USA: 6 latka terrorystką?

Na liście osób, których amerykańskie władze ze względów bezpieczeństwa nie wpuszczają na pokład samolotów, znalazło się nazwisko 6-letniej dziewczynki. Listę tworzy departament bezpieczeństwa wewnętrznego; zawiera ona 6 tysięcy nazwisk ludzi podejrzanych o związki z terroryzmem. The Times, który opisuje sprawę, nie wyklucza, że chodzi o przepychanki dziewczynki z siostrą.

6-letnia Alyssa Thomas dowiedziała się, że figuruje na liście, gdy wrazz siostrą i rodzicami usiłowała wsiąść do samolotu z Cleveland do Minneapolis. W rezultacie pozwolono jej wejść na pokład, ale gdy rodzice napisali do władz, dowiedzieli się, że nazwiska 6-latki z listy skreślić się nie da.

Oklahoma: policja zaatakowała taserem schorowaną staruszkę

Amerykańska policja ze stanu Oklahoma została oskarżona o bezpodstawne użycie tasera (paralizatora elektrycznego) przeciwko przykutej do łóżka 86-latce - informuje dailymail.co.uk.

Lonnie Tinsley telefonicznie wezwał do swojego domu w mieście El Reno służby ratunkowe w obawie, że jego ciężko chora babcia, Lona Vernon, nie zażyła odpowiednich leków. Jakież było jego zdziwienie, kiedy w domu, zamiast medyków, pojawiło się kilkunastu uzbrojonych funkcjonariuszy policji.

Kiedy zdenerwowana tą sytuacją staruszka nakazała policji opuścić jej dom, oficer Thomas Duran stwierdził, iż kobieta zachowuje się "agresywnie" i wydał rozkaz zaatakowania jej taserem. Mundurowi nie odpuścili także wnukowi, który przybiegł 86-latce na pomoc. Został on siłą usunięty z pokoju, rzucony na ziemię, po czym skuty kajdankami i zatrzymany w samochodzie policyjnym.

USA: Kobiety masowo odchodzą od branż technologicznych

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Jak podaje portal Womensenews.org, kobiety masowo odchodzą od pracy w branży informatycznej. Dzieje się tak pomimo, iż jest to jedna z szybciej rosnących branży w gospodarce USA. W kolejnej dekadzie spodziewany jest wzrost liczby miejsc pracy w tej branży o 22%.

W 2008 r., średnia roczna pensja dla kobiet w branży informatycznej wynosiła 70 370 dolarów. W tym samym okresie, pensja mężczyzn na takich samych stanowiskach wynosiła średnio 80 357 dolarów. Studium wykonane przez National Center for Women and Information Technology w Boulder, Colorado, wykazało, iż 56% kobiet w branży informatycznej odchodzi od swoich firm w środku swojej kariery, po 10-20 latach pracy. W 2008 r., 25% kobiet pracowało w branży informatycznej, w porównaniu z 36% w 1991 r.

Według tego samego raportu, połowa kobiet, które odchodzą od pracy w branży naukowej, inżynieryjnej i informatycznej nadal używa swojej wiedzy w zakładanych przez siebie firmach, lub pracując dla rządu lub organizacji pozarządowych. Druga połowa jednak całkiem rezygnuje z pracy w branży lub całkiem przestaje pracować.

Nowy Jork: Szczury wypuszczone na sesji Rady Miasta

Świat | Prawa pracownika | Protesty

We wtorek wieczór, na posiedzeniu Rady Miasta Nowego Jorku odbył się protest związkowców przeciw zbliżającym się zwolnieniom w straży pożarnej i w innych jednostkach podległych władzom miasta. W ramach protestu, związkowcy wypuścili na sali szczury.

W tym samym czasie duża grupa związkowców z Teamsters i innych związków zawodowych zgromadziła się pod Ratuszem, wraz z nadmuchiwanym szczurem, który często jest widziany na pikietach związkowych.

Policja bada obecnie „szczurzy incydent”. Policjantom udało się już ustalić, że szczury zostały kupione w sklepach w różnych lokalizacjach przed spotkaniem Rady Miasta.

