Ukraina: Strajk pracowników zatrudnionych na budowie stadionu we Lwowie

Świat | Prawa pracownika | Strajk

26 listopada ponad setka pracowników zatrudnionych na budowie stadionu we Lwowie rozpoczęła strajk, domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Pracownicy z podwykonawcy Komfortbud, nie otrzymują wynagrodzenia.

W piątek pracownicy chcieli opuścić budowę i zorganizować pikietę na zewnątrz ale ochrona stadionu ich nie wypuściła. Robotnikom grożono zwolnieniem, dlatego nie wszyscy z nich przyłączyli się do strajku.

Generalny wykonawca stadionu jednak twierdzi, że "strajku nie było".

"Nikt nie pikietował. Nigdy w życiu nie pozwoliłbym, aby ktoś pikietował na mojej budowie" - oświadczył Wasyl Ohorodnyk, dyrektor firmy "Altkomkyjiwbud".

Firma Komfortbud obiecała płacić zaległe pensje do 30 listopada.

http://www.pracownik.net.pl/

Chińscy urzędnicy celni ograniczają dostawy ziem rzadkich do USA

Świat | Gospodarka

Jak podaje New York Times, władze Chin planują zmniejszenie eksportu metali ziem rzadkich, by lepiej zaspokoić zapotrzebowanie własnego przemysłu na surowce niezbędne m.in. do produkcji komputerów, telefonów komórkowych, turbin napędzanych wiatrem i samochodów hybrydowych.

Przemysł krajów takich, jak USA będzie zmuszony poszukać innych dostawców tych kluczowych dla produkcji nowoczesnych technologii surowców. Jednak uruchomienie niezależnego łańcucha dostaw może zająć kolejne 15 lat.

Dwa miesiące temu, Chiny zatrzymały eksport tych surowcow do Japonii, w odpowiedzi na zatrzymanie chińskich rybaków przez japońskie władze. Wskutek blokady ucierpiała m.in. firma Toyota, która wykorzystuje neodym do produkcji samochodów hybrydowych Prius.

Chiny kontrolują dziś 97% wydobycia metali ziem rzadkich i 100% przetwórni surowców tej rodziny.

Szwajcaria: Demokratycznie za dyskryminacją

Świat | Dyskryminacja

W przeprowadzonym w Szwajcarii referendum większość głosujących opowiedziała się za bezwarunkowym wydalaniem cudzoziemców, którzy zostali prawomocnie skazani za ciężkie przestępstwa lub nielegalnie korzystali ze świadczeń socjalnych.

Referendum zorganizowano z inicjatywy współrządzącej prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Według szwajcarskiej telewizji publicznej SF1, wydalanie poparło 52,9 proc. głosujących, a 47,1 proc. było przeciw.

Przyjęta w referendum poprawka do konstytucji federalnej trwale pozbawia prawa pobytu w Szwajcarii cudzoziemców, skazanych za wymienione z nazwy ciężkie przestępstwa. Są to kolejno: umyślne zabójstwo, gwałt i inne poważne przestępstwa natury seksualnej, inne przestępstwa z użyciem przemocy jak rabunek, a także handel ludźmi, handel narkotykami oraz kradzież z włamaniem. Skazani obcokrajowcy mają być wydalani po odbyciu orzeczonej wobec nich kary.

Niewolnictwo na plantacjach bawełny w Uzbekistanie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika

Uzbekistan jest jednym z największych producentów bawełny na świecie, "białe złoto" obok gazu zimnego i tradycyjnego złota stanowi podstawę jego gospodarki. Znacjonalizowana produkcja odbywa się jednak w warunkach przymusowych "prac społecznych", na polecenie prezydenta Karimowa.

Co roku, jesienią, do pracy przy zbiorach zmuszani są pracownicy budżetówki (lekarze, nauczyciele, wykładowcy), uczniowie (wówczas zaczynają się w Uzbekistanie wakacje), studenci i żołnierze. Praca odbywa się w fatalnych warunkach, często dochodzi do wypadków. Normy do wykonania to od 40 do 100kg dziennie, w zależności od płci i wieku. Są one trudno wykonalne, a za niewypełnienie planów grożą kary, także cielesne.

