Kraj
24h w klatce!
xxvxx, Nie, 2013-07-28 19:30 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt31 lipca (środa) o godzinie 7:00 aktywista Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! zamknie się w klatce na 24 godziny przed Urzędem Miasta, protestując w ten sposób przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach i bagatelizowaniu tego problemu przez Władze Miasta.
Zapraszamy wszystkich, którzy są przeciwko cyrkom ze zwierzętami przed Urząd Miasta na Plac Armii Krajowej o godzinie 7:00. W ciągu dnia na miejscu obecne będzie również stoisko informacyjne Kampanii Cyrk Bez Zwierząt, przy którym będzie możliwość podpisania ogólnopolskiej petycji w tej sprawie. Zapraszamy na protest przez cały dzień i noc!
Po wielu pismach do Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka i Przewodniczącego Rady Miasta Szczecin Jana Stopyry, oraz po uzyskaniu nieprzychylnej odpowiedzi w sprawie złożonej przez nas obywatelskiej uchwały (Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza) dotyczącej zajęcia sprawiedliwego wobec zwierząt stanowiska w sprawie wydzierżawiania nieruchomości na terenie Gminy Miasto Szczecin na rzecz podmiotów prowadzących cyrki z udziałem zwierząt, stwierdzamy, że Władze Miasta Szczecin bagatelizują problem cierpiących zwierząt, wykorzystywanych na potrzeby nieetycznej rozrywki. Będziemy pokazywać mieszkańcom Szczecina, jak ważny to problem, którym Władze Miasta powinny się zająć. Jednocześnie apelujemy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie całej Polski.
https://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/
http://basta.szczecin.pl/
Warszawa: Spacer szlakiem bojowym 104 kompanii Związku Syndykalistów Polskich
Renegade, Pią, 2013-07-26 21:28 Kraj | Antyfaszyzm | Miejsca | Ruch anarchistycznyW rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer po miejscach związanych ze szlakiem bojowym 104 kompanii Związku Syndykalistów Polskich w czasie walk o Stare Miasto.
Zaczynamy od złożenia kwiatów pod tablić przed Domem Profesorów, główną redutą obronną 104 kompanii.
Przejdziemy także pod pozostałe tablice upamiętniające Kompanię oraz w miejsce z którego odbyła się ewakuacja Starego Miasta.
1 sierpnia godz. 17.00, Warszawa, ul. Brzozowa 12 (Dom Profesorów)
Warszawa: Protest pod siedzibą firmy Impuls. Przedsiębiorca-oszust ukrył się w biurze
Czytelnik CIA, Czw, 2013-07-25 16:33 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Dziś o godz. 13:00 pod siedzibą zarządu ochroniarskiej firmy Impuls na ul. Łabiszyńskiej w Warszawie odbyła się akcja protestacyjna przeciwko opóźnieniom w wypłatach wynagrodzeń i skandalicznym warunkom pracy. Niestety, kierownictwo firmy nie miało odwagi wyjść do protestujących. Przedsiębiorca-oszust pokazał tym razem oblicze tchórza. Zamknął drzwi wejściowe i ukrył się w biurze. Zgromadzeni przez drzwiami biura aktywiści i pracownicy firmy Impuls żądali spotkania z kierownictwem i niezwłocznej wypłaty zaległych wynagrodzeń. Akcja spotkała się z wielka aprobatą pracowników i pracownic okolicznych punktów handlowych oraz przypadkowych przechodniów. "Żadne tam sądy pracy, przedsiębiorców należy pod ścianą postawić"- skomentował dosadnie jeden z nich.
Firma Impuls od wielu miesięcy zalega z wypłatami wynagrodzeń. Zaległości wobec niektórych pracowników wynoszą nawet 6 tys. zł.
Związek Syndykalistów Polski zapowiada kolejne akcje protestacyjne pod siedzibą firmy w ciągu najbliższych tygodni. Do skutku- aż pracownicy dostaną to, co im się należy.
Szerzej o sprawie: https://cia.media.pl/firma_ochroniarska_impuls_nie_placi_i_upokarza_praco...
