Niemcy: Armia broni żołnierzy przed przeciwnikami wojny

Świat | Militaryzm

Wizerunek żołnierzy Bundeswehry, którzy wyjeżdżają na zagraniczne misje, przede wszystkim do Afganistanu będzie teraz chroniony. Wojskowi i ich rodziny są bowiem coraz częściej prześladowani przez przeciwników militarnego zaangażowania Niemiec - donosi thelocal.de

Jako pierwszy na upublicznienie wizerunku swoich 20 podwładnych nie zgodził się dowódca jednostki stacjonującej w Clausewitz w Saksonii. W lokalnej prasie na fotografiach przedstawiających pożegnalne uroczystości przed wyjazdem do Afganistanu zasłonięto twarze żołnierzy.
Zdarza się, że rodziny otrzymują fałszywe informacje o śmierci wojskowego. Na ulicach są zaczepiane, padają groźby - potwierdza poseł Hellmut Königshaus z komisji ds. obronności Niemiec.

Zarzuty o fałszowanie podpisów popierających PPP

Tacy są politycy

Jest akt oskarżenia wobec działaczy Polskiej Partii Pracy, których fałszowali podpisy poparcia dla jednego ze swoich kandydatów w wyborch do Parlamentu Europejskiego.

"Policjanci z katowickiej komendy zakończyli dochodzenie w tej sprawie - akt oskarżenia trafił do sądu. Na listach poparcia dwa razy pojawiały się podpisy tej samej osoby, często nie zgadzały się też numery PESEL z płcią osoby składającej podpis, zdarzały się też poparcia osób nieżyjących." - informuje portal Wirtualna Polska.

"W zamian za fałszowanie osoby zbierające podpisy miały otrzymać pracę w komisjach wyborczych na terenie Katowic. Oskarżeni usłyszeli zarzuty, podrabiania podpisów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w kwocie 130 złotych. Część z oskarżonych dobrowolnie poddała się karze." - czytamy na wp.pl

O tym, w jaki sposób zbiera się podpisy poparcia w Polskiej Partii Pracy już pojawiły się informacje w internecie.

Kraków: Problemy z komercjalizacją szpitala im. Rydygiera

Od 1 lipca "Rydygier" zostanie pierwszą komercyjną spółką w Małopolsce. Okazuje się, że firma, która wygrała konkurs na prowadzenie jednego z oddziałów należy do byłego wicedyrektora, na którym ciąży wyrok za korupcję.

Oprócz tego są inne problemy. Wciąż nie ma decyzji dyrekcji w sprawie zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek. Lekarze i siostry więc nie wiedzą, czy obowiązywać w przyszłości ich będą umowy o pracę, kontrakty menadżerskie, czy mają tworzyć spółki lekarskie. Dyrekcja nie chce rozmawiać z pracownikami.

Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa odpowiadający za służbę zdrowia, też nie informuje pracowników o sytuacji. Obiecał, że we wrześniu ub. r utworzy specjalnie komitet negocjacyjny. Powinien był już dawno zamknąć temat pakietu socjalnego i zasad zatrudnienia w skomercjalizowanym szpitalu. Komitetu wciąż nie ma. Zapewniał też, że procedury związane z przekształceniem będą przejrzyste, a w przekazywaniu informacji pracownikom nie będzie żadnych zakłóceń.

Wczoraj związkowcom wreszcie udało się dobić do Kozaka. Od kwietnia prosili o to spotkanie. Jednak, po zakończeniu spotkania, związkowcy nie kryli rozczarowania. Twierdzili, że nie usłyszeli nic konkretnego.

Facebook skasował grupę "Bojkot BP"

Facebook kasował z swojego serwisu grupę "Bojkot BP", która miała prawie 800 tys. fanów.

Zaniedbania BP doprowadziły do katastrofy w Zatoce Meksykańskiej. Ropa wycieka do Zatoki od 20 kwietnia, kiedy doszło do wybuchu i pożaru na należącej do BP platformie wiertniczej. Plama ropy rozciąga się wzdłuż wybrzeży Luizjany, Missisipi, Alabamy i Florydy. Katastrofa jest największą tego typu w historii Stanów Zjednoczonych.

Więcej

Artyści nie chcą by BP sponsorowało galerie Tate Britain

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Pod skierowanym do Tate Britain listem, który został opublikowany w dzienniku "The Guardian", podpisało się ponad 170 artystów. BP sponsoruje galerię Tate od 20 lat. List został opublikowany w dniu letniego przyjęcia organizowanego przez Tate, przed którym artyści planują zorganizować pikietę. Podczas przyjęcia przedstawiciele galerii chcą podziękować koncernowi BP za wieloletnie wsparcie.

