Kraj

Świnoujście: Twarde negocjacje pracowników w sprawie zaległych wypłat

Kraj | Prawa pracownika

Pracownicy Branbudu, firmy-podwykonawcy na budowie terminala LNG w Świnoujściu, byli bardzo zdesperowani. Ich praca właśnie się kończy, a nie dostali wypłaty. Dziś po godzinie szóstej rano weszli na plac budowy terminala, aby porozmawiać ze swoim pracodawcą.

- Jeśli nie dostaniemy pieniędzy, zablokujemy wjazd na budowę.- zapowiadali dzisiaj tuż przed przekroczeniem bramy budowy.

Prawie pięć godzin trwały negocjacje w tej sprawie. Udało się dostać pisemne zapewnienie, że wynagrodzenie zostanie im wypłacone. Jednak nie przez Branbud, ale katowicki Unisevr, dla której Branbud z Braniewa był podwykonawcą.

Łódź: To już 11 lat i 17000 darmowych posiłków

Kraj

 FNB ŁódźJak w każdą niedziele od 11 lat w przejściu podziemnym pod Galerią Łódzką odbyła się kolejna akcja Food Not Bombs. Kolejny raz spotkaliśmy się by rozdać gorący posiłek najuboższym mieszkańcom naszego miasta. Wcześniej za dnia, odwiedziliśmy stragany na których dostaliśmy lub kupiliśmy trochę warzyw i przypraw. Ktoś wydrukował ulotki informacyjne do rozdania, ktoś inny obrał wiele kilogramów ziemniaków.

Cała grupa stanęła na wysokości zadania i pojawiła się z garnkami pełnymi jedzenia. W chwilę potem ustawił się długi ogonek ludzi oczekujących w kolejce na swój posiłek Jednoczy nas chęć pomocy innym. Postawiliśmy sobie za cel zrobić coś, by innym żyło się lepiej. Nasz budżet nie jest duży, nie ma sponsorów, inwestorów, reklamodawców – możliwości są ograniczone. Mimo to, jesteśmy w stanie raz na tydzień przygotować ciepły posiłek, którym za darmo może poczęstować się każdy, przede wszystkim jednak ci, którzy nie mają domu, pieniędzy, czasem jest to dla nich jedyny posiłek w ciągu dnia.

Więcej: http://fnblodz.wordpress.com/ | http://www.facebook.com/FnB.Lodz

Fiat Tychy zwolni tysiące pracowników

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Według włoskiego portalu motoryzacyjnego Linkiesta, który powołuje się na wewnętrzne dokumenty koncernu, w 2012 roku wszystkie europejskie zakłady Fiata wyprodukują o 300 tys. aut mniej niż w tym roku. Największe cięcia produkcji mają dotknąć fabryki w Tychach.

Ograniczenie produkcji aut w tyskim zakładzie musi oznaczać zwolnienie części pracowników. Dziś zatrudnionych jest tam około 6 tys. osób. Kolejne około 8 tys. pracuje w innych polskich zakładach motoryzacyjnych koncernu.

Zmniejszenie produkcji w Tychach oznacza poważne kłopoty dla 140 firm współpracujących z fabryką. - Zakładamy, że w przyszłym roku zamówienia będą się zmniejszać - mówi Leszek Waliszewski, prezes Fabryki Amortyzatorów Krosno produkującej amortyzatory dla modelu Panda.

Nowe ognioodporne stroje dla "porządkowych"

Kraj

Nowe stroje dla policji m.in. na Euro 2012 mają chronić przed uderzeniami siekierami, maczetami czy kijami baseballowymi. I być odporne na koktajle Mołotowa.

Zestaw składający się z kamizelki, ochraniaczy barków, ramion, łokci, nóg i rękawic przeszedł właśnie testy wytrzmałościowe. Metalowe bijaki odpowiadające narzędziom, jakimi policję można zaatakować, uderzały w poszczególne części stroju. Testy prowadziło Laboratorium Badań Balistycznych w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi, a także grupa policjantów, która oceniała, jak nosi się taką zbroję: czy można w niej normalnie chodzić i biegać, siadać i klękać. Odpowiedzieli, że można. Po testach policja zamówiła 5,5 tys. strojów ochronnych. Trwa ich produkcja - w Polskórze w Tomaszowie Mazowieckim i Maskpolu w Konieczkach.

Policja na zakupy związane z Mistrzostwami Europy przeznaczyła ponad 100 mln zł

Warszawa: Tajemnicze podpalenia kamienic komunalnych na Pradze

Kraj | Lokatorzy

W nocy z poniedziałku na wtorek w kamienicy przy ul. Targopwej 19 wybuchł groźny pożar. Ogień strawił doszczętnie lokal na ostatnim piętrze i dach. Od początku roku na ulicy Targowej doszło do 20 pożarów w starych kamienicach.