Maszyniści PKP pracują w czasie przeznaczonym na odpoczynek
Yak, Śro, 2013-07-24 23:29 Kraj | Prawa pracownikaPaństwowa Inspekcja Pracy poinformowała, że część maszynistów pracujących w PKP Intercity, PKP Cargo i Kolejach Wielkopolskich prowadzi lokomotywy w czasie przeznaczonym na odpoczynek między służbami i podczas urlopów.
Państwowa Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości we wszystkich spółkach kolejowych na terenie Wielkopolski. Okazuje się, że część maszynistów pracujących w PKP Intercity, PKP Cargo i Kolejach Wielkopolskich dorabia u innych przewoźników, prowadzi lokomotywy w czasie przeznaczonym na odpoczynek między służbami i podczas urlopów. Informację potwierdził na antenie Radia Merkury rzecznik wielkopolskiego inspektoratu Jacek Strzyżewski.
Pracownicy Alpine Bau nie otrzymali wynagrodzeń za czerwiec
Yak, Śro, 2013-07-24 23:15 Kraj | Prawa pracownikaPolscy pracownicy austriackiej firmy Alpine Bau, która budowała m.in Stadion Narodowy w Warszawie, a która obecnie jest bankrutem i jej majątkiem zarządza syndyk masy upadłościowej w Austrii nie otrzymali wynagrodzeń za czerwiec. Ponadto, pracownicy nie zostali poinformowani co do swoich praw, a stosunek pracy między nimi, a Alipne Bau nie ustał.
Wniosek o ogłoszenie bankructwa Alpine Bau trafił do sądu w Wiedniu w czerwcu. Firma ta budowała w konsorcjum z PBG trzy stadiony na Euro 2012: w Gdańsku, Poznaniu oraz Warszawie.
Podczas budowy Stadionu Narodowego doszło też do karygodnych zaniedbań praw pracowników firm podwykonawczych. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Bezkarność, bezradność i obojętność na budowie Stadionu Narodowego. Firma Alpine Bau otrzymała też tytuł Najgorszego Pracodawcy 2009 r. w konkursie organizowanym dorocznie przez Związek Syndykalistów Polski.
Rosnący deficyt budżetowy władza będzie łatać. Pieniędzmi z naszych kieszeni.
Jaromir, Śro, 2013-07-24 11:49 Kraj | Publicystyka | Tacy są politycy | UbóstwoCoraz więcej podatników musi tłumaczyć się fiskusowi, skąd przed laty wzięli pieniądze na inwestycje i wydatki własne. W przypadku wykrycia zatajonych dochodów fiskus nakłada na podatnika ryczałt w wysokości 75 proc. ukrywanej sumy. Chociaż przepis stworzono w celu walki z szarą strefą, to urzędy skarbowe mają prawo karać z jego tytułu także podatników fizycznych.
Wystarczy, że podatnik buduje dom lub kupuje samochód, a w deklaracjach podatkowych przedstawia niskie dochody. Albo wykazuje duże straty z prowadzonej działalności, a jednocześnie kupuje nowe maszyny. Wystarczy nawet, że przeznacza sporo pieniędzy na osobiste cele konsumpcyjne. Dla urzędu skarbowego ważne jest, ile podatnik zarabia a ile wydaje i skrupulatnie stara się to monitorować.
Niestety ani ustawa, ani ordynacja podatkowa nie wyjaśniają na kim spoczywa obowiązek udowodnienia pochodzenia przychodów podatnika. Nie ma też sprecyzowanych wymagań, co do okresu przechowywania dokumentów ani tego, jaki okres fiskus może badać. Niejeden podatnik tłumaczy się przed fiskusem z dochodów z lat 80 i 90.
W przepisach jest określony pięcioletni okres przedawnienia decyzji o nałożeniu 75-procentowego podatku. Jednak interpretacja przepisów wygląda po stronie fiskusa tak, że 5 lat zaczyna naliczać się od momentu, kiedy urząd skarbowy odnotuje wydatek, który jego zdaniem jest niezgodny z możliwościami finansowymi podatnika. Wtedy zaczyna się dochodzenie skąd, gdzie i za co.
