Klerykalizm

AlterKino.org: Źródło wszelkiego zła?

Świat | Klerykalizm | Kultura

Źródło wszelkiego zła? - Profesor Richard Dawkins zaprasza na bardzo kontrowersyjny wykład, w trakcie którego wykaże, że religia jest źródłem wszelkiego zła na świecie.

Dawkins, znany oksfordzki biolog, ateista, nazywany "rottweilerem Darwina", uznany przez magazyn "Prospect" za jednego z trzech najwybitniejszych współczesnych intelektualistów obok Umberto Eco i Noama Chomsky'ego, bierze pod lupę trzy religie - chrześcijaństwo, islam i judaizm.

Mówi o wierze, która przeciwstawia się nauce, o indoktrynacji dzieci oraz hamowaniu zdolności człowieka do obiektywnego rozumienia świata. Rozwijające się szkoły wyznaniowe pozwalają mu sformułować pogląd, że trzy główne religie trzymają cały świat w swych szponach. Mówiąc o fundamentalizmie, ma na myśli chrześcijaństwo, islam i judaizm. Dowodzi, w jaki sposób fundamentalizm rozkwitł, w szczególności neokonserwatywny ewangelikalizm w USA, i co to oznacza dla przyszłości świata.

http://www.alterkino.org

Wrocław: Pikieta przeciwko katolickiej wystawie antyaborcyjnej

Kraj | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Dziś o godz. 18 przy bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu ma się odbyć pikieta przeciwników wobec wystawy "Wybierz życie". Wystawa ta, zdaniem organizatorów i organizatorek pikiety, kół naukowych UWr Gender Studies i Nic Tak Samo, w przestrzeni publicznej zjawisko aborcji ukazuje jednostronnie.

Podczas symbolicznej pikiety zostaną zapalone znicze za kobiety, które zginęły z powodu nielegalnie wykonanej aborcji.

Więcej na ten temat w publikacji: Kontrowersyjna wystawa zagrożeniem dla demokracji?

Wrocław - kontrowersyjna wystawa antyaborcyjna

Kraj | Klerykalizm

Od poniedziałku przy wrocławskiej bazylice św. Elżbiety można zobaczyć kontrowersyjną wystawę pro-life'owskiej Fundacji Pro. Na 14 planszach drastyczne zdjęcia usuniętych płodów zestawiono m.in. z fotografiami ofiar czystek w byłej Jugosławii, zagłady Ormian (wystawa jej poświęcona została w 2005 usunięta przez zarząd miasta ze względu na drastyczność) i zwierząt - ofiar eksperymentów medycznych. Ekspozycja będzie zajmować przestrzeń publiczną przez następne dwa tygodnie.

Autor wystawy, Łukasz Wróbel, czterokrotnie stawał już przed sądem ze względu na drastyczność wystawy lokalizowanej zawsze w miejscach publicznych. Za wrocławską wystawę nie odpowiada urząd miejski, zezwolenie na jej ustawienie wydał zarządca terenu - proboszcz kościoła.

Wielka Brytania: "Boga nie ma" - hasło dla miejskich autobusów

Świat | Klerykalizm | Kultura

Już wkrótce na ulicach Londynu mogą pojawić się autobusy obklejone hasłem "Prawdopodobnie Boga nie ma". Plakaty z ateistycznym hasłem to pomysł organizacji British Humanist Association. Ideę mocno popiera też prof. Richard Dawkins (naukowiec, jeden z najsłynniejszych ateistów, autor książki "Bóg urojony", w której dowodzi, że nadprzyrodzony stwórca nie istnieje).

Pełne hasło kampanii brzmi: "Boga prawdopodobnie nie ma. Przestań się zamartwiać i ciesz się życiem". Reklamy mają pojawić się na 30 londyńskich autobusach. Ponieważ kampania wzbudziła więcej zainteresowania niż oczekiwano, plakaty mają się pojawić również wewnątrz pojazdów. British Humanist Association planuje też rozszerzyć swoją akcję na inne miasta, np. Birmingham, Manchester i Edynburg. Autobusy z hasłami mają zacząć jeździć po dzielnicy Westminster od stycznia.

Internetowy protest młodzieży przeciwko religii w szkole

Kraj | Dyskryminacja | Klerykalizm | Protesty

Grupa młodzieży skupiona wokół portalu Młody.Racjonalista.pl zorganizowała internetową akcję, której celem jest sprzeciwienie się dalszej klerykalizacji polskiej oświaty. Organizatorzy uważają, że obecne postępowanie rządu RP i Kościoła Katolickiego jest niezgodne z obowiązującą w Polsce Konstytucją i prawem ustawowym, jawnie dyskryminując mniejszości światopoglądowe.

