbieta Kowalska-Kobus (która jest radną PO), zerwała sesję, aby nie dopuścić do głosowania, które mogło się rozegrać na niekorzyść PO. W związku z tym, Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz (jak wiadomo, też z PO), stwierdziła, że skoro dzielnica "nie może się dogadać", należy wyznaczyć zarząd komisaryczny, który składa się... z urzędników należących do PO.

Radny, który „zdradził” PO został później oskarżony o pedofilię i szantaż nieletnich i jego kariera już jest zakończona. Prawdopodobnie zostanie zmuszony do złożenia mandatu.

Sesja Rady Warszawy, która miała być poświęcona rozwiązaniu sytuacji na Pradze Północ została zbojkotowana przez PO i SLD, by zapobiec ewentualnemu odwołaniu zarządu komisarycznego wyznaczonego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Nieobecność radnych na sali obrad była inspiracją dla działaczy Związku Syndykalistów Polski z Warszawy, którzy napisali w tej sprawie oświadczenie.

Radni są tak dalece pochłonięci przepychankami, że jedynie ostre akcje Komitetu Obrony Lokatorów zmusiły ich do powołania Komisji Mieszkaniowej, która zajmuje się przyznawaniem lokali komunalnych osobom, które czekają w kolejce na przydział mieszkania.

Jemen: tysiące na ulicach

Świat | Protesty

W co najmniej czterech miejscach stolicy Jemenu - Sanie zgromadziło się tysiące Jemeńczyków żądając końca trzydziestoletnich rządów Ali Abdullaha Saleha. Skandują antyrządowe hasła. Wezwali studentów i wszystkich obywateli do protestu przeciwko korupcji i polityki gospodarczej - donosi BBC. To kolejny kraj, który wziął za przykład przewrót w Tunezji. Ludzie mają dość ubóstwa, bezrobocia i braku swobód politycznych. Saleh rządzi niepodzielnie Jemenem od 1978 roku. Opozycja uważa, że parlament chce zmienić prawo tak, by mógł sprawować ten urząd dożywotnio.

Tymczasem organizatorzy protestów w Egipcie zapowiedzieli kontynuację protestów. W dotychczasowych zamieszkach aresztowano już 1000 osób. Sześć osób zginęło - czterech manifestantów i dwóch funkcjonariuszy policji. Aż 55 osób jest rannych. Zamieszki są bardzo gwałtowne. W ruch poszły kamienie, nawet butelki z benzyną. Podpalane są siedziby instytucji rządowych. Policja używa gazu łzawiącego i pałek. Rząd zablokował także serwisy: Twitter i Facebook.

Wyrok ws Indesitu: pięciu szefów skazanych

Kraj | Prawa pracownika

Pięciu szefów z fabryki Indesit zostało dziś skazanych w sprawie śmierci Tomasza Jochana. Sąd wymierzył im kary od roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu. Wyrok jest nieprawomocny. Proces zakończył się w ubiegły piątek - po niemal czterech latach. Na ławie oskarżonych zasiedli włoski dyrektor fabryki Antonio S. i czterech polskich szefów różnego szczebla. Prokuratura zarzuciła im, że mieli obowiązek dbać o bezpieczeństwo pracy, a nie dopełnili go. Przez to nieumyślnie doprowadzili do śmierci Jochana oraz narazili zdrowie i życie wielu podwładnych.

Maszyna, przy której pracował Tomasz Jochan i inni, to liczący 50 metrów ciąg technologiczny. Prokuratura ustaliła, że zdjęto z niej czujniki bezpieczeństwa, które miały zatrzymać urządzenie, gdyby ktoś znalazł się w zasięgu jego działania. To było bezpośrednią przyczyną wypadku. Według prokuratury czujniki były zablokowane nie tylko 2 września 2005, ale także w inne dni. Według świadków, oskarżeni wiedzieli o tych zaniedbaniach, ale przymykali na to oko. Dlaczego? Bo - zdaniem prokuratury - zależało im na wyprodukowaniu jak największej liczby komponentów. Zdemontowanie czujników pozwalało na szybszą pracę, bez przestojów i opóźnień. Pracownicy mówili, że cały czas wywierano na nich presję odnośnie i tak wyśrubowanych norm produkcji.

Mosina (Wielkopolska): bloger skazany za krytykę lokalnej władzy

Kraj | Represje

Trzysta godzin prac społecznych i roczny zakaz publikowania artykułów. Taką karę wymierzył sąd blogerowi z podpoznańskiej Mosiny za zniesławienie pani burmistrz. - Wyrok godzi w wolność słowa – uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Łukasz Kasprowicz jest dziennikarzem lokalnej gazety "Fakty Mosińsko-Puszczykowskie" i radnym w Mosinie. Cztery lata temu założył blog poświęcony życiu gminy. Dużo pisał o burmistrz Zofii Springer, najczęściej krytycznie.

