Kraj

Pracy i chleba - demonstracja robotników w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Warszawie trwa demonstracja robotników zorganizowana przez NSZZ Solidarność. Alejami Ujazdowskimi idą tysiące ludzi z różnych zakładów pracy z całego kraju, głównie stoczniowcy i kolejarze, ale także pracownicy służby zdrowia i inni. Ludzie czują że ich byt jest zagrożony likwidacjami zakładów pracy. Pochód otwiera wielki transparent z tradycyjnym robotniczym hasłem: "Pracy i chleba". Na mniejszych widać napisy: "Cudów nie ma, wszystko ściema". Demonstranci ruszyli spod pl. Trzech Krzyży w kierunku kancelarii premiera, gdzie chcą złożyć petycję.

Ludzie grają na trąbkach "stadionowych" oraz gwizdkach. Jest spory hałas. Lecą także petardy, również w kierunku policji, ale ta nie reaguje na razie.

Aktualizacje:
13.50 Ludzie powoli się rozchodzą.

13.35 Nadal tysiące ludzi stoją pod kancelarią premiera, nadal rzucane są petardy i zapalone race w kierunku budynku rządowego. Słychać wyjące syreny i trąbki.

13.28 Przemawiają przedstawiciele Solidarności, w tym przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek i przedstawiają wyniki rozmów z ministrem Michałem Boni. Tusk, który był adresatem większości haseł, nie pojawił się. "Mamy nadzieję, że tym razem rząd wywiąże się z tych deklaracji", "Będziemy nadal rozmawiać o stoczniach, Cegielskim i zakładzie w Policach". Ale chyba mało kto ich słucha, bo przemówienia zagłusza hałas trąbek i wybuchy petard. Po przemówieniach liderzy Solidarności rozwiązali demonstrację, życząc "Wesołych Świąt" i "Szczęść Boże".

13.25 Trwają przemówienia biurokratów związkowych. "Nie dajmy się sprowokować, chociaż coraz bardziej jesteśmy prowokowani"; "Nie rzucajcie w policjantów petardami, oni też tutaj dwa tygodnie temu protestowali i jestem przekonany, że oni też są po naszej stronie".

13.15 Pod kancelarią premiera zapłonęły opony, ogarniając ją czarnym dymem.

13.10: Część demonstrantów wciąż maszeruje Alejami Ujazdowskimi, a tymczasem już sporo dotarło pod kancelarię premiera. Aleje są wypełnione robotnikami. Cały czas wybuchają petardy. Nad ludźmi lata helikopter policyjny.

Szczecin: Turystyka Alternatywna "Kurdystan" Michał P. Dobrowolski

Kraj | Kultura | Miejsca
2009-12-18 19:00
2009-12-18 21:00

Zapraszamy do Społecznego Infopunktu Alert przy ul. Śląskiej 34, na kolejne spotkanie w ramach projektu Turystyka Alternatywna. Kilka historii związanych z obserwacjami Kurdystanu: tureckiego, irańskiego i syryjskiego, zdjęcia z podróży oraz informacje o sytuacji politycznej Kurdów przedstawi Michał P. Dobrowolski. Spotkanie jak zwykle wzbogaca pozytywna atmosfera i możliwość sporej interakcji z widownią.

Kurdystan
Państwo, którego nie ma na mapach politycznych świata przyciąga do siebie najbardziej. Naród, który próbowano pozbawić swojej tożsamości emanuje odrębnością. Sentymenty romantyczne ścierające się z realizmem politycznym przyczyniają się do konfliktu, długiego i krwawego. Kurdystan, górzysta kraina zamieszkała przez ok. 25 milionów ludzi stała się miejscem narodzin sporu z władzą o swoją przynależność. Kraina położona w granicach czterech państw – Turcji, Iraku, Iranu i Syrii – powala swoim przywiązaniem do tradycji i odrębności, pięknem i niezwykłą życzliwością ludzi.

Michał P. Dobrowolski
Absolwent nauk politycznych, filolog, lingwista z zamiłowania, działacz na rzecz obrony praw zwierząt i społecznik nietolerujący ignorancji. Od dłuższego czasu swoje życie związał z Turcją. Pasja życiowa to podróże.

wstęp wolny.

http://ipalert.wordpress.com/
http://www.myspace.com/infopunktalert

Jedzenie będzie dużo droższe

Kraj | Świat | Gospodarka

W roku 2010 ceny żywności idą ostro w górę i tak ryż podrożeje o 63 proc. do 1038 dolarów za tonę wynika z raportu agencji „Bloomberg". Eksperci przewidują także, że chude mleko w proszku zdrożeje w przyszłym roku o 39 proc. Natomiast według analityków banku JPMorgan & Chase ceny cukru wzrosną o 25 proc.
Tylko w listopadzie koszty żywności na świecie zwiększyły się o 7 proc., najbardziej od lutego 2008 roku - wynika z danych FAO.

