Ekologia/Prawa zwierząt

KATOWICE: Wyjazd autokarem na demonstracje przeciwko ubojowi rytualnemu

Kraj | Blog | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Dzięki wielu protestom głosowanie nad legalizacją uboju rytualnego zostało przełożone na 12 lipca, musimy stoczyć ostateczną walkę. Możemy ją wygrać jeśli stawimy się pod sejmem i WSZYSCY RAZEM zaprotestujemy przeciwko tak barbarzyńskim praktykom w naszym kraju.

Więcej o samej akcji tutaj: https://www.facebook.com/events/204378726384810/

Aby każdy mógł dotrzeć Fundacja Viva organizuje transport. Wynajmujemy 50 osobowy autokar. Wyjazd z KATOWIC z parkingu pod Spodkiem o godzinie 7:45, będziemy w Warszawie koło godziny 14. Idziemy na protest o 15, później chwila na obiad i wyjeżdżamy koło godziny 19 (więc będziemy w Katowicach koło 22-23). Fundacja pokrywa koszty wynajmu, nie mniej jednak jest to ponad 2 tysiące zł, więc prosimy by każdy dołożył ile może (symboliczne 10zł lub więcej, za przejazd w obie strony to naprawdę niewiele).

W chwili obecnej mamy już na liście ponad 20 osób. Każdy zdecydowany na transport proszony jest o wysłanie maila (katowice.viva@gmail.com) lub wiadomości na facebooku na profil Viva Katowice z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Zależy nam by autokar był pełny!

Rosja: Nikiel stop! Bunt w Woroneżu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wieczorem, 22 czerwca, po sankcjonowanej demonstracji (w której wzięło ok. 1500 osób) przeciw wydobyciu niklu w Nowochopersku (na terenie Woroneża), 1000 demonstrantów udało się wedrzeć na teren obozu.

Podpalono trzy platformy wiertnicze i przyczepy, pobito 3 ochroniarzy. Na miejscu od razu zjawiło się 120 policjantów, którzy zatrzymali 25 osób. Następnego dnia aresztowani zostali zwolnieni za kaucją.

Eko-aktywiści od 2012 roku nie są zadowoleni z produkcji złóż niklu w regionie. UMMC, firma, która wygrała przetarg na opracowanie pola, jest przekonana, że wydobycie niklu nie zagraża środowisku, a jedynie prowadzi do wzrostu gospodarki regionalnej. Ekolodzy twierdzą, iż rozwój tej dziedziny spowoduje nieodwracalne szkody w środowisku. Powstał ruch o nazwie W obronie Chopra, którego członkowie są zdania, że po rozpoczęciu produkcji niklu, rzekami spływać będą toksyczne odpady, a powietrze będzie zanieczyszczone.

Żurawlów - Spotkanie protestujacych z rumuńską delegacją Chevronu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wczoraj w Zamościu przed jednym z hoteli na Rynku Starego Miasta mieszkańcy i mieszkanki pobliskich wsi spotkali się z przedstawicielami rumuńskich władz samorządowych, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie korporacji Chevron. Firma organizuje pokazową wycieczkę, aby zaprezentować sukcesy pierwszych prac związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego na zamojszczyźnie. Propaganda sukcesu została jednak zakłócona przez mieszkańców i mieszkanki Żurawlowa, Szczelatyna i Rogowa, którzy już czwarty tydzień protestują przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego.

Protestujący obawiają się o nieodwracalne zanieczyszczenie wody i ziemi na której pracują. Przed hotelem pojawiła się m.in. mieszkanka Rogowa z wodą ze swojej studni, niezdatnej do picia od kiedy podwykonawca Chevrona dokonał badania sejsmiczne w pobliżu jej domu. Chevron od 2 lat ignoruje żądania mieszkańców, którzy sprzeciwiają się inwestycji korporacji w pobliżu ich domów i pól. Grupa protestujących wręczyła wizytującym ulotki, opisujące politykę ignorancji jaką mieszkańcy i mieszkanki Żurawlowa i okolic.

Czy władze interesuje los zwierząt?

Ekologia/Prawa zwierząt
2013-06-27 18:00
2013-06-27 19:00

Fundacja Czarna Owca Pana Kota serdecznie zaprasza na spotkanie z Dawidem Karasiem ze Stowarzyszenia EKOSTRAŻ, które odbędzie się 27 czerwca 2013 o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 1 w Krakowie (sala 53).

