Antyfaszyzm

Izrael: Kolejne starcia z syjonistycznymi faszystami podczas protestów antywojennych

Świat | Antyfaszyzm | Militaryzm | Rasizm/Nacjonalizm

Wczoraj podczas protestów antywojennych w Tel-Awiwie i Hajfie doszło do kolejnych ataków izraelskich nacjonalistów na protesty antywojenne.

W Tel Awiwie, syjoniści rekrutujący się z szeregów kibiców klubu piłkarskiego Maccabi dokonali kilku zaczepnych ataków i usiłowali ukraść jeden z banerów. Zostali jednak odparci i aresztowani przez policję, podobnie jak kilku demonstrantów, którzy odpowiedzieli siłą na ich agresję.

W Hajfie miała miejsce podobna zorganizowana akcja. Uczestnicy protestu obrzucali napastników kamieniami. Poniżej nagranie z protestu w Tel-Awiwie.

Wywiad z Anarcho-Komunistyczną Federacją "Jedność"

Świat | Antyfaszyzm | Militaryzm | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Poniżej publikujemy wywiad z Yigalem Levinem z Federacji "Jedność" istniejącej od 2010 roku, aktywnej na terenie Izraela i Palestyny.

W ostatnich tygodniach anarchiści organizują szkolenia z samoobrony, patrolują ulice i przeciwdziałają faszyzującym gangom, takim jak ten, który dokonał napadu na demonstrację anty-wojenną.

- Jaka jest obecnie sytuacja w Gazie? Czy mamy oczekiwać de-eskalacji konfliktu, czy zyskuje on impet?

- Gaza - to największe na świecie getto, z populacją prawie 2 miliony osób, a gęstości zaludnienia 5000 osób na kilometr kwadratowy. Stopa bezrobocia waha się od 40% do 60%. Mieszkańcy pozbawieni są wszelkiej swobody poruszania się poza ten teren oraz energii elektrycznej, leków itp.

Izrael: Anarchiści organizują kursy samoobrony

Świat | Antyfaszyzm | Ruch anarchistyczny

Działacze anarchokomunistycznej federacji "Jedność" organizują otwarte kursy samoobrony koniecznej.

Nauka sztuk walk ma zapewnić jej działaczom oraz sympatykom bezpieczeństwo podczas manifestacji oraz innych działań na ulicy.

Instruktorami i uczestnikami są wyłącznie osoby reprezentujące postawy antyfaszystowskie i antyautorytarne.

Grupy treningowe podzielone są na grupy wiekowe. Uczestniczą w nich również dzieci pochodzące z rodzin imigranckich.

W chwili obecnej na tle zaostrzenia konfliktu zbrojnego ma miejsce wzrost nastrojów nacjonalistycznych i rasistowskich. Dochodzi do zabójstw na tle etnicznym oraz pobić.

Bolonia: Bomby na lokalnym nacjonalistycznym skłocie

Świat | Antyfaszyzm

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca doszło do eksplozji czterech bomb na bolońskim nacjonalistycznym skłocie CasaPound. Nie jest to pierwszy taki atak na środowiska neofaszystowskie we Włoszech.

Casapound to neofaszystowskie „centrum społeczne” założone w Rzymie 26 grudnia 2003 roku. Zajęty budynek był własnością miasta Rzymu. O ile socjalistyczny burmistrz zareagował na jego pojawienie się obojętnością o tyle jego następca otoczył "skłot" protekcją. "Skłot" w Bolonii jest obok czterech w Rzymie i jednego na Sycylii jednym z sześciu miejsc opanowanych przez ruch liczący 6000 członków i około 30 000 sympatyków.

Ciekawostką jest fakt, iż jeden z wielu ataków z użyciem butelek z benzyną na CasaPound w zeszłym roku był dziełem bojówkarzy Forzy Nouvy. Niechęć do CasaPound ze strony innych ugrupowań neofaszystowskich pojawiła się gdy liderzy ruchu ogłosili powstanie partii politycznej CasaPound Italia (w skrócie CPI) będącej konkurencją wyborczą m.in. dla FN.