Służby poznają każdy twój ruch

Kraj | Technika

Służby poznają każdy twój ruch. Operatorzy telefonii komórkowej mają zbierać i przechowywać dane
o wszystkich naszych połączeniach. Można się z nich będzie dowiedzieć nie tylko tego do kogo dzwonimy, ale również gdzie byliśmy, gdy nawiązaliśmy połączenie. Rząd dodał do ustawy jeszcze jeden zapis. Żąda, by operatorzy śledzili również trasę rozmówcy podczas przeprowadzania rozmowy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdaniem Cezarego Albrechta, który w Polskiej Telefonii Cyfrowej odpowiada za kwestie regulacyjne, ten zapis przekracza wytyczne prawa unijnego, dotyczącego tzw. retencji danych, czyli przechowywania informacji o klientach w związku z walką z terroryzmem i przestępczością. Może być także niewykonalny.
Operatorzy mogą określać położenie komórki w trakcie trwania rozmowy, jeśli telefon jest podsłuchiwany przez służby. Zdaniem PTC nie da się tego jednak zrobić w przypadku wszystkich klientów, nie są do tego przygotowane systemy informatyczne operatorów.

Wrocław: Pokaz filmu "Dzikie pole"

Kraj
2009-12-18 19:00
2009-12-18 21:00

18.12.2009
WROCŁAW
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.19.00
wjazd: wolny umysł

„Dzikie pole”
reż. Michaił Kałatoziszwili
produkcja: Rosja 2008

Film gruzińskiego reżysera, jest malowniczą opowieścią o młodym lekarzu Miti , który przyjeżdża do pracy na kozacki step. Jego nowym domem staje się miasteczko położone 200 km od miasta Alma Aty. Mieszkańcy przychodzą do nowego lekarza nie tylko po pomoc medyczną, ale opowiadają mu o swoich problemach, radościach i nieszczęściach, których z czasem on sam staje się częścią.
http://kinoanark.blogspot.com/

Wyzysk w kolejnym hipermarkecie

Kraj | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Zdaniem Sądu Rejonowego w Radomiu dyrekcja E. Leclerca fałszowała czas pracy i wymuszała na pracownikach dodatkowe obowiązki. To trwało latami. Taki system wyzysku przekazywali sobie kolejni menedżerowie. Sąd skazał trzy osoby z kierownictwa i szefową hipermarketu. Muszą zapłacić od 1,6 tys. do 6 tys. zł kary.
Według prokuratury niektórzy pracownicy w rzeczywistości pracowali często ponad 10 godzin oraz w soboty i niektóre niedziele.
Prokuratura Rejonowa z Kielc prowadzi natomiast postępowanie w sprawie naruszania praw pracowniczych w kieleckim markecie tej sieci.

To typowy sposób wyzyskiwania pracowników w hipermarketach. Obawiam się jednak, że właściciel sieci nie wyciągnie żadnych wniosków. Uważa, że tak powinno się pracować i to jest norma - twierdzi Marek
Małysa z Zarządu Regionu NSZZ "S".

Ochrona zdrowia i moralności publicznej - nowy powód aby odciąć cię od sieci

Kraj

Policja będzie mogła śledzić ludzi w sieci i prewencyjnie odcinać ich od niej bez zgody sądu. Policja od dawna zabiegała o takie rozwiązanie. Teraz udało jej się przekonać rząd. Funkcjonariusze uzyskają dostęp do informacji o tym, co robimy w internecie bez zgody sądu, prawo takie da policji i funkcjonariuszom innych służb jeden z przepisów przygotowywanej właśnie nowelizacji ustawy hazardowej.

Funkcjonariusze będą mogli się dowiedzieć z jakich usług internetowych korzystamy. I to bez podawania konkretnej przyczyny. Nie będzie ważne czy w naszej sprawie prowadzone jest jakieś śledztwo. Zgodnie z nowymi zapisami ustawy policja sprawdzi nas w internecie nawet w celach prewencyjnych.
Nowelizacja umożliwi również ograniczanie dostępu do internetu. Będzie można nas odciąć od internetu - jak informuje dziennik gazeta prawna - gdy będzie to niezbędne ze względu np. na ochronę zdrowia i moralności publicznej.

