Dyskryminacja

KATOWICE: Wyjazd autokarem na demonstracje przeciwko ubojowi rytualnemu

Kraj | Blog | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Dzięki wielu protestom głosowanie nad legalizacją uboju rytualnego zostało przełożone na 12 lipca, musimy stoczyć ostateczną walkę. Możemy ją wygrać jeśli stawimy się pod sejmem i WSZYSCY RAZEM zaprotestujemy przeciwko tak barbarzyńskim praktykom w naszym kraju.

Więcej o samej akcji tutaj: https://www.facebook.com/events/204378726384810/

Aby każdy mógł dotrzeć Fundacja Viva organizuje transport. Wynajmujemy 50 osobowy autokar. Wyjazd z KATOWIC z parkingu pod Spodkiem o godzinie 7:45, będziemy w Warszawie koło godziny 14. Idziemy na protest o 15, później chwila na obiad i wyjeżdżamy koło godziny 19 (więc będziemy w Katowicach koło 22-23). Fundacja pokrywa koszty wynajmu, nie mniej jednak jest to ponad 2 tysiące zł, więc prosimy by każdy dołożył ile może (symboliczne 10zł lub więcej, za przejazd w obie strony to naprawdę niewiele).

W chwili obecnej mamy już na liście ponad 20 osób. Każdy zdecydowany na transport proszony jest o wysłanie maila (katowice.viva@gmail.com) lub wiadomości na facebooku na profil Viva Katowice z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Zależy nam by autokar był pełny!

Niemcy: Strajk głodowy uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dzisiaj mija 7 dzień generalnego strajku głodowego uchodźców w Niemczech. Mija jednocześnie 4 dzień od kiedy strajkujący odmawiają przyjmowania wody. Strajk odbywa się w centrum Monachium. Już 21 osób trafiło do szpitali. W tym czasie żadne próby przerwania strajku, podejmowane przez rząd, nie przyniosły skutku. Rząd nie chce też szukać rozwiązania sytuacji i nie chce wziąć odpowiedzialności za to, co się dzieje.

Niemiecki rząd wkrótce będzie musiał podjąć decyzję – czy wypełni żądania uchodźców, czy też przyczyni się do tego, że na ulicach Monachium pojawią się nowe symbole walki z systemem, tak jak kiedyś Robert Sandes i Holger Meins.

Białystok: Kolejny incydent ksenofobiczny

Kraj | Blog | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

27.06.br. 23-latek uderzył w twarz 7-letniego chłopca (Czeczena) i groził jego matce. Sprawca trafił już do policyjnego aresztu, czeka go proces.

Oskarżonemu postawiono zarzuty dotyczące przestępstwa- stosowania przemocy i groźby bezprawnej wobec osób, z powodu ich przynależności narodowościowej, oraz publicznego znieważenia i naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Jeszcze tego samego dnia sprawca czynu został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Południe w Białymstoku z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Opole: Billboard w związku z "seksaferą" w tamtejszej policji

Kraj | Dyskryminacja | Ironia/Humor

Na rogu ulicy Dubois i 1 Maja dziś w nocy pojawił się billboard z hasłem "Marzec na emeryturze". Mężczyzna namalowany na billboardzie leży pod palmą, ma na sobie policyjną czapkę, a w ręce trzyma drinka. Do naszej redakcji trafiło oświadczenie w tej sprawie.

Billboard na pierwszy rzut oka wygląda jak profesjonalnie przygotowana reklama, ale gdy podejdzie się bliżej widać, że ktoś nakleił płachty wydrukowanego papieru na już istniejącą reklamę.

- Zobaczyłem to przed 7 jak szedłem do pracy, wczoraj wisiała w tym miejscu inna reklama - zapewnia nas pan Krzysztof, pracownik pobliskiego sklepu.

Guantanamo: Trwa strajk głodowy więźniów

Świat | Dyskryminacja | Represje | Strajk

106 na 166 więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo na Kubie przystąpiło do głodówki. Protestują przeciw brutalnemu traktowaniu.

Najbardziej wycieńczeni są obecnie przymusowo karmieni za pomocą rurek wtykanych w nos. Wielu z nich przebywa na Karaibach bez żadnych zarzutów ani nadziei na jakikolwiek proces już od lat.

Tortury i znęcanie się nad bezprawnie przetrzymywanymi więźniami są, jak twierdzą ich adwokaci, na porządku dziennym. Amnesty International już w 2005 roku w swoim raporcie określiła obóz w Guantanamo jako „Gułag naszych czasów”, a rok później ONZ wezwała do jego zamknięcia.

Białystok: Straż Graniczna doprowadziła do śmierci obcokrajowca

Kraj | Dyskryminacja

Według naszej Czytelniczki obcokrajowcy przebywający w białostockim zamkniętym ośrodku dla cudzoziemców przeżywają horror. Dwaj Gruzini w akcie desperacji pocięli sobie ręce maszynkami. Jak donosi Gazeta Współczesna, w piątek jeden mężczyzna zmarł w wyniku zaniedbań Straży Granicznej. Chory mężczyzna kilkukrotnie zgłaszał problemy ze zdrowiem, ale był ignorowany, podobnie jak inni obcokrajowcy. W piątek mężczyzna poczuł się o wiele gorzej. Dopiero wtedy zabrano go do szpitala. Było już za późno. Zmarł.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej potwierdza to wydarzenie. Jednak dementuje informację, że zmarły cudzoziemiec informował ich wcześniej o problemach zdrowotnych.

Konserwatyści proponują "spółkę partnerską" - by łatwiej ściągać długi

Kraj | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Artur Dunin z PO, który na polecenie prezydium klubu PO wraz konserwatystami PO Jerzym Kozdroniem i Elżbietą Achinger przerobił swój pierwotny projekt ustawy o związkach partnerskich. Projekt zakłada, że zamiast "związku" będzie "spółka", a stosunki majątkowe między partnerami mają być uregulowane zgodnie z przepisami dotyczącymi spółki cywilnej. Szczególny akcent w projekcie położono na egzekucję wspólnych długów. Nałożono na partnerów - czy raczej "wspólników" - wzajemną odpowiedzialność z majątku wspólnego za zobowiązania podatkowe i wszelkie długi partnera. "Partnerstwo" byłoby - jak spółka cywilna - zawierane umową notarialną. Notariusz zgłaszałby ją zaś do "rejestru umów partnerskich".

Projekt nie zmienia jednak przepisów podatkowych, co oznacza że zapis pozwalający partnerom zawrzeć umowę, że dziedziczą po sobie jak małżonkowie, jest w praktyce nie do wyegzekwowania. Nie wprowadzono też żadnych zmian do wielu ustaw - np. ustawy o ochronie zdrowia, o pomocy społecznej czy emerytalno-rentowych, co powoduje że praktyczna realizacja prawa do pochówku partnera czy informacji o stanie zdrowia pozostaje iluzoryczna. M.in. z powyższych względów, środowiska LGBT stanowczo skrytykowały projekt.

List otwarty reżysera filmu wyświetlanego na festiwalu FRONTEX-u

Świat | Dyskryminacja | Kultura | Publicystyka

Poniżej publikujemy list Andrei Segre, reżysera filmu "Nazywam się Li", wyświetlanego na festiwalu filmowym organizowanym przez unijną agencję deportacyjną FRONTEX. Partnerem festiwalu była Straż Graniczna.

Pragnę być szczery.

Nie wiedziałem że mój film będzie prezentowany na tym festiwalu. Lux Prize dystrybutor, a zarazem nagroda na festiwalu filmowym fundowanym przez Parlament Europejski] nie poinformował mnie o tym – i pewnie nie musiał, ponieważ zdobył prawa do dystrybucji mojego filmu po tym, gdy wygraliśmy tegoroczny Lux Prize.

Jednak nie jest to zwyczajna, normalna projekcja w kinie, zwłaszcza dla mnie. Frontex to europejska agencja stworzona by zarządzać kontrolą granic strefy Shengen, by zapobiegać i zwalczać “nielegalną imigrację” do Europy. Zacząłem pracować jako reżyser gdy zdecydowałem by podróżować poza “swoją granicę”, poznać historię, życie, ideały tak zwanych “nielegalnych imigrantów”. Od kiedy zacząłem to robić, zdałem sobie sprawę bardzo jasno, że nasze definiowanie tych ludzi jako „nielegalnych” to doskonałe i bardzo silne narzędzie retoryczne, służące przykryciu prawdziwie nielegalnych aktów: według mnie bowiem nielegalna jest właśnie decyzja by dzielić świat na dwie kategorie – tych, którzy mogą podróżować wszędzie i tych, którym się tego prawa odmawia. Nikt nie może wybrać, do której kategorii należy. Ja także. Urodziłem się w tej „właściwej”. Mogę podróżować gdzie i jak chcę. Mam piękny europejski paszport. Ale nie wybrałem tego.

Używam więc sztuki filmowej, by jasno powiedzieć: „nie zgadzam się”. Nie mogę tolerować tego nielegalnego podziału i nie uznaję, że nielegalni są ci wszyscy, którzy także go nie uznają, wyrażając to nogami, gdy przechodzą przez granicę.

Dlatego też nie jestem dumny, że mój film jest wyświetlany na festiwalu organizowanym przez Frontex i żałuję, że nie mam możliwości przedyskutowania tego z organizatorem.

Szczególnie nie podoba mi się, że ta inicjatywa kulturalna próbuje uzasadniać i „uczłowieczać” wspomniany nielegalny podział. Nie ma żadnych „humanitarnych” sposobów by aresztować, deportować, wyrzucać i zatrzymywać człowieka. Jeśli Europa decyduje, by to robić, musi to być wyrazem przemocy. Dokonuje jej Frontex. Ja jednak zawsze będę się jej sprzeciwiał.

Andrea Segre

Rosja: Brutalne zabójstwo homoseksualisty

Świat | Dyskryminacja

W Wołgogradzie, nocą 10 maja, popełniono brutalne zabójstwo motywowane homofobią. Jak donosi UNews.ru na jednym z podwórek znaleziono rankiem okaleczone ciało 23-letniego mieszkańca miasta. Zabójca rozerwał genitalia mężczyzny, zgwałcił go butelką, i rozbił jego głowę o kamień. Napastnik chciał także podpalić zwłoki, jednak nie udało mu się to.

W trakcie dochodzenia zatrzymano trzech okolicznych mieszkańców. Jeden z nich zeznał, że powodem przemocy była „odmienna orientacja ofiary”, która „krzywdziła jego patriotyzm”. Drugi oskarżony nie przyznaje się do winy, z kolei trzeci występuje w roli świadka.

Okazuje się, że ww. grupa wcześniej już dopuściła się ataku wobec homoseksualisty.

Chiny: Pracownicy publicznie upokorzeni przez pracodawcę

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Zdarzenie miało miejsce 2 maja 2013 około południa w Chongquing, w Chinach. Grupa ludzi okrążających na czworakach Pomnik Wolności wzbudziła spore zainteresowanie. Okazało się, że właściciel pewnej firmy kosmetycznej postanowił sprawdzić, jak bardzo jego pracownicy są oddani firmie, jak niską mają asertywność oraz ile są w stanie zrobić, aby zachować stanowisko. Rozkazał im czołgać się przed sobą w centrum miasta na oczach zdziwionych i rozbawionych przechodniów.
Oficjalnie było to ćwiczenie dla pracowników, które miało na celu sprawdzić ich odporność na stres. Dodatkowym plusem takiego ćwiczenia było rozeznanie, kto z zatrudnionych obawia się utraty pracy najbardziej, a dla jej zachowania jest w stanie znieść nawet największe upokorzenia.

Źródło: http://www.chinasmack.com/2013/pictures/

Rosja: Demonstracja na pl. Błotnym przeciw represjom

Świat | Dyskryminacja | Represje

6 maja 2013 w Moskwie odbyła się demonstracja przypominająca o represjach, które miały miejsce po proteście antyputinowskim 6 maja 2012 na placu Błotnym. 6 maja 2013 aktywiści organizacji Avtonomnoje Diejstvie, lewicowi aktywiści oraz opozycjoniści wyszli na plac Błotny. Zebrali się, aby wyrazić solidarność z więźniami politycznymi, którzy trafili do więzień po zeszłorocznych protestach antyputinowskich*.

Po 6 maja 2012 do więzięń trafiło wielu anarchistów i aktywistów wolnościowych, niedawno zatrzymany został Alieksiej Gaskarov. Zebrani protestowali przeciwko represjom i domagali się uwolnienia więźniów politycznych. Demonstracja odbyła się bez żadnych prowokacji czy starć z policją. Jedynie przed pikietą miał miejsce tragiczny wypadek; podczas przygotowań do akcji zginął jeden z robotników, którzy zajmowali się montażem sceny.

Wielka Brytania: Nowe ustawy przeciw imigrantom

Świat | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Królowa Elżbieta II przedstawiła w środę w Izbie Lordów składający się z 15 projektów ustaw program brytyjskiego rządu na najbliższą sesję parlamentarną, w tym działania mające na celu wprowadzenie prawnej dyskryminacji imigrantów m.in. w kwestii świadczeń socjalnych.

Chodzi m.in. o ograniczenie dostępu do służby zdrowia NHS. Rząd wyda też wytyczne dla władz lokalnych nakazujące priorytetowe traktowanie miejscowej ludności w przydziale mieszkań kwaterunkowych. Ułatwione mają zostać procedury deportacyjne, gdyż zawieszone zostanie obowiązywanie prawa do życia rodzinnego, zawartego w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Posiadanie rodziny w Wielkiej Brytanii nie będzie już powodem wstrzymującym deportację.

Gracja: Truskawkowa mafia

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Grecka policja aresztowała trzech mężczyzn podejrzanych o strzelanie do pracowników sezonowych z Bangladeszu, którzy domagali się wypłacenia im zaległych wynagrodzeń. Grecy nawołują do bojkotu truskawek z plantacji.

Aresztowani zostali trzej nadzorcy plantacji w wieku 21, 27 i 39 lat. Jak poinformowała w miniony piątek grecka policja, mężczyźni podejrzani są o udział w strzelaninie na plantacji truskawek Manolada w zachodniej Grecji (o której niedawno pisaliśmy na łamach CIA). W środę (17.04) około 200 pracujących tam robotników sezonowych, głównie z Bangladeszu, domagało się wypłacenia ich zaległych od pół roku wynagrodzeń. Trzech zatrudnionych jako nadzorców mężczyzn zaczęło do nich strzelać. 32 pracowników sezonowych zostało rannych.

Wcześniej aresztowany został już 57-letni właściciel plantacji, który ze względu na problemy zdrowotne przebywa w szpitalu. W areszcie jest też dwóch mężczyzn, którzy mieli pomóc w ucieczce strzelcom.

Rannych pracowników sezonowych odwiedził w szpitalu minister ds. porządku publicznego Nikos Dendias. Zapewnił, że żaden z nich nie zostanie wydalony z Grecji. Jeszcze do niedawna minister utrzymywał, że cudzoziemcy, którzy padli ofiarami ataków na tle rasistowskim, nie potrzebują ochrony ze strony państwa. Grecja wielokrotnie była krytykowana za to, że sprawcy napaści na tle rasistowskim często pozostają bezkarni.

Wrocław: Piknik Kultur na romskim osiedlu

Kraj | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Kultura | Miejsca | Rasizm/Nacjonalizm | Ubóstwo

Wczoraj na tzw. koczowisku Romów odbyła się impreza o nazwie Piknik Kultur, która miała na celu przełamanie stereotypów międzykulturowych, a w szczególności tych dotyczących Romów. Każdy mógł przyjść, zobaczyć jak Romowie mieszkają, zapytać z jakimi problemami się borykają. Przy okazji zaś można było zjeść wegańskie gołąbki, potańczyć przy bałkańskiej muzyce (w trakcie części imprezy muzykę zapodawał DJ Balkan Valkan z Macedonii), pograć w piłkę, wyżyć się artystycznie malując twarze i ściany, puszczać gigantyczne bańki mydlane. Znawca kultury romskiej opowiadał o różnych grupach romów, głównie rumuńskich ich tradycyjnych zawodach i ubiorach oraz obejrzeć związany z tym tematem pokaz zdjęć. Piknik mimo zimna trwał od południa do późnego wieczora.

Podczas pikniku stoisko miała Akcja Lokatorska, na której można było otrzymać poradnik dotyczący eksmisji oraz porozmawiać z aktywistami i aktywistkami. Poza tym Piknik współorganizowany był także przez stowarzyszenia Nomada, wrocławski klub Krytyki Politycznej, pismo Recykling Idei oraz Centrum Reanimacji Kultury oraz kolektyw Food Not Bombs.

Zobacz też:
Wszyscy jesteśmy Romami

Na pikniku można było dowiedzieć się jakie biurokratyczne bariery stoją przed Romami w naszym kraju. Na przykład nie mogą zalegalizować pobytu ponieważ podczas rejestracji każe im się wskazać źródło dochodu i przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Można było także zobaczyć na własne oczy, że altanki Romów są dość solidnie zbudowane, ze sporą wiedzą techniczną. Pokrzepia także poziom samoorganizacji tej grupy. Na koczowisku ciągle coś się dzieje, ktoś (nie zaganiany) rąbie drewno, ktoś inny próbuje zamieść podwórko usłane używanymi dywanami.

Ukraina, Kijów: Anarchista napadnięty przez neonazistów- ciężko ranny

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Wieczorem, dnia 14-go kwietnia w stolicy Ukrainy, anarchista i działacz społeczny V.N. został brutalnie zaatakowany przez grupę neonazistów. Do incydentu doszło nieopodal stacji metra Dorozhichi. Na V.N. napadło pięciu agresorów. Krzepcy „patrioci” do ataku użyli m.in. noży, którymi podcięli tętnice udowe aktywisty. V.N. stracił także kilka zębów i doznał wstrząśnienia mózgu.

Jeśli uznać, że intencją napastników nie było morderstwo, to na pewno poprzez tak brutalny atak, było wysłanie ostrzeżenia w kierunku innych działaczy antyautorytarnych, antykapitalistycznych czy pro-zwierzęcych, do których zalicza się V.N. Aktywista stracił sporo krwi, na szczęście jednak, dzięki szybkiej pomocy i operacjom, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Mimo szczęśliwego finału, V.N. doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu i potrzebne są fundusze na pokrycie kosztów leczenia. Środowiska anarchistyczne i antyfaszystowskie oraz przyjaciele V.N. proszą o pomoc. Paypal dla darowizn do rosyjskiego ACK, a także więcej szczegółów o sprawie dostępne pod adresem: abc-msk@riseup.net

Kanał XML