Łódź: Eksmitowani grozili samobójstwem

Lokatorzy

Lokatorzy kamienicy przy ul. Więckowskiego w Łodzi mają być eksmitowani, grozili samobójstwem. Na miejsce ściągnięto straż i policję - w tym kilkunastu funkcjonariuszy z łódzkiej brygady antyterrorystycznej. Brygada antyterrorystyczna wdarła się do mieszkania rodziny.

Po rozmowie z lokatorami lekarz stwierdził, że konieczne jest umieszczenie całej rodziny w szpitalu psychiatrycznym.

Warszawa: Billboard solidarnościowy z zatrzymanym Agu Chidim

Kraj | Dyskryminacja | Represje

We wtorek 29 czerwca, w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej, na przeciwko Teatru Rozmaitości, pojawił się billboard solidarnościowy z przetrzymywanym w areszcie tymczasowym na Grochowie, Nigeryjczykiem Agu Chidim.

Agu został zatrzymany 23 maja 2010 po zamordowaniu przez policję innego NIgeryjczyka - Maxwella Itoye. Zarzuty postawione Agu Chidiemu nie kwalifikują go do przetrzymywania w areszcie. Prokuratura praska twierdzi, że został złapany na gorącym uczynku jak sprzedawał podrobiony towar. Jedynymi świadkami są policjanci...

W obliczu rozlicznych kłamstw Mariusza Sokołowskiego - rzecznika KGP oraz Macieja Karczyńskiego - rzecznika komendy stołecznej, trudno uwierzyć w prawdziwość zeznań policjantów, którzy rzekomo przyłapali Agu na gorącym uczynku.

Grecja: Samorządna restauracja w Salonikach

Świat | Miejsca

 Samorządna restauracja w Salonikach Od 7 czerwca, restauracja Barthelonika w centrum Salonik działa w sposób samorzadny, zarządzana przez swoich pracowników. Zmiana sposobu zarządzania nastąpiła, gdy właściciel restauracji oświadczył, że restauracja będzie zamknięta przez 3 miesiące lata i że we wrześniu postanowi o jej dalszych losach. Pracownicy stali na stanowisku, że restauracja przynosiła zyski i że nie ma żadnego powodu by zawieszać jej działalność.

W wyniku nieformalnego porozumienia, pracownicy będą zarządzać przez dwa miesiące restauracją, by uniknąć bezrobocia. Jak mówią pracownicy: „Restauracja Barthelonika działa teraz bez szefów i hierarchicznych układów. Razem decydujemy o wszystkim – wybieramy dostawców i dbamy o lokal. W klimacie kryzysu, gdybyśmy godzili się na decyzje szefów, czekała by nas najgorsza nędza.”

Bezpośrednio po przejęciu zarządzania restauracją, pracownicy obniżyli ceny za wszystkie potrawy o 30% i wyszli z apelem do społeczeństwa Salonik o wsparcie projektu. W niedziele, kuchnia restauracji pracuje na rzecz festiwalu antyrasistowskiego, w którym uczestniczą pracownicy restauracji.

Pruszcz: Zmarł mężczyzna który prowadził strajk głodowy pod urzędem

Kraj | Protesty | Ubóstwo

 Remigiusz Thiede Remigiusz Thiede z Bagniewa przez półtora tygodnia prowadził protest głodowy pod urzędem w Pruszczu. Domagał się godnych warunków życia, bo zasiłki, które otrzymywał od gminy nie wystarczały mu na życie i lekarstwa.

Pod Urząd Gminy Pruszcz przyszedł w czwartek 24 czerwca. - Zostanę tu do śmierci. Skoro mam zdechnąć z głodu, wolę tu - na oczach winnych mojej tragedii - zapowiadał. Dziś o godz. 7 rano zmarłego Remigiusza Thiede znalazł pracownik, który otwierał urząd.

http://www.pomorska.pl

Zmarł Rafał Górski

Pogrzeb Rafała odbędzie się w czwartek, 8-go lipca, o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim przy al. J. Waszyngtona w Krakowie.

Jeśli ktoś z wybierających się na pogrzeb będzie potrzebował noclegu proszony jest o kontakt pod numer: 508 684 188

Rafał Górski [1973-2010] Dziś, po długotrwałej chorobie zmarł Rafał Górski, wieloletni działacz ruchu anarchistycznego i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, badacz historii syndykalizmu i anarchizmu, autor wielu artykułów i książek. Pogrążeni jesteśmy w żałobie po stracie wybitnego animatora działań wolnościowych i związkowych, człowieka o wielkim autorytecie. Dla wielu z nas to strata jednego z najbliższych przyjaciół.

