Kraj

Wrocław bojkotuje Simple

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W niedzielę, 20.12.09 we Wrocławskiej Galerii Dominikańskiej odbyła się pikieta pod sklepem SIMPLE . Akcja związana jest z ogólnopolskim bojkotem firmy SIMPLE, która sprzedaje w swoich sklepach naturalne futra. Celem rozpoczętej dwa lata temu kampanii jest wymuszenie wycofania z półek sklepowych ubrań okupionych życiem zwierząt. Przemysł futrzarski jest nie tylko okrutny, ale również nieekologiczny - wiąże się z zatruwaniem wody, powietrza, wysokim zużyciem energii oraz wykorzystywaniem żrących i często toksycznych substancji chemicznych, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Dodatkowych informacji na temat kampanii przeciwko SIMPLE oraz innych powodów, dla których nie należy kupować futer ani dodatków z futer naturalnych możesz szukać na stronach:

http://www.antysimple-cp.com
http://www.antyfutro.pl

Zdjęcia z akcji: http://vega-wroclaw.pl/download/simple/lo-res.rar

Szczecin: DIY Wigilia - vinyl party

Kraj | Kultura
2009-12-23 19:00
2009-12-23 23:59

Zamiast myć okna i katować karpia - przyjdź na Alternatywną Wigilię!

W przeddzień wigilii, zapraszamy o godz. 19:00 w progi Społecznego Infopunktu Alert (ul. Śląska 34) na event: Alternatywna Wigilia – Vinyl Party. To wydarzenie to nie tylko spotkanie maniaków winylowych krążków chcących kultywować ich brzmienie, głębie, trzaski i szelesty, to także wizualno-muzyczna podróż w przeszłość dzięki archiwom lokalnej załogi. Zimowy wieczór i noc rozgrzeją klimaty oscylujące pomiędzy: latami '80, nową falą, punk rockiem, rock'n'rollem, hardcorem, ska, reggae.

Gramofony i sprzęt audiowizualny zapaskudzą:
DJ SimplyR (punk, hardcore, noise, teledyski) – Police
Peter Jay (nowa fala, lata '80, rock'n'roll, et cetera) – Szczecin

Będzie także wege niespodzianka kulinarna. Przybądź koniecznie!

Alternatywna Wigilia – Vinyl Party
wstęp = ilość wyrzuconych oczek kością
Alert Społeczny Infopunkt, ul. Śląska 34, Szczecin

www.myspace.com/infopunktalert

Sprawa squattersów z Wrocławia: prokuratura "zmakulowała" materiały

Kraj | Represje

Na początku sierpnia Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację byłym skłotersom, którzy poskarżyli się na działania wrocławskiej policji i prokuratury. Uznał, że działania funkcjonariuszy nie były adekwatne do sytuacji na skłocie Rejon69. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed 12 lat.

Do dzisiaj Piotr Rachwalski i Agata Ferenc nie doczekali się przeprosin. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji mówił cztery miesiące temu: “Komendant wojewódzki powołał zespół, który stara się o pozyskanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po zapoznaniu się z tym wyrokiem i na podstawie poczynionych ustaleń będzie określone nasze stanowisko”.

Altergodzina o pamięci politycznej (mp3)

Kraj | Świat | Audio | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Tacy są politycy

Usłyszycie relacje z dyskusji panelowej wokół książki Leszka Koczanowicza "Polityka czasu" z udziałem prof. Davida Osta oraz prof. Klausa Bachmanna i dr Lotara Rasińskiego. Dyskusja toczyła się wokół pamięci politycznej i przeszłości oraz problemów związanych z transformacją ustrojową po 1989 roku.

Natomiast Ellisiv Rognlien, reprezentująca Pracowniczą Demokrację, skomentuje niedawną demonstrację z okazji szczytu klimatycznego w Kopenhadze, która odbyła się w ubiegłą sobotę (12.12) w Warszawie przed Kancelarią Premiera.

