Kraj

Warszawa: Protest antymilitarny

Kraj | Militaryzm | Protesty

Podczas wizyty wiceprezydenta USA w Warszawie, odbył się protest antymilitarny. Niezaplanowana część akcji wydarzyła się pół godziny przed protestem kiedy członkini Kampanii Przeciw Militaryzmowi spotkała samochód wiceprezydenta na drodze do nieogłoszonej wizyty do pomnika Bohaterów Getta. Aktywistka skoczyła blisko samochodu z transparentem "No Patriot Missiles" czyli "nie dla rakiet patriotów". Pod Kancelarią Premiera aktywiści spotkali policjantów, służby specjalne i tajniaków, którzy usiłowali utrudniać protest. Najpierw "zaprosili" pierwszą osobę do radiowozu i próbowali przekonać, że nie wolno protestować, a jak im się nie udało, próbowali cały czas zasłaniać transparenty radiowozami i kordonem policjantów. I tak ktoś z transparentem wyskoczył poza kordon. Jeden z dziennikarzy był tak zbulwersowany zachowaniem policji, że zadzwonił do Komendy Stołecznej. Przez jakiś czas policja przestała gonić demonstrantów.

Podczas konferencji prasowej, nie wolno było zadawać żadnych pytań. Władze nie tylko bały się dość skromnego protestu aktywistów antymilitarnych, ale widocznie też nie chciały, aby Amerykanie musieli odpowiadać na pytania.

Nadal jest wiele pytań o "nowej tarczy". Jak tłumaczy Ariel Cohen w wywiadzie w Rzeczpospolitej po Waszyngtonie krążą pogłoski, że administracja Obamy może przehandlować nową tarczę w zamian za zgodę Moskwy na traktat dotyczący zbrojeń w kosmosie.

A niewiele wiadomo o nowej testowej wersji rakiet SM-3 IB, które Polska chce dostać. Dopiero między 2018 a 2020 r. powstaną nowe generacje tych rakiet, które będą zdolne do zestrzeliwania również rakiet dalekiego zasięgu (ICBM), czyli takich, przed którymi miał chronić Europę poprzednio planowany system.

Rozprawa w Słupsku

Kraj | Represje

16.10.2009 przed słupskim sądem odbyła się pierwsza rozprawa sześciu osób, które złożyły odwołania od mandatów nakazowych za zakłócanie ciszy nocnej po demonstracji przeciwko tarczy antyrakietowej w 2008 roku. Nikt z oskarżonych nie przyznał się do winy, wszyscy składali wyjaśnienia. Wszystkie osoby zeznały, iż w mieszkaniu, do momentu wtargnięcia policji, panował spokój, a większość osób spała. Wszyscy zwracali uwagę na szczególną brutalność interweniującej policji oraz o zastraszaniu podczas przesłuchań na komisariacie. Podważono także podstawy interwencji, która jawnie była zaplanowanym, politycznym działaniem mającym na celu zastraszenie aktywistów.

Następna rozprawa, podczas której zostaną przesłuchani świadkowie odbędzie się 27.11 w sądzie na ul. Szarych Szeregów 13, Słupsk.

Zapisy mailingowe na nadchodzący Dzień bez Futra 2009

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Ruch anarchistyczny

Już 25 listopada kolejny Dzień bez Futra, czyli wspólna akcja setek ludzi z wielu miast Polski. Chcemy doprowadzić do delegalizacji barbarzyńskiej hodowli zwierząt dla futer. Możecie przyłączyć się w bardzo prosty sposób, wypełniając formularz na stronie: http://futro.empatia.pl/zapisy.php Prześlemy Wam darmowe ulotki i plakaty, które możecie rozdać w swoim mieście przy okazji akcji ulicznej, pogadanki w szkole, koncertu, zbiórki podpisów pod petycją itd. Od Waszej pomysłowości zależy jak będzie wyglądać akcja w obronie zwierząt więzionych i zabijanych dla ludzkiego kaprysu.

