Ważny komunikat Solidarności Anarchistycznej w sprawie represji po 11 listopada

Represje

Aktualizacja

W różnych miastach Polski nadal trwają przesłuchania osób wylegitymowanych przez policję podczas kontrmanifestacji 11 listopada. Po przesłuchaniach, policja będzie kierować wnioski o ukaranie do sądu grodzkiego w W-wie. Jednak najprawdopodobniej sąd zrezygnuje z rozpatrzenia ich sprawy w trybie zwykłym oraz prześle WYROKI NAKAZOWE z orzeczoną karą grzywny. (Jak na razie nikt nie informował nas, że już otrzymał taki wyrok).

W tej sytuacji niezwykle istotne jest, żeby w NIEPRZEKRACZALNYM TERMINIE 7 DNI WNIEŚĆ WOBEC NIEGO SPRZECIW - oto WZÓR SPRZECIWU WOBEC WYROKU, sporządzony przez ACK-Warszawa.

WYROK NAKAZOWY [jego pełen tytuł, wyraźnie zaznaczony pod godłem to: "Wyrok nakazowy w imieniu Rzeczypospolitej"] powinien posiadać pieczęć sądu [najczęściej wydział grodzki], wymienony skład sądu, sygnaturę akt, szczegółowe dane oskarżonego oraz wyrok, najczęściej krótki i lakoniczny. Oskarżony dostaje odpis wyroku, więc najczęściej jest też pieczęść sekretariatu i podpis potwierdzający zgodność z oryginałem.

UWAGA - TO BARDZO WAŻNE! Sprzeciw wobec wyroku obowioązkowo wysyłamy LISTEM POLECONYM za dowodem nadania pisma! Osoby z Warszawy mogą też sprzeciw osobiście w biurze podawczym sądu. Wtedy na kopii pisma bierzemy pieczątkę poświadczającą, iż wpłynęło.

Fala represji po blokadzie marszu faszystowskiego 11 listopada nabrała dość dużego rozmiaru. Na adres Solidarności Anarchistycznej (solanarch@gmail.com) napisało kilkadziesiąt osób. Osoby, które zostały spisane na demonstracji były wzywane pisemnie lub ustnie, w charakterze świadków lub oskarżonych z art. 52 Kodeksu Wykroczeń. Wygląda na to, że wezwania otrzymają, lub już otrzymali wszyscy, którzy zostali spisani tamtego dnia.

Po przesłuchaniach, (na których większość osób zgodnie z naszymi radami odmówiła zeznań i podpisu pod protokołem) należy się spodziewać wezwań do Sądu Grodzkiego lub wyroków nakazowych (grzywna). Pisma zostaną dostarczone na adres zameldowania. To bardzo ważne, żeby odebrać bez zwłoki listy polecone od sądu, gdyż tak czy inaczej będą UZNANE ZA SKUTECZNIE DORĘCZONE. Od terminu "skutecznego doręczenia" przysługuje tylko 7 dni na odwołanie się w przypadku wyroku nakazowego!

W razie otrzymania pism z sądu, osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy prawnej prosimy o wysłanie kopii na adres solanarch@gmail.com, aby nasz prawnik mógł uruchomić procedurę odwołania lub składania dalszych wyjaśnień przed Sądem Grodzkim.

kiedy manifestacja ONR-u w

kiedy manifestacja ONR-u w solidarności z warszawską policją ?

z defensywy do ofensywy?

a może by tak wesprzeć antyrepresyjną działalność legalną (porady, wsparcie prawne, monitoring działań organów ścigania, itp) jakimś marszem anty-represyjnym jako reakcją na represje wobec anty-faszystów. W ten sposób nie tylko przeszlibyśmy w tej konfrontacji z defensywy do ofensywy, wyszli z indywidualnej konfrontacji z systemem do kolektywnej, narobili nam "potrzebnego" a policji "niezręcznego" rozgłosu wokół sprawy, pokazali władom, że represjami tylko nas wzmacniają, a przy okazji "zareklamowali" też ruch antyfaszystowski.
Może warto sie spotkać i w miare szybko taki marsz zorganizować?

z defensywy do ofensywy!

Zgadzam sie w pełni, taka riposta byłaby jak najbardziej na miejscu!

Najbardziej zalezy im aby nas zniechecic, zdołować, abysmy dali sobie spokój i potulnie zapłacili. Takie represyjne działania mają na celu eliminacje młodzieży z wydarzeń demonstracyjnych. Młodzi po odwiedzinach policjanta "w domu" i otrzymaniu wezwania, szybko się zniechecają do dalszych protestów, a jak nie sami, to pomaga w tym ich najblizsze otoczenie-czyli rodzina, od której sa zależni bo jeszcze nie samodzielni i samowystarczalni.Więc dla takich osób to duża presja zapłacić (bo skąd wziasc kase jek nie od rodziców/opiekunów), spotkac sie z policją, pojechać do sądu itd. Wywoływanie takiej presji jest nadużywaniem prawa i władzy!