Portal internetowy Wikileaks zaatakowany przez hakerów

Świat | Technika

Portal internetowy Wikileaks, który ma wkrótce opublikować depesze dyplomatyczne USA, relacjonujące zarzuty korupcyjne wobec rządów i przywódców obcych państw, poinformował w niedzielę, że został zaatakowany przez hakerów. Portal zapewnił jednak, że nawet gdyby przestał funkcjonować, to kilka gazet i tak opublikuje przekazane im już wcześniej materiały. Chodzi tu m.in. o dzienniki - amerykański "The New York Times", brytyjski "The Guardian", francuski "Le Monde", hiszpański "El Pais", oraz niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Przeznaczony do ujawnienia zbiór ma siedmiokrotnie większą objętość niż udostępniony w październiku przez Wikileaks zestaw około 400 tys. raportów Pentagonu, dotyczących wojny w Iraku. Osoby, które zapoznały się z przygotowanymi do publikacji materiałami uważają, że zawarte w nich zarzuty są na tyle istotne, by wprawić w poważne zakłopotanie rządy i polityków, do których się odnoszą.

Paranoja wokół przecieku na Wikileaks

Świat | Militaryzm | Represje | Technika

Dziś (28.11) o godzinie 22.00 czasu polskiego ma dojść do ujawnienia przez serwis Wikileaks największego w historii przecieku tajnych dokumentów rządu i sił specjalnych Stanów Zjednoczonych. Tymczasem władze amerykańskie i brytyjskie próbują budować wokół wydarzenia klimat paranoi. Departament Stanu ogłosił, że publikacja narazi życie milionów ludzi i zażądał jej wstrzymania, co spotkało się z odmową przedstawicieli strony. Pojawiły się również oficjalne groźby poważnych zarzutów wobec Juliana Assange. W Wielkiej Brytanii Komisja doradcza ds. mediów zaleciła, by jakiekolwiek przekazy prasowe czy telewizyjne na temat przecieku, były konsultowane z państwowymi służbami, gdyż zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.

Około godziny 16.00 doszło do zmasowanego ataku na stronę Wikileaks, która przestała działać - Assange twierdzi, że władze USA obawiają się pociągnięcia do odpowiedzialności. Według informacji na Twitterze, nawet gdy nie uda się uruchomić serwisu, szczegóły przecieku zostaną opublikowane przez wiele gazet, między innymi Speigel, Guardian, Le Monde, El Pais i New York Times. Wszystkie ujawnione dokumenty mają zawierać od 400 000 do 3 milionów stron. Według pierwszych informacji, znajdą się wśród nich między innymi raporty na temat przebiegu ostatniego konklawe, znanych polityków (np. Toma Blaira i Hamida Karzaja), dane na temat wspierania przez USA ugrupowań terrorystycznych w Turcji czy krytyka Nelsona Mandeli.

ZA: BBC, Wikileaks

Atomowy autobus rusza w Polskę

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W Polskę rusza atomowy autobus. Grupa profesorów i studentów ma odwiedzić największe ośrodki akademickie w Polsce i przekonać ludzi do budowy elektrowni atomowej na terenie Polski. W piątek odbyła się uroczystość inauguracyjna trasy w Warszawie.

Strona internetowa projektu, można znaleźć na niej dokładny plan trasy: www.atomowyautobus.pl

Niemcy: Przygotowania do kongresu hakerów

Świat | Technika

Chaos Computer Club opublikowało wstępną wersję programu wydarzeń planowanych na 27th Chaos Communication Congress (27C3), który ma się odbyć w dniach 27-30 grudnia w Berlinie, w centrum kongresowym na Alexanderplatz.

Jak dotąd, planowane wykłady dotyczą największych koszmarów "bezpieczniackich", które mogą czyhać na obywateli w 2011 r. Chodzi m.in. o własność intelektualną w sieci, cenzurę w internecie, ochronę swobód w sieci, nadchodzący spis powszechny w Niemczech i problemy związane z retencją danych (na temat retencji danych w UE będzie mówić m.in. Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon).

Będzie też mowa o projekcie INDECT, lansowanym przez Unię Europejską, który ma polegać na jednolitym systemie nadzorowania, który ma zostać wdrożony na terenie całej Unii Europejskiej. Jako źródła danych jednolitego systemu, mają posłużyć kamery monitoringu, sieci społecznościowe w internecie, a nawet bezzałogowe samoloty zwiadowcze.

Rząd USA przechodzi na ręczne sterowanie internetu

Świat

Amerykański rząd zaczął blokować strony internetowe bez sądu, czy nawet powiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Blokada ma skutek ogólnoświatowy.

