Kraj

Katowice: festiwal "Stop GMO"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2011-12-12 18:00
2011-12-12 21:00

Dnia 12 grudnia w Katowicach odbędzie się festiwal "Stop GMO"

W programie: pokaz trzech filmów o globalizacji i GMO, spotkanie z ekologiem- doradcą rolniczym, koncert zespołu "TREKS", poczęstunek.

Klub "Gugalander", godz. 18:00
ul. Jagiellońska 17a, Katowice

Masz prąd? Płać abonament RTV!

Kraj | Tacy są politycy

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia definicję urządzenia, które może odbierać przekaz medialny. Twój komputer będzie teraz traktowany na równi z telewizorem czy radiem, więc trzeba będzie za niego zapłacić... abonament RTV.

Głośno było ostatnio o doniesieniach, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wraz z Pocztą Polską znalazły sposób na egzekwowanie długów wynikających z niepłacenia abonamentu. Nową metodą jest wysyłanie do przypadkowych grup osób ostrzeżenia, że jeśli nie zwrócą obliczonego długu, to trafią do Krajowego Rejestru Dłużników. Na forach internetowych zawrzało, pechowcy pytają, co mają zrobić z wezwaniami, a ludzie zaczęli się bać, ponieważ wpisanie do Rejestru równa się niemożności wzięcia kredytu czy nawet telefonu komórkowego na abonament.

Poznań: Jedność w różnorodności? Społeczności romskie w Poznaniu

Kraj | Dyskryminacja
2011-12-15 18:00
2011-12-15 20:00

„Recykling Idei” zaprasza na spotkanie poświęcone społecznościom romskim w Poznaniu.

15 grudnia, czwartek
godz. 18:00
Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30, Poznań

Udział wezmą:

  • Karolina Echaust (antropolożka kulturowa, badaczka w Centrum Badań Migracyjnych UAM)
  • dr Joanna Grzelak (projekt „Edukacja dla integracji. Program podniesienia poziomu kształcenia
  • językowego dzieci i młodzieży romskiej”)

  • dr Emilia Kledzik (projekt „Edukacja dla integracji…”)
  • Marek Miller (wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Romów Polskich)

Prowadzenie: Anna Adamowicz

Różnego rodzaju kwestie dotyczące Romów są co jakiś czas podnoszone na forum opinii publicznej. Zwykle są to dyskusje bardzo emocjonujące, angażujące obie strony. Język tych dyskusji bywa dyskryminujący, potoczny, paternalistyczny. Łatwo jest popaść w pułapkę arogancji poznawczej, a z drugiej strony skrajnego relatywizmu kulturowego. Łatwo jest nazywać się specjalistą od kwestii Romów. Łatwo jest przekuwać stereotypy na poglądy i przekonania.

Od lat przygotowuje się szereg programów i projektów na rzecz integracji Romów poprzez angażowanie liderów społeczności lokalnych, pracowników organizacji pozarządowych czy wolontariuszy. Nie wszystkie z nich są udane. Raporty na temat edukacji Romów przynoszą niekiedy drastyczne rezultaty, jak na przykład głośno dyskutowane ostatnimi czasy wysyłanie romskich dzieci do szkół specjalnych jedynie ze względu na nieznajomość języka polskiego. Spotkanie ma na celu przybliżenie struktur takich projektów. Postaramy się spojrzeć krytycznym nieco okiem na przypisany do nich niemal nierozerwalnie dyskurs rozwojowy i postkolonialny.

Romowie jawią się jako zwarta, zamknięta grupa etniczna, niechętna do asymilacji ze społeczeństwem polskim. Na spotkaniu odpowiemy na pytania, kto w istocie tworzy tę grupę? Jak wygląda zróżnicowanie wewnątrz? Na podstawie jakich przesłanek konstruowane są negatywne obrazy Romów? Kim jest mityczny Cygan brylujący w niektórych wyrażeniach języka polskiego?

http://recyklingidei.pl/aktualnosci/jednosc_w_roznorodnosci_spolecznosci...
https://www.facebook.com/events/250900821640544/

Kraków: Kierowcy karetek mają płacić za ponadnormatywne zużycie paliwa

Kraj | Prawa pracownika

Szefowie krakowskiego pogotowia ratunkowego nakazali kilkudziesięciu kierowcom karetek, by zapłacili z własnej kieszeni za tzw. przepały, czyli większe zużycie paliwa, niż zakładają normy. Niektórzy muszą dopłacić nawet 200 złotych. W pogotowiu zawrzało.

