Dyskryminacja

Krakowski tramwaj

Kraj | Blog | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Chciałbym opisać Państwu pewną sytuację. Wczoraj w centrum miasta, tramwajem, średnio zatłoczonym jechało dwoje rumuńskich dzieci. Dziewczynka ok. sześciu lat i chłopiec ok. dziesięciu. On grał na akordeonie, ona zbierała datki.

Do wagonu wszedł dorosły mężczyzna, agresywny, pijany, wygolony na łyso. Uderzył pięścią w drzwi. Zapadła cisza. Ludzie jak zwykle spotykając się z agresją rozsunęli się na w miarę bezpieczną odległość. Szybko znalazł sobie ofiarę.

Rozpędzony z całej siły kopnął w akordeon, który uderzył dziecko w twarz. Tramwaj zamarł. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie dorosłego dobrze zbudowanego mężczyznę kopiącego dziecko??? Rumuńskie, polskie, chińskie... nieważne. Dziecko.

Młody grajek zamarł, chwycił się za twarz i na stek wyzwisk odpowiedział tylko "przepraszam pana". Całą noc to widziałem. Nie mogłem zasnąć... Ofiara przeprasza... Za co? Powtórzył się schemat znany z historii, ale na moich oczach. Sił i agresja przeciw słabości i strachowi. Motorniczy nie zareagował. Ludzie przerażeni.

"Przepraszam pana" wywołało tylko dalszy wybuch agresji. Napastnik ruszył na dzieciaka i wtedy coś się stało. Stojący najbliżej młody człowiek chwycił małego za kurtkę, przesunął za siebie i dość wulgarnie zadał pytanie, co napastnik właściwie zamierza zrobić? Ten próbował go ominąć, przestraszyć, dostać się do dziecka, które kopnął. Pasażer nie ustąpił. W tramwaju narastał szum, jak w ulu, najpierw starsze kobiety uniosły się z miejsc: "Jak tak można?", "Dziecko kopnął" i nieśmiałe: "Może by na policję ktoś...".

Agresja przeniosła się na tego, kto pierwszy zareagował. Ale tu na atak czekały uniesione pięści. Dysproporcja sił wciąż jednak była znaczna. Tłum wokół agresora gęstniał, widziałem, że ludzie się bali, ale wzburzenie wzięło górę. Ruszył mężczyzna ok. pięćdziesiątki, potem kolejny młody człowiek. Przystanek. Napastnik pod presją opuszcza pojazd, prowokuje, krzyczy, straszy, ale jest bezsilny.

Dziewczynka pociesza brata. Ludzie w drzwiach urągają agresorowi, zachęcają by wrócił, wyzywają, szydzą. Widziałem kiedyś film, na którym stado bawołów chroni małego osobnika przed lwami. Nieustępliwa ściana rogów zatrzymała o wiele silniejsze zwierze.

Dlaczego o tym piszę? Bo wczoraj obywatele, zwykli ludzie, razem obronili się, swój system wartości przed chamstwem i agresją. Bo ktoś się postawił, a reszta poszła za nim. I ta agresja musiała uciekać. Da się. Naprawdę się da.

Proszę wydrukujcie o tym jakąś wzmiankę, może pozwoli uwierzyć, że czasem warto przeciwstawić się złu.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,8113636,List_Czytelnika__Ktos_sie...

USA: Rząd wniósł o uznanie niekonstytucyjności rasistowskiej ustawy stanu Arizona

Świat | Dyskryminacja

Departament Stanu USA wytoczył sprawę federalną w celu sprawdzenia konstytucyjności antyimigranckiego prawa wprowadzonego przez stan Arizona. W kwietniu, stan Arizona wprowadził prawo, zgodnie z którym funkcjonariusze będą mogli sprawdzać status imigracyjny wszystkich osób, wobec których mają "uzasadnione podejrzenie".