Czy władze są chętne by brać pod uwagę sugestie dotyczące przeciwdziałania bezdomności zwierząt wysuwane przez NGO prozwierzęce – w końcu specjalistów w swojej dziedzinie? Zdaniem 58% przebadanych organizacji – nie.

55% przebadanych organizacji nie otrzymała żadnego wsparcia od gmin w zakresie swojej działalności statutowej.

Większość organizacji prozwierzęcych, które współpracowały z Inspekcją Weterynaryjną krytycznie oceniały jej udział w prowadzonych wspólnie interwencjach.

69% badanych organizacji zetknęło się w swojej działalności z lekceważącym stosunkiem służb mundurowych w stosunku do ścigania przestępstw przeciwko ochronie zwierząt i udzielaniu pomocy zwierzętom.

Podczas spotkania porozmawiamy nt. współpracy organizacji prozwierzęcych z władzami samorządowymi i służbami mundurowymi, stosunku władz do Trzeciego sektora, o wynikach badania ankietowego organizacji prozwierzęcych dotyczącego stosunku władz do nich, a także zastanowimy się wspólnie jak powinna wyglądać ta współpraca by było lepiej zwierzętom.

Spotkanie poprowadzi Dawid Karaś – filozof, biolog, współzałożyciel Stowarzyszenia EKOSTRAŻ, zawodowo zajmuje się filozoficznymi i biologicznymi podstawami etyki traktowania zwierząt. prowadził wiele zakończonych sukcesami postępowań karnych dotyczących znęcania się nad zwierzętami.

Serdecznie zapraszamy!

Warszawa solidarna z Żurawlowem: razem przeciwko Chevronowi

Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dzisiaj w Warszawie został wywieszony billboard wzywający do wsparcia mieszkańców Żurawlowa w ich proteście przeciwko firmie Chevron.

W Żurawlowie na Zamojszczyźnie, już 3 tydzień trwa blokada inwestycji Chevronu. Ponad 150 mieszkańców okolicznych wsi dzień i noc protestują przeciwko ignorowaniu ich głosu w sprawie inwestycji, która całkowicie zniszczy ich życie: pozbawi rolników pracy (zniszczone pola i drogi), uszkodzi ich domy (popękane ściany i okna) i nieodwracalnie zdegraduje ekosystem (zatrute wody gruntowe, wyjałowiona gleba).

Na wezwanie Żurawlowa odpowiadają grupy z całego świata. Solidarnościowe akcje odbyły się m.in. w Wilnie, we Francji, w Irlandii. Na miejscu są też aktywiści z USA, Litwy, Czech, Niemiec. O proteście szeroko informuje zagraniczna prasa.

Chevron to międzynarodowa korporacja, o rocznym budżecie inwestycyjnym tysiąc razy większym niż całkowity budżet gminy Grabowiec, w której ma prowadzić poszukiwania gazu łupkowego. W 2011 roku Chevron otrzymał tytuł Najbardziej Toksycznej Firmy Świata. W wielu krajach jest oskarżany o łamanie praw człowieka i gigantyczny katastrofy ekologiczne. Nigdy jednak nie ponosił konsekwecji swoich działań - na prawomocne wyroki sądowe odpowiadają: "Nie uzajemy waszych kar!"

Żurawlów: Ponowny apel o wsparcie - Chevron inwigiluje protestujących

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Niedawno na portalu publikowaliśmy apel ludzi którzy walczą z próbującym dokonać nielegalnych poszukiwań łupków koncernem Chevron. Mieszkańcy wciąż potrzebują naszej pomocy!! Apelują na stronie:

„Organizujcie przyjazdy. Jest tu pięknie, płynie rzeczka, słońce świeci. Potrzebujemy organizować dyżury, aby rolnicy mogli normalnie pracować!”

