Paragwaj: Policjant brutalnie bił 13-latka w kajdankach

Świat | Represje

Paragwajska policja prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego pobicia 13-latka przez funkcjonariusza policji. Na nagraniu widać, jak zakuty w kajdanki chłopak jest bity pięścią i kopany przez umundurowanego mężczyznę. Policjanci zatrzymali chłopaka podejrzanego o drobną kradzież i postanowili dać mu "nauczkę". Bicie pięścią, nakładanie kubła na głowę i kopanie bezbronnego nastolatka zostało nagrane. Film - najprawdopodobniej zrobiony telefonem komórkowym - wyciekł, a teraz w sprawie szokującego zachowania funkcjonariusza prowadzone jest śledztwo.

Wideo: Policjant brutalnie bił 13-latka w kajdankach

- Chcemy, by śledztwo nie było zawężone tylko do osoby, którą zidentyfikowano na filmie. Odpowiedzialność jego przełożonych także będzie określona - powiedział szef paragwajskiego MSW Rafael Filizzola. Już w piątek władze przesłuchają policjanta nagranego na filmie.

Francja: Licealiści dołączyli do demonstracji związkowych

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Do protestujących przeciw reformie emerytalnej związkowców dołączyły tysiące uczniów z około 300 francuskich liceów. Przed budynkami wielu szkół doszło do starć nastolatków z policją, podczas których użyto gumowych kul i gazu łzawiącego - donosi tvp.info. Tłumaczą, że gdy podniesie się wiek emerytalny z 60 do 62 lat, będą mieli problem z wejściem na rynek pracy. Władze wielu szkół już dziś ogłosiły, że spodziewają się protestów do końca października, a socjolog Michel Fize mówi że "realna jest perspektywa nowej rewolty na kształt „Maja ’68”, kiedy to studenci protestowali przeciw rządowi wespół z młodymi robotnikami."

Prezydent Nicolas Sarkozy powtórzył raz jeszcze, że nie ugnie się pod wpływem protestów i przeprowadzi podniesienie wieku emerytalnego z 60 do 62 lat

Zarząd KGHM zarobi dwa razy więcej

Kraj

Przy sprzeciwie członków załogi, rada nadzorcza KGHM o ok. 80 procent podniosła wynagrodzenia członkom zarządu spółki. Według nieoficjalnych informacji prezes Herbert Wirth zarabiał około 40 tysięcy złotych miesięcznie. Teraz będzie pobierał ponad 70 tys. zł miesięcznie. Wiceprezes Maciej Tybura zarabiał około 35 tys. zł. Teraz jego pensja wzrośnie do pięćdziesięciu kilku. Związkowcy mówią o skandalu.

Zespół Armia odcina się od marszu ONR i MW

Na stronie organizatorów tegorocznego marszu nacjonalistów w Warszawie pojawił się teledysk reklamujący to wydarzenie. Jako podkładu muzycznego użyto piosenki zespołu ARMIA "Jeszcze raz jeszcze dziś".

W odpowiedzi muzycy zespołu opublikowali na swoim oficjalnym forum oświadczenie.

"Oświadczam, że zespół ARMIA kategorycznie protestuje przeciwko wykorzystaniu swojego utworu do promowania "marszu niepodległości" 11.11.2010 w Warszawie organizowanego przez ONR i MW.

Nie mamy i nie chcemy mieć nic wspólnego ani z marszem ani z tymi organizacjami.
Utworu "Jeszcze raz jeszcze dziś" użyto bez pytania i bez zgody zespołu ARMIA."

Ukraina: Protesty przeciwko płatnym studiom

Edukacja/Prawa dziecka

12 października ok. 20 tys. studentów protestowało przeciw płatnym studiom w 15 miastach Ukrainy. Akcję zorganizowały dwie organizacje: anarchosyndykalistyczna Priama Dija oraz Fundacja Regionalnych Inicjatyw.

Studenci także protestowali przeciwko Dekretowi 796, który pozwala na wprowadzenie różnych opłat, np. za korzystanie z bibliotek uniwersyteckich.