Ulica Targowa, położona przy budowanej właśnie drugiej linii metra, jest bardzo atrakcyjnym kąskiem dla deweloperów. Na ich drodze są jednak zabytkowe, sypiące się kamienice, wraz z zamieszkującymi je lokatorami. Te budynki mogą legalnie zostać wyburzone dopiero, gdy nastąpi pożar czy inna katastrofa budowlana. Komitet Obrony Lokatorów zwracał niedawno uwagę na fakt, że administracja czasem celowo doprowadza kamienice do ruiny.

Warszawa: Protest przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Są zatrzymania

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Aktualizacja, godz. 16:45: Ostatnia zatrzymana osoba została zwolniona. Będzie odpowiadać z wolnej stopy. Przyczyną zatrzymania w areszcie na 24h była "groźba matactwa".

Aktualizacja, 30 listopada godz. 14:30: Zatrzymana została przewieziona do sądu w Śródmieściu, gdzie zostanie podjęta decyzja o ewentualnym dalszym zatrzymaniu.

Aktualizacja, 21.00: Jedna osoba jest nadal zatrzymana. Najprawdopodobniej usłyszy zarzut o naruszenie nietykalności policjanta. Aktywiści zbierają dokumentację dowodzącą brutalnej akcji policji.

Aktualizacja, 18.20: Policja zaczyna wypuszczać zatrzymanych.

Dzisiaj w warszawskim hotelu Intercontinental odbyć się miała konferencja ws. wydobycia gazu łupkowego. Konferencja miała być zamknięta dla publiczności za której plecami korporacje z całego świata zainteresowane eksploatacją gazu miały lobbować władze. Imprezy w tajemnicy jednak się utrzymać nie udało.

Przeczytaj też: relację uczestnika zdarzenia.

Aktywiści z Inicjatywy Stop Szczelinowaniu, ZSP, FA oraz innych organizacji wkroczyli do hotelowego hallu, gdzie część zaczęła grać na bębnach, a inni rozwiesili transparent "Frack you! Nie zniszczycie naszej ziemi". Po jakimś czasie rozpoczęła się okupacja sali na której miała rozpocząć się konferencja. Aktywiści blokowali ją przez dwie godziny uniemożliwiając wejście uczestnikom. W końcu pojawiła się policja, która bardzo brutalnie usunęła pokojowo okupujących. Dwanaście osób zostało aresztowanych i przewiezionych na komendę policji przy ul. Wilczej. Został im przedstawiony zarzut "naruszenia miru", za co grozi do roku pozbawienia wolności.

Urząd Kontroli Skarbowej i Służba Celna wydały 220 tys. zł na nowe logo

Kraj | Tacy są politycy

Ministerstwo Finansów, które słynie ostatnio z mówienia o konieczności oszczędzania budżetowych pieniędzy, zamówiło nowe logo. Dla siebie oraz podległych mu służb. Nowego znaku graficznego używa już Służba Celna i Urzędy Kontroli Skarbowej. Koszt - prawie 220 tysięcy złotych.

Resort tłumaczy, że ta nowa - jak to określa - identyfikacja wizualna jest konieczna, gdyż do tej pory symbole ministerstwa oraz podległych mu służb "nie były spójne". Wszystko w interesie podatników. (rmf24)

Ruda Śląska: Spotkanie poświęcone postaci Bonawentury Duruttiego

Kraj | Ruch anarchistyczny
2011-12-03 17:00
2011-12-03 21:00

W związku z 75 rocznicą śmierci Bonawentury Duruttiego, hiszpańskiego anarchisty i przywódcy związkowego, Federacja Anarchistyczna Śląsk oraz ADK Berza zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone jego postaci.

Po prelekcji prowadzonej przez jednego z członków Czarnej Galicji, odbędzie się pokaz filmu
‘Diego. Wspomnienia Hiszpańskiego Anarchisty‘ oraz wystawa fotografii przypominająca postać przywódcy CNT-FAI.
Po spotkaniu przewidziane jest afterparty.

3 grudnia (sobota) , godz. 17.00
ADK Berza
ul. Dworcowa 2
Ruda Śląska Chebzie
Wstęp wolny

Szczecin: Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura
2011-12-10 17:00
2011-12-10 21:00

10 grudnia 2011 (sobota), godzina 17.00, wstęp wolny
Społeczny Infopunkt Alert, ul. Śląska 34, Szczecin

Basta! - Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt zaprasza na grudniowe spotkanie z weganizmem pod hasłem: "Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych".