Altergodzina o pamięci politycznej (mp3)

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

Opatów: Oszukani pracownicy wyszli na ulicę

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Półtorej godziny trwał przemarsz oszukanych pracowników Collar Texti w Opatowie. Dziś w 17 stopniowym mrozie blisko 150 osób przemaszerowało ulicami Opatowa z transparentami: "Oddajcie nam nasze pensje", "Walczymy z nieuczciwymi pracodawcami", "Gdzie jest ta Irlandia premierze", "Chcemy sprawiedliwości w naszym kraju". Uczestnicy, głównie kobiety, skandowali też pod adresem właścicieli, dyrekcji i likwidatora: "Złodzieje!", "Rowicki do roboty za 500 złotych!".

Zdesperowanym pracownikom towarzyszyły trzy radiowozy policji, z których funkcjonariusze fotografowali domagające się sprawiedliwości kobiety. Wydaje się zatem, że nawet publiczne wyrażanie niezadowolenia w tej sprawie wydaje się państwu potencjalnie niebezpieczne.

Bunt lokatorów przeciw odcięciu gazu

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Zarząd Gospodarowania Nieruchomości chciał odciąć gaz w trzech budynkach przy ul. 29 listopada w Warszawie (łącznie 107 rodzin). Budynki te znajdują się w atrakcyjnym miejscu, niedaleko od Łazienek i prawdopodobnie miasto ma inne plany już dla tego terenu.

ZGN dał mieszkańcom w ramach "doposażenia" kuchenki turystyczne, z których mieliby korzystać zamiast kuchenek gazowych, ale mieszkańcy nie zgodzili się na zamianę normalnych kuchenek na kuchenki turystyczne i zwrócili je do urzędu.

Urzędnicy stwierdzili, że urządzenia gazowe nie mogą bezpiecznie działać w hotelowych budynkach. Lokatorzy udowodnili, że zajmowane przez nich pomieszczenia spełniają normy. Jednak administracja po kilkudziesięciu latach użytkowania gazu, postanowiła nagle go odłączyć.

Interweniował Komitet Obrony Lokatorów. 11 grudnia dzięki aktywności kilku lokatorów i obecności KOL, odbyła się kontrola gazu. Pomniejsze usterki zostały natychmiast usunięte, a inspektor z Administracji obiecała niezwłocznie wydać zlecenie na usunięcie pozostałych usterek.

Administracja może próbować wymyślić nowe sposoby, by starać się pozbyć lokatorów komunalnych z atrakcyjnego inwestycyjnie miejsca.

Film z interwencji: http://lokatorzy.info.pl/interwencja-kol-na-ul-29-listopada/

Okupacji zakładów tekstylnych w Opatowie ciąg dalszy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Od 10 grudnia 2009 roku pracownice i pracownicy likwidowanej spółki Collar Textil Sp. z o.o. okupują zakład produkcyjny (o czym pisaliśmy tutaj) w Opatowie, starając się udaremnić wywóz maszyn. Inicjatywa Pracownicza wspiera bezpośrednio strajk.
Okupacja rozpoczęła się od udaremnienia próby nielegalnego wywiezienia majątku spółki przez byłą dyrektor. Wezwana policja bardziej przejęta była zgłoszeniem pani Anny Solus-Borys, która twierdziła, iż została bezprawnie pozbawiona przez pracowników wolności, mimo że nie miała prawa jako nieupoważniona przebywać na terenie zakładu. Na terenie firmy przebywał także były dyrektor Grzegorz Kłapcia, który zaprzeczył, iż jakoby został uprowadzony. Po przybyciu policji przez około 12 godzin pozostał z własnej inicjatywy dalej na zakładzie.

