Białostoccy urzędnicy będą mogli zgłaszać lokatorów do czarnej listy dłużników

Lokatorzy

Białostoccy urzędnicy najprawdopodobniej będą zgłaszać zadłużonych lokatorów mieszkań komunalnych do Krajowego Rejestru Długów. Umożliwia to obowiązująca od niedawna nowa ustawa o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych.

Francja protestuje przeciwko reformie emerytalnej

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Od środy trwa ogólnokrajowy strajk pracowników kolei we Francji. Dziś na ulice wyszli też nauczyciele i listonosze. Nie jeżdżą pociągi na trasach międzynarodowych, odwołane, opóźnione zostały niektóre loty. Francuzi protestują w ten sposób przeciwko zapowiadanym przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wydłużeniu wieku emerytalnego o 2 lata. Dzisiaj wyszli na ulice.

Na transparentach widnieją napisy: "Sarkozy nie ruszaj naszych emerytur!" czy "Zmarł w wieku 60 lat. Nie doczekał emerytury". Do kolejarzy dołączyli m.in. kontrolerzy ruchu lotniczego, nauczyciele, pracownicy poczty. Fala protestów różnych grup zawodowych przejść ma przez cały kraj.

Wiek emerytalny we Francji wynosi obecnie 60 lat. Francuskie związki zawodowe mają nadzieję, że strajki i manifestacje są przedsmakiem wielkiego protestu, podobnego do tego z listopada ubiegłego roku, kiedy to zakwestionowana reforma wróciła do parlamentu.

Nigeria: Świat przymyka oczy na sytuację w Delcie Nigru

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Media na całym świecie śledzą walkę Amerykanów z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Rzadko kiedy oczy świata kierują się w stronę Nigerii, największego producenta ropy w Afryce. Amnesty International obliczyło, że tylko w Delcie Nigru wylało się dziewięć milionów baryłek ropy w ciągu 50 lat. A France24 podaje wprost - Nigeria jest krajem, który odnotowuje największą liczbę wycieków na świecie. Winą za taki stan rzeczy obarczana jest korporacja Shell.

- Od 1958 roku, historia kompanii naftowych w Nigerii jest zbrukana przez ciągłe wycieki i zanieczyszczenia - twierdzi Nmimmo Bassey, szef grupy ekologów ERAction-Friends of the Earth in Nigeria. Według niego, każdego roku w Nigerii dochodzi średnio do 300 wycieków. Jego zdaniem powodem większości wycieków są "wadliwe urządzenia i zardzewiałe rury". - Większość rurociągów w Nigerii zostało zbudowanych ponad 30 lat temu i są bardzo słabo utrzymane.

CIA dało stumilionowy kontrakt Xe Services, czyli dawnemu Blackwater

Świat | Militaryzm

CIA podpisała kontrakt o wartości 100 mln dolarów na ochronę obiektów m.in. w Afganistanie z firmą Xe Services, czyli byłą firmą Blackwater znaną z zabijania cywilów w Afganistanie i Iraku.

Blackwater była największą prywatną firmą ochroniarską zatrudnioną przez USA w Iraku. Wartość jej kontraktów sięgała setek milionów dolarów rocznie. W końcu zmieniła nazwę na Xe Services i przeprowadziła reorganizację kierownictwa. Władze w Bagdadzie cofnęły jej licencję na działanie w Iraku.

Xe Services dostała kontrakt na usługi ochroniarskie "w różnych regionach".

Demonstracja górników pod kopalnią Halemba-Wirek

Kraj | Protesty

W demonstracji w środę 23 czerwca, która trwała przeszło godzinę, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich górniczych związków.
- Nasze przesłanie było jasne: nie ma i nie będzie zgody związków zawodowych na likwidację kopalń, w tym kopalni Halemba-Wirek! - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Wręczono przedstawicielom zarządu Kompanii Węglowej plan ratunkowy dla Halemby-Wirka i teraz ruch jest po stronie zarządu spółki. Czekamy na rozmowy z zarządem o przyszłości Kompanii i poszczególnych kopalń.

Górnicy cały czas obawiają się o miejsca pracy w górnictwie, w tym m.in. o dalszy los kopalni Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej, która może zostać zlikwidowana (w 2009 roku kopalnia ta zatrudniała 4,7 tys. osób).

