Madagaskar: Strajk pracowników imigrantów z Filipin

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy emigranci z Filipin od dwóch tygodni prowadzą strajk w kopalni w Tamatave na Madagaskarze. Pracownicy budowlani firmy Kentz Engineering and Constructors protestują przeciw wypłacaniu wynagrodzeń z opóźnieniem, nie uwzględniającym nadgodzin, oraz nieodpowiednim i przeludnionym kwaterom.

Większość 2,5 tys. pracowników Kentz pochodzących z Filipin strajkowała już trzy razy od listopada. Setki pracowników wyraziło już chęć powrotu do swojego kraju, w czym pomagają urzędnicy konsularni z Filipin. W dniu 20 grudnia, pierwsza grupa pracowników wróciła na Filipiny.

Firma Kentz jest firmą budowlaną o światowym zasięgu, która wykonuje m.in. zlecenia dla sektora paliwowego, przemysłowego, telekomunikacyjnego, energetycznego i produkcyjnego, zatrudniającą 10 tys. pracowników na całym świecie. (GMANEWS.tv)

Amerykanie spowodowali epidemie płodów z defektami

Świat | Militaryzm

Normy urodzeń z wadami genetycznymi przekroczone 11 razy. Liczba uszkodzonych płodów zaczęła gwałtownie rosnąć po zakończeniu tzw. drugiej wojny o iracką Faludżę w listopadzie 2004 roku. Po ponad pięciu latach osięgnięto poziom epidemii. Najnowsze dane wskazują, że 15 proc. narodzonych dzieci ma poważne defekty genetyczne - wylicza digitaljournal.com. Aż 11 proc. porodów miało miejsce przed 30 tygodnia ciąży. Aż 14 proc. ciąż zakończyło się poronieniem.

W czasie wojny amerykańskie wojsko używało amunicji uranowej i zakazanego na świecie białego fosforu. Ponadto, do środowiska naturalnego przedostały się dioksyny i szczególnie szkodliwe dla płodów metale ciężkie - dodaje serwis. Raport z sytuacji w Faludży zostanie opublikowany w najbliższych dniach w piśmie International Journal of Environmental Research and Public Health.

Film o dzieciach oraz źródło newsa: tutaj

Wrocław: Neonazistowska organizacja rozbita przez policje

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Wrocławska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dziewięcioosobowej grupie młodych ludzi podejrzanych o działalność neonazistowską. Członkowie grupy, należący do organizacji Opcja Socjalnarodowa, jak twierdzi prokuratura "o utajonej strukturze i członkostwie, która odwoływała się do totalitarnych metod nazizmu", rozwieszali na ulicach Wrocławia ulotki nawołujący do nienawiści rasowej. Zajmowała się tym m.in. grupa nastolatków zwana "Małym Hitlerjugend".

Ze śledztwa przeprowadzonego przez ABW wynika, że takich akcji było o wiele więcej. Zatrzymani organizowali także koncerty grup neonazistowskich i wydawali ich płyty. W komputerze jednego z oskarżonych znaleziono także poradnik działalności konspiracyjnej. Były tam m.in. informacje o taktyce i technice działań służb specjalnych.

Boliwia: Protesty społeczne udaremniły podwyżkę cen paliwa

Świat | Protesty

W wyniku społecznych protestów, boliwijski prezydent Evo Morales uchylił wprowadzony w ubiegłym tygodniu dekret podwyższający ceny paliwa o ponad 70%. Uzasadnieniem podwyżki było twierdzenie, że rządu „nie stać już na dopłaty do paliwa”.

Podwyżki wywołały masowe protesty i strajk pracowników transportu i piekarzy. Podczas strajku piekarzy, wypiek i sprzedaż chleba zostały przejęte przez armię. Armia przejęła również zadania związane z komunikacją miejską.