Zapraszamy na stronę: http://futro.empatia.pl Znajdziecie na niej m.in.:

  • Listę uczestników akcji
  • Wzory ulotek, bannerów, buttonów, petycje do ściągnięcia i wydrukowania
  • Fakty dotyczące hodowli zwierząt dla futer
  • Materiały dodatkowe: filmy, zdjęcia, artykuły

Jeśli macie wątpliwości, czy znajdziecie siłę i czas, aby zaangażować się w tę akcję, pomyślcie, że jesteście dla tych zwierząt jedyną szansą. Jeśli Wy nic nie zrobicie, zostaną same ze swoim cierpieniem, bez żadnej nadziei na zmianę. Potrzebują Was.

Stowarzyszenie Empatia

Warszawa: Na co idą pieniądze na remonty?

Kraj | Lokatorzy

Komitet Obrony Lokatorów próbuje dowiedzieć się na co pójdą pieniądze, które miały być przeznaczone niby na remonty kamienic. (Niby ponieważ w rzeczywistości, tylko zaledwie 30 gr. z podwyższonych czynszów miało iść na remonty. Reszta i tak poszłaby na administrację i inne koszty.)

Sprawdzamy gdzie budżet wzrósł. Okazuje się, że na Woli na funkcjonowanie urzędu w 2010 roku miasto wyda o ponad 1 mln złotych więcej niż w 2009. Tylko na same wynagrodzenia i premie pójdzie o blisko 0,5 mln zł więcej. O 200 tysięcy złotych wzrosną też wydatki na szkolenia urzędników, dopłaty do studiów itd. Nie wspominając już 0,5 mln zł więcej na samą obsługę informatyczną, prawną czy medialną.

Warszawa: Demonstracja antywojenna

Kraj | Protesty | Tacy są politycy
2009-10-24 13:00
2009-10-24 15:00

WYCOFAĆ WOJSKA Z AFGANISTANU!

Demonstracja Inicjatywy Stop Wojnie:

Sobota , 24 października 2009 r., g. 13. 00
Start: Metro Świętokrzyska
Warszawa

Altergodzina o liwidacji szpitala we Wrocławiu i Dniach Sprawiedliwości Reprodukcyjnej w Warszawie

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ przez internet (link tutaj)
i we Wrocławiu na 91,6 FM.

W jutrzejszej audycji, 21. października, usłyszycie relację z protestu
przeciwko połączeniu szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego przy ul.
Poświęckiej ze szpitalem przy ul. Kamieńskiego, jaki miał miejsce 23.
września we Wrocławiu. Naszym gościem będzie Marcin Antoniak, wieloletni pacjent szpitala, który zorganizował protest. Pacjenci obawiają się, że połączenie szpitali będzie skutkowało likwidacją tego na ul. Poświeckiej i zapowiadają dalsze protesty.

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli
przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia,
widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".

Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy
Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).

Kontakt z redakcją: altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl

Wroclaw: Wizyta National Endowment for Democracy

Kraj

Wrocław zaprosił Carla Gershmana, prezesa National Endowment for Democracy (NED), który w czwartek o godz. 18 w Arsenale, wygłosi swoje płomienne mowy o szerzeniu "wolności" przez USA na świecie. Organizacja znana jest z finansowania prawicowych reżimów w krajach Ameryki Łacińskiej, Ameryki Południowej w latach 70. i 80. XX wieku, finansowanie grup politycznych we Francji m.in. prawicową Union Nationale Inter-Universitaire (związaną z grupami przemocy).

NED jest przykrywką dla działalności CIA, w wielu krajach świata. Organizacja ta narzuca neoliberalną „doktrynę szoku”, w tych krajach, które postanowiły iść drogą demokracji socjalistycznej, oprzeć się nierównościom społecznym oraz wprowadzić partycypacje ekonomiczną. NED jest organizacją prawicową typu think tank, która w dużej mierze jest finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie oskarżano NED o to, że jej działalność podkopuje demokrację, a nie popiera jej założeń.

Gershman wygłosi wykład w 20. rocznicę Festiwalu Kultury Czeskiej i Słowackiej, który odbył się we Wrocławiu w roku 1989.