Rosja: Niekorzystna nowelizacja Ustawy o Związkach Zawodowych

Prawa pracownika

18 czerwca, rosyjska Duma przyjęła nowelizację Ustawy o Związkach Zawodowych. Zmiany w ustawie zwalniają pracodawców z szeregu obowiązków i ograniczeń. Poprzednio, wymagana była zgoda związku zawodowego na zwolnienie jednego z członków związku lub nałożenie na niego sankcji dyscyplinarnych. Członkowie związków mieli też pewne zabezpieczenia przed przeniesieniem do innego miejsca pracy. Zmiany artykułu 25 Ustawy ułatwiają zwalnianie i przenoszenie członków związków.

Killka miesięcy temu, posłowie Dumy wyrazili „oburzenie”, gdy jeden z rosyjskich oligarchów, Michaił Prochorow – szef związku przedsiębiorców, zaproponował uproszczenie procedur zwalniania. Wtedy partia Jedna Rosja protestowała przeciwko temu pomysłowi, ale szybko go podchwyciła.

Portugalia: Aktualizacja w sprawie represji wobec 11 z Lizbony

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W dniach 29 kwietnia, 19 maja i 15 czerwca w Lizbonie odbyły się kolejne posiedzenia w procesie przeciwko „Jedenastce z Lizbony”. Chodzi o 11 osób, które zostały zatrzymane podczas ataku policji na demonstrację która odbyła się w dniu 25 kwietnia 2007 r., skierowanej przeciwko autorytaryzmowi, faszyzmowi i kapitalizmowi.

Podczas ostatnich posiedzeń, miały miejsce przesłuchania świadków oskarżenia (głównie policjantów z oddziałów do tłumienia zamieszek) i świadków obrony. Na posiedzeniu 15 czerwca puszczono film z fragmentami demonstracji. Obrona pokazała szturm policji na filmie.

Sześć miesięcy po rozpoczęciu procesu, wersja wydarzeń zaprezentowana przez policję i stanowiąca podstawę oskarżenia – została zdemaskowana jako fałszywa. Zeznania, z których korzysta prokuratura są pełne sprzeczności i trudno uznać je za dowody przeciw oskarżonym. Z ich zeznań wynika jasno, że policja zaatakowała demonstrację nie dlatego, że jej uczestnicy stanowili zagrożenie dla porządku publicznego, czy niszczyli mienie – jak twierdziła policja, ale dlatego, że reprezentowali określone poglądy.

Sofia i Zagrzeb: Demonstracje homoseksualistów odbyły się bez incydentów

Świat

Dziś w Sofii bez incydentów odbyła się demonstracja homoseksualistów. Ok. 600 osób wzięło udział w manifestacji. Odbyła się także kontrdemonstracja skrajnej prawicy. W niej wzięło udział ok. 100 osób ale nie było żadnych poważnych incydentów. Jednak prawicowe organizacje oraz kościół żądały zakazu demonstracji.

Tydzień temu z Zagrzebiu także bez incydentów odbyła się demonstracja o prawa homoseksualistów.

Petersburg: Demonstracja homoseksualistów zaatakowana

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Pomimo zakazu, ok. 30 osób wzięło dziś udział w demonstracji homoseksualistów w Petersburgu. Demonstracja zaczęła się pod Ermitażem, ale po kilku minutach pojawiła sie policja. 5 osób zostało aresztowanych.

Na miejscu demonstracji jednocześnie z policją pojawili się prawicowi chuligani, którzy pobili demonstrantów.

Toronto: Represje wokół protestów G20

Świat | Represje

Dziś w Toronto zaczyna się szczyt G20, a już wczoraj odbyła się pierwsza demonstracja przeciw szczytowi. Dzisiaj będą miały miejsce główne demonstracje. Ale już od kilku dni trwaja represje.

Wczoraj wyszło na jaw, że rząd prowincji Ontario przyjął potajemnie nowe prawo, które pozwala policji zatrzymać każdego, kto nie pokazuje legitymacji, oraz pozwala na przeszukiwanie osób, które znajdują się w odległości do 5 metrów od tzw. "strefy bezpieczeństwa".

