Ekologia/Prawa zwierząt

PKP kasuje rentowne pociągi

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Z dniem 1 lipca br. PKP skasowało kilkadziesiąt pociagów w całym kraju - w województwie śląskim, małopolskim, kujawsko - pomorskim, pomorskim, warmińsko - mazurskim oraz podlaskim. Według kolejarzy skasowano najmniej rentowne pociągi - takie z których korzysta mniej niż 70 osób, w celu ograniczenia kosztów. Ponieważ PKP notorycznie likwiduje pociągi, którymi jeździ dużo ludzi - głównie szczytowe i przedpołudniowe, a uporczywie pozostawia te w godzinach nocnych lub wczesnoporannych (czwarta - piąta rano), z tórych zazwyczaj korzysta tylko po kilku kolejarzy (patrz np. badania CZT pociągów likwidowanych od 1 kwietnia, Centrum Zrównoważonego Transportu postanowiło przeprowadzić wyrywkowe badania frekwencji w likwidowanych pociągach.

Warszawa - spalarnia zamiast recyclingu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku spala teraz 60 tys. ton śmieci rocznie. Po rozbudowie - o 200 tys. ton więcej. Rozbudowa będzie gotowa już pod koniec roku. Mieszkańcy Targówka już planują protesty przeciw rozbudowie spalarni. Boją się trujących związków produkowanych podczas spalania.

Nie chcemy elektrowni atomowych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Tylko 30% Polaków chciałoby budowy elektrowni jądrowych. Ludzie boją sie rozwoju energetyki jądrowej i ewentualnej budowy w Polsce elektrowni atomowej - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W Polsce planowana jest budowa kilku elektrowni jądrowych. Ostatni raz, kiedy chciano zbudować elektrownię atomową w Żarnowcu, budowa została zablokowana przez protesty.

Poznań: MIASTA DLA ROWERÓW, NIE DLA SAMOCHODÓW

Ekologia/Prawa zwierząt
2006-06-30 18:20
2006-06-30 20:00

PIĄTEK 30 CZERWCA, godz. 18:20, Stary Rynek, Ratusz

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca ulicami Poznania przemknie hałaśliwie i ekologicznie rowerowa masa krytyczna.

O 18:20 czekamy na Was - rowerowych zapaleńców - na Starym Rynku pod Ratuszem. Potem przejazd ulicami Poznania. Oprócz rowerów bierzcie gwizdki, kolorowe ciuchy, balony i co wam fantazja podpowie!

Globalizacja. Korzenie, historia, analiza, opór

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Tysiące ludzi wyległo na ulice Londynu podczas Karnawału Przeciw Kapitałowi 50 tys. rolników bez ziemi pojawiło się na ulicach Brazylii; w Nigerii 10 tys. osób uczestnicząc w Karnawale Wyzyskiwanych zablokowało Port Harcourt w proteście przeciw eksploatacji delty Nigru przez kompanie naftowe; 200 tys. ludzi przeszło ulicami Hyderbadu w Indiach, zaś w ponad trzydziestu miejscach na całym świecie tysiące ludzi bawiło się na street-party- ulicznych syntezach świętowania i politycznego protestu. Co łączy ten bezprecedensowy alians działaczy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa? Określa się go jako opozycję przeciw globalizacji. Każdego dnia słyszy się coraz więcej o globalizacji, dziwacznych skrótów nazw w stylu WTO, MFW czy MAI. Wmawia się nam, że decyzje tych organizacji służą po prostu rynkowi i że to rynek rządzi procesami społecznymi. Ten nabierający tempa proces służy wciągnięciu wszystkich ludzi w wir globalnej ekonomii, to jest poddaniu ich bezpośredniemu dyktatowi kapitału.

I. Czym jest globalizacja?

Globalizacja stała się przedmiotem krytyki wszelkiego typu działaczy i akademików, reformistów i rewolucjonistów. Daje się zauważyć internacjonalizacja walki i sprzeciwu wobec niej. I wciąż... panuje pomieszanie - pomieszanie naszych ideałów, naszego stanowiska, naszych metod i celów. Pomieszanie, które może okazać się zgubne - jeśli przepuścimy szansę, która przed nami stoi, możemy nie otrzymać ponownie podobnej okazji. Żyjemy w czasach przejściowych, w punkcie zwrotnym. W tym tekście postaramy się ukazać kontekst globalizacji, walkę z nią i owo pomieszanie oraz wszelkie nieporozumienia, jakie wokół tego pojęcia narosły.

Obecny trend do przeciwstawiania się globalizacji wydaje się padać ofiarą tej samej iluzji, przez którą tyle ucierpiał mówiącej, że to, co dzieje się obecnie (tj. od ok. 20 lat) jest czymś nowym i radykalnie odmiennym od tego, co było wcześniej. Rzeczy, które są identyfikowane jako konstytuujące globalizację - wolny rynek, wolny przepływ kapitału, rozwój międzynarodowych podmiotów regulacyjnych, ekspansja globalnej kultury - są nowe w tym sensie, że są nowymi formami organizacji i nowymi strukturami, ale w istocie mamy do czynienia z kontynuacją systemu, który panował już wcześniej.