Legalna demonstracja przeciwko takim represją policji, w takiej sytuacji jest koniecznością. Tylko czy ruch antyfaszystowski potrafi sie zmobilizować?

Do działania!

Świetny pomysł!!! Szum w

Świetny pomysł!!! Szum w mediach jest potrzebny!

z defensywy do ofensywy?

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł, już można dostać pierdolca od tej defensywy.
Trzeba to zrobić z odpowiednim tylko rozmachem.

Funkcjonariusz który mnie

Funkcjonariusz który mnie spisywał był niezbyt i źle przepisał nazwisko i mam luz.
Mam informacje od ludzi przesłuchiwanych że policja sama narzekała na tą akcje i proponowała zebrać pare osób i wytoczyć proces osobom odpowiedzialnym za bezprawne przetrzymywanie.

Rozpocząć kampanie o delegalizacje onr-u !

Rozpocząć kampanie o delegalizacje onr-u !!

I przypomnieć się grupie posłów Lewicy na czele z J. Wenderlichem !! ( o ile dobrze pamiętam ) Szumnie na antenie TVP3 deklarowali wtedy interwencje w sprawie skandalicznego zachowania policji i ewentualnych dalszych poczynań sądu czy prokuratury !!
Wtedy na gorąco mówili że w pełni solidaryzują się z blokadą tego marszu i nie rozumieją działań policji wobec uczesników blokady .. Były słowa o patriotyzmie i niegodzeniu się na jakąkolwiek obecność elementów faszyzmu na ulicach polskich miast a w szczególności na ulicach Warszawy !
Jak zwykle Wszyscy mają świadomość problemu i jak zwykle nic z tej świadomości nie wynika ! Parlamentarzyści RP ! Przebudzcie się !

Halo! Jesteś na stronie

Halo! Jesteś na stronie Centrum Informacji ANARCHISTYCZNEJ. Nie możemy popierać delegalizację żadnej organizacji. Jeśli chcesz napisać do parlamentarzystów RP, lepiej robić to na forum młodzieżówki SLD.

Tak. Warto robić nawet

Tak. Warto robić nawet dzień akcji. Pogadamy z ludźmi o tym.

No Ok.

No Ok. Spoko spoko ... Wiem że nie możemy TU popierać delegalizacji onr-u ?

Ale i tak bym ich kurwa zdelegalizował !!!

Koniec bierności!

Proponuje przedyskutowanie w lokalnych srodowiskach i na listach ustalenia terminu ogólnokrajowego tygodnia protestów, demonstracji i akcji bezpośrednich koncentrujących się na aktualnych represjach wobec działaczy antyfaszystowskich i wolnosciowych, pod następującymi haslami:

"Tak długo jak legalna przemoc będzie nazywana prawem, tak długo nasze prawo będzie nazywane przemocą"

STOP POLICYJNYM REPRESJOM WOBEC RUCHU ANTYFASZYSTOWSKIEGO!

KONIEC BIERNOŚCI WOBEC LEGALNEJ PRZEMOCY!

WYCHODZIMY Z DEFENSYWY: Bez sprawiedliwosci nie bedzie spokoju!

Tutaj była propozycja o

Tutaj była propozycja o demonstrację pod hasłami: "Prawa nie daje rząd, wszystkie prawa są w naszych rękach" czy coś w tym stylu. Nie chodzi tu tylko o represji wobec ruchu antyfaszystowskiego - chodzi o prawa do akcji i rola policji i rząd w odbieraniu prawa.

10-11 stycznia jest chyba dobry termin.

a w moim przypadku

do mnie policjant który mnie spisywał przyczepił się że mam za długie włosy które utrudniają identyfikację. Przed następną taką demonstracją ogolę się chyba na łyso żeby pan władza nie miał problemów.

Witajcie Ja również

Witajcie

Ja również byłem przesłuchiwany w sprawie udziału w demonstracji. Jak dla mnie sytuacja jest dość komfortowa. Odmówiłem zeznań, zaś podczas rozprawy, będę trzymał się następujących faktów. Przyszedłem na legalną demonstrację. O tym, że demonstracja jest nielegalna dowiedziałem się w momencie gdy zostaliśmy otoczeni przez policję i tu cała wiązka tego jak się zachowywała. Dopiero po jakimś czasie poinformowani zostaliśmy o tym, że demonstracja jest nielegalna. Nie rozumiem więc o co to całe zamieszanie :).

Tak czy inaczej mam nadzieję, że uruchomimy siłę wzajemnego wsparcia i damy radę!!!

Czekam więc na dalsze wieści.

Pozdro

b.

Jeśli przyznasz się przed

Jeśli przyznasz się przed sądem, że przyszedłeś na tą demonstrację, to już przegrałeś sprawę. Niezależnie od tego, czy wierzyłeś w to, czy jest legalna czy nielegalna. Sądu nie interesuje, czy uznawałeś demo za legalne, ale czy faktycznie była legalna i czy miałeś zamiar się na nią udać. To tak od strony prawnej.