Program wydarzenia:

Godzina 17.00
Zapraszamy na wegański poczęstunek oraz wymianę poglądów w miłym towarzystwie. Gorąco zachęcamy do współtworzenia spotkania, poprzez przyniesienie wegańskich potraw i smakołyków. Podczas spotkania będzie można wesprzeć działania na rzecz zwierząt i promocję weganizmu.
*wszystkie potrawy muszą być wegańskie: nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego: mięsa (również mięsa ryb), tłuszczu zwierzęcego (masło, niektóre margaryny, smalec), mleka i jego przetworów, jajek, żelatyny, lecytyny, laktozy i konserwantów pochodzenia zwierzęcego.

Godzina 18.00
"Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych"
spotkanie poprowadzą Katarzyna Biernacka i Darek Gzyra z Empatii (http://empatia.pl)

Wszyscy znamy akcje w rodzaju "Cyrk bez zwierząt", "Dzień bez futra" czy protesty przeciwko corridzie lub foie gras. Kampanie jednotematyczne, poświęcone określonemu sposobowi wykorzystywania zwierząt lub wybranym zwierzętom, są najczęściej wykorzystywaną strategią działania na rzecz zwierząt. Ostatnimi laty wzmaga się jednak krytyka takiego formułowania treści i celów akcji prozwierzęcych. Na spotkaniu podamy przykłady różnych kampanii jednotematycznych. Zastanowimy się czym się różnią, czy są skuteczne i czy są wykorzystywane również przez inne ruchy społeczne. Podamy argumenty za i przeciw. Zadamy przekorne pytanie, czy weganizm jest lub może być formą kampanii jednotematycznej.

Spotkanie składać się będzie z dwóch prezentacji po ok. 40 min., rozdzielonych przerwą. Będzie mu towarzyszył konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Empatia. Po prezentacjach zapraszamy na dyskusję.

Katarzyna Biernacka - weganka, prezeska Empatii
Dariusz Gzyra - weganin, jeden z założycieli Stowarzyszenia Empatia

Organizatorzy:
Basta! - Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt wege-szczecin@wp.pl
Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie www.facebook.com/infopunktalert

Patronat medialny: www.empatia.pl

 1

Polscy urzędnicy są bezkarni

Kraj

W ciągu 11 miesięcy tego roku w Polsce ukarano tylko pięciu urzędników za niezgodne z prawem wydawanie publicznych pieniędzy. Dostali nagany i kary finansowe – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do połowy listopada Główna Komisja Orzekająca (ostatnia instancja odwoławcza w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych), zajmowała się tylko 118 sprawami. Większość z nich skończyła się uniewinnieniem.

Najczęstsze błędy urzędników dotyczą zastosowania złego trybu zamówienia publicznego, wydawania pieniędzy bez upoważnienia, przekazania dotacji z naruszeniem zasad czy nieodprowadzania składek ZUS za pracowników – wylicza gazeta.

Warszawa: Pikieta solidarnościowa pod Ambasadą Francji

Kraj | Protesty | Represje

W piątek, pod Ambasadą Francji, Związek Syndykalistów Polski sekcja Warszawa zorganizował pikietę solidarnościową z 3 związkowcami z hiszpańskiego CNT, którzy zostali zatrzymani przed Szczytem G20 we Francji. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, ci ludzie padli ofiarą policyjnej paranoi i zostali skazani na 4 miesięcy aresztu za „zbrodnię” posiadania rękawic roboczych i czekana alpinistycznego w samochodzie. Nie pomogły wyjaśnienia, że zatrzymani należą do stowarzyszenia alpinistycznego.

ZSP przekazało personelowi ambasady list domagający się natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych. Ponadto wysłano faksy, a pod samą ambasadą rozdano ulotki interesantom udającym się do ambasady. Wytłumaczono również powód protestu żandarmerii francuskiej, która wyszła przed ambasadę po usłyszeniu przemówienia wygłoszonego przez megafon.

Toruń: Czy w Polsce wybuchną protesty Oburzonych?

Kraj
2011-11-30 18:00
2011-11-30 21:00

Wbrew temu co się sądzi, Polska nie jest krajem spokojnym. Protesty społeczne wybuchają z dużą regularnością i coraz częściej, a ich nieuniknioną konsekwencją są daleko idące zmiany społeczno-polityczne. Na spotkaniu przybliżymy najnowszą historię konfliktów oraz zastanowimy się czy istnieją powody (i jakie?), aby doszło do kolejnych masowych wystąpień społecznych w Polsce.

