Iran uwolni jedną osobę z grupy anarchistów

Władze Iranu poinformowały, że zamierzają wypuścić jedną osobę z grupy amerykańskich anarchistów, porwanych rok temu z irackiej granicy. Na razie nie wiadomo o kim mowa.

Aktualizacja: Irański konsultant przy ONZ ujawnił, że uwolnioną osobą będzie Sarah Shourd. Wcześniej matka kobiety informowała o poważnych problemach zdrowotnych córki.

Sarah, Shane i Josh zostali uwięzieni w lipcu 2009 roku. Wcześniej przez wiele lat prowadzili kampanię antywojenną, aktywnie działając również w krajach okupowanych przez Stany Zjednoczone. W tym też celu udali się do Iraku. Podczas swojego pobytu pojechali do północnej części kraju, przedstawianej jako bezpieczny, turystyczny rejon. Podczas spaceru przy granicy, zostali porwani przez irańskich żołnierzy i oskarżeni o szpiegostwo.

Hiszpania: Parlament ostatecznie przyjął reformę rynku pracy

Prawa pracownika

Parlament Hiszpanii uchwalił dziś w końcowej wersji neoliberalną reformę rynku pracy. Reforma ma ograniczyć koszty zatrudniania, a zwłaszcza zwalniania pracowników. Także firmy, które wykażą się "stratami", będą mogły zmniejszyć odprawy, mogą swobodnie ograniczać produkcję, skracać czas pracy oraz odpowiednio do tego ograniczać wynagrodzenia. W proteście przeciw reformom związki zawodowe wcześniej zapowiedziały na 29 września strajk generalny.

Wielka Brytania: Pół roku dla policjanta za brutalne traktowanie zatrzymanej

Świat

Na pół roku więzienia został skazany brytyjski policjant, który w brutalny sposób potraktował 57-letnią kobietę. Na nagraniach z kamery bezpieczeństwa zamontowanej na posterunku policji widać, jak funkcjonariusz ciągnie aresztowaną i wrzuca do celi. Wyrok dotyczy wydarzeń, które rozegrały się w Melksham na zachodzie Anglii w 2008 roku. Wtedy to Mark Andrews brutalnie obszedł się z Pamelą Somerville. Kobieta została zatrzymana po tym, jak policjanci znaleźli ją śpiącą w samochodzie, a ona sama nie chciała się poddać testom na zawartość alkoholu.

We wtorek brytyjski sąd uznał Andrewsa za winnego ataku, który spowodował uszkodzenie ciała. Orzekając wyrok, sędzia Peter Greenfield powiedział, że Andrews nadużył swojej pozycji i w związku z tym tylko kara pozbawienia wolności była odpowiednia.

Chile: Policjanci zwolnieni za pobicie

Świat

Dwóch chilijskich policjantów zostało zwolnionych wczoraj z pracy, po tym jak kamera zarejestrowała ich brutalne zachowanie w stosunku do młodego mężczyzny podczas piłkarskich zamieszek. Policjanci zostali zwolnieni po opublikowaniu nagrania wideo z zamieszek, do których doszło po meczu piłki nożnej w niedzielę. Widać na nim jak funkcjonariusze biją młodego mężczyznę Alexa Canalesa [video]. Mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Szczecin: Lokatorzy sprzedani wraz z kamienicą

Kraj | Lokatorzy

W postoczniowej kamienicy przy Nocznickiego w Szczecinie mieszkańcy otrzymali kolejne wezwania do zapłaty podwyższonego czynszu. Listy wysłała znana szczecińska kancelaria prawna. To odpowiedź nowego właściciela nieruchomości na odmowę płacenia podwyższonego czynszu.

Najemcy mogą w niej przeczytać, że jeśli w ciągu 7 dni nie prześlą mu wszystkich dokumentów uprawniających ich do najmu lokali oraz dowodów opłacania czynszu - umowy zostaną z nimi rozwiązane bez terminu wypowiedzenia.