Rząd USA ma możliwość blokowania domen, bo kontroluje ICANN, prywatną amerykańską firmę non-profit, która ma za zadanie przydzielanie domen w światowym Internecie. Domeny najwyższego rzędu kontrolowane przez poszczególne kraje i tak są zależne od ICANN. ICANN ma techniczną możliwość zablokowania każdej domeny internetowej na świecie.

Wśród zablokowanych stron jest m.in. wyszukiwarka torrentów, Torrent-Finder. Jej twórca dowiedział się o blokadzie wchodząc rano na stronę i orientując się, że przekierowuje ona na inny adres w DNS. Nie został o tym poinformowany ani przez ICANN, ani przez hostującą serwis firmę GoDaddy, której przedstawiciele również nie wiedzieli nic o blokadzie.

Blokada ICANN (formalnie przeprowadzona na żądanie US Immigrations and Customs Enforcement), działająca na poziomie DNS, blokuje strony nie tylko w Stanach ale na całym świecie (również w Polsce, co możecie sprawdzić wchodząc na stronę), nie dając innym rządom możliwości reakcji.

Organizacje takie jak La Quadrature du Net czy The Foundation for a Free Information Infrastructure od lat zabiegają o umiędzynarodowienie ICANN i przejęcie kontroli nad firmą przez niezależną fundację. Od lat sprzeciwia się temu jednak USA, chcące zachować kontrolę nad światowym Internetem.

http://osnews.pl/rzad-usa-blokuje-70-stron-calemu-swiatu/

Wielka Brytania: Weterani z Iraku i Afganistanu będą uczyć w szkołach

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm

Setki weteranów wojennych z Iraku i Afganistanu trafi do szkół jako nowi nauczyciele według nowej reformy szkolnictwa wdrażanej przez koalicję Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów. Program o nazwie "Troops to Teachers" w pełni opłacany z kieszeni podatnika, ma na celu szkolenie byłych żołnierzy na nauczycieli w postaci 2 letnich kursów, aczkolwiek piersi żołnierze mają zacząć pracę już za parą tygodni, po krótkim szkoleniu.

Jak podaje gazeta "Evening Standard" (z dnia 24/22/2010), żołnierze przeznaczeni do programu, są zaprawionymi w walkach żołnierzami frontowymi, którzy będą zaprowadzać dyscyplinę i porządek w szkołach. Gazeta cytuje również sekretarza Ministerstwa Edukacji - Micheala Gove'a:

"Nic lepszego nie przychodzi mi do głowy, niż ludzie, którzy wiedzą wszystko o samodyscyplinie, pracy zespołowej i o poczuciu dumy, którzy będą stanowić uzupełnienie dla wspaniałych nauczycieli jakich mamy obecnie", i jak dodał później "(...)ludzie sił zbrojnych są pośród najlepszych młodych kobiet i mężczyzn jakich mamy w naszym kraju".

Akcje antyfaszystowskie w Niszu

Świat | Antyfaszyzm

W dniu 14 listopada, antyfaszyści w Niszu w Serbii rozwiesili na moście nad autostradą Nisz-Sofia banner z hasłem “Solidarność z rosyjskimi anarchistami/antyfaszystami i innymi ofiarami państwa, MFW i faszystów”.

W swoim oświadczeniu napisali tak:

„Ta symboliczna akcja jest dla nas sposobem wyrażenia solidarności z mieszkańcami Rosji, których sytuację dobrze rozumiemy, jako że my również żyjemy w mieście, gdzie koalicja policji z faszystami walczy o dominację. Nie ma odwrotu! Nasza walka trwa! W solidarności przeciw faszyzmowi, we wszystkich jego odmianach! Miłość i wściekłość.”

Poprzednio, w dniu 9 listopada, na fortecy w Niszu wywieszono inny banner o treści antyfaszystowskiej. W ruch poszły również spraye i wlepki.

Chiny: Połowę antybiotyków zjadają zwierzęta

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Blisko połowa antybiotyków wyprodukowanych w Chinach trafia do paszy dla zwierząt - donosi "China Daily". Jedzenie mięsa zwierząt faszerowanych profilaktycznie lekami prowadzi do uodpornienia na antybiotyki, szkodzi też zwierzętom - ostrzegają eksperci. Zdaniem profesora Xiao Yonghonga z Instytutu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Pekińskiego, z 210 tysięcy ton antybiotyków produkowanych rocznie, do paszy trafia ponad 97 tysięcy ton tych lekarstw.