W czwartek, w stolicy La Paz, w niedalekim El Alto i w Cochabambie w środkowej Boliwii odbyły się gwałtowne protesty. Protesty zostały zawieszone na noworoczny weekend, ale miały zostać wznowione od poniedziałku. Przewidziany był marsz zorganizowany przez główne związki zawodowe.

Obaj poprzednicy prezydenta Moralesa zostali usunięci ze swojego stanowiska przez masowe ruchy protestu, w których uczestniczył sam Morales. (BBC)

Chorwacja: Akcje solidarnościowe ze studentami we Włoszech i Wielkiej Brytanii

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W zeszłym tygodniu, studenci w Chorwacji wyrazili swoją solidarność z włoskimi i brytyjskimi studentami umieszczając bannery solidarnościowe w dobrze widocznych miejscach publicznych. Akcja miała na celu przypomnienie opinii publicznej o walce studentów przeciwko narastającej komercjalizacji i prywatyzacji edukacji, zmniejszaniu autonomii uniwersytetów i horrendalnej wysokości czesnego.

Bannery zostały umieszczone przez niezależnych działaczy studenckich z Osijeku, Puli i Zadaru oraz grupy studentów z Wydziału Humanistycznego i Socjologii w Zagrzebiu i Rijece.

Łódź: Otwarcie Biblioteki "Wyzwolenie"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Tuż przed końcem starego roku w Łodzi powstała nowa biblioteka z literaturą poświęconą szeroko pojętemu anarchizmowi i prawom zwierząt. WYZWOLENIE, taką nazwę nosi nowa inicjatywa, mieści się w sklepie wegetariańskim Bliżej Natury przy ulicy Wschodniej 64 (jest też wejście przez bramę od Piotrkowskiej 44), czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18 i w soboty od 10 do 14.

W ofercie nowej biblioteki, z której korzystać można bezpłatnie, znajduje się już ponad 60 pozycji, twórcy projektu apelują o przynoszenie do biblioteki książek i czasopism, które zasilić mogą jej zbiory.

Czarny Sztandar

Zgierz: Jedna karetka na 60 tys. mieszańców

Kraj | Tacy są politycy

Jak informuje na swej stronie internetowej Radio Łódź, od nowego roku do dyspozycji ponad 60 000 mieszkańców Zgierza będzie ... JEDNA karetka pogotowia.

Taki noworoczny prezent przygotował Zgierzanom wojewoda łódzki, który w przyszłorocznym Planie Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Dla Województwa Łódzkiego zredukował liczbę samochodów zgierskiego pogotowia do tego symbolicznego poziomu.

Decyzja wojewody zadowoli z pewnością jego politycznych zwierzchników z rządu, promującego budżetowe oszczędności i opiekę medyczną na przyzwoitym poziomie tylko dla posiadaczy prywatnych polis, mieszkańcy Zgierza nie kryją jednak swego oburzenia.

Czarny Sztandar

Konsultacje społeczne w sprawie atomu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak ostatnio zapowiadano, dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące wpływu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej na środowisko.

Info ogólne na stronie Ministerstwa Gospodarki | Szczegółowe informacje

Zwolniona sanitariuszka popełniła samobójstwo

Prawa pracownika

Trzy dni przed Wigilią dyrektor Szpitalu Specjalistycznego w Zabrzu poinformował, że w ciągu tygodnia chce zwolnić 28 pracowników. Jedną z kandydatek do zwolnienia, 42-letnia Bożena, sanitariuszka z izby przyjęć, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia popełniła samobójstwo. W czwartek ją pochowano.