Godzina Krytyczna: O cierpieniach zwierząt w Polsce (mp3)

Kraj | Świat | Audio | Ekologia/Prawa zwierząt

Bite, głodzone, przywiązywane do drzewa, trzymane w ciasnych boksach, podpalane, zostawiane na pewną śmierć - taka jest smutna rzeczywistość wielu zwierząt, żyjących w Polsce. Bezpańskie psy i koty często padają ofiarami bezmyślnych zabaw, ale te trzymane w domach na wsiach i w miastach wcale nie mają lepiej.

Godzina Krytyczna: O cierpieniach zwierząt w Polsce (mp3)

W “Godzinie Krytycznej”, spróbujemy przyjrzeć się kwestii podmiotowości zwierząt, karom za znęcanie się nad nimi a także zataczającą coraz szersze kręgi dyskusją o etycznym wymiarze znęcania się nad zwierzętami. Przywołamy także, kilka najgłośniejszych i najbardziej drastycznych przypadków, które w ostatnim czasie bulwersowały internautów i opinię publiczną.

Audycję poprowadzili: Maciek Roszak i Radek Szczygieł

Telefonicznymi rozmówcami byli:
- Igor Strapko (Krytyka Polityczna, aktywista działający na rzecz praw zwierząt)
- Anna Drewa (inspektor ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals)
- Filip Barche (inspektor ds. ochrony zwierząt, autor bloga barche.blog.onet.pl)

Hiszpania i Włochy: Masowa mobilizacja anarchosyndikalistów, strajk generalny

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

26-27 stycznia w całej Hiszpanii odbędą się demonstracje anarchosyndykalistycznie, oraz strajk generalny we Włoszech 28 stycznia. Dziś trwają akcje w Pedrerie i Teruel, a jutro odbędą się manifestacje w ok. 20 miastach. Akcje są zorganizowane przez związek CNT-AIT. W Euskadi, prowincji Navarra i w Galicii odbędą się strajki generalne. Następnego dnia we Włoszech także odbędzie się strajk generalny, wspierany przez związek anarchosyndykalistyczny USI-AIT.

Pracownicy i anarchosyndykaliści w obydwu krajach protestują przeciw cięciom socjalnym, a także przeciw reformie systemu emerytalnego. We Włoszech także protestują m.in. przeciw antypracowniczym ustawom, przeciw wydawaniu pieniędzy publicznych na wojny, przeciw pracy tymczasowej oraz związaniu prawa pobytu cudzoziemców z wizami pracowniczymi.

W demonstracjach anarchosyndykalistycznych może wziąć udział kilkanaście tys. ludzi.

ALTERGODZINA o "żydokomunie"

Gościem dzisiejszej ALTERGODZINY będzie Anna Zawadzka - socjolożka, dziennikarka i działaczka społeczna, reżyserka filmu dokumentalnego "Żydokomuna".

Film ten, zrealizowany w ramach Archiwum Etnograficznego przy Uniwersytecie Warszawskim, miał premierę 15 października ubiegłego roku. Podejmuje wątki dotyczące m.in. "kwestii żydowskiej" w przedwojennej i powojennej Polsce, przyczyn zaangażowania się części Żydów w socjalizm i komunizm i zróżnicowania ideowago na lewicy w kwestii polityki wobec mniejszości narodowych. Omawia zagadnienie wpływu okupacji hitlerowskiej i Zagłady oraz wczesnego okresu PRL na zaangażowanie niektórych Polaków-Żydów w ramach struktur władzy socjalistycznego państwa. Naświetla konsekwencje, jakie dla lewicowców pochodzenia żydowskiego miała antysemicka kampania w marcu 1968 roku. Stawia pytania o tożsamość: żydowskość, polskość oraz zaangażowanie ideologiczne dawniej i dziś.

Polacy: Afganistan to nie nasza wojna

Kraj | Świat | Militaryzm

69 proc. Polaków jest przeciwnych naszej misji w Afganistanie. Popiera ją 17 proc. naszych rodaków. Poparcie systematycznie spada. Dekadę po wejściu do Afganistanu stosunek Polaków do tej wojny odwrócił się o 180 stopni, wtedy interwencję popierało 69 proc. badanych, dzisiaj tyle samo jest jej przeciwnych. Zgodnie z ustaleniami ubiegłorocznej konferencji w Kabulu, NATO ma zakończyć "misję" w 2014 roku.