Dla fiskusa nieistotne jest, że mało kto przechowuje dokumentację sprzed 15 czy 20 lat, a pamięć ludzka po takim okresie może szwankować ile i na co kto wydał pieniędzy, oraz skąd je posiadał. Prawnicy utrzymują, że wiarygodnym dowodem przed sądem mogą być: umowy o pracę, cywilnoprawne, wystawione faktury, księgi podatkowe, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od byłego pracodawcy. Istnieje też możliwość tzw. uprawdopodobnienia możliwości uzyskania określonych przychodów, np. poprzez świadectwo pracy. Ci sami prawnicy zapominają jednak dodać, iż w obecnych warunkach zatrudnienia, rzadko który pracodawca po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy (zazwyczaj "śmieciówki") wystawia świadectwo pracy. Poza tym orzecznictwo i praktyka pokazują, że powyższe ewentualności dowodowe są wyjątkowo rzadko uznawane w postępowaniach.
Niech podsumowującym ten absurd przykładem będzie przypadek oszukanych i okradzionych klientów Amber Gold. Najnowszy "Newsweek" podał, że pomorska Izba Skarbowa sprawdza, czy wpłaty klientów do Amber Gold zgadzają się poziomem z ich dochodów. Klienci, którzy nie będą w stanie udowodnić pochodzenia pieniędzy będą prawdopodobnie musieli zapłacić podatek w wysokości 75 proc. Z resztą od pieniędzy, które stracili...
(tekst w oparciu o Puls Biznesu)
Raport PIP o opóźnianiu wypłat przez pracodawców
Yak, Wto, 2013-07-23 08:36 Kraj | Prawa pracownikaW pierwszym półroczu prawie 62 tys. pracowników nie otrzymało pensji – ustalili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). To aż o 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zdecydowanie zwiększyła się również kwota niewypłaconych wynagrodzeń i innych świadczeń. Wyniosła ona blisko 111 mln zł i była o 17 proc. większa niż przed rokiem. (Gazeta Prawna)
BRW Sofa przeciw Związkowi Syndykalistów Polski
Czytelnik CIA, Wto, 2013-07-23 06:25 Kraj | Prawa pracownikaZwiązek Syndykalistów Polski otrzymał list podpisany przez Jolantę Zalewską, prezes zarządu BRW Sofa, w którym żąda ona umieszczenia na stronach ZSP informacji o tym, iż "nieprawdą jest, iż BRW Sofa otrzymała tytuł Najgorszego Pracodawcy 2012 r.". Z taką opinią nie zgadza się jury konkursu, które potwierdza, że w rzeczywistości BRW Sofa otrzymało ten tytuł. Świadczy o tym chociażby publikacja na stronie Konkursu Najgorsi Pracodawcy.
Prezes zarządu uważa, iż firma BRW Sofa nie dopuszczała się łamania kodeksu pracy i BHP, szykan wobec związkowców, mobbingu, dyskryminacji płacowej kobiet i związkowców, zmuszania do pracy w nadgodzinach i zaniżania wymiaru przepracowanych godzin, stosowania nierealnych norm pracy oraz ukrywania wypadków przy pracy. Pani prezes twierdzi również, że kampania solidarnościowa zainicjowana przez Związek Syndykalistów Polski nie miała wpływu na szybkie podpisanie satysfakcjonującej ugody przez pracownika.
Jeśli jednak zarzuty stawiane pracodawcy były nieprawdziwe, a zwolnienie pracownika odbyło się w sposób prawidłowy, czemu firma chciała podpisać ze zwolnionym pracownikiem ugodę? Ocenę szybkości podpisania ugody - co w przypadku zwolnionego pracownika trwało zaledwie miesiąc - pozostawiamy czytelnikom (zważywszy, że procesy w Sądzie Pracy trwają zazwyczaj latami).
Firma ochroniarska Impuls nie płaci i upokarza pracowników
Czytelnik CIA, Pon, 2013-07-22 00:45 Kraj | Prawa pracownikaFirma ochroniarska Impuls notorycznie zalega swoim pracownikom z wypłatą wynagrodzeń. W niektórych przypadkach zaległości sięgają nawet kilku miesięcy. Niektórzy pracownicy, którzy nie otrzymali zaległej wypłaty, dowiedzieli się, że firma w ogóle nie zamierza wypłacić wynagrodzenia.
