Dyskryminacja

Grecja: Policja porwała ofiarę ataku neo-nazistów ze szpitala

Świat | Dyskryminacja | Represje

Tydzień temu, w Atenach został zaatakowany imigrant. 15 osobowa grupa nostalgików junty wojskowej biła go metalowymi prętami, zadając mu poważne rany na głowie i na całym ciele. Kilka dni temu został porwany przez policjantów ze szpitala, gdzie przebywał. Naruszono przy tym zalecenia lekarzy i podstawowe prawa do opieki medycznej. Aresztowany został również świadek pobicia.

Obaj są obecnie przetrzymywani na niesławnym komisariacie Agios Panteleimonas. Kilka lat temu, ujawniono, że w piwnicach komisariatu Agios Pantleimonas regularnie torturowano afgańskich chłopców.

Według prawników zajmujących się tym najnowszym aktem przemocy, komisariat jest otwarty dla neo-nazistowskich grup milicyjnych, które mają swobodny dostęp do dokumentów i uwięzionych. Warunki higieniczne panujące w areszcie prawnicy określili jako „średniowieczne”.

Audiowizualny diss na System

Świat | Blog | Dyskryminacja | Gospodarka | Kultura

Niech materiał będzie komentarzem:

Wielka Brytania: Skazany za rasistowski komentarz o Polakach

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Sąd dyscyplinarny Health Professions Council skazał 40-letniego sanitariusza Karl Touhey za to, że wyraził dosadnie swoje zdanie na temat polskich imigrantów i sposobów radzenia sobie z nimi, na roczny zakaz wykonywania zawodu. Touhey stwierdził, że z polskimi imigrantami w Wielkiej Brytanii może poradzić sobie jedynie Ku Klux Klan. Sanitariusz wyraził także swój podziw dla działalności KKK w USA i uznał potrzebę istnienia tej organizacji w Wielkiej Brytanii oraz wyraził nadzieję, że w jego ojczyźnie działałaby równie dobrze. W czasie rozprawy oskarżony nie przyznał się do winy i twierdził, że zeznający przeciwko niemu współpracownicy są w zmowie.

Irlandzcy homoseksualiści chcą ślubów

Świat | Dyskryminacja

Na filmiku zamieszczonym na YouTube facet chodzi od domu do domu i prosi każdego o rękę dziewczyny, którą chce poślubić. Absurdalne? Niekoniecznie. Filmik to dzieło irlandzkiej sekcji organizacji Marriage Equality, międzynarodowej organizacji walczącej o prawo do małżeństwa dla gejów i lesbijek. Twórcy filmu twierdzą, że homoseksualiści są w takiej właśnie sytuacji, muszą przekonać społeczeństwo, że mają prawo do ślubu, czyli do tego do czego prawo mają wszyscy heteroseksualni ludzie (nie licząc kilku przypadków wyszczególnionych przez prawo).

Link do filmiku: TU

Strajk glodowy w wiezieniu dla emigrantow na wyspie Lesbos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dnia 1 wrzesnia 47 emigrantow w wiezieniu Pagani rozpoczelo strajk glodowy. Bierze w nim udzial 41 osob z Afganistanu, 3 osoby z Somalii oraz 3 osoby z Palestyny.

Wczoraj w 3 dniu glodowki pojawilo sie przed poludniem ponad 20 aktywistow/aktywistek z obozu antygranicznego pod wiezieniem, by razem zaprotestowac za uwolnieniem wszystkich emigrantow (okolo 900).

Aktywisci oraz emigranci razem skandowali Wolnosc w wielu jezykach. Na transparentach wywieszonych za kraty wiezienia przez emigrantow i uchodzcow widnialy napisy "Nie chcemy zyc w klatce" "Nie chcemy jedzenia, chcemy wolnosci" "Strajk glodowy od 1 wrzesnia 47 osob". Jeden z emigrantow opowiedzial obecna sytuacje w wiezieniu: wszyscy z lewego dolnego skrzydla prowadza strajk glodowy.