Badania przeprowadzone przez Chińską Akademię Nauk Społecznych wykazały, że ponad 50 procent hodowców w prowincjach Szantung (Shandong) i Liaoning dodawało antybiotyki do paszy podawanej zwierzętom. Dieta taka wyniszcza organizm zwierzęcia i pośrednio jest szkodliwa dla ludzi.

Rewolucyjni Mściciele – śmierć z browningiem w ręku

Recenzje

Właśnie ukazała się książka „Rewolucyjni Mściciele – śmierć z browningiem w ręku” autorstwa Adriana Sekury, w nakładzie anarchistycznej Oficyny Bractwa Trojka. Jest to, jak nazywają historycy, praca przyczynkarska, składająca się w poważnej części z materiałów źródłowych. Adrian Sekura opisuje trzy lata (od końca 1910 do początku 1914 roku) istnienia tej łódzkiej anarchistycznej grupy, która posługiwała się metodami bezpośrednimi i zbrojnymi w walce z carskim aparatem opresji i kapitalistycznym wyzyskiem.

Bez wątpienia pojawienie się Rewolucyjnych Mścicieli i przedsięwzięte przez nich metody walki, były konsekwencją porażki rewolucji 1905-1907 roku: masowych represji ze strony państwa, opadnięcia fali protestów społecznych, chwilowej poprawy koniunktury gospodarczej, jaka miała miejsce w przededniu wybuchu I wojny światowej. Rozbicie Rewolucyjnych Mścicieli, jako ugrupowania politycznego i zbrojnego, było ostatecznym zakończeniem tego rewolucyjnego epizodu na terenie Królestwa Polskiego. Dzięki represjom, a następnie rozpętaniu I wojny światowej, ówczesny władzom i burżuazji, udało się opanować sytuację polityczną.

Nowe Miasto Lubawskie: Represje wobec raperów

Kraj | Represje

Czterech autorów hip-hopowego teledysku, umieszczonego na popularnym portalu internetowym, otrzymało zarzuty znieważenia policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego. Policja ustaliła nazwiska czterech autorów teledysku i przekazała zebrany przeciwko nim materiał do prokuratury w Morągu. Przedstawiono im zarzuty zniesławienia i znieważenia policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego. Podejrzanym grozi kara do dwu lat więzienia.

Powodem zarzutów jest hip-hopowy teledysk, rozpoczynający się tekstem "kilka słów prawdy o nowomiejskiej policji" oraz ilustrowany zdjęciami funkcjonariuszy z tej komendy. Rymy mówią o tych, co "chodzą, patrolują, obserwują i notują, krzywo patrzą i spisują, a jak coś powiesz to skują". W tekście padają nazwiska i zarzuty wobec konkretnych funkcjonariuszy. Pod koniec utworu autor w opisuje, co zrobi policjantom, których spotka po cywilnemu. "Macie przep...", "wiemy, gdzie mieszkacie".

O komendzie w Nowym Mieście Lubawskim stało się głośno przed ponad rokiem, po wszczęciu śledztwa w sprawie funkcjonariusza, podejrzewanego o używanie siły wobec zatrzymanych za czyny chuligańskie. W telewizyjnych reportażach młodzi ludzie twierdzili przed kamerami, że byli bici na komendzie. O domniemanych nieprawidłowościach wypowiadali się także dwaj policjanci z tego miasta. Postępowanie prokuratorskie w tej sprawie nadal trwa. (PAP)

ALTERGODZINA - o Bloku Feministycznym na Polskim Forum Społecznym [mp3]

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Tematem dzisiejszej Altergodziny był Blok Feministyczny, jaki miał miejsce na Polskim Forum Społecznym w Warszawie 6.11. W ramach forum aktywistki z całej Polski, z różnych organizacji stworzyły płaszczyznę dyskusji w ramach 3 paneli: "Kobiety i ubóstwo. Dlaczego nikt nas nie słyszy?", "Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy", "Kobiety, kryzys finansowy i neoliberalizm". Naszymi gościniami były Monika Popow i Magda Malinowska z Lewicowej Sieci Feministycznej-Rozgwiazda. Wysłuchacie także fragmentu pierwszego panelu w bloku feministycznym, dotyczącego neoliberalnego zarządzania miastem Wałbrzych.
http://www.wsa.org.pl/infopage.php?info=altergodzina