W czerwcu prywatny inwestor kupił kamienicę wraz z lokatorami za 750 tysięcy złotych. Dwa miesiące później najemcy mieszkań zostali zawiadomieni, że wzrasta czynsz za ich mieszkania. (Polskie Radio Szczecin)

Hiszpania: Strajk górników i starcia z policją

Świat | Protesty | Strajk

Ok. 800 górników w Hiszpanii podjęło strajk z powodu niewypłaconych pensji. W Leonie, ok. 500 osób strajkuje. Odbyły się różne akcje protestacyjne. Grupa górników okupuje kopalnię.

Dziś, górnicy zablokowali autostradę do Galicji w miejscowości San Román de Bembibre w Leonie. Doszło tam do starć z policją. W Teruel w Aragonie trwa okupacja Ratusza.

Wideo z protestów: 1 | 2 | 3

CIA torturowała w tajnym więzieniu w Polsce

Kraj

Torturowanym przez agentów CIA miał być, schwytany w Dubaju, Abd al-Rahim al-Nashiri. Przewieziono go do aresztu w Afganistanie, potem do więzienia CIA w Tajlandii, a następnie do Polski, gdzie był brutalnie przesłuchiwany.

CIA podejrzewała Al-Nashiriego o branie udziału w ataku na amerykański okręt USS Cole w Jemenie w 2000 roku. Al Nasiriego agenci CIA straszyli zabiciem przystawiając mu kilkakrotnie pistolet do głowy i odbezpieczając go. Przystawiano mu także do głowy wiertarkę. Wszystko to działo się, gdy więzień miał założony kaptur na głowie i był skuty.

Al-Nashiri obecnie przetrzymywany jest w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie. Agent, który go torturował dostał jedynie naganę i obecnie szkoli agentów CIA.

Dąbrowa Górnicza: Protest salowych pracujących w Szpitalu Specjalistycznym

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj salowe z Szpitala Specjalistycznej w Dąbrowie Górniczej miały spotkanie ze swoją nową pracodawcą w magistracie w obecności radnych. Od sześciu lat nie zatrudnia ich już szpital, ale prywatna firma usługowa Aspen. Problem w tym, że ostatni przetarg na sprzątanie w szpitalu wygrała nowa firma - Naprzód. Salowe chcą, żeby nowy pracodawca przejął je na niezmienionych warunkach. Proszą, żeby umowy o pracę były na czas nieokreślony, a minimalna pensja zagwarantowana. Ale Naprzód chce dać salowym umowy tylko na trzy lata.

Rozmowy zostały zerwane. Zbuntowane salowe zdecydowały, że będą okupować urząd miasta. W odwecie zamknięto je w sali konferencyjnej na dachu budynku, bez dostępu do toalety. Strażnicy bronili dostępu do kobiet nawet radnym.

Salowe zamierzają na razie siedzieć na dachu. Czekają na prezydenta miasta.

Zmasowany atak policji w kilkunastu krajach na sieci wymiany plików

Świat | Represje | Technika

 PiratW 14 europejskich krajach odbywa się skoordynowana akcja przeciwko sieciom wymiany plików - donosi m.in. serwis TorrentFreak. Policja wkroczyła m.in. do szwedzkiej firmy PRQ, która oprócz The Pirate Bay, hostuje słynny serwis WikiLeaks. Występują trudności z łączeniem się z Pirate Bay oraz innymi serwisami wymiany plików.

Aktualizacja: Śledczy w porozumieniu z Interpolem wkroczyli do Politechniki Śląskiej. Zatrzymali kilka osób. Nikt nie udziela żadnych szczegółowych informacji w tej sprawie. Zabezpieczono blisko 100 serwerów oraz dyski twarde zawierające około 150 terabajtów danych. Komputery te miały być wykorzystywane między innymi do hostingu serwisu The Pirate Bay - pisze serwis dobreprogramy.pl

Poza wieloma miastami Szwecji policja przeprowadza akcję także w Holandii, Belgii, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Czechach i Węgrzech, ostatnio akcja przeprowadzona była także w Polsce. Władze mają na celu główne serwery związane z wymianą plików.

Turcja: Dziki strajk w szpitalu Uniwersytetu w Ankarze

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy jednego z największych szpitali uniweryteckich w Turcji rozpoczęli wczoraj strajk. Pracownicy nie otrzymali pensji za lipiec i dostali tylko połowę pensji za sierpień.