W gornej czesci wiezionych jest 135 kobiet z dziecmi (jedna matka trzymala 2 butelki z mlekiem przez kraty co swiadczy takze o 2 niemowleciach). 1 osoba potrzebowala lekarza i emigranci domagali sie tego od 3 dni slyszac od policji i wladz wiezienia ze oni z Afganistanu, Somalii oraz Palestyny zawsze sa chorzy. Po 3 dniach lekarz przybyl i zarządził natychmiastową hospitalizacje emigranta w stanie ciezkim. Jest wiele osob, ktore sa wiezione od 46 dni.

Komisja Europejska: Czy dojdzie do zmiany polityki ignorancji wobec azylantów?

Świat | Dyskryminacja

Dziś Komisja Europejska wyszła z propozycją uruchomienia “Wspólnego programu przesiedlania w krajach UE”, który ma „chronić uchodźców w ramach współpracy pomiędzy państwami członkowskimi”. Program miałby pozwolić na przesiedlanie uchodźców z pierwszego kraju w którym ubiegali się o azyl, do kraju, w którym faktycznie mogą liczyć na ochronę swoich praw i gdzie będą mogli prowadzić życie w normalnych warunkach.

Według szacunków Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców UNHCR, w 2010 r. na całym świecie będzie 10 milionów uchodźców, a ponad 200 tys. będzie musiało zostać przesiedlonych.

Według Komisji Europejskiej ”istnieje dysproporcja pomiędzy liczbą uchodźców, którzy potrzebują przesiedlenia, a liczbą krajów, które przyjmują ubiegających się o azyl”. Komisja Europejska jednak nie zauważyła, że problem (jeśli chodzi o państwa UE) został wygenerowany przez prawodawstwo samej Unii Europejskiej, tzw. Umowę Dublin II (podpisaną w 2003 r.), która uniemożliwia uchodźcom ubieganie się o azyl w zamożniejszych krajach UE, jeśli już ubiegali się o azyl w państwie granicznym UE. Skutkiem takiego prawodawstwa, imigranci byli skazani na kraje takie jak Polska i Grecja - niechętne do zapewniania uchodźcom choćby najbardziej podstawowych warunków do życia.

ALTERGODZINA: o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead & o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp

Kraj | Audio | Dyskryminacja | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Altergodzina o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu (mp3)
Gośćmi byli Agata Ferenc, etnolożka, reanimatorka kultury we wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury, pracowniczka pomocy humanitarnej oraz Dominik Srzednicki, działacz stowarzyszenia „KejosTHE-AT-ER”. Rozmawialiśmy o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie najścia funkcjonariuszy wrocławskiej policji na squat „Rejon 69” w czerwcu 1997 roku. Przyjrzeliśmy się kondycji squattingu w Polsce, a także porozmawialiśmy o działalności stowarzyszenia „Kejos THE-AT-ER”.

Altergodzina o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead (mp3)
Podjęliśmy krytyczną dyskusję na temat niektórych aspektów organizacji koncertu brytyjskiej grupy Radiohead w Poznaniu. Ten głośny koncert, który skupił kilkadziesiąt tysięcy osób, odbywał się w ramach akcji "Poznań dla Ziemi" i w założeniu organizatorów miał być "najbardziej ekologicznym koncertem w Polsce". Ideę wydarzenia przesłoniły jednak pewne rozwiązania organizacyjne, np. brak możliwości wnoszenia napojów - w tym wody - we własnych pojemnikach, odbieranie i wyrzucanie przez ochronę jedzenia widzów, oraz faktyczne wymuszenie na uczestnikach zakupu napojów - produktów wyłącznie koncernu Coca-Cola - po zawyżonych cenach. Czy marnotrawstwo i korporacyjna drożyzna współgrają z koncepcją akcji "Poznań dla Ziemi"? Czy postępowanie organizatorów koncertu wpisuje się w proekologiczne zaangażowanie członków zespołu Radiohead?
Te i inne pytania postawiliśmy w rozmowach z naszymi gośćmi: Anną Nowaczyk, rzeczniczką prasową Fundacji Malta organizującej koncert, oraz Urszulą Burkot z zarządu głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, organizacji zaangażowanej w upowszechnianie postaw proekologicznych, obecnej na terenie wczorajszego koncertu.