Łódź: Demonstracja Antyfaszystowska 13 grudnia

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W związku z przemarszem faszystów przez ulicę Piotrkowską 13 grudnia, oraz planowaną kontr manifestacją na pasażu Rubinsteina, łódzkie środowiska antyfaszystowskie powołały tzw."Porozumienie Antytotalitarne".

Tutaj adres strony www na której umieszczone jest zaproszenie na demonstrację

Na stronie podany jest też adres e-mail (porozumienie.antytotalitarne[at]gmail.com) na który można zgłaszać zapytania związane z demonstracją, sprawę noclegu, daty spotkań organizacyjnych.

Oświadczenie organizatorów

Rozpoczynamy relację na żywo.

18.00 - Policja zwolniła wszystkich zatrzymanych wcześniej po spisaniu danych. Jedna z osób została przez nich pobita.
17.40 - Ponad 15 antyfaszystów, którzy pojawili się również pod pomnikiem Kościuszki zostało zablokowanych. Obecnie są spisywani i przeszukiwani.
17.30 - Po dojściu pod pomnik Kościuszki (ok 500 metrów) neofaszyści zakończyli przemarsz.
17.20 - Kilkunastu antyfaszystów zostało zablokowanych przez "stróżów prawa". Spisywane są ich dane personalne.
17.10 - Policja uniemożliwiła próbę blokady przemarszu ONR.
17.03 - Ruszył pochód neofaszystów. Zgromadzeni ludzie przy pasażu Rubinstaina witają ich okrzykiem "ONR to zbiór zer".
16.40 - Policja filmuje przeciwników neofaszystów zgromadzonych na wiecu. Dochodzą kolejni ludzie.
16.30 - Demonstracja ONR liczy ok. 60 osób.
16.20 - Rozwinięto transparenty przy pasażu Rubinsteina, który jest na trasie pochodu neofaszystów.
16.15 - Rozpoczął się wiec. Trwają pierwsze przemówienia.
15.09 - Zaczynają zbierać się pierwsi demonstranci. Przyjechali ludzie z Warszawy, Częstochowy, Gdańska, Lublina, Olsztyna.
14.00 - Rozpoczęła się akcja FNB. Rozdawane są posiłki dla najuboższych miszkańców Łodzi. Pojawiło się przeszło 100 osób.

Grudniowy numer biuletynu Inicjatwy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika

Zawartość numeru:

- Zwolnienia w PZL Rzeszów
- Nadciąga bezrobocie
- Poznań: Sąd skazuje Marcela Szarego
- Najważniejsze wydarzenia IP w skrócie
- Spółdzielcy i związkowcy
- Gwałtowne protesty pracownicze w Bangladeszu
- Serbia: Sprawa aresztowania sześciu anarcho-syndykalistów
- Prawo: Ryzykowne umowy cywilnoprawne
- Umowy cywilnoprawne – to trzeba zmienić!
- Listy
- Łódź: Finał sprawy Hanpolu
Kobiety z Inicjatywą:
- Hipermarkety – kryzys, którego nie ma;
- „Szklane ściany” – co to znaczy?

Nie doszło do podpisania umowy SOFA

Kraj | Militaryzm

Nie doszło do podpisania umowy o statusie wojsk amerykańskich w Polsce - mówią nieoficjalne źródła zbliżone do MON. Dokument, znany jako SOFA (Status of Forces Agreement) ma regulować m.in. warunki pobytu żołnierzy USA w Polsce.

Podpisanie umowy, wynegocjowanej w ostatnich tygodniach, miało się odbyć w czwartek rano po krótkim spotkaniu wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego z podsekretarz stanu USA Ellen Tauscher.

Amerykanie wciąż mają zastrzeżenia do zapisów o pierwszeństwie polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia prawa przez amerykański personel poza służbą i poza bazą.

15 grudnia chcą podstępem przeforsować w Sejmie ustawę GMO

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Tacy są politycy

15 grudnia 2009, zwolennicy GMO będą chcieli podstępnie przeforsować w Sejmie nową ustawę o GMO.

Projekt nowej ustawy o GMO otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO, oszukuje Polaków wmawiając im, że jest możliwe współistnienie/sąsiadowanie upraw GM z uprawami tradycyjnymi, ignoruje stanowiska Sejmików Wojewódzkich oraz jest niezgodny z Konstytucją RP.

Tylko wspólnym wysiłkiem można spowodować, że posłowie odrzucą tę ustawę i zażądają zakazu MON810 (jedyna dopuszczona w UE uprawa GM) tak jak zrobiło to już siedem krajów UE: Grecja, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Francja, Włochy. Napisz list do posłów.