Kościół nadal wyciąga ręce po mienie publiczne

Kraj | Klerykalizm

 Ksiądz i diabełMimo ujawnienia afer związanych z Komisją Majątkową, kuria metropolitalna we Wrocławiu, jak informuje gazeta.pl, nadal domaga się zwrotu 25 ha gruntów na Mokrym Dworze i nieruchomości przy ul. Przybyszewskiego 63/77 we Wrocławiu, którą dziś zajmuje Uniwersytet Wrocławski. W budynkach mieści się Instytut Genetyki i Mikrobiologii, Instytut Biochemii i Wydział Ochrony Środowiska, na których uczy się ok. 2,5 tys. studentów. Na Przybyszewskiego ulokowane jest również uniwersyteckie Centrum Kultury Fizycznej.

Z tego, że prawa do nich rości sobie Kościół, władze uniwersytetu nawet nie zdają sobie sprawy. - Nikt nigdy do nas w tej sprawie nie występował, o niczym nas nie informowano - mówi dr Jacek Przygodzki, rzecznik uczelni. I zaraz dodaje: - Ewentualny zwrot tych nieruchomości byłby dla nas tragedią. W samym tylko CKF odbywa się 85 proc. wszystkich uniwersyteckich zajęć z wychowania fizycznego.

Kolejną nieruchomością, o zwrot której wystąpiła strona kościelna, jest żłobek przy ul. Wolskiej 9. Prawa do niego rości sobie usytuowana po sąsiedzku parafia pw. św. Jadwigi. Jeśli roszczenia Kościoła miałyby zostać zaspokojone, przestałby funkcjonować również szpital w Nowogrodźcu w powiecie bolesławieckim. O jego budynek wystąpiło do komisji Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu.

Liberalizm ekonomiczny wraca do łask komisji noblowskiej

Świat | Gospodarka

W tym roku Komitet Noblowski przyznał nagrodę im. A. Nobla z ekonomii zespołowi naukowców pracujących nad zagadnieniem bezrobocia i regulacji rynku pracy. Są to Peter A. Diamond, Dale T. Mortensen, Christopher A. Pissarides. Koncepcja tych autorów zasadza się na założeniu, że bezrobocie nie występuje w sytuacji idealnego, nieuregulowanego rynku pracy.Jak utrzymują nobliści przyczyną wysokiego bezrobocia, które trapi obecnie wiele krajów świata jest nadmierna regulacja rynku pracy, czyli zbyt mała elastyczność zatrudnienia i zbyt wysokie zasiłki dla bezrobotnych.

Warto przy tym zauważyć, że sponsorem Nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii jest Bank Szwecji. Naukowcy nagrodzeni w tym roku reprezentują zupełnie inną szkołę uprawiania ekonomii niż nagrdzani przez Bank w poprzednich latach jak np. George A. Akerlof, Michael Spence i Joseph Stiglitz czy Daniel Kahneman i Veron Smith, którzy wskazywali na ograniczenia klasycznej ekonomii.

Austria: Wolność, a nie Białoruś!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś w ramach międzynarodowego dnia akcji solidarności z zatrzymanymi na Białosrusi aktywistami odbyła się krótka pikieta pod ambasadą białoruską w Wiedniu. Widoczny był transparent "Stop państwowej przemocy". Wykonano także graffiti w pobliżu placówki dyplomatycznej o treści "Wolność, a nie Białoruś!".

Zatrzymani pod zarzutem ataku na rosyjską ambasadę w Mińsku Nikolaj Dzwadok, Aleksander Frantskewicz i Igor Truhanowicz nadal przebywają w więzieniu. Atak ten miał być wyrazem solidarności z nadal uwięzionymi obrońcami lasu w Chimkach.