Japonia: 40 000 osób przeciwko zbrojeniom

Świat | Antyfaszyzm | Militaryzm | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Pod rezydencją premiera Japonii odbywa się masowy protest. Skierowany jest głównie przeciwko rządowym planom zwiększenia wydatków na zbrojenia, które według protestujących cofają kraj do epoki faszyzmu.

Protest ma również wydźwięk antykapitalistyczny. Protestujący solidaryzują się z pracownikami "zmuszanymi do pracy aż po grób".

W tłumie widoczne są flagi anarchistyczne i tęczowe oraz hasła pisane różnymi alfabetami.

Wśród haseł pisanych alfabetem łacińskim można rozpoznać hasła antyfaszystowskie, takie jak "no passaran" i "gegen nazis".

Australia: Działacze Złotego Świtu wandalizują Melbourne Anarchist Club

Świat | Antyfaszyzm | Ironia/Humor

Działacze Złotego Świtu próbujący budować swoje partyjne struktury w Australii zaczęli "atakować lokalnych anarchistów".

Na początku maja w Brisbane miała się odbyć demonstracja australijskich i greckich neonazistów podczas której domagano się uwolnienia z więzień członków Złotego Świtu.

Akcja zakończyła się porażką, a środowiska neofaszystowskie zrobiły z siebie pośmiewisko. http://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/05/02/australia-nieudana-de...

Prawdopodobnie obciachu było im za mało więc uznali, że w ramach walki za Wielką Białą Grecję namalują na siedzibie anarchistów swastykę i nazwę swojej partii.

Wrocław: Demonstracja przeciw nietolerancji i rasizmowi

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

W sobotę 17-go maja po godzinie 16:00 przeszło 400 osób ruszyło z pl. Wróblewskiego w demonstracji "Wrocław Bez Nienawiści". Marsz przeszedł ulicami Wrocławia - zakończył się około godziny 18:30 na Dworcu Nadodrze. Uczestnicy marszu wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy motywowanej nienawiścią i uprzedzeniami rasowymi oraz promowali pozytywne wartości, takie jak antyrasizm, tolerancja, solidarność i pomoc wzajemna.

Demonstranci nieśli bannery i transparenty "Przeciwko dyskryminacji, rasizmowi, faszyzmowi, homofobii. Wrocław dla wszystkich", "Młodzież potrzebuje alternatywy, a nie nacjonalizmu", "161Crew Proud to be Antifascist" czy "Każdy inny, wszyscy równi". Aktywiści biorący udział w marszu skandowali: "Wrocław prosto, antyfaszystowsko", "Najpierw jesteśmy ludźmi, później narodami", "Cała Polska antyfaszystowska". Podczas marszu przemawiali też jego uczestnicy. Maszerującym demonstrantom przygrywała grupa samby oraz mobilne platformy z muzyką.

Przemawiający w swoich mowach poruszyli m.in. temat niewygodny dla władz Wrocławia, mianowicie kwestię Romów i ich dyskryminacji, także tej urzędniczej, tylko dlatego, że mają inne pochodzenie i kolor skóry. Uczestnicy marszu dali też do zrozumienia, że nie mają nic przeciwko kibicowaniu Śląskowi Wrocław, ale uważają, że mowę nienawiści szerzą też kibice o skrajnie prawicowych poglądach, od których nie są wolne trybuny drużyny Śląska.

Dania: Starcia antyfaszystów z policją przed konkursem Eurowizji

Świat | Antyfaszyzm | Represje

W dniu imprezy duńska policja starła się z protestującymi antyfaszystami. Kopenhascy wolnościowcy sprzeciwiali się antymuzułmańskiej manifestacji, zorganizowanej przez Duński Ruch Narodowosocjalistyczny (DNSB).

W miejscu pikiety zebrało się ok. 50 członków DNSB. Jeden z nich przyniósł nawet gitarę, lecz nim zdążył zagrać choć jeden akord, demonstracja nacjonalistów została otoczona i zagłuszona przez ponad trzystuosobową grupę protestujących z Antify oraz organizacji Racismefri By. W stronę przedstawicieli Frontu Narodowego poleciały butelki.