Z sprawozdania finansowego szpitalu wynika, że zakończy rok na plusie. NFZ wypłacił szpitalowi kilka dodatkowych milionów za ponadlimitowych pacjentów przyjętych w poprzednich latach. W październiku na spotkaniu z dyrekcją pracownicy zostali zapewnieni, że do końca roku zwolnień nie będzie. Jednak na trzy dni przed Wigilią dyrektor Tadeusz Urban zawiadomił związki zawodowe, że zamierza do końca roku wypowiedzieć umowy o pracę 28 osób. Na liście znalazło się 20 lekarzy, jedna technik rtg., jedna pielęgniarka, jedna sterylizatorka i pięć sanitariuszek.

www.pracownik.net.pl

Kobiety dyskryminowane na rynku pracy

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Sytuacja kobiet na rynku pracy jest o wiele gorsza niż mężczyzn – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W 2009 roku było aktywnych zaledwie 47,5 proc. kobiet w wieku ponad 15 lat i 63 proc. mężczyzn. Na 1000 czynnych zawodowo mężczyzn przypadało 575 biernych, a na 1000 czynnych zawodowo kobiet aż 1104 biernych. GUS zwraca też uwagę, że odsetek kobiet aktywnych zawodowo w porównaniu z 2003 rokiem nieznacznie, ale zmniejszył się i wciąż należy do najniższych w Unii Europejskiej.

Równie alarmująco wyglądają statystyki osób pracujących. W 2009 roku pracowało jedynie 43,3 proc. kobiet i 58,3 proc. mężczyzn, a przepaść między płciami od wielu lat utrzymuje się. Według danych GUS bezrobocie w większym stopniu dotyka kobiety niż mężczyzn. W ubiegłym roku stopa bezrobocia wśród kobiet wynosiła 9 proc., a wśród mężczyzn 8,3 proc.. Kobiety częściej niż mężczyźni są również zagrożone długotrwałym bezrobociem. Zgodnie z danymi urzędów pracy w 2009 roku aż 30,3 proc. bezrobotnych kobiet i 21,1 proc. bezrobotnych mężczyzn pozostawało bez pracy dłużej niż rok.

Starachowice: Dwaj związkowcy z Gerdy przywróceni do pracy

Kraj | Prawa pracownika

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że władze fabryki Gerda w Starachowicach wyrzuciły całą komisję zakładową świeżo założonego związku "Solidarność".

Dwóch związkowców ze starachowickiej fabryki zostało przywróconych do pracy. Jak pisze "Gazeta", prezes spółki zapewnia, że nie wiedział, iż należą do powstającego związku i zapowiada, że nie będzie utrudniał tej działalności.

Związkowcy z zakładu Gerda 2 w Starachowicach spotkali się w poniedziałek z prezesem Tomaszem Deroniem. Rozmawiali o zwolnieniu z pracy dziewięciu pracowników. Stało się to w ostatnią środę, dzień po tym, jak prezes został poinformowany o powstaniu w spółce tymczasowego zarządu NSZZ "Solidarność". Deroń wycofał zwolnienia dwóch osób: przewodniczącego Radosława Kiełbasy i jego zastępcy Krzysztofa Susło. Są oni na liście trzyosobowego zarządu tymczasowego "S". Wczoraj odebrali dokument potwierdzający anulowanie wręczonego im w ubiegłym tygodniu zwolnienia. W sprawie pozostałych prezes zdania nie zmienił. W rozmowach uczestniczył Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "S".

USA: Przemysł atomowy stawia na drogi węgiel

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Tacy są politycy

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) przygotowuje zestaw bezprecedensowych ustaw dotyczących zanieczyszczenia atmosfery i innych ustaw, który spowoduje wyłączenie dużej części elektrowni węglowych na terenie USA.

Jak podaje Wall Street Journal, John Rowe, szef firmy Exelon, specjalizującej się w eksploatacji elektrowni jądrowych powiedział na telekonferencji z udziałem bankierów w lipcu: „Wprowadzane ustawy przeciw elektrowniom węglowym spowodują, że czysta energia Exelona stanie się w krótkim czasie o wiele bardziej wartościowa. Oczywiście tak ustawiamy nasze portfolio, by zyski były jak największe.”