Akcja, która ruszyła na początku października br., jak na razie ma jedynie wymiar cyfrowy - pod internetowym protestem zbierane są podpisy uczniów jak i ludzi dorosłych, którzy popierają idee świeckiego państwa. Organizatorzy mają nadzieję, że protest nie pozostanie tylko w wirtualnej przestrzeni, a uruchomiona strona będzie silnikiem dalszego sprzeciwu młodzieży szkolnej wobec łamania praw młodych ludzi w Polsce.

Szczegóły akcji znajdziecie na stronie mlody.racjonalista.pl/protest

Kościół przyznaje się do błędu - Darwinowi należą się przeprosiny

Świat | Klerykalizm

Kościół Anglikański winien jest Karolowi Darwinowi przeprosiny za wrogie podejście w dziewiętnastym wieku do jego teorii ewolucji, napisał dziś na specjalnie uruchomionej stronie internetowej wielebny Malcolm Brown, kierujący wydziałem spraw publicznych Kościoła Anglikańskiego.

Brown podkreśla, że Kościół powinien przeprosić Darwina za to, że źle zinterpretował jego pracę "O pochodzeniu gatunków", "i przez niewłaściwą pierwszą reakcję zachęcał także innych do odrzucenia i potępienia teorii Darwina".

Paryż: Manifestacja anarchistów przeciw papieżowi

Świat | Klerykalizm | Protesty | Ruch anarchistyczny

13 września ponad 700 osób brało udział w demonstracji antyklerykalnej zorganizowanej przez Federation Anarchiste w związku z wizytą papieża do Paryżu. Anarchiści powiedzieli, że prawie wszystkie media bojkotowały demonstrację. To już był drugi dzień protestów związanych z wizytą papieża.

Więcej informacji o celach tej demonstracji oraz wideoreklama dla tej akcji znajdują się na stronie akcji Malvenue au Pape. Jest także wideo z samej akcji. Wideo jest w jęz. francuskim ale od drugiej minuty filmu widać demonstrację. Wideo jest dostępne tu.

Postulaty Laickie. Apel racjonalistów do polityków

Klerykalizm | Publicystyka

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów opowiada się za rozdziałem kościołów od państwa. Wyznanie religijne czy bezwyznaniowość winny być prywatną sprawą każdego obywatela. Mieszanie religii i polityki prowadzi w nieunikniony sposób do nadużyć i waśni. W zasadniczy sposób szkodzi również publicznej debacie o sprawach państwowych i samorządowych.

W ostatnich latach obserwujemy groźne nasilanie się ingerencji Kościoła katolickiego i poszczególnych przedstawicieli tego Kościoła, w sferę polityki. Co gorsza, politycy, świadomie i z premedytacją traktujący Kościół instrumentalnie, w walce o wyborców odwołują się do uczuć religijnych oraz nieustannie zabiegają o polityczne poparcie instytucji religijnych.

Paryż: Manifestacja przeciw papieżowi

Świat | Klerykalizm | Protesty

Ponad 500 osób protestowało w Paryżu wczoraj podczas wizyty papieża w Notre Dame. W demonstracji brały udział grupy anarchistyczne, feministyczne, lewicowe oraz walczące o prawa homoseksualistów. Zaplanowano jeszcze dwie demonstracje w sobotę i niedzielę. Anarchiści z Federation Anarchiste prowadzą dziś swoją demonstrację w Paryżu pod radykalnymi hasłami antyklerykalnymi.

Włochy: spór o pośmiertne losy Benedykta

Świat | Klerykalizm | Represje

Pięć lat pozbawienia wolności grozi włoskiej aktorce Sabinie Guzzanti za obrazę Benedykta XVI w czasie antyrządowej manifestacji w Rzymie na początku lipca.

Na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku i późniejszych poprawek obraza papieża, który jest głową Państwa Watykańskiego, traktowana jest tak samo, jak zniesławienie prezydenta republiki. Kodeks karny przewiduje za to karę więzienia od roku do lat pięciu. Prokuratura dopatrzyła się tego przestępstwa w wypowiedzi aktorki komediowej podczas wiecu na Piazza Navona 8 lipca tego roku.

Sabina Guzzanti oświadczyła między innymi, że Benedykt XVI "pójdzie do piekła". Dalsze postępowanie uzależnione jest od zgody ministra sprawiedliwości, który znalazł się w tej chwili pod naciskiem przeciwnych obozów. Centroprawica pochwala decyzję prokuratury i jest za postawieniem aktorki przed sądem. Centrolewica uważa, że jej proces byłby dowodem na to, że we Włoszech nie ma już wolności słowa. W całej sprawie jak dotąd nie wypowiedział się Watykan, który z ubolewaniem odnotował lipcowy atak na Benedykta XVI. (IAR)

Ulotka anarchistów z Ploermel

Świat | Klerykalizm | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Poniżej publikujemy tekst ulotki, która była rozdawana podczas protestu przeciwko wizycie Benedykta XVI w Ploermel, we Francji.

