Antyfaszyzm

Umorzenia w sprawie blokady marszu ONRu w 2008 r. w Warszawie

Kraj | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

28 kwietnia, Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie przeciw 14 osobom oskarżonym o to, „że w dniu 11 listopada 2008 r. około godz. 17:30 w Warszawie na ul. Nowy Świat 60 przeszkadzali w przebiegu niezakazanego zgromadzenia Obozu Narodowo Radykalnego przez zablokowanie ul. Nowy Świat i zmuszenie w/w zgromadzenia do zmiany trasy przemarszu". O sprawie pisaliśmy obszernie w 2008 r.

Sąd stwierdził, że do przypisania odpowiedzialności za wymienione wykroczenie (art. 52 par. 1 pkt 1 KW) niezbędne było ustalenie, czy konkretne zachowanie osoby miało na celu zakłócenie zgromadzenia. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do winy i złożyli wewnętrznie spójne wyjaśnienia, z których wynika, iż w miejscu zdarzenia byli przypadkowo, a jedynie zostali otoczeni kordonem policji, bez możliwości wyjścia. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, wątpliwości Sąd musiał rozstrzygnąć na korzyść oskarżonych. Przesłuchani policjanci nie pamiętali, kogo tego dnia aresztowali i jak zachowywały się wylegitymowane osoby.

Prawnik Solidarności Anarchistycznej, grupy która od początku sprawy zajmowała się pomocą represjonowanym, doradzał linię obrony, która okazała się w tej sprawie skuteczna. Bardzo pomocne okazały się też szablony odwołania od wyroków nakazowych, które zostały sporządzone przez ACK – Warszawa.

Demonstracja Antyfaszystowska Białystok 24.04. Oficjalna informacja i apel o wsparcie

Antyfaszyzm | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Dnia 24 kwietnia o godz 14 pod kościołem św. Rocha miała odbyć się demonstracja antyfaszystowska. Od wczesnych godzin porannych widać było w mieście wzmożoną aktywność policji. W godzinach południowych na po ulicach miasta zaczęły krążyć grupki faszystów. Ok godz 13 faszyści zebrali się w grupie ok 30-40 osób na miejscu demonstracji. Część została przegoniona przez antyfaszystów, Ci którzy próbowali się ukryć w okolicznych blokach zostali aresztowani przez policję. Przy każdym z aresztowanych faszystów policja znalazła co najmniej jeden nóż!!! Warto w tym miejscu przypomnieć że lokalni neofaszyści są znani z używania noży podczas atakowania obcokrajowców, antyfaszystów i kibiców. Przykładem na to, jest zamordowany kilka lat temu młody kibic Jagiellonii Białystok, Adrian.

Podczas trwania zbiórki, w okolicach kościoła św Rocha doszło do krótkiej bójki faszystów z Blood&Honour (B&H) z zmierzającymi w kierunku demonstracji aktywistami. Neofaszyści zaatakowali osoby idące na demonstrację, ale zostali odparci i przed linczem uchroniła ich tylko szybka interwencja policji. W ciągu 30(!) sekund na miejsce akcji wkroczyła policja aresztując wszystkich którzy byli w okolicy. Policja otoczyła kordonem osoby które były na miejscu demonstracji czyli kilkadziesiąt metrów od miejsca zdarzenia i rozwiązała demonstrację zanim ta się jeszcze zaczęła. Wszystkich zatrzymano, skuto kajdankami, i odwieziono na plac manewrowy lokalnej 'Prewencji". Nie zabrakło przy tym bicia i obrażania zatrzymanych, przypisywania im znalezionych na ulicy przedmiotów przypadkowym osobom, tworzenia wymyślonych historii "On napadł na policjanta" itp.

Większość z zatrzymanych antyfaszystów (według różnych szacunków od (70 do 100osób) przewieziono w jedno miejsce. Tam ustawiono większość na placu otoczono policją. Z jednego radiowozu wyszli trzej zatrzymani przez policję neofaszyści z grupy Blood&Honour z rozbitymi głowami. Rozpoznani zostali Artur Wysocki ps Wiatrak oraz Marcin Łukaszuk. Od razu było widać że cieszą się przywilejami niedostępnymi dla innych zatrzymanych. Witali się poprzez uścisk dłoni z częścią policjantów, mogli palić papierosy, swobodnie poruszać się po placu, oglądali z policjantami telefony zabrane antyfaszystom. Jeden policjant wysoki rangą robił antyfaszystom zdjęcia prywatnym telefonem i pokazywał faszystom z B&H. Wszyscy zostali wylegitymowani, przeszukani i sfilmowani. Trzynaście osób zostało wyczytanych i odwiezionych na komisariat. Były to zupełnie przypadkowe osoby które wydawały się podejrzane ponieważ: domagały się respektowania swoich praw, miały przy sobie gaz pieprzowy lub transparenty antyfaszystowskie. Reszta zatrzymanych został oskarżona o nie rozejście się na wezwanie policji i wręczono im mandaty karne. Część osób odmówiła przyjęcia mandatów, ponieważ nikt nie wzywał ich do opuszczenia miejsca legalnej demonstracji, mało tego policja im swobodne przemieszczanie uniemożliwiała.

Na komisariacie napisano protokoły przeszukania i zatrzymania trzynastu antyfaszystów. Wszystkich trzynastu aresztowanych osadzono "na dołku". Następnego dnia zatrzymanych przesłuchiwano. Przedstawiono im zarzuty o udział w bójce w miejscu publicznym i zwolniono. Wobec zatrzymanych prokurator zastosował dozór policyjny i poręczenia majątkowe różnej wysokości.