Rolnicy podkładają owce wilkom

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak informują przyrodnicy, rolnicy z górskich terenów Małopolski celowo narażają hodowane przez siebie zwierzęta na ataki wilków - twierdzą przyrodnicy. Dzięki temu otrzymują wysokie odszkodowania za trudno zbywalne zwierzęta. A jest o co walczyć. W ubiegłym roku w Polsce wypłacono hodowcom ponad pół miliona złotych odszkodowań za ataki drapieżników na stada.

- W ubiegłym roku otrzymałem od niemieckiej organizacji pozarządowej elektryczne pastuchy, czyli specjalne przewody podłączane do niskiego napięcia, które skutecznie odstraszają wilki od stad - opowiada Henryk Okarma, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Krakowie. - Pojechałem z tymi elektrycznymi pastuchami w Beskid Sądecki i rozdałem je za darmo rolnikom. Kiedy po kilku miesiącach sprawdziłem, jak te urządzenia się sprawują, okazało się że wielu hodowców w ogóle ich nie założyło.

Czy miś Bruno musiał zginąć?

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W związku z moderderstwiem niedźwiedzia Bruno, do prokuratury w Monachium wpłynęło kilka pozwów przeciwko bawarskiemu ministrowi do spraw środowiska, który wydał zgodę na zastrzelenie zwierzęcia.

Zapewne minister Werner Schnappauf naruszył ustawę łowiecką i o ochronie zwierząt. Zastrzelenie Bruna wywołało oburzenie w opinii publicznej.

Protest warszawskich rowerzystów

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W 26 czerwca, warszawscy rowerzyści protestowali pod ratuszem. W niedzielę mija dziesięć lat od przyjęcia przez Zarząd m.st. Warszawy uchwały 188/C/96 z dnia 25 czerwca 1996 roku w sprawie tworzenia warunków dla komunikacji rowerowej. Ale władze miasta ignorują swoje obowiązki. Zarząd Dróg Miejskich co chwilę wymiguje się z obowiązku budowy dróg rowerowych, a rowerzyści mają już dość ignorowania ich potrzeb.

Myśliwi zastrzelili misia Bruno

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Brunatny niedźwiedź Bruno nie żyje. Myśliwi zastrzelili go rano na terenie powiatu Miesbach. Bawarskie władze zezwoliły na odstrzał w sobotę.

Kto jest prawdziwym zwierzęciem?

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Od ponad 200 lat brunatne niedźwiedzie nie występują w Niemczech. W barbarzyński sposób strzelano do tych zwierząt dla zabawy i aby nie stracić zysków; czasami głodne niedźwiedzie zjadały zwierzęta hodowlane, a wyzyskiwacze zwierząt nie chcieli, aby ktoś (albo coś) jadł za darmo.

Bruno - to pierwszy brunatny niedźwiedź, który przekroczył granicę Niemiec od 1835 r., a teraz chcą go zastrzelić. Najpierw chciano go uśpić i przewieźć do Włoch (gdzie podobno ludzie nie boją się tych zwierząt tak, jak w ciemnogrodach Bawarii). Ale nie udało im się. Więc, jeśli od dwóch tygodni nie można znaleźc zwierzęcia - lepiej go od razu zabić.

Międzynarodowy Projekt Ekologiczny "Ecotopia Biketour"

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Ecotopia Biketour to europejski projekt ekologiczny, przyciągający każdego roku rzesze miłośników aktywnego wypoczynku z całej Europy, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych ekologią, kontaktem z innymi kulturami, naturą, życiem w alternatywnych społecznościach i jazdą na rowerze. Można się do niego przyłączyć i odłączyć w każdej chwili (przejedź 1 lub 1000 km.) 16 czerwca – 22 września 2006 r.

Warszawa - recykling... ale obowiązkowy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W Warszawie będzie obowiązkowa segregacja śmieci. Każdy właściciel nieruchomości ma podpisać umowę na odbiór śmieci oraz obowiązkową ich segregację.

Protest nagich rowerzystów w Hiszpanii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kilkuset nagich rowerzystów jeździło dzisiaj wokół hiszpańskich miast (Madryt, Barcelona i Pampeluna), aby zaprotestować przeciwko zapchaniu ulic samochodami. Domagali się większej uwagi dla ekologicznych środków transportu. Widniały hasła "O jeden wóz mniej" i "Bio metanol". Była to już trzecia odsłona akcji "Ciclonudista". Jest to część akcji organizowanych w ten sam dzień w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

Protest mieszkańców Kamionek w Poznaniu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś o godzinie 8.00 w Poznaniu odbyła się pikieta mieszkańców Kamionek i okolic przeciwko budowie linii wysokiego napięcia w pobliżu ich domostw. Protestowano pod Urzędem Wojewódzkim.

Protestujący domagali się przerwania inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Mieszkańcy uważają, że jest to inwestycja niezgodna z prawem. Obawiają się też, że budowa przyczyni się do obniżenia standardu życia i może powodować choroby.

Szerzej o proteście pisaliśmy tutaj .

Zwycięstwo obywateli

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Miasto wycofało się z projektu budowy parkingu na Osowie w Szczecinie, do czasu uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy. Zapewnił o tym wiceprezydent miasta Andrzej Grabiec podczas spotkania z mieszkańcami w poniedziałek. W ten sposób chciał uniknąć konfliktu.

Kanał XML