Zapraszamy!

Kolektyw No Logo

www.kolektywnologo.wordpress.com
www.cafedraze.pl

Warszawa: Wykurzanie lokatorów na Grochowie - metoda "na wodę"

Kraj | Lokatorzy

W zeszły piątek, działacze Komitetu Obrony Lokatorów, wraz z osobami wspierającymi, udali się na interwencję na ul. Grenadierów, w dzielnicy Grochów. Interwencja była spowodowana zgłoszeniem lokatorki zamieszkującej jeden z lokali w kamienicy. Od 8 miesięcy jest pozbawiona wody bieżącej przez właściciela nieruchomości. Nie może też się starać o lokal komunalny od miasta, gdyż sztywne przepisy powodują, że w sytuacji braku prawidłowego wypowiedzenia umowy najmu w lokalu prywatnym, podania o lokal komunalny zostaną odrzucone.

Na filmie poniżej udokumentowana została rozmowa z lokatorką, oraz z właścicielem nieruchomości, który mieszka piętro niżej. Mówi on na filmie bez ogródek, dlaczego odmawia prawidłowego wypowiedzenia umowy najmu. Wypiera się jednak faktu wyłączenia wody, choć z całą pewnością na właścicielu nieruchomości ciąży odpowiedzialność za doprowadzenie wody do budynku i znajdujących się w nim lokali.

Dzięki uprzejmości właściciela, który na filmie udzielił zgody na opublikowanie swojego wizerunku, możliwa jest publikacja filmu, bez narażania się na proces, który spotkał KOL za publikację podobnego filmu na temat odcinania gazu i kanalizacji przez pełnomocnika właścicielki w dzielnicy Wawer. Film dotyczący Wawra został objęty nakazem sądowym. Komitet Obrony Lokatorów napisał zażalenie na decyzję sądu o nakazaniu usunięcia filmu. Na razie nadal jest on dostępny w sieci.

Warszawa: Pieniądze z podwyżek cen biletów pójdą w błoto

Kraj | Tacy są politycy | Transport

Gdy Zarząd Transportu Miejskiego uzasadniał drastyczne podwyżki cen komunikacji miejskiej w Warszawie, urzędnicy powoływali się na konieczność „finansowania infrstruktury transportowej”. W styczniu, Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego, mówił w wywiadzie dla „Życia Warszawy”: „Kupiliśmy ponad 800 autobusów, 186 nowych tramwajów, rozbudowujemy sieć Szybkiej Kolei Miejskiej. To wszystko kosztuje.”

Jak się można było spodziewać, rzeczywistość jest inna. Pasażerowie i tak płacą podwójnie za koszt transportu miejskiego – raz w podatkach, drugi raz w cenie biletów. Jednak okazało się, że nawet po drastycznych podwyżkach, które docelowo sięgną 70%, stan infrastruktury transportowej wcale się nie poprawi. Jak podaje dziś „Gazeta Stołeczna”, od 1 stycznia trasa kolejki SKM, która jest głównym środkiem komunikacji miejskiej dla wielu mieszkańców podwarszawskich miejscowości, zostanie skrócona do ostatniej stacji w granicach Warszawy, czyli do Falenicy. Powodem ma być brak porozumienia lokalnych samorządów w sprawie finansowania dłuższych kursów SKM-ki.

Warszawa: Lokatorzy w Rembertowie eksmitowani do przyczepy kempingowej

Kraj | Lokatorzy

Komitet Obrony Lokatorów od pewnego czasu zajmuje się sprawą rodziny z Rembertowa, która padła ofiarą nowego właściciela sprywatyzowanej kamienicy. Małżeństwo wraz z niepełnosprawnym bratem pani Danuty i niepełnoletnim synem przez lata korzystało z komunalnego mieszkania w Rembertowie. Jednak na początku roku trafiło ono w ręce prywatnej osoby. Właściciel próbował pozbyć się "żywego inwentarza" przeprowadzając pozorowany "remont", który rozpoczął się od demontażu dachu. Jedynym lokalem zastępczym zaproponowanym przez właściciela jest... przyczepa kempingowa.

Działacze Komitetu zainteresowali sprawą dziennikarkę z TVN24. W reportażu nakręconym przez dziennikarkę, małżeństwo tak opisuje swoją sytuację: – W przyczepie nie da się już spać. W ciągu dnia jest zimno, a w nocy to już lepiej nie mówić. Ciężko jest wytrzymać – mówi załamana Danuta Marczak. - Jednym źródłem ciepła są świeczki – dodaje.

Kanał XML