– Szybka jazda po mieście nie jest naszym kaprysem. Spieszymy się, bo wzywający nas ludzie muszą jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską. To często kwestia życia i śmierci – nie kryje oburzenia kierowca Paweł Naserak, przewodniczący związkowców. Kierowcy, nawet z 20-letnim doświadczeniem, zarabiają ciut ponad 2 tys. zł i dopłaty są dużym obciążeniem.

Co na to dyrekcja szpitala, która podpisała się pod decyzją? - Mają siedem dni na złożenie odwołań – mówi rzecznik Barbara Korgól. I tłumaczy, że limity zużycia paliwa obowiązują już od 2010 roku. – Jeśli kierowcy przekroczą miesięczne limity o więcej niż 10 litrów, zgodnie z zarządzeniem dyrekcji, zapłacą za benzynę z własnej kieszeni – dodaje pani rzecznik.

Nowy Przegląd Anarchistyczny nr 13 w Empikach

Kraj

 PAOd 13.12 - w tę magiczną datę, m.in. rocznicę wprowadzenia w naszym zaścianku stanu wojennego - w sprzedaży będzie dostępny nowy numer naszego pisma, dodajmy że numer 13.

Wstęp

W wyodrębnionych obszarach rzeczywistości możemy często lepiej dostrzec procesy istotne ze społecznego i politycznego punktu widzenia. Łatwiej zauważamy ich wpływ na nasze codzienne życie. W tym numerze Przeglądu Anarchistycznego zajęliśmy się np. edukacją i piłką nożną. Prezentowane analizy dotyczące tych wątków były wynikiem wielomiesięcznej pracy redakcji, ale ta tematyczna koincydencja jest dziełem przypadku. Można jednak zapytać, co one mają ze sobą wspólnego? Od czasów antyku utrzymywało się przekonanie, które raz ujawniało się silniej, raz słabiej, że rozwój duchowo-intelektualny i fizyczny są ze sobą tożsame.

Warszawa: Protest lokatorów przeciw podpaleniom

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W sobotę, na warszawskiej Pradze miała miejsce demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów. Uczestniczyli w niej również członkowie Związku Syndykalistów Polski i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, oraz wiele osób wspierających. Demonstracja miała na celu nagłośnienie problemu podpaleń kamienic komunalnych w dzielnicy, oraz systematycznych naruszeń praw lokatorów, które nasilają się wraz z przyspieszeniem tempa nowych inwestycji. Około stu lokatorów zebrało się pod budynkiem na ul. Floriańskiej 8, który był jednym z pierwszych które spłonęły (jeszcze w latach 90'tych). Komunalni mieszkańcy budynku nigdy nie wrócili do kamienicy po usunięciu skutków pożaru, a miejsce lokali komunalnych zajęły luksusowe mieszkania na wykup. Lokatorzy komunalni dostali w zamian za to zagrzybione i zniszczone lokale socjalne na obrzeżach Warszawy.

Ten scenariusz powtarza się teraz na naszych oczach. Podpalenia przy ul. Jagiellońskiej 27, Targowej 63, Targowej 19 i 21, Kłopotowskiego 30, Sierakowskiego 4 i Zamoyskiego 25 zostały dokonane w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, kto mógł tego dokonać i w jakim celu: w piwnicach zamkniętych na kłódkę do których dostęp ma tylko właściciel, zostały pozostawione butle z gazem, zgromadzono materiały łatwopalne i podpalono. Nie stwierdzono śladów włamania. Wybuch butli gazowych - gdyby pożar nie został ugaszony - mógłby doprowadzić do zniszczenia całego budynku.

Lokatorzy przeszli ulicami Pragi pod kamienice w których miały miejsce pożary. Wypowiadali się mieszkańcy poszczególnych kamienic. Na demonstracji ogłoszono powstanie "Brygad Okrzejówek", których celem będzie patrolowanie szczególnie zagrożonych ulic. Skandowano hasła: "Wojna Pragi nie spaliła, a PO to uczyniła", oraz "Wszystkich nas nie spalicie, zostajemy w tej dzielnicy".

Materiał nakręcony przez TVN Warszawa

Warszawa: Lokatorzy domagali się działań w sprawie pożarów na sesji Rady Dzielnicy

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś, na Pradze Północ, odbyła się sesja Rady Dzielnicy w której liczny udział wzięli lokatorzy. Z powodu skandalu wywołanego pożarami domów należących do miasta i widocznej niedbałości władz, wzburzenie mieszkańców było bardzo zauważalne. Po opublikowaniu przez KOL nagranej na dyktafon wypowiedzi urzędnika administracji, którzy wprost przyznaje, że administracja nie zamierza nic robić, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, sprawą zainteresowały się media. Na sali obrad pełno było kamer.