Potrzebne wsparcie.
Zbiórka pieniędzy na zatrzymanych antyfaszystów.
W związku z zarzutami dla antyfaszystów, potrzebne będą środki na pomoc prawną. Jako że oskarżonych jest 13(!) osób a konsekwencje prawne są poważne, musimy zebrać większą liczbę pieniędzy. Liczymy na solidarność wszystkich ludzi wspierających nasze działania. W ten sposób możemy także pokazać naszą liczebność i siłę, oraz aktywnie włączyć się w ruch antyfaszystowski.
Organizujmy benefitowe koncerty, imprezy i wszystko inne co przyjdzie wam do głowy!

W sprawie przekazania pieniędzy na wsparcie piszcie do: [ barbarians@riseup.net ]

W imieniu wszystkich oskarżonych, dziękujemy za pomoc.

Antifa-Polska

Antyfaszystowski turniej "No Surrender!" w Kijowie

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

17 kwietnia w Kijowie będzie miał miejsce II międzynarodowy turniej antyfaszystów i antyfaszystek w Mieszanych Sztukach Walki "No Surrender! II". Walki odbędą się w kategoriach zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zgłoszenia należy nadsyłać na kontakt podany poniżej. Zdjęcia z poprzedniej edycji dostępne tutaj. W związku z nadchodzącym wydarzeniem organizatorzy piszą:

"Zawody są organizowane z zamiarem kontynuacji nauki i użytkowania stylów walki nie tylko na ringu, ale również w sytuacjach z życia wziętych. Zaproszeni są wszyscy ludzie którzy nie chcą pogodzić się z dominacją nazistowskiego terroru na ulicach swoich miast. Poprzez uczestnictwo możecie nabrać doświadczenia i nauczyć swoich przeciwników jak nie bać się trudności. Walka z faszyzmem to nie tylko słowa, ale również walka na ulicy, która stanowi warunek zwycięstwa. Nie ma miejsca dla słabości i cierpienia.

Powinniśmy pracować nad naszym fizycznym treningiem, umiejętnościami, realną walką na ulicy. Każdy, kto nie tylko "nie zgadza się" na nazistowską przemoc, ale jest aktywną, myślącą osobą gotową walczyć z niesprawiedliwością - nie tylko w słowach, ale również czynem - rozumie, że zdolność do walki jest niezwykle ważna. Trzeba stawić opór nazistowskiej zarazie i jej nieustannej bezkarności. Porzućcie słabość i strach! Udowodnijcie, że jesteście w stanie nie tylko rozprowadzać "propagandę", ale również walczyć z godnością w ringu z równym przeciwnikiem. Zwycięstwo na ringu jest szansą na zwycięstwo na ulicy.

Grecja: Rozbita demonstracja neofaszystów w Larissie

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Jak informuje serwis www.libcom.org niedzielna demonstracja neofaszystów z Patriotycznego Klubu Tesalii w greckim mieście Larissa została rozbita przez miejscowych antyfaszystów. W wyniku starć, jakie się wywiązały 4 antyfaszystów zostało aresztowanych. Studenci miejscowego Uniwersytetu Medycznego podjęli okupację uczelni domagając się uwolnienia zatrzymanych.

Neofaszyści próbowali zgromadzić się w niedzielne południe, by demonstrować przeciwko planowanej ustawie, legalizującej status przebywających w Grecji imigrantów. Jak wynika z komunikatu, wydanego przez studentów okupujących Uniwersytet Medyczny, planowane miejsce zbiórki faszystowskiego marszu, plac Visarionos, zostało jednak wcześniej zajęty przez antyfaszystowską kontrdemonstrację, której uczestnicy zaatakowali i rozproszyli przybyłych rasistów. Zniszczony został należący do nich van, którym poprzedniej nocy patrolowali ulice miasta polując na imigrantów.

Drezno: Demonstracja antynazistowska

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Wczoraj odbyły się neonazistowskie demonstracje w Dreznie z okazji 65. rocznicy bombardowania miasta przez aliantów w 1945 roku. Do Drezna miało przybyć prawie 8-10 tys. neonazistów z Niemiec i innych krajów ale nie wszyscy dotarli do miasta. Policja zablokowała wielu na lotnisku i na dworcach. Rano w kierunku dworca udało się około 2000 antyfaszystów, którzy zablokowali torowisko. Udaremniło to przemarsz neonazistów, których do Drezna przybyło mniej, niż się spodziewano.

Ok. 5000 neonazistów zbierało się w dzielnicy Neustadt. Po południu policja poinformowała neonazistów, że nie będą mogli przemaszerować ulicami miasta.

Na drugim brzegu Łaby mieszkańcy Drezna protestowali przeciwko neonazistom i nadużyciu rocznicy dla własnych celów. Wokół drezdeńskiej starówki utworzono łańcuch ludzkich rąk.

Antyfaszyści także demonstrowali. Doszło do starć antyfaszystów z neonazistami i policją. Policja użyła gazu wobec antyfaszystów i zatrzymała co najmniej kilkanaście osób.

http://www.youtube.com/user/bildungskanal

Ateny: Manifestacja antyfaszystowska

Świat | Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Wczoraj około 15 ponad 1000 osób zebrało się w dzielnicy Propylea, żeby zablokować przemarsz faszystów. Po drugiej stronie zebrało się około 50 osób osłanianych przez liczne oddziały policji. Doszło do starć z chroniącymi faszystów stróżami porządku. Część prawicowców jeździła w pobliżu na motorach i samochodami. Antyfaszyści przechwycili jednego z nich, co zaowocowało utratą jednośladu i patriotycznie przyozdobionego kasku. Zdjęcia z manifestacji dostępne są tutaj.

Kanał XML