Bezrobotni bez ubezpieczenia zdrowotnego

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Z powodu braku pieniędzy, urzędy pracy nie mogą opłacić pozostającym pod ich opieką bezrobotnym składki na ubezpieczenie zdrowotne, pisze "Rzeczpospolita". Pieniądze na składki dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku skończyły się w kilkudziesięciu powiatach, przede wszystkim na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Miejscowe urzędy poprosiły już ZUS o możliwość zapłaty składki w przyszłym roku - donosi "Rz". Urzędy prosiły również o pomoc wojewodów i ministerstwo finansów, ale odmówiono im przekazania dodatkowych środków.

Likwidacja szpitala na ul. Poświęckiej we Wrocławiu

Kraj | Publicystyka

Poniżej publikujemy wypowiedź czytelniczki CIA na temat likwidacji szpitala przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu o której pisaliśmy we wrześniu b.r.

Jedną z najcenniejszych rzeczy, którą mamy w Polsce jest tradycja powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej. Niestety po powszechnie dostępnej opiece zdrowotnej może nam niedługo zostać już tylko wspomnienie. Znikają szpitale, rosną kolejki do coraz trudniej dostępnych specjalistów. Teraz dolnośląski Urząd Marszałkowski zamierza zlikwidować szpital rehabilitacyjny przy ul. Poświęckiej.

Sam szpital, a także przylegające do niego warsztaty ortopedyczne, służą ludziom niepełnosprawnym od pokoleń. Rodzice wozili mnie tam od 1965 r., czyli od chwili, gdy zaczęłam chodzić. Do czasu, aż przestałam rosnąć, pracownicy warsztatów co pół roku robili mi nową protezę, żeby nadążyć za powiększającym się skrótem nogi. Dzięki ich troskliwej opiece biegałam, grałam w piłkę i do dziś zachowałam prosty kręgosłup. Niektórzy z pracowników sami byli niepełnosprawni, między innymi Pan Pakuła, który znał mnie od dziecka a dwadzieścia lat temu zrobił mi ostatni komplet wkładek do butów. Noszę je do dziś.

Kto będzie dbał o rehabilitację niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, gdy zniknie szpital na Poświętnej? Kto zrobi niepełnosprawnym protezy, by mogli samodzielnie uczyć się i pracować? Jak likwidacja szpitala dla jednej z najbardziej wykluczonych społecznie grup ma się do faktu, iż Polskie władze przyklaskują unijnym dyrektywom o przeciwdziałaniu wykluczeniom?

Dominika Ferens

Wrocław - pokaz filmu LATO OPORU + dyskusja

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Ruch anarchistyczny
2009-10-28 18:00
2009-10-28 20:00

Lato Oporu to film o powstaniu niezależnego ruchu studenckiego w Niemczech, który rozpoczął się od reakcji na starania elit rządzących w RFN by wprowadzić opłaty za studia, ale przerodził się w walkę o zupełnie nową jakość w edukacji. Film materiałami głównie z akcji ulicznych, manifestacji, blokad, okupacji, ale także wywiadami z ich uczestnikami pokazuje rozwój, umasowienie i radykalizację ruchu, który zapoczątkował międzynarodową już kampanie na rzecz edukacji emancypacyjnej.

Po filmie odbędzie się dyskusja co my możemy zrobić w związku z procesami jakie trapią polskie szkolnictwo wyższe. Czy studenci są tylko żebrakami, zbierającymi resztki z chudego rynku pracy? Czy uczelnie wyższe służą czemuś więcej niż ukrywaniu bezrobocia?

środa 28 pazdziernika g.18:00
sala nr 404 instytut filologii angielskiej
ul Kuźnicza

na pokaz filmu zaprasza Koło Naukowe Queer Studies Nic Tak Samo oraz nieformalna grupa na rzecz wolnej edukacji.

Korwin-Mikke odszedł z UPR

Kraj

Założyciel Unii Polityki Realnej wystąpił wczoraj z partii podczas Konwentu UPR we Wrocławiu. Przyczyną odejścia z partii było udzielenie absolutorium obecnemu prezesowi Bolesławowi Witczakowi. Korwin-Mikke już wcześniej uprzedzał, że opuści partię, jeśli do tego dojdzie.

JKM chce założyć nową formację polityczną.