Zanim jeszcze doszło do zebrania, lider DNSB Esbe Rohden Kristensen miał bliskie spotkanie trzeciego stopnia z bojowymi antyfaszystami i wraz z kolegą szybko znalazł się na ziemi. Od poważniejszych obrażeń uratowała go interwencja policji, która następnie zakmneła go w radiowozie i wywiozła ze strefy zagrożenia.

Wrocław: Parada Uliczna "Wrocław dla wszystkich"

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty
2014-05-17 16:00

Dołącz do tanecznego korowodu – radosnego i kolorowego, lecz z ważnym przesłaniem. Kolejny raz wspólnie pokażemy, że nie pozostajemy bierni wobec rozwoju ideologii opartych na nienawiści. Spotkajmy się 17 maja o 16:00 na placu Wróblewskiego we Wrocławiu!

http://www.wroclawdlawszystkich.bzzz.net

Zamiast nienawiści i pogardy, wolimy dialog, pomoc wzajemną i poszanowanie wolności i równości. Chcemy, aby nasza parada była taka jak świat o który walczymy. Silna różnorodnością i kolorytem, zorganizowana oddolnie, bez hierarchii, bez liderów manipulujących masami i bez wskazywania winnych. Chcemy, by każdy mógł na niej poczuć się swobodnie.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ przestrzeń publiczna, tak codzienna jak świąteczna, jest coraz bardziej nienawistna. Wrocław stał się w ostatnich latach ważnym punktem na mapie polskiego nacjonalizmu. Symbolicznym zwieńczeniem tego procesu jest fakt, że w naszym mieście odbył się pod szyldem „Żołnierzy Wyklętych” koncert neonazistowskich formacji muzycznych. Pamiętamy haniebne epizody historii: getto ławkowe, bojówki przedwojennego ONR, pochlebne słowa jakie Jędrzej Giertych wypowiadał po adresem Mussoliniego i Hitlera. Mamy świadomość, że dzisiejsi liderzy ruchu narodowego odwołują się do dokładnie tych samych metod i idei co ich poprzednicy. Ostatnio Wrocław stał się bastionem tego, co dawno powinno znaleźć się już w lamusie historii.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nacjonalizm, faszyzm, ksenofobia i homofobia to fałszywe odpowiedzi na prawdziwe problemy. Ekonomiczny kryzys, relatywnie wysokie bezrobocie, nierówności społeczne, poczucie, że politycy nie reprezentują wyborców sprawiają, że w całej Europie coraz więcej ludzi poszukuje winnych swojego losu. Dostrzegamy te problemy i chcemy promować ich realne rozwiązania.

My chcemy reprezentować inny Wrocław. Miasto, które w szarych czasach PRL uchodziło za enklawę różnorodności i swobody, miasto, które wydało Pomarańczową Alternatywę i które wreszcie doświadczyło tego, ile jest warta współpraca i samoorganizacja w czasie powodzi w 1997 i 2008 roku. My reprezentujemy Wrocław otwarty dla wszystkich, w którym nienawiść jest zastępowana przez współpracę i rzeczową debata o problemach.

Bądź z nami 17 maja 2014. Śledź naszą stronę internetową, szykuj przebranie i informuj znajomych.

Film promujący wydarzenie:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e_kbBmMpOWQ

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/688520177878655/?ref=5

After party

Koncert:

The Lowest
Fate
Carper

Tekno:

Elbass Sound System – Warszawa
Flk, Radzio
Dj. FLK Elbass
J23 – Poznań
Piro, Defend, C23

Toruń: Trenujemy Nawet w Deszcz #1 (#16)

Kraj | Antyfaszyzm | Ruch anarchistyczny
2014-06-14 14:00
2014-06-15 06:00

W programie:

* Seminarium Brazilian Jiu-Jitsu – zapisy: turniejtorun@o2.pl
* Street workout – zapisy: turniejtorun@o2.pl
* „Parcie na żarcie”-przynosisz swoją wegańską potrawę lub 10 zl i jesz ile chcesz – start 16.00
* Wykład: “Ruch w ruchu”. Kilka osobistych refleksji na temat potrzeby treningu ciała -bieganie długodystansowe – start 16.30
* Alleycat “freedom bikers” (rowerowy wyścig miejski) – zbiórka 17.00 przed Pilonem.

Koncert Hip Hop (przed klubem):

STYGMAT (Boom-Bap/ Hardcore Rap) http://www.facebook.com/Stygmat
CHARLIE LA GORE (white trash rap) http://charlielagore.bandcamp.com/‎
start 17.30

* Filmy: turniejowe wspominki, filmy antyfaszystowskie i inne – start ok. 18.15
* Wykład:“Autorytaryzm i populizm. Skrajna prawica w roku wyborczym.” – start ok. 19.30
* Crossfit
* Graffiti na żywo
* Deskorolki, BMX-y
* fireshow
* capoeira

Koncert przed Pilonem – start 20.00 – wjazd 15 zł

ANEMIA 77 – http://anemia77.bandcamp.com/‎
EXMISJAhttp://exmisja.gliwice.com
FIGHT THEM ALLhttp://fightthemall.bandcamp.com
CONCRETE DOGhttp://concretedogz.bandcamp.com

+ after do rana

Wydarzenie na FB: http://www.facebook.com/events/1427210390869162/

Miejsce: Toruń, klub Pilon i teren przed.
ul. Bulwar Filadelfijski

http://antyfaszystowskitorun.wordpress,com/

http://pilon.pl/

http://www.facebook.com/161trn

Poznań: Freedom Fighters 3

Kraj | Antyfaszyzm | Ruch anarchistyczny
2014-05-31 14:00
2014-06-01 06:00

Zapraszamy na kolejną edycję wolnościowej ligi sportów walki Freedom Fighters! Po raz trzeci spotkamy się, by przez sportową rywalizację zdobywać doświadczenie, budować relacje i kontakty potrzebne we wspólnie toczonych walkach. Tym razem przygotowaliśmy kilka zmian, szczegóły poniżej.

Kiedy: 31.05.2014
Gdzie: POZNAŃ
O której: 14.00

Formuły walk:

- BOKS (regulamin)
- K1 Rules (regulamin)
- Grappling/BJJ (regulamin)
- MMA

Ze względów bezpieczeństwa do walk mogą zgłaszać się osoby mające co najmniej półroczny staż. Zawodnicy i zawodniczki będą dobierani ze względu na staż, ilość stoczonych walk (w BJJ dodatkowo wg. pasów). Zmianie ulega zasada dobierania przeciwników i przeciwniczek według wagi. Podczas FF#3 nie będą obowiązywać kategorie wagowe, natomiast zasadą doboru będzie maksymalna różnica w wadze wynosząca 2 kg.

Zawodnicy i zawodniczki walczące w formule K-1 Rules zapewniają sobie ochraniacze na piszczele i stopy (twarde lub miękkie – z zastrzeżeniem, żeby w walczącej parze były ochraniacze takiego samego typu), suspensory, ochraniacze zębów i owijki. Kaski i rękawice (10 oz) zapewniane są przez organizatorów. Jeśli walczący w jednej parze zawodnicy i zawodniczki oboje się godzą, mogą walczyć w rękawicach o wadze 12 lub 14 oz, jednak muszą zapewnić je sobie we własnym zakresie. Zawodnicy i zawodniczki walczące w formule MMA zapewniają sobie jedynie ochraniacze na piszczele i stopy (miękkie) oraz suspensory. Kaski i rękawice piąstkówki zapewniane są przez organizatorów. Zawodnicy i zawodniczki walczące w formule Grappling zobowiązani są do walki w rashguardzie.

Szczegółowe regulaminy, w których opisane są min. kategorie wagowe, czas trwania walk, dozwolone i zakazane techniki znajdują się w załącznikach. Walki sędziowane będą przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, na sali obecny będzie lekarz ratownik.

Zgłoszenia prosimy przesyłać jak najszybciej na adres freedomfighters@riseup.net . Pod tym adresem udzielamy też szczegółowych informacji. Wczesne zgłoszenia umożliwią odpowiednie dobranie par walczących zawodników/zawodniczek. W zgłoszeniu prosimy zawrzeć następujące ifnormacje:
Imię i Nazwisko/Ksywa
Wiek
Miasto, klub sportowy
Formuła
Staż treningowy, rekord walk (z wyszczególnionymi formułami)
Waga
Telefon kontaktowy

Przykładowy mail zgłoszeniowy:
Nestor Machno / Bat'ko
21
Poznań, Freedom Fighters Gym
K-1 Rules
3 lata, 2-1-0 (K-1), 1-0-0 (MMA)
73,5 kg
606 066 660

Po lidze wydarzenia towarzyszące na Rozbracie (Pułaskiego 21A)

- 19.00 Projekcja filmu dokumentalnego "Message from Dement" opowiadającego o ruchu antyfaszystowskim w Brazylii (Czechy 2013).

- 21.30 Koncert
Drip Of Lies http://dripoflies.bandcamp.com/ hc/crust Warszawa
ThugxLife http://thugxlife.bandcamp.com/ straight edge hardcore Poznań
Fight Them All http://fightthemall.bandcamp.com/ hardcore Poznań
Po koncercie balet do rana.

Zapraszamy!
https://www.facebook.com/events/299164693572034/?ref_newsfeed_story_type...

Berlin: Najkrótszy marsz w historii

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Raptem 300 metrów zdołał pokonać wczorajszy marsz neonazistów w Berlinie. Niespełna 100 członków skrajnie prawicowej partii NPD zebrało się w sobotnie południe, by pod hasłem „Przykładem Szwajcarii- powstrzymać masową imigrację” przemaszerować ulicami stolicy. W odpowiedzi na zgromadzenie neonazistów, aktywnie na ulicach stawili się antyfaszyści, związkowcy i mieszkańcy Berlina, którzy w liczbie kilku tysięcy skutecznie powstrzymali marsz NPD. Doszło do potyczek z policją, kilka osób zostało rannych i aresztowanych.

Około 100 neonazistów planowało przemaszerować ulicami Berlina, by finalnie dotrzeć do mostu Jannowitzbrucke w centrum miasta. Plany skutecznie pokrzyżowali im kontrdemonstranci (nieoficjalna koalicja anarchistów, antyfaszystów i związkowców) w liczbie kilkadziesiąt razy większej, którzy zablokowali wszystkie drogi prowadzące w kierunku mostu i uniemożliwili zgromadzeniu przemieszczanie się. W efekcie prawicowcy spędzili 3 godziny stojąc w miejscu, otoczeni szczelnym kordonem prewencji, by po tym czasie pod eskortą policji zacząć się rozpraszać.

Przerwać letarg

Antyfaszyzm | Blog

Niedzielny wieczór. Wiadomości z kraju po raz kolejny nie przynoszą optymizmu, kolejna, słuszna demonstracja nie przyciąga tłumów. Młodzież okupuje fejsbuka, domy handlowe, dyskoteki. Planują kolejne radosne dni; kolejne zakupy, kolejną życiową próżnię. Żadnych refleksji, żadnych przemyśleń, nic. Starsi, zmęczeni życiem, ucieszeni ochłapami od państwa, od pracodawcy – nie będą się wychylać.
Wszystko w normie, wszyscy szczęśliwi, byle starczyło do pierwszego.

