Pentagon "zgubił" 8,7 mld dolarów przeznaczone na odbudowę Iraku

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | Ubóstwo

Audyt wykazał, że Pentagon nie może się rozliczyć z ponad 95 proc. spośród 9,1 mld dolarów przeznaczonych na odbudowę Irak. Suma ta została wyasygnowana w 2003 r. przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w ramach Funduszu Rozwojowego dla Iraku. Pentagon nie jest w stanie wykazać, gdzie podziało się 8,7 mld. Były to pieniądze należące dla Iraku i nie stanowiły one części 53-miliardowego funduszu przeznaczonego przez Kongres USA na odbudowę tego kraju.

Audyt dowodzi słuszności zarzutów Bagdadu, który skarżył się od dawna, że niewiele jest materialnych śladów po znaczących funduszach przeznaczonych przez świat na odbudowę zniszczonego przez wojnę kraju. Raport inspektora generalnego ds. rekonstrukcji Iraku oskarża Pentagon o brak nadzoru i kontroli nad funduszami, lecz nie stawia zarzutu o oszustwa finansowe.

Hiszpania: Dziś rozstrzygnie się przyszłość korridy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Dzisiaj rozstrzygnie się przyszłość korridy w Katalonii, gdzie lokalny parlament będzie głosował nad zakazem walk byków. Pierwsza z katalońskich gmin zagłosowała przeciwko walkom byków 20 lat temu. Dziś takich gmin jest ponad 70, łącznie ze stolicą prowincji - Barceloną. Większość deputowanych jest za zakazem i wygląda na to, że Katalonia powie ostatecznie korridzie głośne "nie".

Indie: Pracownicy Foxconna trafili do szpitala

Świat | Prawa pracownika

Wczoraj firma Foxconn zamknęła fabrykę w Chennai, w Indiach. Zachorowało tam 250 pracowników po rozpyleniu w fabyryce pestycydów. Wszyscy trafili do szpitala. 28 osób nadal przebywa w szpitalu i wymaga dłuższego leczenia. Foxconn to producent iPhone'a i iPada.

Foxconn produkuje także inne markowe urządzenia elektroniczne dla takich firm jak Apple czy Hewlett-Packard. Warunki pracy w firmie były ostatnio mocno krytykowane po tym, jak 11 pracowników popełniło samobójstwa w fabryce w Szenzen na płd. Chin.

Rosja: Zlikwidowano lokalne połączenia by bogaci podróżowali szybciej

Świat | Dyskryminacja

Sapsan, superszybki pociąg, pokonuje dystans 700 km z Moskwy do Petersburga w 4 godziny. Dla bogatych pasażerów oznacza komfort, ale dla mieszkańców miejscowości położonych na trasie oznacza znaczne problemy.

- Z Sapsanem jest nam kiepsko. Zlikwidowano wiele pociągów osobowych. I o dzieci się boję, bo te pociągi są bardzo niebezpieczne. Lepiej, żeby ich nie było - mówi Nadia Aleksiejewa, która mieszka obok stacji Szliuz. Wtóruje jej Loma Sułtanow, mieszkaniec Spirowa. - To oczywiste, że ludzie są źli. Bogaci jeżdżą sobie wygodnymi i szybkimi pociągami, a my mamy wyłącznie problemy - mówi.

Mieszkańcy miasteczek i wsi leżących na rasie pociągu skarżą się, że wielu miejscach zlikwidowano przejścia dla pieszych. Np. w Czuprianowce kierowcy tracą czasem półtorej godziny czekając na przejazd nawet kilku kolejnych pociągów. - Sapsan jest z 50 kilometrów stąd, a szlaban już zamykają. I nie przepuszczą ani straży pożarnej, ani pogotowia - mówi Wadim Kalikin, kierowca.

Strategia EnergiaPro: zwolnienia i outsourcing

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

EnergiaPro zajmuje się przesyłem i sprzedażą prądu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W ubiegłym roku zarząd zaczął opracowywać plan restrukturyzacji spółki. Dzięki niemu podniesiona ma zostać "wartość" grupy Tauron (w jej skład wchodzi EnergiaPro), która na początku lipca zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Od 2004 roku obowiązują w spółce dziewięcioletnie gwarancje pracownicze, przyznane jeszcze za rządów SLD. Pracownik, który zostałby zwolniony, otrzymałby odprawę w wysokości wszystkich swoich pensji do 2013 roku. By te gwarancje obejść, zarząd wymyślił tzw. Program Dobrowolnych Odejść, który został skierowany do dwóch grup pracowników - tych, którzy już nabyli prawa emerytalne (do emerytury zostało im maksymalnie pięć lat) oraz pozostałych.