Poznań: Pikieta pod UNIQ Lisner

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dnia 16-tego grudnia, miała miejsce pikieta informacyjna Inicjatywy Pracowniczej pod zakładami UNIQ Lisner. W firmie trwa spór zbiorowy. Dzisiejsze rozmowy z udziałem mediatora nie przyniosły porozumienia. Związek grozi strajkiem ostrzegawczym 18 grudnia.
Organizacja związkowa IP żąda w sporze zbiorowym: (1) utrzymania dotychczasowego 4 miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy; (2) podwyżki wynagrodzeń o 8% licząc od podstawy, dla wszystkich pracowników; (3) rewaloryzacji z dniem 01.01.2010 pensji brutto każdego pracownika o wskaźnik inflacji za rok 2009 (zgodnie z odpowiednim komunikatem Prezesa GUS). Pracodawca konsekwentnie odrzuca wszystkie żądania.

Protest na Radzie Warszawy

Kraj | Lokatorzy

Grupa aktywistów z Komitetu Obrony Lokatorów dziś zaprotestowała na sesji Rady Warszawy gdzie ma zapaść decyzja o budżecie. Sesja była pod specjalnym nadzorem ochrony ponieważ na sesji był Prezydent Miasta, Wiceprezydent oraz prezydenci dzielnicy. Lokatorzy trzymali transparenty z napisami "Dość marnotrawstwa środków publicznych" oraz "Gdzie są pieniądze na remonty" w odniesieniu do obietnic polityków, że pieniądze z podwyżek czynszów pójdą na remonty starych kamienic. Większość tych pieniędzy jednak nie jest przeznaczona w budżecie na remonty: Komitet od ponad miesiąca naciska, aby jednak te pieniądze trafiły z powrotem tam gdzie ich miejsce.

Politykom i ochronie najprawdopodobniej nie podobała się obecność aktywistów na sali. Jeden z polityków powiedział nam, że "nie wolno obrażać ludzi". Po tym jak kilka osób wyszło z sali na chwilę, nie mogły znowu wejść. Parę osób zostało na sesji ale nie wiadomo co będzie dalej.

Gdańsk: Zakłócona sesja rady miasta

Kraj | Protesty | Tacy są politycy

W dniu dzisiejszym od rana odbywa się sesja rady miasta Gdańska na której to radni decydować mają o przyszłorocznym budżecie. Propozycje radnych to przede wszystkim cięcia w sferze socjalnej oraz mniejsze wydatki na mieszkalnictwo komunalne.

Oświadczenie organizatorów.

Tymczasem na sesję wdarła się grupka ludzi, oto fragment relacji wg gw:

10:12. Obrady przerwane!! Na salę wkroczyła grupa młodych ludzi z transparentem i megafonem: Żądamy dialogu w mieście! Planowana podwyżka czynszów komunalnych na zrujnuje! Pracuję w domu opieki społecznej, zarabiam 1300 zł, a mam płacić 10,12 zł za mkw! Skandal!

10:13 Przewodniczący Oleszek: Proszę natychmiast wyjść. Gdzie strażnicy!

10:15 Protestujący weszli na mównicę. Radny Sylwester Pruś próbuje mediować. Dochodzi do lekkiej przepychanki. - Nie dotykaj mnie! Nie masz prawa - krzyczy do radnego mężczyzna.

Będą Cię śledzić od dziecka

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Technika

Powstanie gigantyczna baza danych. Numer PESEL, miejsce urodzenia i zamieszkania, informacja o tym, czy korzysta z pomocy materialnej, wynikach nauczania, badaniach, jakie przeszedł w poradni psychologiczno-pedagogicznej i otrzymanych zaleceniach - te wszystkie dane maja znależć się w nowym spersonalizowanym Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Tego chce resort edukacji. W SIO mają się znaleźć dokładne informacje o każdym przedszkolaku i uczniu podstawówki, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. O 7 mln dzieci.