A skrajna prawica zaciera ręce. Blokują kolejny wykład, kolejną odbudowę tęczy. Zbierają podpisy pod listami wyborczymi, myślą o kolejnym Marszu Niepodległości. I nie zdziwcie się drodzy krajanie, jak pewnego dnia się obudzicie, a nad Polską powiewać będzie czarny krzyż celtycki. Nie zdziwcie się, jak wejdą do Waszych domów sprawdzić, czy nie jesteście przypadkiem obywatelami drugiej kategorii. Gejem, lesbijką, czarnoskórym, brązowookim. Każdą tą osobowością, która nie zgadza się z opisem prawdziwego Polaka/Polki. Nie zgadza w opinii nacjonalistów i skrajnie prawicowych przywódców. Bo model jest prosty. Bóg, Honor, Ojczyzna. Dwa kolory – czarny i biały. Żadnych innych kolorów, żadnych „odmieńców”, żadnej tęczy – nawet tej zrodzonej z natury! Nacjonalizm nie jest już tylko problemem antyfaszystów. Jest problemem każdego, kto ceni sobie wolność, kreatywność, otwartość i różnorodność. Każdego, kto chce oddychać głęboko i nie czuć oddechu ksenofobii na plecach.

Krzyczą, że jesteśmy lewakami, że plujemy na godło i przeklinamy boga. Że chcemy zniszczyć ten kraj, bo wspieramy wielokulturowość i dbamy o wykluczonych. Panie i Panowie, młodzieży. My po prostu i przede wszystkim jesteśmy ludźmi. Bo każdy z odrobiną własnej godności, nie zasłania się godłem i flagą. Nie wymyśla codziennie teorii spiskowych i nie snuje niestworzonych historii, tak naprawdę nie robiąc nic poza tym. Każdy z odrobiną godności działa bezinteresownie, bo wie, że jutro to on, może być po stronie bez wyjścia, bez dachu nad głową. To właśnie jest patriotyzm. Niesienie pomocy potrzebującym bez względu na płeć, orientację i pochodzenie. Nie maszerowanie od pomnika do pomnika i skandowanie wzniosłych haseł, z których tak naprawdę jeszcze nic dobrego nie wynikło. Pomoc wzajemna, solidarność, wsparcie, to są przymioty prawdziwego patriotyzmu. Duma z podania ręki potrzebującym.
Co więcej, wbrew szaleństwom skrajnej prawicy, niektórzy z nas są katolikami, praktykującymi, z rzadka nawet zatwardziałymi. Komuna? Mamy z nią tyle wspólnego, że wielu z nas urodziło się w tamtym okresie – nic więcej. Pracujemy, uczymy się, promujemy zdrowy tryb życia, wspieramy i pomagamy poszkodowanym. I to właśnie boli skrajnych prawicowców. Że jesteśmy wszystkim tym, czy oni nigdy nie będą. Wszystko co wymyślili zostało skopiowane od wolnościowych i antyfaszystowskich środowisk. Nie mają nic swojego. Nic, prócz galopującej głupoty i nienawiści do wszystkiego co im obce, a co jest najzwyczajniej w świecie stworzone przez ich własnego boga.

Piszę MY, bo tak wygląda środowisko, w którym się obracam, w którym zaczęłam się obracać wiele lat temu i trwam w nim do dzisiaj. Od pięciu lat aktywnie i na pełnych obrotach. Nie trudno było wskoczyć na odpowiednie tory, załapać antyfaszystowską zajawkę. To takie naturalne i oczywiste, że chce się stanąć po stronie dobrych i prawilnych kwestii. Stanęłam i nie żałuję, nie żałowałam ani przez chwilę.

Uświadamianie, puszczanie pozytywnych treści w obieg, działania uliczne od vlepiania po zamazywanie nienawistnych symboli, obecność na demonstracjach, to wszystko stało się dla mnie chlebem powszednim. To świadomie wybrana droga, z której nie da się już zboczyć. Bo nie chcę, bo tak wybrałam, bo to jest dobra droga. A dlaczego? Bo wolność moja, Twoja, nasza, jest coraz bardziej zagrożona. Bo nie chcę otworzyć oczu i ujrzeć w telewizji kolejnego wodza niosącego jedyną i słuszną ideologię. Nie ma dnia w którym nie zastanawiałabym się co jeszcze można zrobić, co zmienić, gdzie uderzyć. To sens życia, walka o spokojny byt.