Firma zatrudnia głównie niewykwalifikowanych pracowników po 45 roku życia, mających niewielką siłę przetargową na rynku pracy. Według relacji zatrudnionych pensje wypłacane są niemal zawsze ze sporym opóźnieniem. Skandaliczna jest również forma przekazywania należności. Właściciel życzy sobie, by pracownicy stawiali się osobiście w siedzibie firmy we wtorki i czwartki. Prowadzone są upokarzające rankingi, określające pierwszeństwo do otrzymania pieniędzy. Normą jest, że większość osób przybyłych po odbiór wypłaty odprawiana jest z kwitkiem. Przedsiębiorca tłumaczy opóźnienia "chwilowym brakiem płynności finansowej". Z opinii zamieszczanych na forach internetowych wynika jednak, że taka sytuacja trwa już od kilku lat. Osoby oszukiwane przez przedsiębiorce- złodzieja znajdują się często w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej.
Kraków: Eksmisja skłotu Gromada
Ewa Małkiewicz, Nie, 2013-07-21 08:18 Kraj | Represje 19 lipca w godzinach popołudniowych grupę Gromada eksmitował przedstawiciel części współwłaścicieli, nie mający ku temu podstaw prawnych. Mężczyźnie asystowała policja. Wynajęci robotnicy zdemolowali sprawne okna i drzwi, pozostawiając po nich wyrwy w ścianie, a następnie je murując.
Ewikcja trwała około czterech godzin. Squatersi zamierzają wystąpić do sądu o ochronę swojego statusu posiadania i praw lokatorskich.
W sobotę odbyła się pikieta pod komisariatem policji "Biały Domek" przeciwko nadużyciom i brutalności policji wobec mieszkańców, którzy zajęli i wyremontowali kamienicę. Przeciwko sobiepaństwu mundurowych i w obronie prawa do mieszkania ramię w ramię stanęli anarchiści, lokatorzy kamienic, osoby poszkodowane przez służby mundurowe i “zwykli” krakowianie.
Zwolnienia w Christianapolu
Yak, Czw, 2013-07-18 10:35 Kraj | ZwolnieniaPrzez ponad 20 lat firma Christianapol była filarem lokalnej gospodarki. Jej upadek to dramat dla mieszkańców lubusko-wielkopolskiego pogranicza. - Nie mamy żadnych szans na inną robotę - martwią się pracownicy.
Kilkanaście lat temu fabryka mebli tapicerowanych Christianapol w Łowyniu pod Międzychodem była jednym z największych zakładów na lubusko-wielkopolskim pograniczu. Zatrudniała 1,5 tys. osób i była tzw. okrętem flagowym międzychodzkiej gospodarki. Teraz w zakładzie została jedna zmiana, czyli około 300 pracowników. Wszyscy są na wypowiedzeniach. - Ostatni z nas pożegnają się z zakładem pod koniec sierpnia. Ja pracuję tutaj od samego początku, czyli od dwudziestu czterech lat - mówił nam w środę Adam Zdunek.
Warszawa: Protest mieszkańców Żurawlowa przed Ministerstwem Środowiska
Yak, Pon, 2013-07-15 23:18 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyKilkadziesiąt osób zebrało się w poniedziałek przed Ministerstwem Środowiska by wziąć udział w pikiecie solidarnościowej z trwającym już 7 tygodni protestem w Żurawlowie. Protestujący przekazali do Ministerstwa kolejny wniosek o cofnięcie koncesji firmy Chevron na poszukiwanie gazu łupkowego. Przekazali również wodę ze studni w Rogowie, zanieczyszczoną po badaniach sejsmicznych. Sześć osób spośród zgromadzonych spotkało sie z v-ce Ministrem Środowiska Piotrem Woźniakiem (pełni on również funkcję Głównego Geolog Kraju). Podczas trwającego półtorej godziny spotkania niestety nie padła żadna deklaracja ze strony rządowej.
Czteroosobowa delegacja udała się też na spotkanie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeuszem Nalewajkiem. Wyraził on zdziwienie, że wydane koncesje obejmują tak żyzne tereny. Zobowiązał się do przekazania tych informacji Ministrowi Rolnictwa, Stanisławowi Kalembie.