W związku z presją medialną, zarząd dzielnicy zobowiązał się do powołania "specjalnego zespołu do zbadania sprawy" oraz przyspieszenia działań mających na celu zapewnienie mieszkańcom nadpalonych budynków lokali zamiennych. Zebrani na sali mieszkańcy wielokrotnie mieli do czynienia z podobnymi obietnicami i podeszli do tych deklaracji z bardzo dużą dozą sceptycyzmu.

Na sesji rady omawiano również kwestię wpisania kamienicy przy ul. Sierakowskiego 4 do rejestru zabytków, oraz skargi znanego kamienicznika Marka Mossakowskiego na nie dość przychylne mu działania władz dzielnicy. Radni postanowili jednak zignorować skargi działaczy lokatorskich na nieprawidłowości przy remontach kamienic. Poniżej zapis wideo fragmentu sesji.

Zobacz też: reportaż TVN Warszawa.

Co piątego Polaka nie stać na chleb

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Dwóm trzecim (64 proc.) respondentów TNS OBOP pieniędzy wystarcza jedynie na bieżące wydatki, co piąta osoba (20 proc.) przyznaje, że czasami lub od dłuższego czasu nie jest w stanie opłacić podstawowych świadczeń - wynika z sondażu.

15 proc. badanych oceniło, że ich rodzina może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki poza zaspokojeniem bieżących potrzeb - to niewielki spadek (o 2 pkt. proc.) w porównaniu z wynikami z sierpnia. Z kolei w porównaniu do ubiegłego roku jest to spadek o 6 pkt. proc. - podał TNS OBOP. W porównaniu z ubiegłym rokiem o 4 pkt. proc. wzrósł odsetek osób, którym wystarcza jedynie na bieżące wydatki oraz tych, którym nie starcza na opłacenie podstawowych świadczeń (wzrost o 2 punkty proc.).

Zdaniem jednej trzeciej respondentów (31 proc.) w ciągu ostatnich 12 miesięcy sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych pogorszyła się, z czego 4 proc. badanych wyraziło tę opinię w sposób zdecydowany. Ponad połowa respondentów (53 proc.) uważa, że w ostatnim czasie ich sytuacja materialna nie zmieniła się, natomiast 15 proc. Polaków ocenia, że nastąpiła poprawa (14 proc. - trochę, 1 proc. - zdecydowanie). Wśród grup społeczno-zawodowych o pogorszeniu najczęściej mówią bezrobotni (41 proc.), renciści (42 proc.), rolnicy (38 proc.) oraz prywatni przedsiębiorcy (38 proc.).

Wrocław: Kolejni pracownicy dołączają do pikiety przy stadionie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Od godziny 6.30 trwa akcja protestacyjna przed bramą wjazdową na budowę stadionu na Maślicach. Do pracowników firmy Zbart dołączyli zatrudnieni przez inne firmy. Przed stadionem z transparentami stoi około 30 osób. Na terenie budowy kilkunastoosobowa grupa blokuje wejście do biura spółki CES.

CES to podwykonawca zatrudniony przez firmę Max Bogl, głównego wykonawcy areny. Szefowie i pracownicy kilku małych firm wynajętych przez CES przekonują, że od kilku miesięcy ta firma nie płaci im za wykonane pracę. Mówią, że zaległości sięgają już kilku milionów złotych. Protestujące firmy na stadionie zajmują się układaniem instalacji elektrycznych. W czwartek rano pracownicy rozpoczęli akcję protestacyjną. Jego organizator - Zbigniew Frysztak z firmy Zbart - zapowiedział, że jego ludzie nie przystąpią dziś do pracy.

Zdjęcia z pikiety pod wrocławskim stadionem na Maślicach

Od godz. 6.30 przy bramie wjazdowej na teren stadionu kilkadziesiąt osób stoi z transparentami. Mają na nich wypisane hasła "Strajk ostrzegawczy" oraz "Gdzie są nasze pieniądze". Zebrani skandowali "Idą święta, gdzie nasze pieniądze". Druga grupa pikietuje na terenie budowy. Około 15 osób blokuje od rana wejście do kontenera, w którym mieszczą się biura firmy CES. Po godz. 8 do protestujących przed stadionem dołączyli pracownicy kolejnych firm. - Jesteśmy zdesperowani, bo pieniędzy nie dostajemy od kilku miesięcy. Ktoś musi w końcu coś z tym zrobić, bo naszym małym firmom ta sytuacja grozi bankructwem. Musieliśmy przeprowadzić tę akcję, żeby zwrócić uwagę na problem. Mamy nadzieję na interwencję władz Wrocławia - mówi Piotr Nowak z firmy A.N.P Nowak.