Rafał Górski urodził się w 1973 roku w Krakowie. W latach 1988-1990 działał w opozycyjnych organizacjach młodzieżowych (FMW i OM KPN). W drugiej połowie 1989 r. pełnił obowiązki Szefa OM KPN w Krakowie. Mimo bardzo młodego wieku uczestniczył w walkach ulicznych radykalnej młodzieży w maju 1989 w Krakowie oraz w wielu innych akcjach politycznych.

Po roku 1991 związany był m.in. z Federacją Anarchistyczną, Komitetem Wolny Kaukaz i Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza. Był organizatorem i uczestnikiem wielu protestów społecznych (np. blokada budowy zapory wodnej w Czorsztynie, działania w obronie praw lokatorów).

Balcerowicz chce zająć się Ukrainą

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

 Leszek Balcerowicz pozdrawia obywateli Leszek, Balcerowicz, znany neoliberalny demagog, odpowiedzialny za doprowadzenie na skraj nędzy setek tysięcy polskich obywateli, zaproponował nowe rozwiązania gospodarcze dla przeżywającej kryzys Ukrainy.

"Ekonomista" stwierdził, że dla dobrobytu Ukraińców potrzeba trzech rzeczy: prywatyzacji - sektora emerytalnego, prywatyzacji - sektora energetycznego oraz prywatyzacji - zakładów państwowych. Balcerowicz, zaniepokojony bezczynnością władz ukraińskich, dodał też, że "Każde inne sposoby to są bajki o dobrym socjalizmie".

Za: IAR

Wielka Brytania: Aktywiści na rzecz rozbrojenia wyjdą na wolność

Świat | Militaryzm | Represje

Jak informują dziś brytyjskie Indymedia, sąd w angielskim Brighton uniewinnił w środę 5 spośród 7 osób oskarżonych o dokonanie sabotażu w fabryce broni EDO w pobliżu tego miasta, produkującej elementy układów celowniczych dla izraelskich samolotów F16, wykorzystywanych w atakach na palestyńską ludność cywilną. Wyroki w sprawie dwójki pozostałych oskarżonych mają zapaść niebawem. O akcji sabotażu pisaliśmy tu: Atak na fabrykę broni.

Do akcji bezpośredniej w EDO doszło w grudniu 2008 roku, podczas trwania izraelskiej operacji „Płynny Ołów“ i zmasowanych ataków na palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, między innymi z wykorzystaniem celowników produkowanych w Brighton. Siódemka aktywistów wdarła się nocą na teren zakładów EDO, uszkadzając maszyny wykorzystywane do produkcji broni i gotowe produkty o wartości wielu tysięcy funtów. Cała siódemka została następnie aresztowana i osadzona w więzieniach, gdzie prawie rok oczekiwała na procesy. Podczas wczorajszej rozprawy sąd podzielił jednak argumentację oskarżonych, którzy twierdzili że dokonując sabotażu w EDO działali w celu zapobieżenia zbrodniom wojennym, dokonywanym przez Izrael z użyciem produkowanego w fabryce wyposażenia i uniewinnił 5 spośród oskarżonych.

Od czasu uwięzienia „siódemki z Brighton“ w całej Wielkiej Brytanii trwała intensywna kampania na rzecz uwolnienia aktywistów, prowadzona przez środowiska antywojenne i anarchistyczne.

Za: Czarny Sztandar

Wielka Brytania: Sabotaż informacyjny przeciw antyimigracyjnej polityce rządu

Świat

 Podrobiona gazeta Metro Nagłówek o treści "Wielka Brytania: Gordon Brown deportowany do Szkocji!", opatrzony fotomontażem przedstawiającym zatrzymanie bylego premiera przez policję podczas Festiwalu Piwa w Cambridge znaleźli na pierwszej stronie czytelnicy brytyjskiej darmowej gazety Metro. Brytyjscy aktywiści na rzecz swobody imigracji rozdali dziś w londyńskim metrze kilkadziesiąt tysięcy podrobionych egzemlarzy tej gazety, pośwęconych w całości krytyce antyimigracyjnej polityki konserwatywnego rządu w Londynie.