Numer kontaktowy do dyżurnej osoby na miejscu: 782-127-525

Obecnie ciągłe aktualizacje i ciekawostki wrzucane są na stronie fejsbukowej. Oto kilka ciekawostek z ostatnich dni:
- Chevron dbając o relacje z mieszkańcami odwiedza proboszcza pobliskiej parafii

- Chevron prowadzi typowe dla siebie działania, mające na celu skonfliktowanie mieszkańców sąsiednich wsi.
Chevron nielegalnie gromadzi dane osobowe na temat protestujących, by składać bezzasadne donosy. Ochroniarze Chevronu każdego dnia nagrywają blokujących. Następnie zatrudnione przez koncern osoby odwiedzają mieszkańców okolicznych wiosek i pokazują materiał filmowy prosząc o identyfikacje nagranych osób.
W sąsiedniej wiosce, w której ma koncesje na badania, zatrudnił ochroniarzy, którzy codziennie śledzą działania protestujących i występują przeciw nim. Ochroniarze dzień i noc przebywają w namiocie, na wydzierżawionej przez Chevron działce, 10m od namiotu protestujących. W pierwszym tygodniu Chevron wypłacał ochroniarzom 10zł/h. Od tygodnia drugiego stawka spadła do 6zł/h.

Akcje solidarnościowe z rolnikami walczącymi z Chevronem

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od 10 dni blokują teren wydzierżawiony przez firmę Chevron. Rolnicy nie godzą się na zniszczenie ich drogi lokalnej, obawiają się zatrucia wody. Wcześniej publikowaliśmy apel o wsparcie blokady

Wsparcie międzynarodowe dla protestujących rolników zaczyna rozszerzać się także na inne kraje - w czwartek odbyła się demonstracja poparcia dla protestujących w Żurawlowie przed polską ambasadą w Wilnie. Od jutra zaczną się też demonstracje solidarności z rolnikami z Żurawlowa rumuńskich ruchów obywatelskich na głównej ulicy Bukaresztu.

Również jutro protestujących zasili grupa aktywistów z organizacji Stop HF ("HF" - Hydraulic Fracturing" - kontrowersyjna metoda wydobycia gazu łupkowego), walczących z wydobyciem tego gazu w Czechach.

Walka z koncernem Chevron na Zamojszczyźnie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od czterech dni blokują teren wydzierżawiony przez firmę Chevron. Rolnicy nie godzą się na zniszczenie ich drogi lokalnej, obawiają się zatrucia wody i są wściekli na władze, które oskarżają o ukrywanie informacji na temat inwestycji. Protestujący twierdzą, że nigdy nie zgodzą się na masowe wysiedlenia mieszkańców na tym terenie, do których ma dojść w fazie wydobywczej gazu łupkowego.

Chevron od dwóch lat usiłuje wykonać odwiert wydobywczy gazu łupkowego w Żurawlowie i wtłoczyć tysiące ton płynów zawierających toksyczne chemikalia pod ziemię, wbrew woli mieszkańców. Dwie wsie zamojszczyzny - Rogów i sąsiedni Żurawlów jako pole walki Polaków z koncernem Chevron po raz pierwszy pokazał we wrześniu 2011 r. program "Superwizjer" TVN, zadając trudne pytania: "Jakie substancje chemiczne znajdą się w mieszance, która trafi do odwiertów? Czy wody gruntowe w okolicy prac koncernów paliwowych zostaną zatrute? Czy mamy się czego obawiać? Dlaczego lokalne władze, urzędy a nawet ministerstwo milczą lub unikają wypowiedzi? " Nie chcemy tu Chevrona – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa. – Nie tak blisko naszych domów. Czujemy się zagrożeni. Mam nadzieję, że firma stąd odejdzie.

Apel o wparcie blokady nielegalnych poszukiwań łupków przez koncern Chevron

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Redakcja powiela apel i włącza się w prośby o wsparcie oddolnej inicjatywy mieszkańców wsi, oto apel jaki został wystosowany:

Gaz łupkowy - Żurawlów Dramatyczny apel Barbary Siegieńczuk:
Zwracamy się do wszystkich możliwych organizacji, urzędów i obywateli Polski z apelem o pomoc i wsparcie naszej walki z potężną korporacją CHEVRON.

Działalność Chevronu nie jest akceptowana wśród mieszkańców gmin,
które obejmuje koncesja pod listem otwartym adresowanym do wójta Miączyna , do wiadomości m.in. Starosty, Marszałka, Chevronu, podpisało się ok. 600 mieszkańców gmin objętych koncesją. Firma Chevron ignoruje mieszkańców i polskie prawo. W dniu 02 czerwca 2013r. o godzinie 6.00 rano Chevron ponownie wtargnął na teren wydzierżawiony pod budowę wiertni. Mieszkańcy okolicznych wsi zablokowali samochody i nie dopuścili do rozpoczęcia robót.