Każdy kto nie będzie miał ze sobą dokumentów (nawet jeśli jego pobyt jest legalny) będzie mógł zostać aresztowany. Zatrzymane będą mogły być również inne osoby, napotkane przez patrol w towarzystwie imigrantów bez papierów. O sprawie pisaliśmy już wcześniej. Ustawa spowodowała masowe protesty obrońców praw człowieka i imigrantów, którzy zarzucają jej, że spowoduje dyskryminację ludzi na podstawie wyglądu.

Według Departamentu Sprawiedliwości, kwestia kontroli imigracji nie wchodzi w zakres ustawodawstwa stanowego. Według Prokuratora Generalnego Erica Holdera, wprowadzanie skomplikowanej sieci różnorodnych przepisów spowoduje jeszcze więcej problemów.

Rząd wniósł o uchylenie ustawy, która miała wejść w życie 29 lipca, oraz o orzeczenie, że jest ona sprzeczna z Konstytucją USA.

Nielegalni imigranci chcą abolicji!

Kraj | Dyskryminacja

Już zebrano kilka tysięcy podpisów pod apelem do władz o kolejną abolicję dla nielegalnych imigrantów w Polsce. Akcję zaczęły Ukrainki, które mieszkają w Warszawie i jest wspierana przez różnie organizacje. Obecnie MSWiA pracuje nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach.

Jest także wsparcie u parlamentarzystów. 10 czerwca sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych przyjęła dezyderat wzywający szefa MSWiA Jerzego Millera do jak najszybszego podjęcia prac nad ustawą abolicyjną.

Po 1989 r. w Polsce miały miejsce dwie abolicje: w 2003 i 2007 r. Niestety z obu łącznie skorzystało zaledwie 0,5 proc. uprawnionych ponieważ przepisy wymagały spełnienia warunków nieosiągalnych dla większości cudzoziemców, takich jak przedstawienie umowy o pracę i umowy najmu mieszkania.

Warszawa: Relacja z wydarzeń "Polska krajem rasizmu?"

Kraj | Dyskryminacja

W czwartek, 1 lipca 2010 w Warszawie, pod zbiorczym tytułem „Polska jest krajem rasizmu?” odbyło się kilka akcji wokół zamordowania przez policję Nigeryjczyka Maxwella Itoyi, 23 maja na warszawskiej Pradze. Dotyczyły one również niesprawiedliwego traktowania przez policję i prokuraturę świadków tej zbrodni, w tym przetrzymywanego do dzisiaj w areszcie tymczasowym na Grochowie, Agu Chidiego.

W południe w klubokawiarni Chłodna 25, odbyła się konferencja prasowa pt. "Sytuacja prawna świadków morderstwa Maxwella Itoyi. Problemy cudzoziemców przebywających w Polsce”, z udziałem wybitnych gości: prof. Moniki Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW, dr Ewy Majewskiej z Gender Studies Instytutu Badań Literackich UW i Kseni Naranovich z Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic”, z projektu „Centrum Powitania”. Została przedstawiona aktualna sytuacja świadków morderstwa Maxwella Itoyi, absurdalność zarzutów im postawionych oraz bezzasadność przetrzymywania jednego ze świadków, Agu Chidiego już niespełna miesiąc w areszcie tymczasowym. Skrytykowano działania policji oraz prokuratury, opieszałość i brak przejrzystości w śledztwie oraz rasistowski wymiar tego zabójstwa.

Przedstawiono żądanie przeproszenia Nigeryjczyków w Polsce przez warszawską, kompleksowych szkoleń w policji warszawskiej i ogólnopolskiej na okoliczność występujących w niej rasizmu i ksenofobii oraz żądanie przeprosin ze strony komendanta stołecznej policji i jego rzecznika za rasistowskie wypowiedzi.

O godzinie 16:00 pod gmachem Prokuratury Generalnej odbyła się pikieta solidarnościowa z zatrzymanym Agu Chidim. Przyszło około 30 osób. Został wyrażony nasz sprzeciw wobec praktykom zastraszania przez policje świadków morderstwa Maxwella jak również przedstawiliśmy nasze żądania odnośnie sprawiedliwego procesu i ukarania winnych.