Na zawatość gazety składały się ponadto teksty, poświęcone sytuacji imigrantów w centrach deportacyjnych, prowadzonych na zlecenie rządu przez prywatne firmy, wywiad z byłym więźniem jednego z podobnych ośrodków, jak również kilka dłuższych materiałów krytykujących antyimigracyjne represje władz i rozwiewających wiele z mitów na temat imigracji, rozpowszechnianych przez władze i korporacyjne media próbujące obciążać imigrantów winą za kryzys finansowy w Wielkiej Brytanii i bezrobocie dotykające jej mieszkańców.

Rosja: Bezpieka sporządziła "ekspertyzę" treści czasopism anarchistycznych

Świat | Represje

 Andrej Kutuzow O sprawie Andreja Kutuzowa, aktywisty Akcji Autonomicznej z Tiumienia na Syberii, który został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa za rozdawanie ulotek, pisaliśmy przy okazji pikiety informacyjnej ZSP 19 maja b.r., m.in. w jego sprawie.

Andrej Kutuzow jest lektorem na Państwowym Uniwersytecie w Tiumieniu i anarchistą. Był podejrzany o „publiczne nawoływanie do działań ekstremistycznych” (co jest karalne w Rosji). W końcu, Andrej otrzymał kopię ekspertyzy kryminalistycznej książek i innych materiałów, które zostały zabrane przez FSB podczas przeszukania jego mieszkania.

Ekspert z laboratorium kryminalistycznego Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Swierdłowsku, Swietłana Mochałowa dokonała analizy tekstu nie żyjącego już aktywisty Stanisława Markelowa (zamordowanego 19 stycznia 2009 r. w Moskwie) oraz innych tekstów opublikowanych w 31 numerze czasopisma „Avtonom". Tekst Markelowa nosił tytuł „Patriotyzm jako diagnoza”.

W oparciu o tą analizę, rzeczoznawca FSB stwierdza, że pismo “zawiera informacje o orientacji ekstremistycznej – tzn. wspiera siłową zmianę konstytucyjnego porządku panującego w Federacji Rosyjskiej i naruszenie integralności państwa. Zachęca do niezgody społecznej, naruszania praw i interesów ludzi i obywateli, zgodnych z klasą społeczną do której należą.”

Pełen tekst ekspertyzy.

Barcelona: Europejskie spotkanie skłoterskie

Świat | Miejsca | Ruch anarchistyczny

 Kasa de la Muntanya W dniach od 17 do 20 czerwca w Barcelonie odbyło się europejskie spotkanie skłoterskie, w którym uczestniczyło w nim ponad sto osób. Spotkanie odbyło się w zaskłotowanym centrum społecznym Laforsa, w opuszczonej fabryce na przedmieściach Barcelony. To miejsce jest dość znane, gdyż w latach siedemdziesiątych ta fabryka była okupowana przez pracowników i stała się symbolem autonomicznej walki pracowników.

W każdym dniu, spotkania skupiały się na jednym głównym temacie. W czwartek miała miejsce prezentacja istniejących obecnie skłotów i dyskusja o kontrowersyjnej sprawie legalizacji skłotów. W piątek dyskutowano o możliwościach walki przeciw ewikcjom. Opowiedziano o historii skłotów Hamsa, Ateneu Korneya i Kasa de la Muntanya w Barcelonie, Maintzer Strasse w Berlinie, Ungdomshuset w Kopenhadze, Casablanca w Madrycie, 400 Couverts w Grenoble, itd.

W sobotę zorganizowano demonstrację w centrum Barcelony. Później odbyły się dyskusje o skłotingu jako środku walki - co zilustrował inspirujący przykład dzielnicy Cabanyal w Walencii. Odbyła się też dyskusja na temat więziennictwa, z udziałem eks-więźniów, m.in. Amadeu Casellasa. Dyskusja o środkach kontroli społecznej, w tym badaniach DNA, miała miejsce w niedzielę. Prezentację na ten temat przedstawił prawnik związany z ruchem skłoterskim. Zaprezentowano też witrynę squat.net.

Turcja: Protest pod siedzibą UPS

Świat | Prawa pracownika | Protesty

1 lipca odbył się w Stambule protest przeciw zwolnieniom i atakom na pracowników UPS. 119 pracowników zostało zwolnionych, prawdopodobnie za przynależność do związku. Także 30 czerwca w Izmirze, jeden z menedżerów firmy podwykonawcy UPS nawet strzelał do pracowników-związkowców.