Budowa pomnika Jana Pawła II w Ploermel w 2007 r., wizyta propagandowa Benedykta XVI we wrześniu 2008 r – antyklerykalizm nigdy nie stanie się tak przestarzały, jak klerykalizm.

Jan Paweł II był wcieleniem najbardziej wstecznych wartości moralnych: bez przerwy potępiał prawo do aborcji, homoseksualistów i tzw. „wyuzdaną seksualność”. Pod jego wpływem wielu ludzi nie godziło się na używanie prezerwatyw, co wciąż przyczynia się do śmierci tysięcy ludzi na całym świecie. Jako szef PR'u przedsiębiorstwa Kościół, robił wszystko, by zyskać sympatię mediów i budować kult osobowości.

Jan Paweł II był aktywistą. Pod jego przywództwem, kościół próbował odzyskać pozycje utracone dzięki postępowi wolności sumienia i odejściu od obskurantyzmu. Jan Paweł II nigdy nie zrezygnował z prób stworzenia moralnego więzienia nie tylko dla wiernych, ale też dla całego społeczeństwa (choćby przez wspieranie terrorystów anty-aborcyjnych). W państwach, gdzie kościół jest silny, nawet wolność do rozwodów jest zwalczana.

Pomnik w Ploermel jest dla nas obrazą nie tylko dlatego, że został zbudowany z publicznych pieniędzy, ale także dlatego, że znajduje się na terenie publicznym [przyp. tłum – jest to sprzeczne z zasadą świeckości Republiki]. Co gorsza, poprzedni burmistrz Ploermel posunął się do wprowadzenia nadzoru kamer wideo nad swoją zabawką z brązu, chyba po to, by pokazać, że bóg ma wszystko na oku. Inwigilacja policyjna i religia zawsze działały w przestępczym porozumieniu.

Jednak nastąpił cud obskurantyzmu: Jan Paweł II został zastąpiony jeszcze bardziej reakcyjnym Benedyktem XVI! Powrót do mszy po Łacinie, ukłony w stronę najbardziej fundamentalistycznych katolików, a także – na pamiątkę czasów, gdy w Hiszpanii rządził katolicyzm – kanonizacja ofiar „religijnych” wojny domowej (z pominięciem tych nielicznych przypadków księży rozstrzelanych przez Franco za to, że opowiedzieli się za obozem republikańskim i z kompletną ignorancją wobec setek tysięcy antyfaszystów zamordowanych przez zbirów Franco.).

Jak przystało na działacza, Benedykt XVI wzywa swoich adeptów do ewangelizacji tłumów, to znaczy do próby nawracania wszystkich zagubionych dusz (lub wstrętnych niewiernych!) Jednocześnie ma miejsce intensywny lobbing w Unii Europejskiej i ciągłe interwencje w debacie publicznej. Kościół chce odzyskać swoją siłę jako aparat represji i poddać społeczeństwo kontroli: od kontroli umysłów, do kontroli nad łóżkiem (w końcu seks, to stała obsesja kościoła!)

Gdy prezydent Sarkozy oświadcza, że lepiej, że nauczanie o wartościach w szkołach powinien prowadzić ksiądz, a nie nauczyciel, gdy premier Fillon umizguje się do kardynała Andre XXIII, gdy w Lourdes prowadzona jest debata o życiu na emeryturze, papież Benedykt XVI zjawia się we Francji, by świętować 150 rocznicę ukazania się Bernadette Soubirous rzekomej dziewicy Maryi i by zalewać nas swoją śmieszną i zabójczą dla wolności propagandą.

W obliczu ofensywy religijnej, która płynie od księży, imamów, rabinów i wszelkich guru – nie pozostaniemy bierni, gdyż chcemy żyć wolni!

Federacja Anarchistyczna

Francja: protest przeciwko wizycie papieża

Świat | Klerykalizm | Protesty

W zeszłą sobotę pod pomnikiem w leżącym w Bretanii Ploërmel działacze Federacji Anarchistycznej zorganizowali protest przeciwko zbliżającej się wizycie Benedykta XVI we Francji. Uczestnicy wiecu oblepili pomnik papierem toaletowym, plastikową folią i prezerwatywami.

Protestowano pod hasłami wolności sumienia (pomnik narusza zasadę świeckości przestrzeni publicznej obowiązującą we Francji), oraz walki z obskurantyzmem i kultem osobowości wylansowanym przez JPII.

Treść ulotki rozdawanej na proteście

Aby chronić pomnik, władze miasta zainstalowały 67 kamer, czyniąc z 9-tysięcznego Ploërmel jedną z najbardziej nadzorowanych miejscowości Francji.

Benedykt XVI i przestepcy w sutannach

Blog | Klerykalizm

Wideo z amerykańskiej telewizji ABC News o tym jak papież "walczy" z przestępstwami pedofilskimi w Kościele.

Kanał XML