Na "Czarnym szlaku" o energii jądrowej i nie tylko

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w schronisku na Rogaczu niedaleko Magurki spotkali się uczestnicy zlotu „Na Czarnym Szlaku”. Impreza odbywa się raz w roku, jesienią. Organizatorem są środowiska wolnościowe i anarchistyczne. Najgorętsze dyskusje tym razem wywołał Jarema Dubiel, jeden z najbardziej znanych polskich ekologów, który podał szokujące fakty dotyczące polskiego programu atomowego.

– W tym roku, w marcu – przybliżał Jarema Dubiel, jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój i organizator pamiętnych protestów przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu – w Ministerstwie Gospodarki, skasowano departament ds. dywersyfikacji energetycznej. Ten departament zamieniono na departament ds. energii jądrowej. Czyli to, co miało się zajmować odnawialnymi źródłami energii, geotermią, wiatrakami itd. zostało zlikwidowane. Cała kasa prawdopodobnie pójdzie na propagandę atomu.

Dubiel nie ma wątpliwości, jakie są prawdziwe cele inwestycji w atom.

– Ruch na rzecz energii jądrowej zawsze był powiązany z interesami kompleksu militarno-zbrojeniowego – tłumaczył Jarema Dubiel. – Chłopaki marzą o swojej bombie atomowej – tak skomentował głośną deklarację premiera Donalda Tuska (PO) w sprawie budowy w Polsce dwóch elektrowni atomowych.

Ekolog przedstawił dane, z których wynika, że elektrownie atomowe nie zaspokoją zapotrzebowania na energię. Żarnowiec miał je pokryć zaledwie w 2%. Dwukrotnie większa elektrownia nadal nie rozwiąże problemu deficytu energetycznego kraju. Tymczasem aż 30% energii tracimy z powodu przestarzałych, niemodernizowanych linii przesyłowych. Za te ubytki płacą jednak sami odbiorcy. Ten fakt nie jest w ogóle brany pod uwagę, gdy decydenci przekonują nas do atomu. Zdaniem Dubiela, odsłania to ich prawdziwe intencje.

Muszą modlić się za pomyślność prezydenta i rządu

Kraj

Karaimi (niewielka grupa religijna w Polsce) oraz muzułmanie w każdą sobotę muszą się modlić o pomyślność prezydenta, a w dni świąt państwowych również za rząd - donosi portal tvp.info.

Narzuca im to "Ustawa o stosunku Państwa do Karaimskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej", uchwalona w 1936 roku i nadal obowiązująca.

Polska: Korupcyjne centrum Europy

Kraj

Polacy w unijnym zestawieniu korupcyjnym zajmują 28. miejsce na 30 krajów. Jako bardziej skorumpowanych ocenia się tylko Bułgarów i Rumunów. Według "Global Corruption Report 2009" przygotowanego przez Transparency International koszt tego zjawiska na całym świecie to ok. 300 miliardów dolarów.

Niemal dwóch z pięciu menedżerów działających w sektorze prywatnym zetknęło się z propozycją wręczenia korzyści majątkowej w relacjach z osobami reprezentującymi instytucje publiczne. Połowa była przekonana, że korupcja stanowiła 10 procent kosztów projektu. Jeden na pięciu twierdził, że stracił kontrakt ponieważ jego konkurent zapłacił łapówkę - czytamy w raporcie.

Oczyść Deltę Nigru

Kraj | Protesty

17 października to Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji, Amnesty International Polska zorganizowała protesty w kilku polskich miastach. Aktywiści Amnesty w tym roku protestowali przeciwko łamaniu praw człowieka i ubóstwu wywołanym na skutek działalności firmy Shell w Nigerii.

O problemach w Delcie Nigru pisaliśmy tu wiele razy. 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Akcje Amnesty wprowadzono pod stacjami Shell w Warszawie, Lublinie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach i Białymstoku.

Niestety, akcja Amnesty skupiła się na oczyszczeniu Delty Nigru i skutkach ekologicznych działalności koncernu Shell. Choć ten problem jest bardzo ważny i istotny dla mieszkańców Delty Nigru, nie warto oddzielać go od innych spowodowanych przez Shell oraz od zabójczej praktyki tej firmy.

Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie internetowej Amnesty.

Kanał XML