Policja zaczęła wczoraj aresztować ludzi, nie tylko tych, których złamali nowe, nieznane dotąd prawo. Gdy tylko przyjechała grupa aktywistów antykapitalistycznych z Montrealu, policja od razu ich zatrzymała. Oprócz tego, miały miejsce naloty na co najmniej trzy domy, gdzie nocowali aktywiści.

Są doniesienia, że już miały także miejsce inne aresztowania na ulicy i na protestach. Na razie jednak nie na masową skalę. Oprócz tego, wiele osób skarży się, że nie wpuszczono ich do Kanady. Wśród ludzi, którym odmówiono wjazdu do kraju są aktywiści Indymediów z Chicago.

Policjant po jednym dniu pracy może mieć pieniądze do końca życia

Kraj

Wystarczy nadciśnienie, by mundurowy dostawał tysiąc złotych miesięcznie do końca życia. A dorabiać może do woli. Absurdalne przepisy powodują, że policjant, strażak i pogranicznik mogą przepracować jeden dzień, by mieć rentę do końca życia - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta zauważa, że wykaz chorób i schorzeń uprawniających mundurowych do renty różni się drastycznie od tych obowiązujących innych Polaków. Inni nie mają szans na świadczenia chociażby w przypadku nadciśnienia czy wrzodów. Nic więc dziwnego, że policjanci czy strażnicy graniczni uciekają na renty po kilku latach służby. Zgodnie z przepisami nie ważne jest bowiem ile czasu przepracował mundurowy, renta i tak mu się należy.Wielu byłych funkcjonariuszy traktuje rentę wręcz jako dodatkowy dochód, a zarabia w normalnej pracy lub otwiera własną firmę. Bo podjęcie pracy obniża mundurową rentę maksymalnie o 25 proc.

Jeśli więc policjant przechodzi na rentę w wieku 20 lat, to do końca życia otrzyma z budżetu ponad 600 tys. zł. Statystycznie żyje jeszcze 52 lata, a miesięczne świadczenie to ok. tysiąca złotych. Jeśli na rentę przejdzie 40-latek, to otrzyma prawie 400 tys. zł

Fala strajków na południu Chin

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Fala strajków na południu Chin zatrzymała taśmy produkcyjne w fabrykach Toyoty i Hondy. Najbardziej spektakularne akcje strajkowe uderzyły jak dotąd głównie w dostawców części dla zakładów japońskich koncernów samochodowych oraz ich miejscowych kooperantów, udało się je uciszyć, wystarczyły kilkudniowe negocjacje. Tymczasem strajkowa reakcja łańcuchowa może skłonić część firm do uprzedzenia ewentualnych protestów i asekuracyjnej podwyżki płac.

"Akcje strajkowe skoncentrowały się w kilku lokalizacjach i firmach, ale mamy do czynienia z poważniejszymi problemami, które dotąd udawało się stłumić," twierdzi Chang Kai, profesor zbiorowych stosunków pracy pekińskiego Uniwersytetu Renmin, który doradzał strajkującym w fabryce poddostawcy Hondy.

,,Zamiast skupiać się na samych strajkach, powinniśmy zająć się szerszym problemem," dodał.
Rządowe statystyki wskazują, że liczba oficjalnych sporów zbiorowych rośnie. Ostatnie akcje protestacyjne zorganizowane były w przeważającej mierze przez silną 150-milionową rzeszę chińskich robotników migrujących ze wsi do miast i regionów przemysłowych w poszukiwaniu pracy. Młodsi z nich zgłaszają coraz większe roszczenia odnośnie warunków pracy.

Rząd chce usunąć związkowców ze spółek

Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Rada Gospodarcza Jana K. Bieleckiego zażądała usunięcia związkowców z zarządów i rad nadzorczych przedsiębiorstw. Dziennik Gazeta Prawna podaje za anonimowym komentatorem, że "Mają opinię hamulcowych. Nie znają się na ekonomii. To talibowie, nieprzemakalni na argumenty".