Zwolniony z BRW Sofa związkowiec uzyskał korzystną ugodę - kolejny protest ZSP
Yak, Nie, 2013-07-14 15:07 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Dziś, aktywiści Związku Syndykalistów Polski oraz Sierpnia 80 pikietowali pod salonem meblowym Black Red White w centrum handlowym Targówek w Warszawie. Wezwana przez BRW ochrona usiłowała uniemożliwić przeprowadzenie pikiety. Obecni też byli pracownicy biurowi i kierownicy, którzy usiłowali zaprzeczać zarzutom wobec firmy i nie dopuścić do rozdawania ulotek. Ostatecznie pikieta odbyła się odrobinę dalej, poza terenem należącym do centrum handlowego. Pracownicy biurowi do końca bacznie przyglądali się pikiecie.
Black Red White jest m.in. właścicielem BRW Sofa, firmy produkującej kanapy dla salonów Black Red White. BRW Sofa otrzymała tytuł Najgorszego Pracodawcy 2012 r. za to że dopuszczała się łamania kodeksu pracy, BHP, szykan wobec związkowców, mobbingu, dyskryminacji płacowej kobiet i związkowców, zmuszania do pracy w nadgodzinach i zaniżania wymiaru przepracowanych godzin, stosowania nierealnych norm pracy, ukrywania wypadków przy pracy.
Jarek Przęczek, pracownik BRW Sofa w Nidzicy, został zwolniony za ujawnienie skandalicznych praktyk pracodawcy. Presja kampanii solidarnościowej zainicjowanej przez Związek Syndykalistów Polski przyspieszyła podpisanie satysfakcjonującej pracownika ugody z pracodawcą. Jak się okazało kierownictwo BRW Sofa bardzo obawia się pikiet pod salonami meblowymi. Jak dotąd akcje solidarnościowe odbyły się w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie (rozlepianie plakatów). Uzyskanie ugody przez Jarka można nazwać najszybszą kampanią solidarnościową w historii ZSP.
Ostrołęka: Zmuszanie dzieci do pracy?
Czytelnik CIA, Nie, 2013-07-14 11:04 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika W internecie pojawiło się zdjęcie zrobione w Ostrołęce przedstawiające małe dzieci pracujące przy rozdawaniu ulotek. Oto co napisał internauta na portalu moja-ostroleka.pl:
Zbulwersował mnie dzisiaj fakt rozdawania ulotek przez zaledwie kilkuletnie dzieci przed Polo Marketem przy ul. Hallera. Dwóch małych chłopców, bez żadnej opieki, rozdają ulotki jednego z gabinetów związanych m.in. z kosmetyką. Fakt wykorzystywania do tego dzieci uważam za skandaliczny. Nie wiem czy dzieci są tam z własnej woli czy nie, i czy zarabiają na tym jakiekolwiek pieniądze nawet choćby "na lody", ale moim zdaniem dzieci powinny mieć wakacje przed domem, a nie pod sklepem. To nie Kambodża, aby dzieci musiały pracować!
żródło: http://www.moja-ostroleka.pl/skrzynka-skarg-to-nie-kambodza-by-dzieci-mu...
Kraków: Nowa przestrzeń autonomiczna
Renegade, Nie, 2013-07-14 10:27 Kraj | Lokatorzy | Miejsca Dzisiaj (12.07 - przyp. red.) o godzinie osiemnastej grupa krakowskich aktywistów ogłosiła otwarcie nowej przestrzeni autonomicznej przy ulicy Worcella 8. Budynek położony przy Galerii Krakowskiej, od lat budzący kontrowersje dziś ma szansę stać się przestrzenią oddolnej działalności społeczno – kulturalnej. Wydarzeniu towarzyszyły Krakowskie Rytmy Oporu, gospodarze natomiast ugościli przybyłych ciastem i herbatą, a bardziej wytrwali doczekali wegańskiego szaszłyka z barbekju. Piknikową atmosferę bezskutecznie starali się przerwać funkcjonariusze policji, a jako że odmówili poczęstunku, interwencję można uznać za podwójnie nieudaną.
Poniżej umieszczamy manifest grupy: