Kto jest odpowiedzialny za śmierć Jolanty Brzeskiej?

Kraj | Lokatorzy

Spalone ciało 64-letniej Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w Lesie Kabackim w Warszawie.

W poniedziałek została zidentyfikowana. Jolanta Brzeska była bardzo aktywną działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Jej śmierci towarzyszą bardzo dziwne okoliczności. Jej koledzy i koleżanki ze stowarzyszeń lokatorskich nie mają wątpliwości: stała się ona ofiarą polityki mieszkaniowej miasta.

Dom, w którym mieszkała Jolanta dostał się w ręce Marka Mossakowskiego, bezwzględnego kamienicznika, który posiada kilkadziesiąt „odzyskanych” budynków w całej Warszawie i który znany jest z brutalnego traktowania lokatorów. Jak wielu innych lokatorów, którzy znaleźli się w kamienicach reprywatyzowanych, Jolanta nie była w stanie spłacać wywindowanych do niebotycznego poziomu czynszów. Toczyła z Mossakowskim boje w sądzie i była ostatnią lokatorką, której kamienicznik nie był w stanie usunąć.

Jola walczyła nie tylko w swojej sprawie, ale także żeby zmienić politykę mieszkaniową Warszawy. Chciała ujawniać sprawy takie, jak jej własna - sprawy lokatorów, którzy dostali się w szpony prywatnych właścicieli kamienic. Jak wielu innym, miasto odmówiło przyznania jej lokalu komunalnego, mimo iż jej skromna emerytura nie wystarczała na najem lokalu na rynku komercyjnym.

Nie wiadomo jeszcze, czy jej śmierć była wynikiem aktu desperacji związanym z jej beznadziejnym zadłużeniem i czekającą ją eksmisją na bruk, czy też została zamordowana. Jednak na pewno była ofiarą bezwzględnego systemu, który stawia lokatorów w sytuacji bez wyjścia, nie oferując żadnej pomocy. Jolanta jest symbolem, gdyż jej los jest losem setek i tysięcy lokatorów, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji jak ona. To ludzie, których życie i zdrowie zniszczyła bezduszna polityka lokalowa miasta i którzy zostali pozbawieni nadziei.

W środę 9 marca, podczas spotkania z miejskimi urzędnikami na Warszawskim Spotkaniu Mieszkaniowym, działacze organizacji lokatorskich skonfrontują władze miasta z tym przypadkiem. Historia Joli zostanie również poruszona na demonstracji pod Urzędem Dzielnicy na Pradze-Północ (w tej dzielnicy też są kamienice przejęte przez Mossakowskiego).

Jolanta była obecna na wielu z tych spotkań i demonstracji i opowiadała o własnej, tragicznej sytuacji. Władze twierdziły, że znają sprawę. Jednak nie zrobiły nic, by jej pomóc.

Jola – nie zapomnimy i nie przebaczymy.

to bestialstwo.

to bestialstwo.

Granat się kurwa w kieszeni

Granat się kurwa w kieszeni odbezpiecza...

Granat w kieszeni, kurwa, odbezpiecza

Stałyśmy z Jolą obok siebie w Sądzie Apelacyjnym dla m. st. Warszawy, tam gdzie o naszym losie w sprawach cywilnych decyduje sędzia Zbigniew Podedworny. To była sprawa karna, skierowana przez prokuraturę na nasz wniosek o zorganizowanej grupie przestępczej. Przez pół godziny pani sędzia odczytywała uzasadnienie wyroku, który oczyszczał z naszych zarzutów mecenasów: Massalskiego, Mossakowskiego i Ćwieka. Napiła się wody, bo aż jej w gardle zaschło od czytania tych bzdur i powiedziała: "Proszę państwa, ten wyrok nic dla państwa nie oznacza. Wy musicie dalej walczyć. Przecież to widać, ze oni mają specjalistów, którzy im doradzają. Wy też musicie takich mieć." Ja się wtedy odezwałam: "Tak. Najlepiej takich zza wschodniej granicy. Z kałaszami." Ale to oni mają tych zza wschodniej granicy. Wystarczy przejrzeć mieszkania, które po wyrzuceniu lokatorów nieodpłatnie odstępują przybyszom ze Wschodu. Granat to za mało. To tylko bomba atomowa może wyplenić.

Napiła się wody, bo aż

Napiła się wody, bo aż jej w gardle zaschło od czytania tych bzdur i powiedziała: "Proszę państwa, ten wyrok nic dla państwa nie oznacza. Wy musicie dalej walczyć.

Czy w tym momencie wszyscy zaczęli bić brawo, a oskarżenie przyznali się do winy?

Ciężko mówić cokolwiek w

Ciężko mówić cokolwiek w obliczu zdehumanizowanej maszyny kapitalistyczno-państwowej, która pożera w ten sposób ludzi. Myślę, że jedyne co można zrobić, to dalej walczyć z kamienicznikami i władzami. Kiedyś, jeśli się uda zwyciężyć, nazwiemy jej imieniem szkołę, albo i całe nowe osiedle.

Już teraz wszystkich

Już teraz wszystkich lokatorów to zdopingowało do działania. Jeśli ktoś liczył, że w ten sposób lokatorzy zamilkną ze strachu, to się przeliczył.

Nie wierzę w samobójstwo

Za to zabójstwo jest bardzo prawdopodobne. Skoro była ostatnim lokatorem którego nie mógł się pozbyć Mossakowski... Wiedziałem, że kapitaliści nie cofną się przed niczym i w końcu zaczną po prostu mordować tych, którzy walczą o interes społeczny. Brzeska jest ofiarą tego systemu, ofiarą burżuazyjnej III RP. Zginęła męczeńską śmiercią i zasłużyła, by stać się pierwszą ikoną ruchu lokatorskiego oraz lewicy w ogóle. Cześć jej pamięci! WALCZMY Z JEJ IMIENIEM NA USTACH!!!

Tym bardziej, że samobójcy

Tym bardziej, że samobójcy niezmiernie rzadko palą się w lesie

Podczas procesu

Podczas procesu reprywatyzacyjnego mieszkańcy nie są dla miasta partnerem. Później – nie są nim dla właściciela. Gdy właściciele kierują sprawy o eksmisję, miasto jest powiadamiane z urzędu i z urzędu ma prawo włączyć się w proces. Sprawa wygląda zawsze tak samo: władze Warszawy korzystają ze swego uprawnienia i wnioskują o nieprzyznanie lokalu komunalnego lub socjalnego. W ten sposób podsądny niemal zawsze jest przegrany, gdyż właściciel ma prawo domagać się eksmisji lokatora, który nie płaci. Miasto wykazuje, że ma zbyt wysokie dochody, aby otrzymać komunalne mieszkanie. Zwykle jest jednak także za biedny, aby otrzymać kredyt na własne cztery kąty, więc ostatecznie kończy na bruku.

śmieją się z nas, gdy

śmieją się z nas, gdy mówimy o walce klas. przecież wszyscy teraz są równymi partnerami na rynku, można się dogadać, a jak nie masz pieniędzy, to znaczy, że to tylko twoja wina i musisz się pogodzić z losem.

ten przypadek ujawnia, że walka klas jest faktem i KTO tą walkę prowadzi w brutalny sposób

Z wszystkich zakątków

Z wszystkich zakątków Polski dochodzą informacje o kamienicznikach, którzy niczym ich XIX-wieczni poprzednicy decydują o ludzkim „mieszkać albo nie mieszkać”. Warszawa skupia te problemy niczym w soczewce, ponieważ w dość zamożnym mieście dużo jaskrawiej wyglądają problemy ludzi biednych.

Co prawda to prawda i do

Co prawda to prawda i do tego oraz bardziej widac rozwarstwienie pomiędzy dzielnicami

TO MORDERSTWO!

Jakie samobójstwo???
"Nie wiadomo jeszcze, czy jej śmierć była wynikiem aktu desperacji związanym z jej beznadziejnym zadłużeniem i czekającą ją eksmisją na bruk, czy też została zamordowana."
Sama się spaliła potem? Bez żartów - została zamordowana i chyba nie trzeba tłumaczyć na czyje zlecenie!

powiem więcej

nawet gdyby był to akt desperacji to i tak było by to morderstwo.morderstwo dokonane przez biurokracje i kamienicznika,morderstwo będące wynikiem kapitalistycznego terroru ekonomicznego.

Ale osobiście stawiał bym na wynajętych morderców

Samobójstwo w lesie ?!

Istnieją prostsze i mniej bolesne sposoby samobójstwa niż podpalenie się,poza tym gdyby to było podpalenie się to raczej w mieście... Sprawa jest niedorzeczna.Co to ma znaczyć - że niby Emerytka była takim wrogiem ekologii że chciała żeby wraz z nią spłonął las ? Zające ogniem chciała postraszyć umierając ? BUJDA

Sprawa śmierdzi i to bardzo.Śmierdzi czymś więcej niż spalonym ludzkim mięsem.Tą Panią ktoś najwyraźniej zamordował... Teraz zobaczymy jak sprawiedliwe jest państwo i jego "wymiar sprawiedliwości"...

Śledźcie sprawę... Nie jestem zwolennikiem terroryzmu czy linczu i ale jeśli to było morderstwo,a tak to wygląda i nie będzie dożywocia dla winnego takiego bestialstwa to wiadomo co należy zrobić...
Nawet NKWD załatwiało sprawę strzałem w tył głowy.Jeśli ktoś to jej zrobił to jest gorszy od wściekłego psa w pobliżu przedszkola i nie należy się wahać...

Mówiłem że stawiam na zabójstwo

ale nawet osoby które popełniają samobójstwo,zaszczute przez aparat kapitalistyczny są ofiarami morderstwa,terror ekonomiczny,psychiczny.Nie trzeba zabijać własnoręcznie,można zaszczuć człowieka zamordować poprzez terror ekonomiczny,zastraszanie,szykany

Nie mówi się o tym, ile

Nie mówi się o tym, ile osób popełnia rocznie samobojstwo z powodu zaszczucia przez aparat kapitalistyczny - w moim mieście rodzinnym wiem o kilku takich przypadkach. Byli to ludzie po czterdziestce, koło pięćdziesiątki, jeden trzydziestolatek. Wszyscy naciskani z każdej strony, że to rodzinę trzeba utrzymać albo że są nieudacznikami. W mieście pracy nie ma i nie będzie. Poza tym nie mówi się o samobójstwach ludzi jeszcze starszych, którzy czują się niepotrzebni społeczeństwu, a nikt im nie da wystarczających pieniędzy, by kupili sobie leki, do tego utrzymali się sami. Skazani na życie na marginesie, bo doszli do tego wieku, w którym jesteś śmieciem i odpadem. Oczywiście są winni, trzeba ich kiedyś o to głośno oskarżyć.

Właśnie

mordercy zza biurka, zabujają dekretami, bezdusznością, biurokratyzmem...

Biurokraci

Nie myślcie, że robią to bezinteresownie. Są bezduszni wobec lokatorów za wielką kasę.Jola szacowała, że tylko gang Mosakowskiego zarobił dotychczas na reprywatyzacji pół miliarda złotych. Jest z czego odpalać urzędnikom, prokuratorom, sędziom. Organa ścigania doskonale wiedzą, ze takich grup jest w Warszawie 20. Akurat duet Mossakowski-Massalski jest wyjątkowo brutalny i prymitywny.

Dla Joli

Jola pamiętaj - nie wybaczymy ,nie poddamy się jak Ty nigdy się nie poddałaś ,będziemy walczyć
Ja dziękuję Ci ,że byłaś na wszystkich moich sprawach w walce z Markiem M ,Ty podnosiłaś mnie i moją rodzinę na duchu.
Do M.M. - OSKARŻAMY ,NIE WYBACZYMY ,UDOWODNIMY.

Jola się nie patyczkowała

Jola się nie patyczkowała i zawsze mówiła głośno co uważa i jednocześnie potrafiła z dużą wprawą poruszać się w kwestiach prawnych. Dla kamieniczników i urzędników była groźnym przeciwnikiem.

Marek M to....

Kochani ten facet jest znany ,ale uwierzcie to tylko najemnik ,to tylko szmatka do butów wyżej osadzonych.

Jola Brzeska

Jakby Jola miała popełnić samobójstwo,to zrobiła by to na środku sesji Rady Miasta Warszawy!!!!!!!!Była odważną i nie poddającą się LOKATORKĄ.

ciekawe gdzie są w tym

ciekawe gdzie są w tym momencie te podobno "wolne" kapitalistyczne media tego "demokratycznego" kraju

Jola samobójstwo ????????????????

NIGDY - JOLA MIAŁA "JAJA" JAKICH 99 % POLITYKOM BRAK - ONA MOSSAKOWSKIEGO SIĘ NIE BAŁA ROZMAWIAŁAM Z NIĄ NIE JEDEN RAZ ,NA TO NAZWISKO TO WIDAĆ BYŁO DOSŁOWNIE SNOPY ISKIER W OCZACH.
KURWA NO NIE MOGĘ JEJ ODŻAŁOWAĆ

O Massowskim i

Jako redaktor prosiłbym o

Jako redaktor prosiłbym o nie zamieszczanie komentarzy zawierajcych groźby karalne. Niczemu to nie służy oprócz narażania siebie i innych na kolejne represje ze strony aparatu państwowego. Wszyscy jesteśmy zbulwersowani tą sprawą, ale nie ma sensu pisać o takich rzeczach w internecie.

Jestem córką Jolanty

Jestem córką Jolanty Brzeskiej i prosiłabym WSZYSTKICH o wstrzymanie się od wydawania osądów i tworzenia jakichkolwiek spekulacji na temat śmierci mojej Mamy.
Moge ze swojej strony zapewnić, że jest rzesza (bo to nie sa pojedyncze sosoby) osób, które pomagają mi w wyjaśnieniu sprawy, mam juz pełnomocnika, który będzie reprezentował mnie w prokuraturze i pomoże mi przebrnąc przez te wszystkie zawiłości.

Rozumiem Waszą gorycz, zrozumcie tez i mój ból, moja gorycz i moja strata jest większa niewspółmiernie od Waszej.

przyłączam się

Do apelu. To idzie za daleko. Sprawa musi być wyjaśniona, ale takie ślepe miotanie oskarżeń i gróźb w niczym tu nie pomoże.

WALKA TRWA!

Magda

Pozwól nam mówić. To są też wskazówki dla organów ścigania. Dla bandytów też i trzeba być ostrożnym. Trzymaj się! Sercem jestem z Tobą i chyba bardziej dzisiaj płaczę nad Tobą niż nad Jolą. Nie zastąpię Ci mamy, ale jak będziesz czegoś potrzebowała - dzwoń 24 godziny na dobę.
Ewa Andruszkiewicz

A więc stało się,Polska

A więc stało się,Polska dołączyła do państw w których likwiduje się niewygodnych działaczy społeczno-politycznych,ciekawe kto będzie następny,sory ale bardzo wątpię że sąd tą sprawę wyjaśni,bo jeżeli ktoś z dużymi pieniędzmi i pozycją decyduje się na taki czyn to raczej musi wpierw mieć pewność że ma przyzwolenie władz,wygląda to na jakiś mafijny układ,ja też jakiś czas miałem pracodawcę mafiosa,który prowadzi legalny biznes ,to jest dopiero terror w miejscu pracy..

Jest już komentarz w

Zmanipulowana ta 'relacja'.

Zmanipulowana ta 'relacja'. Sędziowie, biznesmeni, prokuratorzy to jedna sitwa. Jeżeli za tym wszystkim stoi Mossakowski, obawiam się że sprawa utknie w martwym punkcie. Kruk krukowi oka...

"Wykluczono udział osób

"Wykluczono udział osób trzecich" ciekawe jak miały zostać ślady skoro zwłoki były spalone,wiadomo że nikogo nie skarzą, a może to zresztą i lepiej bo wrobili by jeszcze np.faceta zbierającego grzyby w tym lesie. Tak właśnie działa prokurwatura,też miałem kiedyś okazję na własnej skórze się przekonać jak "sprawiedliwi"oni są..

Ta wersja, bez udziału

Ta wersja, bez udziału osób trzecich, nie trzyma się kupy. Człowiek zwykle zostawia list pożegnalny. Zwłaszcza jak ktoś jest aktywistą. Gdybym się zabijał, bo by mnie wykończył do reszty ten system, to na pewno nie po cichu w lesie. Zresztą wiemy jak działa polska policja. Potrafią "nie zauważyć" narzędzia zbrodni kilka metrów od ciała.

Dodajmy niedawne historie

Dodajmy niedawne historie zw. ze sprawą K. Olewnika i serię "samobójstw" więźniów - gangsterów, którzy nagle się zabijali, bo ich "sumienie ruszyło". Zaczynamy przypominać Meksyk - taki kraj stworzyli nam liberałowie.

Jest też na TVN Warszawa

Jest też na TVN Warszawa (jutro pewnie dodadzą film):
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,protestowali-dla-jolanty-brzes...

Jak zwykle, w wątku na TVN wypowiada się mnóstwo buractwa.

Znałem Jo0lę wiele lat,

Znałem Jolę wiele lat, pracowaliśmy w jednej firmie. To nie była osoba, którą możnaby posądzać o skłonności samobójcze.

"Niebezpiecznie jest mieć

"Niebezpiecznie jest mieć rację w sporach, w których ustanowione władze się mylą"
Wolter

Zestawienie informacji

Zestawienie informacji dotyczących śmierci pani Jolanty: http://wiadomoscilokatorskie.razem.cc/node/15

POLITYKA TEGO PAŃSTWA

    Polityką tego państwa jest milcząca zgoda z cichym poparciem na okradanie, rabowanie a jak trzeba to i uciszanie przez mordowanie obywateli,a pźniej jest podział łupów.
    Wytnijmy w wyborach Partię Oszustów

ciag dalszy!!

Czy urzędników, polityków

Czy urzędników, polityków i kasiastych przestępców społeczeństwo powinno skrycie lub publicznie likwidować?

Przede wszystkim nie

Przede wszystkim nie umieszczaj tu takich prowokacji - chyba że pracujesz dla prokuratury.

protest

czy na prawde nic sie nie da zrobic w tej sprawie?? jakis czas mnie nie bylo w wawie i dopiero dzisiaj sie dowiedzialam o tym i jestem wstrzasnieta! co za idiota wysnul teorie nt samobojstwa?? czy ci bydlacy maja ludzi za kompletnych idiotow? ludzie! do takich skur.. powinno sie strzelac! wbrew idei pacyfizmu!! jestem w takim szoku ze trudno to wyrazic. chyba czas na rewolucje. to przechodzi ludzkie pojecie jak mozna tak postepowac wbrew pdst zasadmo humanizmu. szok k.. szok!!!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.