W asyście Policji, firmy ochroniarskiej wynajętej przez Chevron trwały "negocjacje" do późnych godzin nocnych - bez efektu porozumienia.

Turcja: Wielkie demonstracje antyrządowe

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Aktualizacja 18 czerwca: Dziś rano w całej Turcji policja przeprowadziła naloty na mieszkania, aresztując dziesiątki ludzi podejrzewanych o napaść na policjantów.

ZATRZYMANI ZNIKAJĄ! Według rządowych źródeł w potyczkach, jakie miały miejsce ostatniej nocy w całej Turcji, zostało rannych około 50 osób. Związek lekarzy tureckich nie opublikował jeszcze swoich danych, ale wielu demonstrujących podejrzewa, że liczba jest o wiele wyższa od oficjalnie podanej. Krążą także pogłoski o wysokiej liczbie aresztowanych. Kilku aktywistów informujących prasę w mediach społecznościowych o protestach napisało dzisiaj, że zatrzymani "znikają". "Nikt nie wie, dokąd są zabierani. To bardzo niepokojące" - napisał jeden z aktywistów w e-mailu do PAP.

Jak demonstranci radzą sobie z gazem | Stambuł 21 dzień #Istanbul #occupygezi

Aktualizacja 16 czerwca: W nocy z 15 na 16 czerwca policja wkroczyła na plac Takism i brutalnie spacyfikowała zebranych tam ludzi. Ludzie starali się stawiać opór na barykadach. Okazało się jednak, że z nieznanych przyczyn woda z armatek wodnych powoduje poważne oparzenia.

Protest mieszkańców gminy Sulejów przeciwko składowisku odpadów niebezpiecznych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś odbył się protest mieszkańców gminy Sulejów pod hasłem "Stop odpadom! Stop Układom!". Ich gniew spowodowany jest decyzją starosty powiatu piotrkowskiego, który wydał zgodę na magazynowanie niebezpiecznych odpadów na terenach byłych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. W tej sprawie protestują od roku używając do tego różnych środków.

Mieszkańcy pojawili się przed starostwem w Piotrkowie Trybunalskim z transparentami i namiotami, w których planują pozostać nawet przez kilka dni, a około południa planowali wręczyć petycję o wstrzymanie inwestycji zagrażającej środowisku. Jednak starosty, wiedzącego o proteście już od miesiąca, nie zastali - wybrał się on bowiem do wojewody.

Gliwice: Akcje antycyrkowe

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

 Pikieta W dniach 24 i 25 maja w Gliwicach odbyły się akcje antycyrkowe. 24.05 miała miejsce pikieta organizowana przez Viva! Katowice. 25.05 pikietę zorganizowała z kolei Śląska Inicjatywa Wegańska - kolektyw Śliwka. Akcje odbywały się przed wejściem do cyrku "Humberto" w którym wykorzystywane są żywe zwierzęta trzymane w okropnych, niehumanitarnych warunkach. Słonie, tygrysy, niedźwiedzie i zebry. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, ulotki i plakaty m.in "Cyrk jest śmieszny? Nie dla zwierząt!" . Nie zgadzamy się na brutalną tresurę i trzymanie zwierząt w małych klatkach gdzie spędzają całe swoje życie.

Kolejne akcje w ramach kampanii anty-cyrkowej już niebawem w Katowicach , w dniu 8 czerwca.

Rosja: brutalna pacyfikacja ekologicznego obozu protestacyjnego w obwodzie woroneżskim

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Późnym wieczorem 13 maja zlikwidowano pokojowy obóz protestacyjny ekologów. Obóz był położony w okolicy złóż Ełanskich w regionie Novohopersk (obwód woroneżski). Uczestnicy obozu – mieszkańcy okolicznych miejscowości i ekolodzy zostali brutalnie pobici.