Oczywiście, można podejść do tego ideowo, że mamy prawo demonstrować, itp, ale wtedy raczej na pewno przegrasz w sądzie.

nie tedy droga...

hej barito,
i reszta,
przeciez tak na prawde to nie chodzi o to aby sie wyklucac z policja czy sedzinami o to czy mieli prawo nas otoczyc i spisywac czy tez nie (zawsze bedzie tak ze raz sie okaze ze mieli prawo, innym znowu ze nie ... idokad nas to prowadzi?), ale o to aby pokazac, ze takie praktyki nie beda przechodzic (No fuckin' pasaran!) i ze bedziemy za kazdym razem solidarnie i gwaltownie reagowac, i ze to tylko nakreca nasz ruch. Ale zeby nie byly to puste slowa ... to musi sie tak faktycznie dziac, czyli musimy odpowiedziec na represje dalszymi akcjami: tak antyfaszystowskimi, jak antyrepresyjnymi, jak antypanstwowymi.

*

Zgadzam sie z ostatnią wypowiedzia.. to ze bedziemy sie kłocić nic nei da.. tu potrzeb ainnego działania m.in w postaci dalszych manifestacji.. nie mozemy dac państwu do zrozumienia ze moga nas tak poi prostu wytepic.. nie ma takiej opcji. .wierze ze w końcu ludzi nie wytrzymaja i sie tak konkretnie zbuntuja i wyjda na ulice... wtedy ani policja ani wojsko po rpstu żadne śłużby państwowe ich nie powstrzymaja bo musieliby nas wszystkich po prostu powyżynac ale wtedy nie miałby kto na nich płacic :)jesli nie my to napewno nasze następne pokolenia beda dązyły do zbiorowego buntu ktory byc moze chociaż troche zmieni sytuacje panujaca w naszej jakże kochanej Polsce..

Ja jebie... Serio chcecie

Ja jebie... Serio chcecie dyskutować TUTAJ o tym jak sie będzie bronić w sądzie?;/

Ja myślę, że jest

Ja myślę, że jest wyjątkowo nie mądre to robić, ale jak nie publikujemy komentarze Bariego będzie druga intifada internetowa :-), więc opublikowaliśmy go i trzeba go komentować.

Ignorantia juris non excusat - nieznajomość prawa nie usprawiedliwia

To jest jedna z podstawowych zasad prawnych.
Możesz robić jak chcesz ale nie możemy poradzić innym, że to dobry pomyśl.

może jakieś demo

może jakieś demo solidarnościowe na ulicach + ulotki w związku z sprawą wezwanych?

Jutro będzie spotkanie.

Jutro będzie spotkanie. Próbujemy coś ustalić.

WZÓR SPRZECIWU WOBEC WYROKU

WZÓR SPRZECIWU WOBEC WYROKU NAKAZOWEGO:

[Miejsce; data]

Wnoszący sprzeciw:
[imię, nazwisko; pełen adres korespondencyjny]

Sąd ...
[pełna nazwa sądu oraz jego adres z pieczątki pisma z wyrokiem sądowym]

Sygnatura akt:

Sprzeciw wobec wyroku nakazowego

Na podstawie art. 506 par. 1 kpk, w związku z art. 94 par. 1 kpw, wnoszę sprzeciw wobec wyroku nakazowego z dnia ... [sygnatura akt: ...], zasądzonego mi przez Sąd ... i wnoszę o rozpoznanie sprawy na zasadach ogólnych.

[własnoręczny podpis]

Czy to znaczy że macie

Czy to znaczy że macie sygnały o tym że ktoś już otrzymał taki wyrok nakazowy ?
Czy to na razie tylko takie przygotowanie się na taką ewentualność ?

Jeszcze nie, ale to jest

Jeszcze nie, ale to jest bardzo prawdopodobne.

można by ten wzór jakos na

można by ten wzór jakos na górze umieścic bo nie każdy czyta komentarze..

a coś więcej?

ej, czy warszawskie środowisko nie może nic innego wygenerować niż komunikaty internetowe??? jeżeli wszystkie te osoby będą miały ten sam zarzut i w tym samym sądzie będą odbywały się rozprawy, to czy nie można wynająć adwokata, który wybroniłby te osoby -dużo zatrzymanych nie była z ruchu, były to osoby młode, które gdy dostaną teraz kilkaset złotych grzywny +następne koszty sądowe po prostu dadzą sobie w przyszłości spokój z takimi zabawami, albo wybiją im to z głowy rodzice. wystarczyłyby 2-3 koncerty solidarnościowe, apel do ludzi z polski a w razie potrzeby z zagranicy i z takiej minimalnej obrony stworzy się dobrze skoordynowana, skuteczna akcja, co pokaże też ludziom, że w takich sytuacjach nie zostaną sami!!!

Jest adwokat, z którym

Jest adwokat, z którym jesteśmy w stałym kontakcie, który będzie pomagać. Na razie nie pojawiły się jeszcze wezwania do sądu ani wyroki nakazowe - były tylko przesłuchania.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.