Do incydentu doszło, gdy manager próbował przekonać pracowników, by nie zapisywali się oficjalnie do związku zawodowego. Manager groził pracownikom, a potem zaczął do nich strzelać. Został zatrzymany przez policję.

Wideo

Kraków: Lokatorzy podejrzewają, że nielegalnie przejęto kilkaset kamienic

Lokatorzy

Krakowska prokuratura zajmuje się 90 kamienicami, które w ostatnich latach zostały odzyskane przez dawnych właścicieli. Lokatorzy podejrzewają, że do przejęcia budynków doszło na podstawie sfałszowanych papierów.

Stowarzyszenia lokatorskie podejrzewają, że w Krakowie nielegalnie przejętych zostało kilkaset kamienic. - Zazwyczaj wygląda to tak, że zgłasza się pełnomocnik właścicieli lub ich dzieci, które żyją w innym kraju. Sędzia mu wierzy, choć jak jest dociekliwy, to sprawdza i dziwi się, dlaczego na ksero testamentu znalazł się późniejszy dopisek o zmianie spadkobiercy - mówi Graniwid Sikorski z Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych. Według niego część pełnomocników posługuje się pismami, podpisanymi przez osoby, które nie istnieją. Dawno umarły, ale trudno to udowodnić.

Stambuł: Protest pod centrum dla uwięzionych imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Protesty

2 lipca w Stambule odbył się głośny protest pod centrum dla uwięzionych imigrantów Kumkapi. Centrum Kumkapi znajduje się w centrum miasta, niedaleko od wielkiego bazaru. Są tam więzieni imigranci z Afryki (głównie z Sudanu), z Afganistanu, Iraku i innych krajów regionu. Imigranci żyją bez perspektyw w bardzo trudnych warunkach.

Aktywiści antygraniczni zorganizowali demonstrację w parku pod Politechniką, gdzie odbywa się Europejskie Forum Społeczne i przeszli do centrum. Choć było kilka rozmów z policją, demonstracja odbyła się bez poważnych incydentów.

Turcja obecnie jest jednym z głównych krajów tranzytowych dla uchodźców wojennych.

Bojkot wyborów !

 Bojkot wyborówCałą prawdę o głosowaniu da się streścić w jednym zdaniu: głosując, oddajesz innym władzę nad samym sobą. Wybierając jednego bądź wielu panów, niezależnie czy na krótko czy na długo, rezygnujesz z własnej wolności.

Jakakolwiek osoba, którą wyniesiesz na tron, na fotel prezydencki, czy na jakikolwiek stołek, będzie twoim panem. Tą właśnie osobę wynosisz ponad prawo, gdyż to ona będzie miała władzę stanowienia prawa i pilnowania, abyś właśnie Ty musiał go przestrzegać.

Aktualne informacje oraz przesłanki dotyczące anarchistycznej akcji wyborczej znajdują się na stronie Bojkotwyborow.org: Dlaczego nie głosujemy, 10 argumentów na rzecz bojkotu wyborów, publicystyka antywyborcza zebrana z różnorodnych witryn anarchistycznych oraz bojkot na ulicach.

Aby dodać nowe publikacje, wystarczy opublikować je na witrynach anarchistycznych, z których wiadomości są zasysane na Bojkot wyborów.

Bielsko-Biała: Kontrola PIP potwierdziła łamanie prawa w szpitalu

Kraj | Prawa pracownika

W Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej kontrola Państwowej Inspekcji Pracy potwierdziła stosowanie wobec pracowników mobbingu, łamanie prawa do równego wynagradzania oraz zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Ten ostatni przypadek bada również sąd.

Niemal w tym samym czasie Rada Społeczna szpitala wnioskowała do starosty o nagrodę dla dyrektora placówki, a starosta Andrzej Płonka wniosek podpisał. Wczoraj miał się sprawie przyglądać, bo szpital podlega starostwu powiatowemu. Pokontrolne protokoły wciąż jednak do niego nie dotarły. Postanowił więc, że decyzję podejmie po 12 lipca, gdy z urlopu wróci dyrektor szpitala.

Powodem kontroli w bielskim "psychiatryku" było zawiadomienie Okręgowej Inspekcji Pracy przez szpitalny Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza o naruszeniu przez pracodawcę praw pracowniczych oraz kilka pisemnych skarg zatrudnionych tam osób. Kontrolerzy nie mieli łatwego zadania, bo pracodawca nie wyraził zgody na przeprowadzenie wśród pracowników anonimowej ankiety.