Obóz rozpoczął się 11 maja i został zorganizowany, aby wyrazić sprzeciw wobec prób rozpoczęcia prac geologicznych przez Miedniogorski kombinat miedziowo-siarkowy (wchodzący w skład Uralskiej Górniczo-Metalurgicznej Kompanii, drugiego co do wielkości producenta miedzi w Rosji).
Miedniogorski kombinat w zeszłym roku wygrał przetarg na wydobywanie niklu i miedzi ze złóż Ełańskich.
12 maja aktywistom udało się powstrzymać postawienie pięciokilometrowego ogrodzenia z betonowym fundamentem. 13 maja w ciągu dnia aktywiści rozpoczęli głodówkę.

Empatyczne mizantropki? O wizerunku osób pomagających zwierzętom w społeczeństwie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2013-05-23 18:00
2013-05-23 19:30

Fundacja Czarna Owca Pana Kota serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 23 maja 2013 roku o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 1 w Krakowie (sala 53).

Czy osoby, które pomagają zwierzętom nienawidzą ludzi?
Czy karmicielki kotów to "śmierdzące staruchy”, „stare panny”, „nawiedzone wariatki”?
Czy mężczyźni, których interesuje los zwierząt to "oszołomy", "pedały", "hipisi z dredami" albo „nauczyciele i nieudacznicy”?
Czy ludzie działający w NGO prozwierzęcych to „nachalni wyłudzacze pieniędzy” i „pasożyty społeczne”?
Czy dbałość o dobrostan przyrody to "ekoterroryzm”?

Podczas spotkania odpowiemy na powyższe pytania i zastanowimy się wspólnie nad tym, jakie funkcjonują w społeczeństwie polskim stereotypy na temat ludzi pomagających zwierzętom, a także wszystkich osób które zajmują się działalnością pro-społeczną. Efekty pracy zespołowej skonfrontujemy z wynikami przeprowadzonych przez Fundację badań nt. wizerunku osób i organizacji pomagających zwierzętom. Zastanowimy się również wspólnie skąd się biorą stereotypy i jak się możemy skutecznie przed nimi bronić

Na podstawie przeprowadzonych od maja do grudnia 2012 roku badań powstał raport „Empatyczne mizantropki? – wizerunek osób działających w organizacjach na rzecz zwierząt. Raport z badań”.

Fundacja jest powstałą w marcu 2009 roku organizacją pozarządową zajmującą się pomocą bezdomnym kotom, oraz upowszechnianiem w społeczeństwie wiedzy z zakresu ich humanitarnego traktowania. Fundacja prowadzi działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dorosłych, promuje wolontariat na rzecz zwierząt, a także realizuje filmy dokumentalne i wydaje publikacje na temat pomocy zwierzętom. Strona Fundacji: www.czarnaowca.org.

Serdecznie zapraszamy!

Łódź: II – Zjazd Kooperatyw Spożywczych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka
2013-05-25 10:00
2013-05-26 18:00

Zaraz po zakończonym ogromnym sukcesem I Zjeździe Kooperatyw Spożywczych z Polski (i nie tylko) wiedzieliśmy, że to dopiero początek i trzeba się szykować na kolejne zjazdy.

Istniejące już polskie kooperatywy spożywcze rozwijają się prężnie, w kolejnych miastach i dzielnicach powstają nowe. Kooperatywy stały się modne – opisują nas kolorowe czasopisma, zapraszają telewizje śniadaniowe. Ale nie o to przecież chodzi, żeby być modnym – mody przemijają, nam tymczasem zależy, by trwale zmienić model i nawyki społeczeństwa.

Jak się samoorganizować, jak świadomie konsumować i postępować w codziennym życiu, jak rozpowszechniać ideę kooperatyw i skutecznie włączać nowych uczestników i uczestniczki, jak współpracować lokalnie i ponadlokalnie, jak rozwiązywać konflikty, które czasem stają nam na drodze ku wspólnej, świetlanej przyszłości – o tym wszystkim chcielibyśmy porozmawiać na II Otwartym Zjeździe Kooperatyw Spożywczych.

Zapraszamy Was do Łodzi w weekend 25-26 maja. Tutaj znajdziecie zarys tegorocznego programu, kolejne szczegóły już wkrótce!

II Zjazd Kooperatyw Spożywczych organizowany jest przy współpracy z UNDP i Wi-Ma. Bo razem możemy więcej :)

Kanał XML