Opole: Urząd Statystyczny nie respektuje postanowień sądu pracy

Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

Agnieszka Gałek, członkini OZZ Inicjatywa Pracownicza, nie została przyjęta do pracy, pomimo wygranej w sądzie. 18 sierpnia 2009 roku sąd nakazał przywrócenie do pracy Agnieszki Gałek. Od 19 sierpnia stawia się ona codziennie w miejscu pracy, ale po półgodzinie, godzinie dowiaduje się, że nie ma dla niej etatu.

Problemy Agnieszki Gałek zaczęły się w chwili, gdy dyrekcja dowiedziała się, że wstąpiła do związku zawodowego. Poza nią represje uderzyły w innych związkowców. Działania te miały na celu rozbicie związku zawodowego. Przewodnicząca działającej w Opolu Inicjatywy Pracowniczej też wystąpiła na drogę sądową. Jak powiedziała dla NTO: Złożyłam pozew w sprawie zaprzestania mobbingu. Zaczęło się, od kiedy wstąpiłam do zarządu związku zawodowego. Od tego czasu pani dyrektor potrafi w ciągu dnia wysłać do mnie szereg pism upominających. Wcześniej byłam wzorowym pracownikiem, niejednokrotnie nagradzanym.

Grecja: Oboz antygraniczny na Lesvos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Zdjecia z akcji pod Pagani | Zdjecia z parady pozegnalnej | Zdjecia z akcji przeciwko lodziom Frontexu i strazy granicznej | Typowe sytuacje imigrantow na Lesvos

Aktualizacja 2 września: 1 września 130 emigrantow zostalo zwolnionych z wiezienia Pagani i przeniesionych do otwartego obozu utworzonego przez wladze, ktore wystawily 30 dniowy papier legalnego pobytu na terenie Unii Europejskiej, lecz po tym terminie po kontroli emigranta jest decyzja deportacji.

Wielu emigrantow bez papierow przedostalo sie do Grecji bez wiedzy wladzy. Takze 70 emigrantow z papierami mialo wczoraj wyplynac do Aten z zakupionymi przez wladze biletami lecz minister spraw wewnetrznych nie zezwolil na ich wpuszczenie spowodu przebywania anarchistow na tym samym promie.

Od 1 września 20 wiezniow imigrantow ponizej 18 roku zycia prowadzi strajk glodowy domagajac sie uwolnienia ich.

Teraz jest drugi dzien glodowki. Dzisiaj, minister spraw wewnetrznych zapowiedzial wybudowanie wiekszego "nowoczesnego" wiezienia dla uchodzcow, ktore ma odpowiadac standardow w Unii Europejskiej czyli ze zwiekszona kontrola. Nastepnie maja powstac kolejne 4 wiezienia dla emigrantow na terenie Grecji. Taka jest polityka wladz greckich oraz Unii Europejskiej na protesty zamkniecia tychze wiezien. Oboz otwarty dla uchodzcow ma byc wkrotce zamkniety.

Caly czas jest dawana pomoc prawna zatrzymanycm imigrantom co nie mieli szczescia dostania sie na prom.

1 i 2 sierpnia 4 policyjne autobusy zostaly wyslane spowrotem do Aten, lecz naoczni swiadkowie aktywisci widzieli jak policjancji zdejmowali mundury by przeobrazic sie w tajniakow w zwyklych ubraniach i rozproszenia sie po miescie. Wczoraj 1 sierpnia robocopy krecily sie w okol sklotu lecz nie bylo zagrozenia.

Biała Podlaska: Trwa protest gruzinskich uchodźców

Kraj | Dyskryminacja

Od sześciu dni grupa Gruzinów okupuje ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Protestują przeciwko przeciągającym się procedurom przyznawania statusu uchodźcy. Wczoraj Gruzinów odwiedzili przedstawiciele helsińskiej fundacji praw człowieka i zadeklarowali pomoc prawną. Niestety, to nie zmieniło sytuacji. Od soboty protestujący nie pobierają żywności ze stołówki.

Indianie Mapuche zjednoczeni

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Ubóstwo

Po zaciętych walkach z siłami rządowymi, poszczególne szczepy Indian Mapuche doszły do porozumienia i postanowiły zawrzeć sojusz.