Nowe regulacje spowodują, że zwiększą się koszta operacyjne producentów energii węglowej, a co za tym idzie, koszta energii w ogóle. Jednak koszta ponoszone przez firmę Exelon nie zwiększą się, dzięki czemu jądrowa spółka zwielokrotni swoje zyski. Według pana Rowe, podwyżka 5 dolarów na każdą megawatogodzinę oznacza 700-800 milionów dolarów dodatkowego rocznego dochodu. Firma Exelon będzie też mogła przejąć rynki w 25 stanach Midwestu i Południa, gdzie nadal 50% energii opartej jest na węglu.

USA: Kongres zakazał przenoszenia więźniów z Guantanamo

Świat | Tacy są politycy

Amerykański Kongres wprowadził ustawę, która praktycznie uniemożliwia przeniesienie więźniów z Guantanamo na terytorium USA. Decyzja Izby Reprezentantów i Senatu oznacza, że w roku fiskalnym 2011 Departament Obrony nie będzie mógł wydawać pieniędzy na przenoszenie więźniów na terytorium USA pod żadnym pozorem.

Oprócz tego, decyzja zabrania Pentagonowi wydawania pieniędzy na utrzymanie jakiegokolwiek obiektu dla więźniów przeniesionych z Guantanamo. W ten sposób został zablokowany plan administracji Obamy przeniesienia więźniów do więzienia w stanie Illinois.

Prezydent Obama podkreślił w przemówieniu w zeszłym tygodniu, że „Guantanamo stało się symbolem, który ułatwia rekrutację Al Kaidzie i Talibom. O to właśnie chodzi, gdy mówimy o zamykaniu Guantanamo. Równie dobrze można przecież trzymać więźniów gdziekolwiek indziej”. (za: Wall Street Journal)

Węgry: Krytyka w mediach niemile widziana

Świat | Tacy są politycy

Węgierski Parlament uchwalił ustawę, powołującą do życia ciało mianowane przez Parlament, którego rola polegać będzie na monitorowaniu prasy, radia, telewizji i innych mediów i nakładaniu grzywien na te media, w wypadku gdy ich przekaz będzie „niezrównoważony”. Dzięki ustawie, rządząca koalicja będzie mogła kształtować swój wizerunek medialny i zapobiegać zbytniej krytyce poczynań władz. Nowa ustawa wprowadza też ściślejszą kontrolę internetu.

Urzędnicy Unii Europejskiej ostro skrytykowali ustawę, jako „niezgodną z demokratycznymi wartościami europejskimi”. Wydaje się jednak, że władzom Unii bardziej przeszkadza retoryka rządu Victora Orbana, który obiecuje zaniechanie cięć socjalnych wprowadzanych w całej Europie, oraz wprowadził tymczasowe opodatkowanie banków i dużych zagranicznych firm, zmniejszając jednocześnie opodatkowanie dochodu osobistego i podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Tunezja: Protesty przeciw bezrobociu

Świat | Protesty | Ubóstwo

W Tunezji wybuchły wielodniowe zamieszki spowodowane brakiem perspektyw i bezrobociem panującym w kraju. Bezpośrednią przyczyną zdarzeń była nieudana próba samobójcza 26-letniego absolwenta uniwersytetu, który oblał się benzyną i podpalił. Do desperacji doprowadziła go sytuacja, w której był zmuszony do handlowania owocami na ulicy, a policja skonfiskowała jego towar, twierdząc, że nie posiada odpowiednich zezwoleń.

W Sidi Bouzid, skąd pochodził student, doszło też do udanej próby samobójczej, gdy młody bezrobotny celowo wszedł na słupy wysokiego napięcia i został porażony prądem. Był to jego protest przeciwko jego sytuacji jako bezrobotnego.

W dniu 24 grudnia, tysiące ludzi wyszło na ulice. Doszło do spalenia posterunku Gwardii Narodowej, wielu samochodów policyjnych i biura rządzącej Partii Konstytucyjno-Demokratycznej w Menzel Bouzaiene. Policja zastrzeliła w odwecie 18-latka.