Policja aresztuje DJów w całej Polsce

Kraj | Kultura | Technika

Już niedługo w klubach będzie można bawić się jedynie do muzyki granej z radia. Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej w Poznaniu w miniony weekend dokonał nalotu na wybrane kluby w Poznaniu, aresztując didżejów grających bez licencji ZPAV. Okazuje się, że aby grać w klubach, każdy DJ musi posiadać licencję Związku Producentów Audio Video, której koszt to 2 tysiące złotych rocznie, z czego tysiąc złotych idzie na ZAIKS i po 500 złotych na STOART i ZPAV. Co najbardziej szokujące – DJ prowadzący działalność gospodarczą nie może tej kwoty wliczyć do kosztów prowadzenia działalności, ponieważ ZPAV i ZAIKS nie odprowadzają od tej kwoty podatku VAT.
Najgorsze jest to, że tutaj nie chodzi wcale o granie z pirackich płyt, tylko swoistą ‘licencję’ na bycie DJ. Chore.” – mówi jeden z warszawskich didżejów.

Przeglądaliśmy draft umowy licencyjnej i jest w niej kilka zapisów, które mogą być trudne do interpretacji, bo jeśli rozumieć je dosłownie, DJe nie będą mogli podczas imprez miksować dwóch kawałków ani też publikować swoich setów i mixtejpów! Może dojść do sytuacji, kiedy ZAIKS będzie zamykał byle studio nagraniowe, ponieważ podczas nagrywania nowych kawałków realizator będzie zbyt często odtwarzał podkład muzyczny.

Świat się bogaci, a cynizm bankierów nie zna granic

Świat | Gospodarka

Bank Credit Suiss opublikował raport o światowym bogactwie. Jego główna teza jest taka, że światowy majątek, liczony w liczbie pieniędzy w obiegu, wartości dóbr trwałych w tym nierchomości, wynosi obecnie 200 trylionów dolarów i wzrósł od 2000 roku o 72% procent. Bankierzy optymistycznie zauważają, że pomimo kryzysu 2008 roku majątek ten stale rośnie i w 2015 jego wartość osiągnie nawet 315 trylionów dolarów.

Nie ma w raporcie jednak słowa o tym, że w tym samym czasie drastycznie zwiększyła się różnica pomiędzy 10% najlepiej zarabiających, a 10% najgorzej.

Transport odpadów nuklearnych przejechał przez Warszawę

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak informuje brytyjski dziennik Daily Telegraph, przed około dwoma tygodniami transport wzbogaconego uranu z ośrodka atomowego w Świerku przejechał ulicami Warszawy, a następnie został przeładowany na wagony kolejowe i odjechał do Gdyni. Radioaktywne odpady ze Świerka zostały tam załadowane na statek do Murmańska. Cała operacja, już druga w ostatnich miesiącach, odbyła się w całkowitej tajemnicy.

Jak wyjaśnił dziennikarzom "PTT" Stanisław Latek, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki, transporty tego rodzaju są ścisłą tajemnicą państwową i można o nich mówić dopiero jakiś czas po fakcie. Przejazd radioaktywnych materiałów przez Polskę obserwowało trzech zagranicznych dziennikarzy, w tym Nick Meo z "Daily Telegraph", który w poniedziałek opisał całą akcję w swojej gazecie.

Na podstawie amerykańsko-rosyjskiej umowy o likwidacji składów wysokowzbogaconego uranu, który może zostać potencjalnie wykorzystany do produkcji broni atomowej, HEU z całego świata ma trafiać na składowiska w Rosji i USA. W ten sposób teoretycznie groźny materiał zostanie skoncentrowany w kilku miejscach i będzie mógł być dokładnie monitorowany. Program ma się zakończyć w 2013 roku i ma roczny budżet 558 milionów USD, podaje "Daily Telegraph". Polska podpisała z Rosją dodatkową umowę dotyczącą przekazywania HEU we wrześniu ubiegłego roku. Na jej podstawie przekazujemy wypalone paliwo z naszych reaktorów w zamian za dostawę nowych prętów paliwowych. Za operację przewozu i pierwsze 20 lat składowania płaci rząd USA.

