Kraj

Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Krzysztofa Pruszewicza

Kraj | Prawa pracownika

Prokuratura Rejonowa w Brodnicy po raz drugi umorzyła śledztwo w sprawie tragicznej śmierci Krzysztofa Pruszewicza w fabryce „Vobro”. Rodzina zapowiada, że nie spocznie.

Szerszych informacji prokuratura ma udzielić dopiero dziś, bo z urlopu wraca prokurator rejonowa Alina Szram.

Jasło: Strajk ostrzegawczy w Pektowinie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Około dwustu pracowników jasielskiego Pektowinu strajkowało dziś przez 45 minut. Strajkujący domagają się 300 zł. podwyżki. Związki zawodowe działające w zakładzie weszły w spór zbiorowy z pracodawcą 18 maja po uzyskaniu informacji, iż kadrze kierowniczej podniesiono pensje, reszcie załogi - nie.

Głodówka pracowników katowickiej kliniki okulistycznej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kilkunastu pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach w utworzonym przed budynkiem szpitala "białym miasteczku" rozpoczęło strajk głodowy. To protest przeciw reorganizacji szpitala i przeniesieniu placówki do dwóch innych klinik z Zabrza. Pracownicy szpitala twierdzą, że taki ruch oznacza likwidację kilkudziesięciu łóżek na okulistyce.

Warszawa: Druga rozprawa Rene K. po Paradzie Równości z 2006r.

Kraj | Represje

O sprawie Rene K. już napisaliśmy na CIA. Na podstawie fałszywych oskarżeń policjantów Rene postawiono zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza policji.

Dziś w warszawskim sądzie świadczyć 4 policjantów. 5 policjant stawił się rano ale nie był w sądzie kiedy miał zeznawać.

Następna rozprawa odbędzie się w sierpniu kiedy aktywiści będą świadkami. Jako materiał dowodowy został zgłoszony też film zmontowany przez kolektyw AK-Kraak, a także zdjęcia dokumentujące zajście.

Rowerowy billboard w Olsztynie

Kraj | Kultura

W czwartek, przy jednej z głównych ulic Olsztyna (ul. Kościuszki) pojawił się baner o tematyce rowerowej. Data wklejenia nie był przypadkowa. Plakat pojawił się dzień przed tradycyjną już – piątkową Masa Krytyczną.
Masy Krytyczne w Olsztynie, po krótkiej nieobecności, odbywają się od kilku miesięcy cyklicznie. Tym razem sponsorem był kolor czerwony. Kolejny raz, rowerami zapełniły się na moment główne ulice miasta, chociaż na chwilę dając wytchnie od smrodu i hałasu cztero-kołowych blaszaków. Tradycyjne kłopoty sprawiły pętle indukcyjne (nie wykrywające rowerzystów), które uniemożliwiły dalszą jazdę i zmusiły całe sznury kierowców do kilkunastominutowego oczekiwania na zielone światło...

Kontakt z olsztyńską Masą : rowerowyolsztyn@o2.pl
Więcej fotek już wkrótce na www.biblioteka.warmia.net

Wiec pracowników Pektowinu w Jaśle

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj przed bramą Zakładu Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Pektowin" S.A. w Jaśle odbył się wiec pracowników zakładu. W Pektowinie trwa spór zbiorowy od 18 maja. W poniedziałkowym referendum pracownicy zakładu opowiedzieli się za strajkiem. Pracownicy domagają się podwyżki płacy zasadniczej o 300 złotych brutto dla każdego pracownika.

Akcje przeciwko SIMPLE [Wwa]

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2009-05-29 09:00
2009-05-30 18:00

Weekend przeciwko SIMPLE 29-30 maja, Warszawa

ZAPRASZAMY NA DEMONSTRACJĘ PRZECIWKO WYKORZYSTYWANIU ZWIERZĄT NA FUTRA PRZEZ FIRMĘ SIMPLE - 29 i 30 MAJA - PRZYJDŹ, WYRAŹ SWÓJ SPRZECIW!

Okres kiedy robi się cieplej, a ze sklepowych półek znikają futra, to jednocześnie czas gorących przygotowań do przyszłej jesienno-zimowej kolekcji. Właśnie teraz ważą się losy tysięcy zwierząt, zabijanych co roku na fermach futrzarskich.
Apelujemy do SIMPLE aby wycofało ze swojego asortymentu futra naturalne. Taki krok poczyniło już wiele znanych firm, m.in. C&A, Zara, Mango i wiele wiele innych.

29 maja odbędzie się pierwsza z dwóch akcji skierowanych przeciwko SIMPLE.

29 maja (piątek)
godzina 9:00
Siedziba firmy SIMPLE, ul.Krakowiaków 16

Kolejna demonstracja odbędzie się 30 maja pod jednym ze sklepów SIMPLE.
Spotykamy sie o godzinie 16:00 przy Metrze Ratusz, pod pomnikiem Starzyńskiego, skąd razem wyruszymy do jednego z warszawskich Centrów Handlowych.

Zwierzęta trzymane są w klatkach przez cały rok. Poświęcając kilka godzin, możesz odmienić ich smutny los. Możesz mieć wpływ na decyzję firmy SIMPLE. Bądź głosem zwierząt i przyjdź na demonstracje!

kontakt: martyna@viva.org.pl

Nigdy nie brałeś/brałaś udziału w demonstracji, masz wątpliwości dotyczące kampanii, nie wiesz jak dojechać pod siedzibę/ na miejsce sobotniego spotkania? W razie wszelkich wątpliwości, pisz.

Wrocławskiej walki z cyrkiem ciąg dalszy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Od tygodnia trwa we Wrocławiu walka z cyrkiem bezlitośnie wykorzystującym zwierzęta. Cyrk Berolina "szczycący się" posiadaniem ponad 100 zwierząt początkowo rozbił swoje namioty na placu Społecznym. Słaba frekwencja zmusiły cyrkowców do zmiany lokalizacji. Wczoraj cyrk razem z całym dobytkiem przeniósł się w bardziej atrakcyjne miejsce obok aquaparku przy ulicy Borowskiej.

Każdego dnia tuż przed "przedstawieniami" grupa obrońców zwierząt starała się przypominać o brutalnej rzeczywistości zmuszanych do występów zwierząt. Poza kampanią edukacyjną społeczeństwa uczestnikom pikiet pod cyrkiem udało się zrobić wokół protestu spory szum medialny. Początkowo pojawił się bardzo pozytywny artykuł w lokalnej prasie a podczas dzisiejszej pikiety pojawiły się lokalne stacje radiowe oraz TVN24, który zapowiedział na jutro (29 maja) transmisje na żywo z protestującymi, przedstawicielami cyrku oraz władzami Wrocławia.

Nacjonalista zaatakował Nigeryjczyka

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Sławomir Urtnowski, wieloletni działacz Narodowego Odrodzenia Polski, lider tego ugrupowania w dzielnicy kujawsko pomorskiej, a także lider ultrakatolickiego zespołu NaRa i neopogańskiego zespołu Zadruga w dniu 21 maja na toruńskim osiedlu Rubinkowo zaatakował Nigeryjczyka mieszkającego od wielu lat w Toruniu. Interweniowała policja. Jak donosi lokalna gazeta a także inne media na komisariacie doszło do ugody:

Cytat:
Ugoda na komisariacie
- Policjanci zostali powiadomieni przez Nigeryjczyka, mieszkańca Torunia, że został pobity na ulicy, więc natychmiast tam pojechaliśmy - mówi rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Artur Rzepka. - Zarówno sprawca, jak i poszkodowany Nigeryjczyk, trafili na komisariat na Rubinkowie, aby wyjaśnić sprawę.

Na komisariacie doszło między stronami do ugody. Jak się dowiedzieliśmy, żona Sławomira Urtnowskiego ubłagała poszkodowanego, aby nie kierował sprawy do sądu. Z kolei sam Urtnowski miał też dać słowo, jak relacjonują poszkodowany i jego żona, że już więcej nie tknie Nigeryjczyka.

22 czerwca będziemy mieli paszporty biometryczne

Kraj | Świat | Tacy są politycy | Technika

Od 22 czerwca wchodzą w Polsce paszporty biometryczne. Od osób ubiegającą się o dany dokument zostaną pobrane odciski palców. Cena nie wzrośnie.

Przeciwko paszportom biometrycznym protestowali aktywiści jak i wybitni intelektualiści. Między innymi Agamben, który porównuje działania rządów krajów wysoko rozwiniętych, do nazistowskiej praktyki.