Ochrona danych osobowych nie obowiązuje KK

Kraj | Klerykalizm

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaniedbał swoje obowiązki, bo zlekceważył zawiadomienie osoby, która chciała usunąć swoje dane z ksiąg parafialnych - taki jest wyrok w pierwszym takim procesie w Polsce. Jak twierdził GIODO, według ustaleń z Episkopatem Polski nie zajmuje się takimi sprawami a proboszczowie nie usuwają z ksiąg danych dotyczących okresu, kiedy dana osoba należała do Kościoła.

Śląski prawnik Robert Binias dziewięć lat temu dokonał apostazji i wystąpił z Kościoła katolickiego. Domaga się teraz usunięcia swoich danych z ksiąg parafialnych. - W roku 1992, od razu po tym, jak skończyłem 18 lat, wypisałem się z Kościoła. Byłem u księdza, zrobiłem to na ich zasadach. Po paru latach udałem się do parafii swojego chrztu i okazało się, że figuruję w księgach i jestem pełnoprawnym katolikiem - mówi.

Demonstracja lokatorów na Pradze w Warszawie: Wszystkich nas nie spalicie!

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 Zamoyskiego 25 płonie UWAGA: Komitet Obrony Lokatorów ogłasza nabór do straży lokatorskiej, której zadaniem będzie pilnowanie szczególnie zagrożonych kamienic przed podpalaczami. Na cześć pamięci niezłomnych mieszkańców naszej dzielnicy, którzy bronili społeczeństwa przed opresją, ta ochotnicza formacja została nazwana “Brygady Okrzejówki”. Chętni powinni się zgłaszać do lokalu KOL przy ul. Targowej 22, w dniach dyżurów we wtorki i czwartki w godz. 17-19.

Aktualizacja, 7 grudnia: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami nie zamierza naprawiać stropów grożących zawaleniem. Lokatorka nagrała wypowiedź kierownika technicznego.

Nic już nie powstrzymuje mafii urzędników i właścicieli nieruchomości. Do tej pory były już złodziejskie prywatyzacje, wyłączenia wody, zasłanianie dostępu do światła słonecznego ogromnymi płachtami, zamurowywanie lokatorów żywcem, eksmisje na bruk, upokarzanie lokatorów proszących o pomoc przez urzędników odpowiedzialnych za przydział lokali i kompletne ignorowanie ich potrzeb. Prokuratury umarzające sprawy o pozbawianie lokatorów wody i policjanci, którzy nie mogą dopatrzyć się śladów podpalenia, gdy ktoś podpala opony w piwnicy zamkniętej na kłódkę, bez śladu włamania. Milowymi krokami zbliża się Euro 2012, a Praga musi być oczyszczona na przyjęcie gości. Ukraina w przygotowaniu do Euro zabijała psy. W Polsce lokatorzy nie mogą liczyć na lepszy los. Ma ich nie być i basta.

Pierwszym sygnałem, że staczamy się w otchłań ostatecznego rozwiązania kwestii lokatorów komunalnych było zabójstwo Jolanty Brzeskiej. Lokatorki spalonej w Lesie Kabackim za to, że zbyt długo walczyła z mafią "odzyskiwaczy" nieruchomości, działającej za przyzwoleniem i we współpracy z władzami miasta. Mamy już ponad 20 podpaleń na warszawskiej Pradze, w zabytkowych kamienicach chylących się ku ruinie, które przetrwały Powstanie Warszawskie, ale nie przetrwają rządów neoliberałów, zwolenników darwinizmu społecznego i fizycznej likwidacji ubogich.

Z powodu bezczynności urzędników, lokatorzy musieli wrócić do nadpalonej i niezabezpieczonej przed powtórką tragedii kamienicy przy ul. Zamoyskiego. Jak to ujęła jedna z lokatorek:

Ile jeszcze będziemy uciekać,ile dzieci będą budzić się w nocy i patrzeć czy nie płoniemy. Strach i bezradność przez urzędy które zbywają nas niczym. Czy trzeba posuwać się do takich czynów kosztem życia ludzi?

W sobotę 10 grudnia, Komitet Obrony Lokatorów organizuje przejście pod kamienicami, w których próbowano spalić lokatorów. Zaczynamy o godz. 12:00 na placyku obok kamienicy przy ul. Florianskiej 8.

WSZYSTKICH NAS NIE SPALICIE!