Adresy poslow http://icppc.pl/stanowiska/?p=201

wolne media

Poznań: Strajk ostrzegawczy w ZNTK

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj od 8 do 10 strajkowali pracownicy poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. To pierwszy strajk ostrzegawczy w ramach sporu zbiorowego, który załoga toczy z pracodawcą. Mogą być następne, bo sytuacja pracowników spółki jest dramatyczna. Ostatnio dostali część wypłaty za wrzesień. Pozostałej części oraz wynagrodzenia za październik i listopad nie dostali do dziś.

Do tego pracodawca zapowiedział zwolnienia grupowe, obejmujące 116 z 360 zatrudnionych w ZNTK osób. Sprzeciwiają się temu związki zawodowe. - Uważamy, że zwolnienia to nie jedyny sposób na restrukturyzację - twierdzi Lidia Dudziak, przewodnicząca Solidarności w ZNTK. - Rozumiemy, że sytuacja jest trudna, ale chcielibyśmy zobaczyć też efekty innych działań zarządu.

Łódź: Sprawa represji wobec pielęgniarek

Kraj | Prawa pracownika | Represje

11 grudnia w śródmiejskim sądzie grodzkim w Łodzi, odbyła się rozprawa czterech pielęgniarek z szpitalu im. Barlickiego. Prokuratura domaga się kar grzywny dla trzech z nich, oskarżonych o kierowanie "nielegalnym strajkiem" w szpitalu.

Strajk pielęgniarek rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Pierwszego dnia kilkadziesiąt sióstr na dwie godziny protestowało pod gabinetem dyrekcji. Każdego dnia wydłużały strajk o godzinę. Protestowały tak 11 dni.

Dyrektor szpitala zawiadomił prokuraturę, że strajk może być nielegalny.

Śródmiejska prokuratura potwierdziła, że siostry nie zachowały wymogów, jakie stawia niekorzystna dla pracowników ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pielęgniarki przeprowadziły referendum tylko w swojej grupie zawodowej. Oprócz tego, według antypracowniczych praw, których reguluje protesty pracownicze, pielęgniarki powinny zawiadomić pracodawcę o strajku co najmniej pięć dni przed jego rozpoczęciem, ale spóźniły się o dzień.

Po postawieniu zarzutów pielęgniarki zostały zwolnione dyscyplinarnie za "drastyczne naruszenie obowiązków pracowniczych". Odwołały się do sądu i żądają przywrócenia do pracy, ale ich sprawa jest zawieszona do czasu zakończenia procesu karnego.

Ogłoszenie wyroku sąd odroczył do poniedziałku.

Opatów: Zdesperowani pracownicy okupują zakład odzieżowy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 150 osób okupuje Zakład Odzieżowy Collar Texitl w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Pracownicy domagają się ogłoszenia upadłości firmy i wypłaty zaległych pensji . Nie dostają ich od czerwca . Przetrzymują też w zakładzie jednego z dyrektorów - poinformował Radio Kielce szef zakładowej Solidarności Krzysztof Chałupczak.

Po ogłoszeniu upadłości pracownicy mogliby dostać trzymiesięczne odprawy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tymczasem zarząd spółki zwleka z rozpoczęciem procesu upadłościowego - powiedział przewodniczący Chałupczak.

ALTERGODZINA o grupie Gender Lviv i ruchu feministycznym na Ukrainie (mp3)

Kraj | Świat | Audio | Prawa kobiet/Feminizm

W dzisiejszej audycji gościć będziemy Martynę oraz Martę, organizatorki polskiej akcji wspierania feministycznego ruchu na Ukrainie, która jest częścią nieformalnej polsko-ukraińskiej grupy równościowej, która zawiązała się około rok temu we Lwowie. Powstanie grupy było zainicjowane przez kilka dziewczyn, które postanowiły wspólnie organizować spotkania i warsztaty o tematyce feministycznej i genderowej. Wobec zupełnego braku podobnych inicjatyw we Lwowie, wokół grupy szybko skumulowały się siły aktywistyczne. Pierwszym większym przedsięwzięciem było zorganizowanie rok temu pierwszej manify 8 marca we Lwowie.

ALTERGODZINA o grupie Gender Lviv i ruchu feministycznym na Ukrainie (mp3)

Z gościnami będziemy rozmawiać o Ukrainie z feministycznej pespektywy oraz o relacjach polskich i ukraińskich kobiet na rzecz wolności. Będziecie mogły/mogli wysłuchać również alternatywnej punk-electro-disco muzyki, jaką uraczą Was Martyna i Marta.

Kanał XML