Coraz mniej dzieci otrzymuje zasiłki rodzinne

Ubóstwo

Ponad 2,5 mln dzieci straciło w ciągu ostatnich sześciu lat prawo do zasiłku rodzinnego. Główna przyczyna spadku liczby dzieci uprawnionych do pomocy to zamrożenie w 2004 roku kryterium dochodowego. Od maja 2004 r. prawo do zasiłku mają rodziny, w których dochód netto na osobę nie przekracza 504 zł (583 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).

Będzie podwyżka podatków?

Kraj | Gospodarka

Sytuacja finansów publicznych wskazuje, że potrzebne będzie podniesienie podatków - oceniają neoliberalni ekonomiści.

- Czas kuglarstwa już się powoli kończy. Niepopularne decyzje trzeba będzie podjąć - powiedział Jarosław Neneman, były wiceminister finansów. Do takich decyzji zaliczył cięcia wydatków i podniesienie podatków albo składki rentowej. Neneman zastrzegł, że według niego lepszym rozwiązaniem od podwyżki podatków byłoby... obcięcie wydatków.

Afganistan: NATO zabiło kobiety i dzieci

Świat | Militaryzm

Co najmniej 45 osób, w tym wiele kobiet i dzieci, zginęło w wyniku uderzenia rakiety w budynek w prowincji Helmand na południu Afganistanu. Po początkowym braku pewności kto wystrzelił feralny pocisk, afgańskie władze ogłosiły, że należał on do sił NATO. Wysoka liczba ofiar jest skutkiem tego, że w trafionej lepiance stłoczyło się bardzo wielu cywilów szukających schronienia podczas wymiany ognia pomiędzy rebeliantami a wojskami ISAF.

ExxonMobil sponsoruje sceptyków klimatycznych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Ponad milion funtów amerykański koncern naftowy Exxon Mobil przeznaczył na grupy i instytucje prowadzące kampanie kwestionujące wkład człowieka w globalne ocieplenie. Organizację te za pomocą pieniędzy koncernu prowadzą akcje przeciwko ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i podważają tezy mówiące, że wpływ na globalne ocieplenie ma gospodarcza działalność człowieka.

Informacje o sponsoringu przeciekły do brytyjskiej gazety The Times i zostały opublikowane 18 lipca. Okazało się również, że grupy wspierane przez Exxon (jak np. Media Research Centre) dokonują fałszywych ataków i oskarżeń aby dyskredytować naukowców zajmujących się badaniami klimatycznymi. Jedne z największych dotacji trafiały do grup i organizacji prowadzących lobbing przeciwko glabalnemu porozumieniu w sprawie ograniczenia emisji CO2, który był tematem ostatniego szczytu w Kopenhadze.

Nadchodzi chaos na Poczcie

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Już jest źle, a ma być gorzej. Władze Poczty Polskiej planują "restrukturyzację", czyli likwidację 1,4 tys. urzędów pocztowych, głównie w mniejszych miejscowościach - informuje Puls Biznesu. Zwolnionych ma zostać ok. 8 tys. pracowników. Rada nadzorcza zaakceptowała proponowane na lata 2010 - 2015 zmiany.

Władze Poczty enigmatycznie zapewniają także, że dojdzie do "wewnętrznej struktury Poczty Polskiej" i "usprawnienia niektórych procesów".

WikiLeaks ujawnia setki przypadków mordowania afgańskich cywilów przez armię

Świat | Militaryzm

 wardiarySerwis WikiLeaks ujawnił tajne amerykańskie dokumenty wojskowe, które m.in. zawierają opisy przypadków zabijania cywilów w Afganistanie. Ten największy w historii amerykańskiej armii przeciek liczy 90.000 zapisów różnych incydentów oraz raportów wywiadowczych. Raporty są w większości dziełem oficerów wywiadu lub żołnierzy.

Raporty zawierają np. opis ataku francuskich żołnierzy na autobus pełen dzieci, czy atak Polaków na wioskę w akcie prawdopodobnej zemsty. Najwięcej cywilów zginęło w atakach lotniczych oraz w wyniku ostrzału przez wojsko nieuzbrojonych pojazdów. Raporty ujawniają także np. informacje o tajnym "czarnym" oddziale wojskowym, którego zadaniem była likwidacja przywódców talibańskich bez sądu; o wykorzystywaniu śmiercionośnych zdalnie sterowanych maszyn w atakach na przeciwnika, itp.

Warto przypomnieć, że założyciel WikiLeaks, Julian Assange, od jakiegoś czasu ukrywa się w obawie przed zemstą amerykańskich służb specjalnych.