Tutaj nawet nie ma się nad czym zastanawiać. Po prostu trzeba stanąć po stronie wolnościowych aktywistów i aktywistek. To nie jest trudne – odnaleźć w sobie człowieczeństwo. Jest jeszcze tyle do zrobienia, że każda para rąk i oczu zawsze będzie pożądana. Dlatego pamiętajcie: wspierajcie lokalne akcje i demonstracje antyfaszystowskie, lokatorskie, wolnościowe. Uświadamiajcie znajomym zapatrzonym w skrajną prawicę, że ta skrajna prawica zabiera nam powietrze i przestrzeń do swobodnego życia i wyrażania myśli. Wspierajcie się wzajemnie, organizujcie, działajcie. A jeśli nie wiecie jak, napiszcie do nas. Na pewno odpowiemy na Wasze pytania i udzielimy porad. Nie bójcie się. Nie byliście i nigdy nie będziecie sami! Siła jest w Was i nie dajcie się zastraszyć! Nie ulegajcie modzie na fałszywy patriotyzm. Odnajdźcie swój własny, we własnych sercach i głowach. Wierzę, że wybierzecie dobrze i już niedługo spotkamy się wszyscy tam, gdzie nas potrzebują! Jesteśmy wszędzie. W pubie, na meczu, na każdym osiedlu. Jest nas wielu i musicie wiedzieć, że strach to tylko pożywka dla wszystkich organizacji szerzących nienawiść. Wierzę w Was. Wierzę, że obudzicie się z letargu i weźmiecie sprawy w swoje ręce!

Z antyfaszystowskim pozdrowieniem,
J., 161Crew

Tekst pochodzi ze strony 161crew.bzzz.net

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

 Demonstracja w Tuluzie 21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Obchodzony jest dla upamiętnienia masakry z 21 marca 1960 roku w Sharperville w RPA. Zginęło wówczas 69 osób, biorących udział w pokojowej demonstracji przeciwko przepisom apartheidu.

Tego dnia na całym świecie organizowane są liczne antyfaszystowskie demonstracje, warsztaty antydyskryminacyjne, spotkania, wykłady, koncerty itp. wydarzenia, mające na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 1960 roku i rozpowszechnianie szeroko pojmowanej idei tolerancji i otwartości.

To smutna prawda, że przemoc, dyskryminacja i przestępstwa z nienawiści skierowane przeciwko mniejszościom etnicznym i migrantom pozostają codziennym zjawiskiem w całej Europie. Jednak należy pamiętać, że ci ludzie (migranci, mniejszości etniczne) wnoszą do naszego każdego społeczeństwa różnorodność. Każdy człowiek bez względu na inny kolor skóry, pochodzenie, płeć, kulturę czy religię, jest odrębną jednostką zasługująca na szacunek. Żyd, Cygan, Arab, Polak, Niemiec - te słowa nie muszą nas dzielić. Wychowani w innej kulturze czy świadomości, możemy się wiele od siebie nauczyć, poznać inne tradycje i zwyczaje. Nietolerancja i rasizm jest krokiem do faszyzmu, do świata opierającego się na agresji, niewolnictwie, dominacji i nienawiści.

Malmo: Antyfaszysta w stanie krytycznym

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

W nocy z 8 na 9 marca w Malmo kilkoro antyfasztystów zostało brutalnie zaatakowanych przez neo-nazistów. Niezależna grupa śledczych dziennikarzy (@Researchgruppen) ustaliła przebieg zdarzenia, opierając się na zeznaniach świadków. Przedstawiona przez nich wersja różni się od tej głoszonej przez oficjalne media (szwedzką gazetę Kvällsposten), policję i neo-nazistów.

Każdego roku 8 marca w Malmo dobywa się feministyczna nocna demonstracja „Odzyskać noc”. Jest to popularne i dobrze rozreklamowane wydarzenie. 6 osób, z czego 4 będące potwierdzonymi członkami Partii Szwedów (organizacji założonej w 2008, powstałej po rozwiązaniu Narodowego Frontu Socjalistycznego) zebrało się w pubie oddalonym od miejsca demonstracji o około 15 minut pieszo. Uzbrojona grupa podeszła pod lewicowa kawiarnię Glassfabriken, rozklejając nalepki i szukając demonstrantów.

Kanał XML