Krwawe zamieszki rozpoczęły się kilka dni temu, gdy wojsko i policja zaczęły zajmować tereny od zawsze zamieszkiwane przez plemiona. Podczas przejmowania wojskowi używali broni palnej - zginął 24-letni aktywista. Po śmierci towarzysza Indianie ruszyli na pałac prezydencki i walki przeniosły się do miasta.

W sobotę Manuel Calfiu, przewodniczący wspólnoty Meli Wixan Mapu, ogłosił, że członkowie plemion południowego Chile i Argentyny powołają do życia organizację Związek Terytorialny Mapuche, by razem walczyć o swoje prawa. Calfiu stwierdza, że rząd nie wysłuchuje ich żądań, dlatego muszą uciec się do przemocy.

Indianie Mapuche (dosł. "Ludzie Ziemi") liczą razem ok. 900 000. Na terenie Chile przez 300 lat stawiali opór Europejczykom, a potem rządowi.

Za: Assiociated Press

Biała Podlaska: Bunt w obozie

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Wczoraj o godzinie 13 grupa uchodźców gruzińskich zabarykadowała się w jednym z pomieszczeń obozu dla uchodźców i podjęła strajk głodowy. Przyczyną protestu był zbyt długi czas oczekiwania na nadanie statusu uchodźcy. Nieoficjalnie mówi się, że Gruzini byli źle traktowani przez Straż Graniczną, jak również odmówiano im spotkań z żonami.

Wielka Brytania: Skarga polskich pracowników odrzucona

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Dwie polskie pracownice McDonald’s w Exeter zaskarżyły swojego przełożonego ponieważ kierowniczka restauracji zabroniła pracownikom porozumiewania się po polsku. Renata Szewczyk i Maria Lisowska wniosły pozew do sądu jednak sędzia oddalił skargę. Sędzia argumentował, że zakaz objął bowiem nie tylko Polki, ale również wszystkich innych pracowników lokalu. Zakaz ten nie wyróżniał więc żadnej narodowości. Sędzia dodał także, że decyzja szefostwa restauracji była na swój sposób uzasadniona.

Grecka Straż Przybrzeżna próbowała zabić imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Greccy funkcjonariusze Straży Przybrzeżnej w Lesbos są oskarżeni o próbę zabójstwa 12 imigrantów z Somalii. Dnia 5 lipca, śmigłowiec Frontexu zlokalizował ponton z uchodźcami niedaleko wyspy Lesbos. Gdy przypłynął statek Straży Przybrzeżnej z Lesbos, helikopter oddalił się. Strażnicy kazali imigrantom wyjść z pontonu, związali im ręce, posadzili z powrotem w pontonie i przebili go nożem.

Strażnicy powiedzieli wtedy imigrantom: "a teraz zginiecie!". Imigrantów uratowała brytyjska łódź, która akurat przepływała w pobliżu. ONZ zajęło się tą sprawą, co przedstawiciele greckiej straży przybrzeżnej nazwali "prowokacją".

Więcej: Libcom.org

Grecja: Blokada deportacji na Lesvos

Świat | Dyskryminacja | Protesty

W Mytilini na Lesvos, gdzie w drugiej połowie sierpnia ma się odbyć obóz antygraniczny, miała miejsce interwencja aktywistów, która uniemożliwiła deportację 62 imigrantów.

W czwartek o 2 nad ranem, zaplanowany był rejs promu z Mytilini do Kavala, którym mieli popłynąć imigranci przetrzymywani w obozie internowania w Pagani. Mieli zostać przewiezieni do innych obozów w północnej Grecji, a stamtąd, do krajów pochodzenia. Imigranci zostali przywiezieni autobisem miejskim, pod eskortą samochodów policyjnych i policjantów w cywilu.

Strażnicy uformowali kordon wokół imigrantów i kazali im wchodzić pieszo na pokład promu. W tym momencie 60 aktywistów z transparentami wyskoczyło przed nich i zablokowało wejście na prom, krzycząc hasła i rozdając ulotki. Strażnicy, zupełnie zaskoczeni, zostali zmuszeni do cofnięcia imigrantów z powrotem do autobusów. Imigranci zrozumieli cel akcji i zdążyli wymienić pozdrowienia z protestującymi.

Po około godzinie, gdy wszystkie pozostałe pojazdy wjechały na prom, ogłoszono odwołanie deportacji.

Kanał XML