Za: Czarny Sztandar

Poznań: 38 anarchistów uniewinnionych

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

W zakończonym dziś procesie sąd uniewinnił 38 poznańskich anarchistów. Chodzi o brutalny atak policji na demonstracje pod MTP. Anarchiści mieli odpowiadać za zakłócenie miru domowego, czyli wdarcie się na teren targów i nieopuszczenie go na wezwanie właściciela. To przestępstwo, dlatego sprawa trafiła do prokuratury. Ta jednak umorzyła śledztwo, bo nie dopatrzyła się złamania prawa. Co innego policja, która twierdzi, że anarchiści nie rozeszli się, gdy wzywali ich do tego funkcjonariusze. Według prawa to wykroczenie, za które grozi grzywna.

- Policja wysłała do sądu wniosek o ukaranie 38 osób. Dostaliśmy wyroki nakazowe: każdy z nas miał zapłacić po 550 zł. Odwołaliśmy się jednak, bo jesteśmy niewinni - tłumaczył Marek Piekarski z Rozbratu. Dlatego anarchiści musieli stanąć przed sądem. Jednak sąd uznał, że policja nie miała racji.

RIAA: Piraci "ukradli" więcej pieniędzy niż jest na ziemi

Świat | Kultura | Technika

 PiratJak policzył serwis cracked.com amerykańska organizacja broniąca praw autorskich RIAA oskarża serwis The Pirate Bay o to, że pomógł "ukraść" więcej dolarów niż jest na ziemi.

RIAA domaga się odszkodowania od The Pirate Bay w wysokości 13 milionów dolarów za 34 przypadki naruszenia praw autorskich. Jeśli to prawda, w takim razie, jak podkreślają autorzy cracked.com, wartość jednego pliku to 382 353 dol.

Warto przypomnieć, że odtwarzacz muzyczny o pojemności 8 gigabajtów, może zawierać ok. 2000 utworów. Zgodnie z "przelicznikiem" RIAA ich zsumowana wartość wyniesie 764 705 822 dolary, co czyni z odtwarzaczy muzyki jedne z najbardziej wartościowych przedmiotów na ziemi.

W trakcie całego istnienia The Pirate Bay, szacuje się, że ściągnięto ok. miliarda utworów. Wg. RIAA mają więc one wartość 382 bilionów dol., tymczasem na świecie istnieje jedynie 8,3 biliona dolarów. Tak więc zdaniem RIAA The Pirate Bay przyczynił się do "kradzieży" o wartości ok. 46 razy większej niż istnieje dolarów na ziemi.

Francja: Strajk generalny trwa

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

 Pracownicy głosują za strajkiem W dniu 12 października odbył się strajk generalny we Francji. To już trzeci tego typu protest w ciągu 5 tygodniu. Około 3,5 miliona ludzi wyszło wczoraj na ulice, by protestować przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego z 60 do 62 lat dla kobiet i z 65 do 67 lat dla mężczyzn.

Strajk miał bardzo szerokie oddziaływanie. Przykładowo, linie lotnicze Ryanair musiały odwołać 230 lotów. Do strajku przyłączyli się kontrolerzy lotów, kierowcy autobusów i maszyniści, pracownicy rafinerii, liceów, uniwersytetów i sektora energetycznego, dokerzy, pracownicy poczty, meteorolodzy, poborcy podatkowi, nawet policja.

W wielu zakładach pracy zorganizowano plenarne posiedzenia pracowników. Licea przystąpiły do strajku. Według Ministerstwa Edukacji, miało miejsce ponad 230 okupacji szkół przez uczniów i pracowników. Strajk był kontynuowany dziś: tylko 25% pociągów kursowało zgodnie z rozkładem. Powstawały ogromne korki.

Za: www.libcom.org

Hiszpania: Pracownik ASM przywrócony do pracy

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

W maju, jeden z działaczy związku CNT z Granady w Hiszpanii został zwolniony z firmy kurierskiej ASM. Firma twierdziła, że powodem zwolnienia było zmniejszenie się wydajności pracy, jednak było jasne, że prawdziwym powodem zwolnienia była próba zorganizowania komisji związku zawodowego w firmie. Działacz walczył o przywrócenie do pracy i nie zgodził się na odszkodowanie finansowe.

Po kilku miesiącach procesu, sąd zadecydował, że 18 października zwolniony pracownik ma zostać przywrócony do pracy. Firma już zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

www.cnt.es