Protest mieszkańców Pragi przeciw marnotrawstwu pieniędzy i gentryfykacji

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dzisiaj, w ramach społecznych protestów na warszawskiej Pradze, odbył się protest mieszkańców na ulicy Czynszowej, gdzie politycy mieli odsłonić rzeźbę "Pana Gumy", czyli rzeźbę alkoholika, którego mieszkał na tej ulicy i żebrał pod monopolem. Protestujących ogrzewały ogniska.

Kilkudziesięciu mieszkańców Pragi protestowało pod pomnikiem i krytykowało priorytety miasta. Lokalni politycy uciekli, a artysta stał gdzieś za rogiem. Nikt nie chciał odsłonić pomnika, więc mieszkańcy sami go odsłonili i zrobili sobie z nim zdjęcia. Niektórzy powiedzieli, że mimo ochrony pomnika, nie wierzą, że będzie tam długo stać.

Przy ognisku był Hyde Park, gdzie mieszkańcy wypowiedzieli się o pomniku i o problemach dzielnicy.

Według Komitetu Obrony Lokatorów, priorytetem dla miasta jest szybka gentryfikacja dzielnicy i dlatego władze miasta i politycy inwestują w promocję dzielnicy dla artystów i innych japiszonów, a w tym samym czasie, robią wszystko, aby utrudnić życie niezamożnych mieszkańców Pragi. Dojdzie do sytuacji gdzie biedni mieszkańcy muszą się wyprowadzić z dzielnicy, bądź będą eksmitowani. Jedyne co pozostanie po nich, to pomnik praskiego alkoholika, który będzie atrakcją turystyczną dla japiszonów, którzy chcą wprowadzić się do dzielnicy po wysiedleniu biednych.

Polskie obozy pracy

Kraj | Prawa pracownika

Karłowice pod Opolem. 58 Ukraińców i Tajów pracuje przy uprawie sadzonek kwiatowych po kilkanaście godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu. Mieszkają w skandalicznych warunkach w pomieszczeniach magazynowych przy starym elewatorze zbożowym. Szef zabrał im paszporty i zamiast pensji wypłaca niewielkie zaliczki.

A to niejedyny odkryty ostatnio przez Państwową Inspekcję Pracy obóz pracy w Polsce. Zatrudnieni w Szczecinie obcokrajowcy otrzymywali po 100 zł za miesiąc pracy.
Pod Lublinem grupa kobiet z Filipin została praktycznie zamknięta na terenie z pieczarkarni. Pracowały i mieszkały w nieludzkich warunkach. Za kilkunastogodzinną codzienną pracę otrzymywały 450 - 700 zł miesięcznie.

Akcja Czeczenów na granicy

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Dziś grupa ponad 230 Czeczenów zablokowała kolejowe przejście na granicy w Zgorzelcu, po tym jak straż graniczna nie pozwoliła im wjechać na teren Niemiec. Czeczeni chcieli pojechać do Strasburga, gdzie zamierzali złożyć skargę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka na warunki panujące w polskich obozach dla uchodźców.

Pociąg z Czeczenami został najpierw pod pretekstem zatrzymany w Legnicy, ale po godzinnych negocjacjach pozwolono podróżnym jechać dalej. Jednak pociąg został zatrzymany na granicy w Zgorzelcu.

Ok. godz. 18 mundurowi przewieźli uchodźców do siedziby Straży Granicznej w Zgorzelcu.

Akt oskarżenia za redwatch

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Jest akt oskarżenia przeciwko trzem osobom redagującym stronę internetową Redwatch. Warszawska prokuratura przesłała akt oskarżenia do szczecińskiego sądu okręgowego.

Mariusz T., z Bielska Białej, Andrzej P. ze Świnoujścia oraz Bartosz B. ze Słupska odpowiedzą - jak poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej Mateusz Martyniuk - za propagowanie totalitarnego ustroju państwa, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i znieważanie poszczególnych grup ludności na tle ich przynależności narodowej, etnicznej, rasowej i wyznaniowej.

Kanał XML