Warszawa: Billboard solidarnościowy z zatrzymanym Agu Chidim

Kraj | Dyskryminacja | Represje

We wtorek 29 czerwca, w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej, na przeciwko Teatru Rozmaitości, pojawił się billboard solidarnościowy z przetrzymywanym w areszcie tymczasowym na Grochowie, Nigeryjczykiem Agu Chidim.

Agu został zatrzymany 23 maja 2010 po zamordowaniu przez policję innego NIgeryjczyka - Maxwella Itoye. Zarzuty postawione Agu Chidiemu nie kwalifikują go do przetrzymywania w areszcie. Prokuratura praska twierdzi, że został złapany na gorącym uczynku jak sprzedawał podrobiony towar. Jedynymi świadkami są policjanci...

W obliczu rozlicznych kłamstw Mariusza Sokołowskiego - rzecznika KGP oraz Macieja Karczyńskiego - rzecznika komendy stołecznej, trudno uwierzyć w prawdziwość zeznań policjantów, którzy rzekomo przyłapali Agu na gorącym uczynku.

Stambuł: Protest pod centrum dla uwięzionych imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Protesty

2 lipca w Stambule odbył się głośny protest pod centrum dla uwięzionych imigrantów Kumkapi. Centrum Kumkapi znajduje się w centrum miasta, niedaleko od wielkiego bazaru. Są tam więzieni imigranci z Afryki (głównie z Sudanu), z Afganistanu, Iraku i innych krajów regionu. Imigranci żyją bez perspektyw w bardzo trudnych warunkach.

Aktywiści antygraniczni zorganizowali demonstrację w parku pod Politechniką, gdzie odbywa się Europejskie Forum Społeczne i przeszli do centrum. Choć było kilka rozmów z policją, demonstracja odbyła się bez poważnych incydentów.

Turcja obecnie jest jednym z głównych krajów tranzytowych dla uchodźców wojennych.

POLSKA KRAJEM RASIZMU? - 1 lipca w Warszawie

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Po takim tytułem, 1 lipca w Warszawie odbędą się trzy wydarzenia związane z sytuacją imigrantów w Polsce. Konferencja prasowa, pikieta solidarnościowa i panel dyskusyjny.

"Sytuacja prawna świadków morderstwa Maxwella Itoyi. Problemy cudzoziemców przebywających w Polsce” to tytuł konferencji prasowej jaka odbędzie się w najbliższy czwartek 1 lipca o g. 12:00 w klubo-kawiarni „Chłodna 25” przy ul. Chłodnej 25.

O godzinie 16:00 pikieta solidarnościowa z zatrzymanym Agu Chidim, jednym ze świadków policyjnego morderstwa Maxwella Itoyi 23 maja na warszawskiej Pradze. Spotykamy się przed budynkiem Prokuratury Generalnej w Warszawie przy ul. Barskiej 28/30. Celem pikiety jest wymuszenie zmiany zachowania policji wobec Agu Chidiego i innych imigrantów.

Petersburg: Demonstracja homoseksualistów zaatakowana

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Pomimo zakazu, ok. 30 osób wzięło dziś udział w demonstracji homoseksualistów w Petersburgu. Demonstracja zaczęła się pod Ermitażem, ale po kilku minutach pojawiła sie policja. 5 osób zostało aresztowanych.

Na miejscu demonstracji jednocześnie z policją pojawili się prawicowi chuligani, którzy pobili demonstrantów.

Olsztyn: Wolna Palestyna

Kraj | Świat | Dyskryminacja | Ironia/Humor | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

15 czerwca w centrum Olsztyna pojawił się plakat nawiązujący do brutalnego ataku izraelskich komandosów na konwój z pomocą humanitarną dla strefy Gazy. Podczas ataku na Flotyllę Wolności żołnierze zamordowali dziewięć osób, wiele zostało rannych. Na statku znajdowali się bezbronni wolontariusze, wśród nich kobiety oraz starsze osoby.

Nasza akcja jest wyrazem sprzeciwu wobec faszystowskiej, imperialistycznej polityki państwa Izrael. Atak na konwój, wiozący pomoc humanitarną, jest dowodem na to, że celem działań izraelskich władz jest eksterminacja ludności palestyńskiej, która pozbawiana jest najbardziej podstawowych produktów takich jak żywność i leki. Mimo głosów oburzenia i krytyki płynących z całego świata Izrael czuje się bezkarny, a władze całkowicie popierają zbrodnię dokonaną na wolontariuszach. Uważamy, że nikt nie powinien pozostać obojętny wobec tych zbrodni. Wolna Palestyna!

Warmia Street Art Terror
http://warmiastreetartterror.blogspot.com/

Warszawa: Protest Czeczenów przeciw deportacji i rozdzielaniu rodzin

Kraj | Dyskryminacja

Grupa Czeczenów protestowała wczoraj przeciwko deportacji Asłana Aldamowa, który z dnia na dzień musiał zostawić ciężarną żonę i dwójkę dzieci. Kilka dni temu zatrzymał go na ulicy patrol policji. Podczas kontroli okazało się, że wobec Asłana zapadła decyzja o deportacji. Wydał ją Urząd ds. Cudzoziemców po dwukrotnym odrzuceniu wniosku Czeczena o azyl lub inną formę legalnego pobytu w Polsce. Odwołał się on jednak od tej decyzji. - A to oznacza, że zgodnie z przepisami nie wolno go wtedy wydalić - podkreśla Adam Borowski, honorowy konsul republiki czeczeńskiej w Polsce. Policja odstawiła jednak Asłana do Straży Granicznej, a ta deportowała go na Białoruś.

- To było jak porwanie. Straż Graniczna bez zawiadomienia rodziny, znajomych po prostu wywiozła Asłana za granicę. A on ma żonę w siódmym miesiącu ciąży, jest tu też dwójka jego dzieci - opowiada Adam Borowski. Deportowany odnalazł się po całym dniu poszukiwań. - Zadzwonili do nas z Białorusi, bo w Polsce niczego nie mogliśmy się dowiedzieć".

To nie jedyna w ostatnim czasie taka deportacja. Przy ul. Taborowej na Służewcu mieści się filia Urzędu ds. Cudzoziemców i punkt przyjmowania dokumentów. Wezwano tam jednego z Czeczenów "w celu złożenia wyjaśnień". Na miejscu został skuty i wywieziony za granicę.

Brak etyki w szkole to dyskryminacja

Kraj | Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Klerykalizm

Trybunał w Strasburgu uznał, że brak możliwości wyboru pomiędzy etyką, a religią w szkole to złamanie zakazu dyskryminacji, oraz gwarancji wolności myśli, sumienia i wyznania - donosi RMF FM.

Sędziowie uzasadnili, że uczniowie chodzący na religię mają ocenę na świadectwie. A na dokumencie tych, którzy ją opuszczają widnieje skreślone słowo religia - etyka. Wyrok zapadł stosunkiem głosów sześć do jednego. Trybunał nie zasądził żadnego odszkodowania, uznając że uznanie naruszenia Konwencji powinno być wystarczającą satysfakcją

Skargę na Polskę wnieśli osiem lat temu państwo Grzelakowie. Chcieli 150 tys. euro odszkodowania. Poszło o to, że ich dziecko nie miało możliwości uczęszczania na etykę zamiast religii.

Finlandia: Ekstradycja duchownego za zbrodnie etniczne w Rwandzie

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

To pierwszy w historii proces o ludobójstwo w Finlandii. Kilka lat temu zamieszkał tam pastor z Rwandy, który - jeszcze w czasie pobytu w Afryce - dopuścił, by w jego kościele Hutu dokonali zbiorowego mordu na Tutsi. Teraz Rwanda chce ekstradycji duchownego.

W czasie blisko 100 dni przed 16 laty w Rwandzie zginęło około miliona osób. Kobiety, dzieci, starcy - Hutu nie oszczędzali nikogo z Tutsi. Większość z nich zginęła w ten sam sposób - od ciosu maczetą, który natychmiast rozbija głowę. 59-letni Francois Bazaramba był wtedy pastorem i wziął udział w mordzie. Dziesięć lat później uciekł do Finlandii. Tam świat usłyszał o jego zbrodniach.

Fiński sąd uznał pastora za winnego wydania bojownikom z plemienia Hutu rozkazu zabicia przynajmniej pięciu Tutsich oraz kierowania atakami przeciwko nim w 1994 roku. Według orzeczenia, Bazaramba chciał "zniszczyć w całości lub części rwandyjskich Tutsich jako grupę" etniczną. Skazany został na dożywocie.

Meksyk: Naga demontracja cyklistów

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dziesiątki nagich cyklistów przejechało ulicami miasta Meksyk, by zwrócić uwagę m.in. na korzyści płynące z jazdy na rowerze - poczynając od zdrowego stylu życie po ochronę środowiska. Głównym jednak powodem był zamiar zwrócenie na siebie uwagi kierowców. Jak tłumaczą uczestnicy rajdu, dopiero nagość sprawia, że stają się zauważalni, z czym na codzień mają problem. A to kończy się często tragicznie.

Dlatego niektórzy z nich prowadzili obok siebie puste rowery - wskazując, że to znak pamięci po tych osobach, które zginęły pod kołami samochodów. Na koniec trasy cykliści wykąpali się w miejskiej fontannie. "Nagi przejazd" odbył się w stolicy Meksyku już po raz piąty. Podobne odbywają się również w stolicach Hiszpanii i Anglii.

Hiszpania: Molestowanie kobiet na plantacjach truskawek

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Wiele kobiet pracujących sezonowo przy zbiorach truskawek na południu Hiszpanii, w tym Polek, staje się ofiarami nadużyć seksualnych ze strony pracodawców. Do tej pory żadne z wniesionych oskarżeń nie zakończyło się wyrokiem skazującym.

Pracujące przy zbiorach w okolicach Huelvy kobiety to w większości Polki, Rumunki i Marokanki. Co roku zbierają ponad 250 tys. ton truskawek, nazywanych tutaj "czerwonym złotem". Owoce, z których 80 proc. przeznacza się na eksport, przynoszą rocznie 320 mln euro.

W bieżącym roku do zbierania truskawek zatrudniono 65 tys. kobiet, w tym 50 tys. z krajów Europy Wschodniej, głównie Rumunii i Polski. Marokanki zatrudniane są na okres pięciu miesięcy, po czym powinny wrócić do swojego kraju. Przedsiębiorcy wolą zatrudniać kobiety niż mężczyzn, gdyż "są posłuszniejsze i bardziej odporne na ból" po wielu godzinach pracy w szklarniach, ze schylonymi placami. W przypadku Marokanek preferuje się kobiety mające dzieci, gdyż powrócą do nich po zakończeniu kontraktu. Kobiety mieszkają w barakach ustawionych w szczerym polu, wiele kilometrów od najbliższej wioski.

Czechy: Pikieta pracowników imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Dnia 6 czerwca w czeskiej Pradze odbyła się demonstracja pracowników imigrantów. Tematem akcji był narastający poziom represji przeciw obcokrajowcom i pogarszające się warunki pracy. Wręczono petycję skierowaną do Ministerstwa Pracy, przeciw systematycznym odmowom przyznawania imigrantom prawa do pracy.

Podczas pikiety, imigranci opisali swoje doświadczenia w Republice Czeskiej i zobrazowali je krótkim happeningiem ulicznym.

Kanał XML