Ok. 700 osób bierze udział w strajku. Pracownicy także domagają się poprawy warunków pracy. Pracownicy są szczególnie krytyczni wobec stosowania podwykonawców w szpitalu.

Inspektorzy i kontrolerzy skarbowi mogą już strzelać do ludzi

Kraj

Pociski niepenetracyjne i środki powodujące dysfunkcję niektórych zmysłów lub organów ciała - takie nowe "sposoby" na podatników dostaną do dyspozycji inspektorzy i kontrolerzy. Ministerstwo Finansów przygotowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie środków przymusu bezpośredniego. Teraz inspektorzy będą mogli stosować chwyty obezwładniające oraz techniki obrony i ataku, użyć kajdanek, siatek obezwładniających i paralizatorów.

Na tych mniej pokornych czekają pałki służbowe zwykłe, wielofunkcyjne, teleskopowe i obezwładniające. Jeżeli przed podatkami ktoś będzie uciekał samochodem, na niego czekają kolczatki. Jest też prawo do strzelania, ale nie aby zabić - w końcu wtedy już nie zapłaci podatku - ale można go ogłuszyć i doporowadzić do łez gazem.

Pracownicy Twinings mają szkolić Polaków, którzy zajmą ich miejsce

Świat | Prawa pracownika

Producent herbat Twinings przygotowuje szkolenia pracowników z Polski na terenie już zamykanych zakładów North Shields w North Tyneside. Niedługo mają przenieść części produkcji do Swarzędza, likwidując 263 miejsca pracy w Anglii. Twinings ma także w planach rozbudowę istniejących zakładów w Chinach.

Na personel North Shields spadnie trud przeszkolenia polskich pracowników, co budzi jego opory. Jeden z robotników powiedział, że przypomina to mu "wcieranie soli w rany".

Przeciwko zamknięciu fabryki na Wyspach bezskutecznie protestowało 22 posłów do Izby Gmin.

Elektroniczne dowody od lipca 2011?

Prezydent podpisał Ustawę o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 r. Nowe dowody mają zawierać „podpis osobisty”, który będzie nas m.in. uwierzytelniał elektronicznie w kontaktach z urzędami. Jednakże wątpliwe, by e-dowody zaczęto wydawać już od 1 lipca 2011, jak napisało w komunikacie MSWiA…

W trakcie prac nad projektem powstawało wiele kontrowersji. W szczególności zadawano pytania: Jak pogodzić rozwój technologii z pokusą stworzenia rządowego oka Wielkiego Brata? Ile biometrii w nowych dowodach osobistych? Ile danych o obywatelach w przyszłym rejestrze dowodów?

Berlin: Zaplanowana blokada "Marszu dla Życia"

Klerykalizm

18 września przez Berlin ma przejść "Marsz dla życia". Aktywiści feministyczni, antyklerykalni i lewicowi planują zablokować marsz. Akcja odbędzie się pod hasłem "1000 krzyży do Sprewy".

W zeszłym roku doszło do drobnych starć podczas demonstracji antyaborcyjnej. W tym roku aktywiści planują większą mobilizację.

Teksty, wideo oraz zdjęcia z zeszłorocznej demonstracji:

http://no218nofundis.wordpress.com

Francja: Strajk nauczycieli

Strajk

Francuscy nauczyciele rozpoczęli strajk przeciwko reformie systemu emerytalnego i redukcjom zatrudnienia w oświacie. Debata nad reformą, uważaną przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego za jeden z najważniejszych aktów jego prezydentury, rozpocznie się w Zgromadzeniu Narodowym we wtorek. Znacznie bardziej masowe strajki odbędą się wtedy.

Dzisiejsza akcja protestacyjna różni się nieco od wtorkowego strajku. Nauczyciele domagają się przede wszystkim większej liczby etatów w szkołach. Od jutra dołączą do znacznie szerszego strajku przeciwko reformie emerytur.

Strajkujący nauczyciele zorganizowali również demonstrację w Paryżu przed siedzibą Sorbony.