Decyzja o odsunięciu przedstawicieli pracowników od władzy jest elementem nowej strategii zarządzania w spółkach Skarbu Państwa, która wejdzie w życie w przyszłym roku. Jest ona zgodna z wytycznymi Unii Europejskiej, która nie wymaga obecności przedstawicieli załogi we władzach spółki. NSZZ „Solidarność” nazwało nową strategię "pomysłem godnym barbarzyńców gospodarczych".

Za: dziennik.pl

Katastrofa ekologiczna BP: samobójstwo rybaka, który został bez pracy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W sytuacji, kiedy Zatoka Meksykańska zaczyna 65-ty dzień walki z potężnym wyciekiem ropy naftowej, potwierdzone samobójstwo rybaka z Alabamy przypomina, jak wielkie skutki katastrofa wywiera na każdym poziomie społeczeństwa – od tego narodowego po najmniejszy, lokalny.
W Waszyngtonie władze mocują się zastanawiając się nad losem zakazu prowadzenia odwiertów, a mieszkańcy wybrzeża Zatoki Meksykańskiej prowadzą swoje własne bitwy z rozlewającą się na ogromnej powierzchni ropą.

- On miał 55 lat. Był kapitanem czarterowanej łodzi – powiedział o rybaku Allenie Kruse koroner hrabstwa Baldwin w Alabamie, Stan Vinson.

Kiedy ropa zaczęła docierać w rejony, gdzie Kruse zabierał swoich ludzi na połowy, zamknięto jego łowiska, a kapitan został bez pracy.

Rumunia: Protesty przeciwko antypracowniczym reformom

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Kilkaset osób demonstrowało dziś w Bukareszcie przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu, żądając od prezydenta Traiana Basescu, by nie zatwierdzał cięć pensji i emerytur. Plan ogłoszony przez premiera Emila Boca przewiduje obniżenie o 25 proc. wynagrodzeń w sektorze publicznym i o 15 proc. emerytur. Według premiera cięcia są konieczne, by utrzymać deficyt budżetowy na poziomie 6,8 proc. PKB, co jest warunkiem uzyskania przez kraj wielomiliardowej pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podczas demonstracji była nieudana próba wtargnięcia na teren pałacu prezydenckiego.

Rumuński Trybunał Konstytucyjny oznajmił dziś, że część kroków przewidywanych w programie oszczędnościowym uzgodnionym przez rząd Rumunii z MFW jest niezgodna z konstytucją.

Bielsko-Biała: Mobbing i nierówne trakowanie pracowników w szpitalu psychiatrycznym

Kraj | Prawa pracownika

Podejrzenie o mobbing, złamane prawo do równego wynagradzania pracowników, nie przestrzeganie Regulaminu Wynagradzania - 16 kwietia br. Inicjatywa Pracownicza przy Szpitalu Psychiatrycznym w Bielsku-Białej skierowała zawiadomienie do Okręgowej Inspekcji Pracy w związku z naruszenie przez pracodawce ww. praw pracowniczych.

Nierówne traktowanie pracowników

Otrzymany raport PIP w sprawie złamania prawa pracowników do równego wynagradzania i naruszenie obowiązującego Regulaminu Wynagradzania, stwierdza m.in.: “że grupa 31 pracowników spośród 115 pracowników zatrudnionych w SPZOZ w Bielsku-Białej posiada miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego wyższe od miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego przewidzianych w Regulaminie Wynagradzania Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej z dnia 25.09.2008 r., uzgodnionego ze związkami zawodowymi w dniu 10.10.2008 r., co jest niezgodne z zakładowym źródłem prawa pracyjakim jest Regulamin Wynagradzania. Dlatego wystapiłem [Inpektor Pracy] z wnioskiem do pracodawcy o bezwzględne przestrzeganie przepisów obowiazującego w zakładzie Regulaminu Wynagradzania w stosunku do wszystkich pracownikózatrudnionych w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej. Stwierdziłem natomiast, biorąc pod uwagę powyższe ustalenia dotyczące wyższych wynagrodzeń dla pewnej grupy pracowników, że łamane jest prawo do równego wynagradzania. Dlatego skierowałem do pracodawcy wniosek o równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu, w szczególności przestrzeganie zasady, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagradzania za jednakowa pracę o jednakowej wartości”