Warszawa: Kolejne podpalenia na Pradze

Kraj | Lokatorzy

Aktualizacja, godz. 20:20: Właściciele budynku przy ul. Jagiellońskiej 27 skorzystali z pożaru, by odłączyć wodę niektórym z lokatorów. Gaz oczywiście został również odłączony, podobnie jak elektryczność. Mieszkańcy mówią, że nie da się tam już mieszkać z powodu gryzącego zapachu dymu. Wygrane rozprawy eksmisyjne nie pomogły więc lokatorom na długo.

Przed świtem doszło do trzech pożarów kamienic: przy ulicach Targowej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego. Nikomu nic się nie stało - informuje straż pożarna. Ogień we wszystkich trzech kamienicach pojawił się przed świtem. Zaczęło się na Kłopotowskiego 63 około 3:00 w nocy. Poźniej zaczęły się pożary przy ul. Jagiellońskiej 27 i Targowej 63 - informuje straż pożarna.

W tym roku tylko przy ul. Targowej straż pożarna interweniowała już ponad 20 razy. Chociaż ani strażacy, ani policja nie chcą mówić o serii pożarów, mieszkańcy nie wierzą, że te są przypadkowe. - Czasem metodą na wykurzenie lokatorów z mieszkań jest podpalenie kamienic – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów, którzy 10 grudnia organizują protest przeciw celowemu podpalaniu zabytkowych praskich kamienic. (TVN Warszawa)

"Polska Delta Nigru" - zablokowana konferencja "Shale Gas World Europe 2011"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na przełomie listopada i grudnia 2011, prezesi największych spośród koncernów wydobywczych, przybyli do hotelu Intercontinental w Warszawie na konferencję "Shale Gas World Europe 2011". Grupa ludzi sprzeciwiających się działalności koncernów łupkowych przerwała fetę, skutecznie blokując inauguracyjną przemowę konferencji.

Poniższy film nie chce być jedynie dokumentacją zdarzenia- wolą autorek jest zainspirowanie ludzi do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec erozji demokracji w kraju.

Zobacz też: Oświadczenie prasowe | Relacja uczestnika | Opowieść jednej z zatrzymanych | Archiwalna relacja na żywo

Wydobycie gazu łupkowego ("szczelinowanie"), zostało zakazane w wielu regionach wobec szkód społecznych i środowiskowych, jakie przynosi. Moratorium na szczelinowanie ogłoszono m.in. w Quebecu (Kanada), amerykańskich stanach Nowy Jork, Maryland, New Jersey, Delaware, a także we Francji, RPA, itd.

Warszawa: Zabytek z lokatorami przekazany spółce Elektrim ma zostać wyburzony

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na ul. Sierakowskiego na warszawskiej Pradze odbył się protest w sprawie wyburzenia zabytkowej kamienicy, która została przekazana przez władze miasta spółce Elektrim w ramach transakcji związanej z budową Mostu Świętokrzyskiego. Kamienica ma być wyburzona pod budowę ambitnego projektu ekskluzywnej dzielnicy.

Protest zorganizowany przez Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK dotyczył ochrony zabytku, jakim jest kamienica przy ul. Sierakowskiego 4. Do protestu dołączył Komitet Obrony Lokatorów, by przypomnieć o aspekcie lokatorskim sprawy. Lokatorzy kamienicy zostali przekazani spółce Elektrim wraz z dobrodziejstwem inwentarza i nie otrzymali od Gminy lokali zamiennych, jak przewiduje ustawa. Zamiast tego dostali nakazy eksmisji. Wyszło na jaw, że w dokumentach dotyczących przekazania budynku spółce Elektrim widniała nieprawdziwa informacja, że budynek jest niezamieszkały.

Podczas protestu rozdawana była ta ulotka na temat gentryfikacji i podpaleń. Poniżej wywiad wideo z jedną z lokatorek kamienicy.

Warszawa: Kolejny podejrzany pożar kamienicy komunalnej na Pradze Północ

Kraj | Lokatorzy

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego podejrzanego pożaru na warszawskiej Pradze. Tym razem, pożar wybuchł w kamienicy przy ulicy Zamoyskiego 25. Czterdziestu mieszkańców zostało ewakuowanych. - Ogień strawił część poddasza i dachu. W akcji gaśniczej uczestniczyło 9 zastępów – powiedział oficer prasowy warszawskiej straży pożarnej.

To już kolejny pożar kamienicy na Pradze Północ. Tylko od początku roku na samej ulicy Targowej położonej niedaleko Zamoyskiego od początku roku doszło do 20 pożarów. Ostatni miał miejsce we wtorek. Policja, za każdym razem konsekwentnie wyklucza celowe podpalenia, pomimo doniesień mieszkańców. (TVN-Warszawa)

Kanał XML