"Podczas gdy wyciek ropy niszczy Zatokę Meksykańską, szefowie BP będą się dobrze bawić na cocktail party w otoczeniu kuratorów i artystów z Tate Britain" - napisali artyści. Zdaniem twórców mecenat firm takich jak BP czy Shell ma na celu tylko "odwrócenie uwagi od łamania przez nie praw człowieka i negatywnego wpływu na środowisko i klimat".
W ubiegłym tygodniu Tate wraz z innymi instytucjami (Royal Opera House, British Museum i National Portrait Gallery) podziękowało BP za wsparcie we wspólnym oświadczeniu.

Zmiana przepisów dotyczących złego traktowania zwierząt?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt walczą o zmianę przepisów. Chcą, by osobom, które znęcają się nad zwierzętami, trudniej było uniknąć surowej kary. Do więzienia będzie można trafić np. za zostawienie psa w zamkniętym, rozgrzanym słońcem aucie. Co prawda, obowiązujące dziś prawo zabrania znęcania się nad zwierzętami. W praktyce jednak prokurator musi udowodnić sprawcy, że chciał i planował skrzywdzenie zwierzęcia.

Nowelizacja zamiast o znęcaniu się mówi o niehumanitarnym traktowaniu. Nieważne: umyślnym czy nie. A to oznacza, że zagrożone karą więzienia będzie np. zostawienie psa w upalny dzień w aucie lub zamęczenie czy zagłodzenie na śmierć zwierzęcia pociągowego.

USA: Korporacja BP płaci 100 mln dolarów dziennie za wyciek ropy

Świat | Gospodarka

Koncern BP w ciągu ubiegłych trzech dni wydał 300 mln dolarów na przeciwdziałanie wyciekowi ropy do Zatoki Meksykańskiej. Oznacza to przekroczenie po raz pierwszy wskaźnika 100 mln dolarów dziennie i wzrost kosztów całego przedsięwzięcia do 2,65 mld dolarów. Kwota ta obejmuje wydatki na próby zatamowania wycieku, zbieranie wydostającej się do morza ropy oraz rekompensaty dla poszkodowanych.

POLSKA KRAJEM RASIZMU? - 1 lipca w Warszawie

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Po takim tytułem, 1 lipca w Warszawie odbędą się trzy wydarzenia związane z sytuacją imigrantów w Polsce. Konferencja prasowa, pikieta solidarnościowa i panel dyskusyjny.

"Sytuacja prawna świadków morderstwa Maxwella Itoyi. Problemy cudzoziemców przebywających w Polsce” to tytuł konferencji prasowej jaka odbędzie się w najbliższy czwartek 1 lipca o g. 12:00 w klubo-kawiarni „Chłodna 25” przy ul. Chłodnej 25.

O godzinie 16:00 pikieta solidarnościowa z zatrzymanym Agu Chidim, jednym ze świadków policyjnego morderstwa Maxwella Itoyi 23 maja na warszawskiej Pradze. Spotykamy się przed budynkiem Prokuratury Generalnej w Warszawie przy ul. Barskiej 28/30. Celem pikiety jest wymuszenie zmiany zachowania policji wobec Agu Chidiego i innych imigrantów.

Bolesławiec: Prywatyzacja fabryki ceramicznej

Kraj | Gospodarka

Największa fabryka ceramiczna w Bolesławcu ma po raz 8 zostać wystawiona na sprzedaż. Poprzednich 7 prób prywatyzacji nie powiodło się. Prywatyzacji boją się pracownicy fabryki, którzy złożyli Skarbowi Państwa propozycje wykupu fabryki, jednak potrzebują około 3 lat aby zebrać potrzebna kwotę.

Negocjacje w tej sprawie ze Skarbem Państwa jednak nie powiodły się, władze za wszelką cenę chcą jak najprędzej pozbyć się zakładu bez względu na los pracowników.

Kijów: Protest pracowników rynku

Świat | Prawa pracownika

Pracownicy rynku "Winogradar" w Kijowie wstąpili do związku “Захист праці” czyli "Obrona Pracy". Miasto chce zniszczyć rynek i postawić na jego miejsce kioski.

Mafia związana z miastem od jakiegoś czasu nęka pracowników rynku, aby przestali tam pracować.

Ok. 200 pracowników rynku zorganizowało niedawno protest. Przyłączyli się do nich pracownicy innych rynków m.in. Rynku Żytniego. Związek Obrony Pracy już walczył na innych rynkach Kijowa przeciw ich prywatyzacji.

Więcej http://zahist.wordpress.com

Warszawa: Lokatorzy walczą z gentryfykacją i wysiedleniem

Lokatorzy

Zabytkowa kamienica przy ul. Ciepłej w Warszawie ma ponad 150 lat. Stoi niemal przy samym rondzie ONZ gdzie znajdują się drogie biurowce i hotele. Choć cztery lata temu w budynku wykonane poważne remonty, urzędnicy twierdzą, że stan budynku zagraża życiu lokatorów. Ci mówią, że to bzdura.

Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, zauważa, że dzielnica najpierw podjęła decyzję o wysiedleniu lokatorów, a dopiero po kilku tygodniach uzyskała ekspertyzę stanu technicznego budynku. ZOK w maju zrobił własną ekspertyzę budynku. – Oględziny nie ujawniły, by na murach zewnętrznych, stropach czy ścianach kamienicy pojawiały się pęknięcia lub inne symptomy budowlanego zagrożenia – tłumaczy Janusz Sujecki, sekretarz ZOK.

Lokatorzy z Ciepłej chcą założyć stowarzyszenie by walczyć o swoje prawa i już spotkali się z innymi organizacjami. W Warszawie od kilku miesięcy działa sieć stowarzyszeń lokatorskich.

Zatrzymajmy ACTA! Petycja do Eurodeputowanych

Świat

Fundacja Panoptykon wzywa do podpisywania się pod petycją do polskich posłów Parlamentu Europejskiego w sprawie traktatu ACTA.

To już być może ostatnia szansa na powstrzymanie, a przynajmniej znaczne opóźnienie przyjęcia ACTA (Układ o Zwalczaniu Podrabiania w Handlu - Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Fundacja Panoptykon w koalicji z Fundacją Nowoczesna Polska i ISOC Polska już wcześniej pisały listy otwarte do polskich deputowanych w tej sprawie. Pomysł został podchwycony przez polskie środowiska open source i mamy już w sieci otwartą do odpisu petycję w sprawie ACTA.

Do 8 lipca europarlamentarzyści będą podpisywać Deklaracji WD12 - zdecydowanego, krytycznego stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie negocjacji ACTA. W jej treści czytamy m.in. że "proponowana umowa [ACTA] nie powinna nakładać ograniczeń na rzetelny proces sądowy ani osłabiać praw podstawowych takich jak wolność słowa i prawo do prywatności" oraz że "usługodawcy internetowi nie powinni ponosić odpowiedzialności za dane przekazywane lub przechowywane w ramach świadczonych przez nich usług w stopniu, w jakim oznaczałoby to uprzednie kontrolowanie lub filtrowanie danych"

Jak pisze Fundacja Panoptykon na swojej stronie: "Podpisanie się pod petycją zajmuje 30 sekund, a efekt polityczny tego działania może być bardzo wymierny!"

TREŚĆ PETYCJI

Strajk w Bangladeszu

Świat | Protesty | Strajk

Tysiące ludzi demonstrowało dziś na ulicach Dakki w ramach pierwszego od trzech lat strajku generalnego w Bangladeszu. Strajk generalny ma na celu zwrócenie uwagi na błędy rządu, m.in. na problemy z korupcją i drastycznie rosnącymi cenami żywności.

Przeciwko manifestantom policja użyła pałek. Co najmniej 25 demonstrantów, maszerujących ulicami stołecznej Dakki zostało rannych, a co najmniej 200 osób zatrzymała policja.

Protest przeciwko eksperymentom NASA na małpkach saimiri

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Pracownicy Brookhaven National Laboratory pracują przy projekcie NASA, którego celem jest napromieniowanie 30 małpek saimiri, najprawdopodobniej śmiertelną dawką promieniowania gamma. Warty 1,75 miliona dolarów projekt ma na celu wystawienie małpek na "duże, szkodliwe dawki promieniowania". Celem jest sprawdzenie efektów ubocznych podczas ewentualnej misji załogowej na Marsa. Wcześniej pomysł użycia do tego celu małp skrytykowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Organizacja PETA (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) wskazuje, że "z powodu drastycznych różnic biologicznych między gatunkami, napromieniowanie małp nie powie nic naukowcom na temat tego, jak ludzie zareagują w głębokiej przestrzeni kosmicznej". Zwraca przy tym uwagę na alternatywne metody, między innymi in vitro, które stosowane są już przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Na stronie organizacji In Defense of Animals (IDA) można podpisać petycję wzywającą do rezygnacji z testów.

Toronto: Masowe demonstracje w czasie szczytu G20

Protesty

Ok. 70 tys. osób protestowało wczoraj przeciw szczytowi G20 w Toronto. Protesty odbyły się pomimo represji policyjnych, jednak doszło do starć po tym jak policja prowokowała demonstrantów.

Jak widać na wideo poniżej i na innych nagraniach dostępnych w internecie, funkcjonariusze policji często zaatakowali pokojowych demonstrantów bez powodu, co powodowało dodatkowe napięcie pomiędzy demonstrantami a policją. Niektórzy radykałowie postanowili więc spalić samochody policyjne i walczyć. Starcia trwały do nocy.

Według aktywistów co najmniej 300 osób zostało aresztowanych ale nie wiadomo dokładnie ile osób jest w areszcie i czy postawiono zarzuty. Dziś odbędzie się demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi.

Więcej: http://toronto.mediacoop.ca | http://2010.mediacoop.ca

Filmy z demonstracji: Spalony radiowóz policyjny | Atak policji | Migawki z protestu | Zdjęcia

Oświadczenie montrealskiej grupy Żaden Człowiek Nie Jest Nielegalny: Atak na kapitalizm na ulicach Toronto