Hawana: protest pracowników doków

Świat | Protesty | Represje

Na Hawanie (Kuba) doszło do starć pomiędzy dokerami i tajną policją, w związku z ładunkiem ryżu który miał być wysłany na Haiti. Duża grupa pracowników doków stanowczo odmówiła załadowania na statek ryżu, który według nich powinien zostać na wyspie. Protestujący pracownicy wykrzykiwali że nie będą pomagać w załadunku statku skoro ich własne dzieci umierają z głodu (ryż jest na Hawanie ogólnie nie dostępnym produktem spożywczym).

W obliczu odmowy "policja polityczna" dotarła do portu i zatrzymała najgłośniej protestujących. Według doniesień statek został w końcu załadowany przez rezerwistów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych (FAR).

Kubańska dyktatura podjęła wiele starań, aby być pewnym że protest się nie rozprzestrzeni i - jak to bywa w powszechnej praktyce - szantażuje się obecnie rodziny zatrzymanych tak aby zachowały milczenie, dzięki czemu ich krewni mają zostać potraktowani bardziej pobłażliwie.

Libcom

Poznań: Strajk w ZNTK

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj rano w Zakładzie Naprawczym Taboru Kolejowego Poznań rozpoczął się strajk. Protestujący domagają się wypłaty zaległych pensji. Opóźnienia sięgają kilku miesięcy. Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy”, strajk został ogłoszony wczoraj na skutek tego, że pracownicy spodziewali się, że otrzymają część zaległych wynagrodzeń w poniedziałek. Tak się jednak nie stało.
Opóźnienia w wypłacie zaległych wynagrodzeń dla pracowników ZNTK Poznań sięgają kilku miesięcy. Kilka dni temu zostały wypłacone zaliczki za luty.

Austria: Ofiary molestownia przez księży walczą o odszkodowania

Świat | Klerykalizm

Albo dostaniemy odszkodowania, albo Kościół katolicki w Austrii zostanie pozwany do sądu - zapowiada prawnik Werner Schostal w liście do sześciu z dziewięciu austriackich diecezji. Schostal reprezentuje 131 ofiar molestowania, które za nadużycia na tle seksualnym domagają się od 15 do 130 tys. euro każda.

Ofiary molestowania seksualnego chcą również, by Kościół zapłacił im za terapię. Oskarżają go o podjęcie niewłaściwych działań mających zapobiec postępowaniu księży i chronić osoby narażone na seksualne, fizyczne i słowne nadużycia. Terapii wymaga co piąta ze 131 ofiar.

- Ponieważ diecezje wiedziały, że dochodziło do molestowania seksualnego osób, które były pod ich ochroną, i nie podjęły działań, żeby to zakończyć, są winne i obiektywnie działały wbrew swojej misji - napisał adwokat.

USA: Biznes korporacji naftowych ponad bezpieczeństwem

Świat | Gospodarka

Barack Obama zamroził wiercenia do czasu sprawdzenia czy wszystkie urządzenia wiertnicze używane przez koncerny są bezpieczne. Taka decyzja nie spodobała się korporacjom naftowym, które zaskarżyły do sądu amerykańską administrację i wygrały. Wczoraj prowadzący sprawę sędzia okręgowego sądu federalnego w Nowym Orleanie Martin Feldman unieważnił moratorium.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs oświadczył, że rząd odwoła się od tego orzeczenia do sądu wyższej instancji.

Komunikat techniczny w sprawie przypominania haseł

Otrzymaliśmy zgłoszenia od czytelników, że nie mogą zresetować hasła za pomocą automatycznego maila wysyłanego na konto użytkownika. Z powodu błędu konfiguracji, maile z przypomnieniem były blokowane przez antyspam. Problem został już rozwiązany i funkcja przypominania haseł powinna już działać normalnie.

USA: Blokada izraelskiego statku w Oakland

Świat | Protesty

Jak informują dziś brytyjskie Indymedia, aktywiści propalestyńscy zablokowali dziś rozładunek izraelskiego statku Zim Line w porcie Oakland w Kaliforni w proteście przeciwko izraelskiej blokadzie Strefy Gazy i atakowi na Flotyllę Wolności. Grupa około 800 osób, reprezentujących niezależne związki zawodowe i organizacje obrony praw człowieka zablokowała wczesnym rankiem wszystkie 4 bramy portu w Oakland. Przybyli do pracy w porcie dokerzy odmówili przerwania blokad i rozładunku izraelskiego frachtowca.