Przygotowania do strajku w Zakładach Azotowych Puławy

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego, jest największym związkiem w Azotanach. I to właśnie on przygotowuje się do referendum strajkowego. Trzeba dokończyć spór z lipca bieżącego roku, który został zawieszony w obliczu tak zwanego kryzysu. Pracownicy stwierdzili, że zarząd spółki ich oszukuje. W oficjalnych komunikatach zarząd chwali się wielkimi zyskami, a pracownikom mówi co innego - mówią. Spora część zatrudnionych wciąż zarabia poniżej ustalonej stawki.

Pracownicy domagają się między innymi podwyżki płac oraz utworzenia funduszu inwestycyjnego, który miałby zabezpieczać zatrudnionych przed nieoczekiwanymi wydarzeniami.

Polmos zwalnia ludzi

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Zaczyna się od Palikota, który wykupił spółkę do państwa - po zaniżonej wartości, nie do końca zgodnie z prawem. Obecnie Polmos przeszedł w ręce spółki Stock Polska, która rozpoczęła od zwalniania ludzi. W środę pracę straciło 27 osób. Planowane jest zwolnienie kolejnych 53.

W Polmosie zatrudnionych było 415 osób. Spółka przynosiła zyski. Pracownicy nie wiedzą, dlaczego są zwolnienia. Z dyrekcji nikt z nimi nie porozmawiał.

Źródło: Dziennik Wschodni

Jasło: Pracownicy Pektowina za strajkiem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W referendum strajkowym, zorganizowanym przez Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny, działający w Zakładzie Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Pektowin" S.A. w Jaśle, pracownicy firmy zagłosowali za strajkiem. W poniedziałkowym referendum wzięły udział 254 osoby. Cała załoga zakładu to 383 pracowników. Za strajkiem było 227 osób, 24 - przeciw, a 3 głosy były nieważne.

Dwa tygodnie temu część kadry kierowniczej zakładu otrzymała podwyżkę wynagrodzenia. Gdy związkowcy się o tym dowiedzieli, napisali pismo do zarządu firmy, w którym również domagali się podwyżki płac. Od 18 maja zakładowe organizacje związkowe: NSZZ Pracowników ZPOW „Pektowin" S.A. w Jaśle i NSZZ „Solidarność" są w sporze zbiorowym z zarządem spółki. Domagają się spełnienia jednego postulatu: podwyżki płacy zasadniczej w wysokości 300 złotych brutto dla każdego pracownika.

Na razie nie ma zgody na 12-miesięczny okres rozliczeniowy

Kraj | Prawa pracownika

Związkowcy zgodzili się na prawie wszystko w tzw. pakiecie antykryzysowym - oprócz niekorzystnej zmiany okresu rozliczeniowego. Jeżeli pakiet antykryzysowy nie zostanie uzgodniony do 10 czerwca, to "Solidarność" podejmie decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej - powiedział PAP Janusz Śniadek.

Związkowcy także mieli zastrzeżenia do możliwości obniżania zarobków osobom, którym z powodu kryzysu zostałby ograniczony czas pracy do tego, że ustawa w całości obowiązywałaby tylko na czas kryzysu.

Pracodawcy nie są zadowoleni.

- Minusem jest, że to rozwiązanie miałoby obowiązywać tylko przez dwa lata. Skoro wydłużenie rozliczeniowego czasu pracy jest korzystne, to dlaczego ograniczać ramy czasowe? - mówi przedstawiciel pracodawców Jeremi Mordasewicz.

Białystok: Protest mieszkańców lokali komunalnych

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Kilkuset lokatorów mieszkań komunalnych protestowało w poniedziałek w Białymstoku przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przeciwko nowym stawkom czynszów. Podwyżki czynsów wchodzi w życie w Białymstoku. od pierwszego lipca bieżącego roku. Po podwyżce minimalne opłaty mają wynosić 2,62 zł, a maksymalne 8,34 za metr kwadratowy.

Uchwała rady, zdaniem protestujących, nie uwzględniła realnej sytuacji mieszkańców, w szczególności tego, iż 80 proc. lokatorów w mieszkaniach komunalnych to emeryci i renciści.

Prezydent Miasta Tadeusz Truskolaski zdecydował się na rozmowy z delegatami z demonstrantów. W ich następstwie za tydzień zostanie zorganizowane w tej sprawie spotkanie w zarządzającym mieszkaniami komunalnymi Zarządem Mienia Komunalnego.

W Białymstoku jest około 8,1 tys. mieszkań komunalnych. Mieszka w nich około 7 proc. mieszkańców miasta.

Kanał XML