Z raportami można zapoznać się na stronie: http://wardiary.wikileaks.org

Barcelona: CNT okupuje Departament Zdrowia w proteście przeciw zwolnieniom

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W ramach kampanii wsparcia dla 107 pracowników linii pogotowia (numer 061), którzy zostali zwolnieni w marcu, kilkudziesięciu aktywistów CNT okupowało w dniu 23 lipca główną siedzibę Departamentu Zdrowia. Domagali się spotkania z szefem Systemów Pogotowia (SEM).

Już od kilku miesięcy, działacze prowadzili szereg akcji prawnych i związkowych przeciwko firmie Atento, która zarządza linią telefoniczną pogotowia, wskazując na niesprawiedliwe i nielegalne zwolnienia.

Ponieważ firma nie wyraziła chęci negocjacji z CNT, postanowiono eskalować protest. W wyniku okupacji, przedstawiciele Departamentu zgodzili się na rozmowy z protestującymi. W tym samym czasie, pod budynkiem zebrało się około 50 osób wspierających akcję, którzy odegrali happening wyszydzający postawę firmy Atento. Spalono też kukłę Doradcy ds. Zdrowia Samorządu Katalońskiego, za jej politykę zarządzania służbą zdrowia w Katalonii.

Bałtycka trasa anty-atomowa

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Antynuklearna inicjatywa objazdowa „Baltic Sea Info Tour” odwiedziła Rygę na Łotwie. W dniach 11-13 lipca odbyły się akcje informacyjne przeciwko budowie elektrowni atomowych (na Łotwie nie ma jeszcze żadnych).

W niedzielę odbyło się spotkanie przygotowawcze na temat projektu publikacji o elektrowniach jądrowych w regionie Morza Bałtyckiego. Rozmawiano również o planowanej blokadzie budowy elektrowni jądrowej w Olkiluoto w Finlandii, która rozpocznie się tuż po zakończeniu akcji objazdowej.

W poniedziałek, w centrum Rygi odbył się happening: kondukt pogrzebowy z trumną oznaczoną symbolem radioaktywności i napisem "twoje dzieci, wnuki i prawnuki". Rozdano około tysiąca ulotek.

Hiszpania: Protesty pracowników Viajes Marsans

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W czerwcu, hiszpańska agencja podróży Viajes Marsans oznajmiła, że zamierza zwolnić aż dwie trzecie swoich pracowników – około 1,5 tys. osób. Agencja przeżywała poważne kłopoty po tym, jak w 2008 r. Argentyna przejęła od firmy linie lotnicze Aerolineas Argentinas. W grudniu ub. r., z powodu potężnych długów zamknięta została linia Air Comet – pozostawiając tysiące pasażerów na lodzie. W kwietniu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) odebrało firmie licencję na sprzedawanie biletów lotniczych. Firma stała się niewypłacalna. Wtedy, firma Viajes Marsans złożyła wniosek o bankructwo i została przejęta przez firmę Posibilitum. Nowy właściciel zapowiedział restrukturyzację firmy.

Nawet już wcześniej, pracownicy organizowali się i protestowali, zakładając komisje zakładowe CNT. Już wiosną odbyło się kilka dużych demonstracji. W czerwcu, pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń. W lipcu, firma zapłaciła niektórym pracownikom jedynie część zaległych pensji za czerwiec. CNT domaga się, by firma uregulowała zaległe wypłaty do końca sierpnia.

Jak się okazało, nowi właściciele firmy próbowali wykorzystać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Fogasa), jako kapitał inwestycyjny pozwalający na polepszenie kondycji finansowej firmy i ułatwienie sprzedaży aktywów. Ta sytuacja doprowadziła do kolejnych protestów i do okupacji kwatery głównej firmy przez pracowników.

Władze Iraku wydały zakaz działalności związkowej

Świat | Prawa pracownika | Represje

Ministerstwo Energetyki w Iraku wydało dekret, w którym zabrania “wszelkiej działalności związkowej w ministerstwie, oraz w podległych jej wydziałach i zakładach”. Ponadto, dekret daje policji uprawnienia do „zamykania biur związkowych i przejmowania środków trwałych, dokumentów, mebli i komputerów należących do związków zawodowych".

W połowie lipca, policja dokonała nalotów na związki zawodowe energetyków na terenie całego kraju – na zlecenie Ministerstwa Energetyki. Nalotów w podobnym stylu dokonywano za czasów Saddama Husseina.

Pracownicy z Iraku wzywają związkowców na całym świecie do protestu przeciwko represjom. Na apel odpowiedział już brytyjski Trade Union Congress, który wezwał irackie władze do przestrzegania prawa do działalności związkowej, zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Pracy.

www.libcom.org