Blokada przystani Stevedore Services of America trwała od 5:30 do 9:30 rano. Aktywiści skandowali, między innymi: „Wolna Palestyna” i „Atak na jednego to atak na wszystkich, precz z murem apartheidu”
Więcej informacji o proteście na:

http://answer.pephost.org/site/News2?abbr=ANS_&page=NewsArticle&id=9656&...

Za: http://czsz.bzzz.net/czarny/

Nieudana próba zastraszenia syndykalistów

Kraj | Prawa pracownika

W związku z publikacją historii chińskich pracowników koczujących pod ambasadą Chin w Warszawie, grupy Solfed z Wielkiej Brytanii oraz Związek Syndykalistów Polski otrzymały listy domagające się natychmiastowego usunięcia artykułu ze stron internetowych.

Sprawę chińskich pracowników opisała nie tylko członkini ZSP, ale także Gazeta Wyborcza.

Jak pisze Gazeta:

"Zatrudniła ich stołeczna firma TD Development. - Pracowali dla nas w Warszawie na budowie Wola Tower, a także w Łodzi i Oławie - przyznaje prezes Tomasz Dąbrowski. - Potem mieli wrócić do Chin, ale wyglądało na to, że nie mają na to ochoty. Informowałem o tym polskie służby, ale mnie zbyto, tłumacząc, że brak podstaw do deportacji."

Po tym jak sprawą zainteresowała się lokalna grupa ZSP, związkowcy z całego świata zaczęli wysyłać listy do Turret Development z żądaniem, żeby firma kupiła bilety powrotne dla chińskich pracowników, którzy zostali w Polsce bez pieniędzy na powrót. Firmę TD utożsamiliśmy z firmą Turret Development.

Wrocław: Wydział teologiczny zalega ze stypendiami

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Od ponad dwóch miesięcy Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zalega ze stypendiami dla studentów. Pieniądze na ten cel zostały przekazane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwietniu, maju i czerwcu, w sumie ponad 500 tys. złotych.

Pieniądze trafiły na konto uczelni, jednak niewiadome pozostaje ich przeznaczenie. Władze wydziału przekazują sprzeczne informacje o błędzie pracownika oraz o przekierowaniu funduszy na inny cel. Trwają też poszukiwania studenta, który ujawnił sprawę wrocławskiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

Zaległości wobec słuchaczy Wydziału natomiast mimo zapewnień dalej nie uregulowano. (TVP Wrocław)

11 numer Przeglądu Anarchistycznego

Kraj | Świat | Ruch anarchistyczny

W przyszłym tygodniu ukaże się jedenasty numer półrocznika "Przegląd Anarchistyczny", który podzielony jest na cztery główne działy poświęcone: demokracji lokalnej i uczestniczącej, gentryfikacji, bezpłatnej pracy reprodukcyjnej kobiet i migracjom w Europie "bez granic".

Przegląd Anarchistyczny prezentuje debaty toczone przez radykalne ruchy społeczne w Polsce i za granicą. Poprzez poznanie i równoczesną krytykę wszelkich nurtów myśli wolnościowej, rozwijamy kolektywną wiedzę dotyczącą samoorganizacji społecznej. Nasza praca teoretyczna występuje równolegle z działalnością praktyczną. Codzienne doświadczenie pomocy wzajemnej w momencie kwestionowania nierówności społecznych, posiada dla nas wymiar globalny.

Ilość stron: 310 str. B5
Oprawa: miękka
Częstotliwość: półrocznik
Witryna internetowa: http://www.przeglad-anarchistyczny.org

Szopka demokracji w Peru

Świat | Tacy są politycy

Tradycyjne uściski rąk i spotkania z kandydatami to dla peruwiańskich polityków za mało. Charles Zevallos, który kandyduje na urząd burmistrza w prowincji Maynas, na swoich wiecach wyborczych rozdaje drobne upominki - - wentylatory, zegarki i piłki nożne - w zamian żąda "jedynie" buziaka od kobiet, które przychodzą na spotkania. Ostatnio peruwiański polityk wszedł na nowy poziom spoufalenia ze swoimi wyborcami - na scenę, z której przemawiał posypały się damskie majtki.

Komentatorzy w stolicy kraju, Limie, załamują ręce. Jak twierdzą, majtki fruwające w powietrzu to kolejne dno, jakie osiąga peruwiańska scena polityczna. - Nie wiem, czy uda mi się to zatrzymać. To, co się tutaj teraz dzieje to zupełne szaleństwo. Ludzie mnie kochają - twierdzi Charles Zevallos.