Kraj

Szczecin: Akcja radykalnych antykomunistów 4 czerwca

Kraj

4 czerwca z placu Grunwaldzkiego w Szczecinie zniknie tablica pamiątkowa na cześć Karola Świerczewskiego - zapowiada stowarzyszenie „Kontra”. Tego dnia ma odbyć się demonstracja, której punktem kulminacyjnym będzie zniszczenie tego obiektu.

ZNTK w Łapach chce sprzedać dom z mieszkańcami

Kraj

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach chcą sprzedać mieszkania zakładowe wraz z 400 rodzinami. Lokatorzy, którzy mają pieniądze mogą je wykupić. Inni będą razem z mieszkaniem sprzedani.

Większość z lokatorów utrzymuje się z niskiej emerytury albo właśnie straciła pracę w ZNTK. Mieszkańcy obawiają się głównie tego, że nowy właściciel ich mieszkań podniesie czynsz lub w ogóle będzie chciał ich eksmitować.

Stażysta zamiast pracownika

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Jak podaje "Polska Dziennik Łodzki", pracodawcy znaleźli nowy sposób na oszczędzenie - zwalniają pracowników etatowych, w ich miejsce zatrudniając stażystów, którym płaci państwo.

Skierniewicki Powiatowy Urząd Pracy przez 4 miesiące wydał na staże tyle pieniędzy, co w 2008 r. W Sieradzu zapotrzebowanie na stażystów wzrosło w tym roku o 30 proc. - Coraz częściej stażyści wracają do nas po stażu, bo firmy nie chcą ich zatrudniać - powiedziała Urszula Puławska-Krzystanek, dyrektor sieradzkiego PUP.

Krzysztof Jakiel z PUP nr 1 w Łodzi dodaje: - Gdy pracodawca występujący o stażystów spełnia warunki ustawy, a my mamy poszukiwanych przez niego pracowników, nie mamy prawa mu odmówić.

- Jednego dnia rejestrują się u nas osoby zwolnione z danej firmy, a za kilka dni zgłasza się właściciel tego zakładu z żądaniem ludzi na staż. Zaczęliśmy się takim pracodawcom pilniej przyglądać - mówi Ryszard Pawlewicz, dyrektor PUP w Skierniewicach.

Projekt ustawy zakazującej in vitro do Sejmu

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Prawdopodobnie na początku czerwca trafi do Sejmu społeczny projekt ustawy całkowicie zakazującej stosowania zapłodnienia in vitro. Inicjatywa Contra In Vitro zgromadziła już pod nim 150 tys. podpisów.

Projekt ustawy trafi do laski marszałkowskiej.
Drugi projekt, również zakazujący stosowania metody sztucznego zapłodnienia metodą in vitro przygotowuje PiS. Jego inicjatorem jest były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Polscy kapitaliści: Kryzys jest nam na rękę

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Dzięki kryzysowi pracodawcy mogą bezkarnie zwalniać. - W większości dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników planowana jest w tym roku restrukturyzacja zatrudnienia. Co trzecia spółka planuje zwolnienia -informuje "Rzeczpospolita" powołując się na badania PKPP Lewiatan przeprowadzone z firmą doradczą Deloitte.

Z przeprowadzonych badania wynika, że firmy często tną zatrudnienie nie tylko, by obniżyć koszty, lecz także, by "zoptymalizować strukturę zatrudnienia" i poprawić pozycję na rynku.

Bielsko-Biała: Represje wobec działaczy związkowych oraz ugoda w sprawie funduszu zakładowego

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dwóch działaczy Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej w bielskim szpitalu psychiatrycznym zostało wezwanych przez policję na przesłuchanie w związku z rzekomym naruszeniem ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy. Od kwietnia w szpitalu trwa akcja protestu. Najwyraźniej dyrekcja SP ZOZ powiadomiła prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

Wezwanie na 11 maja otrzymał Jacek Z. i Andrzej Kliś, członkowie Prezydium Komisji Zakładowej. W wezwaniach powołano się na art. 26 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który w ust. 2 mówi, że podlega karze kto „... kieruje strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy”.

Jak donosi OZZIP, dziś przed sądem została podpisana ugoda pomiędzy OZZ Inicjatywa Pracownicza a dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Bielsku-Białej w sprawie zaległości z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Dąbrowa Górnicza: Strajk pracowników szpitala

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej w referendum zadecydowali o strajku. Ponad 90 procent biorących udział w referendum sprzeciwiło się przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego i opowiedziało się za strajkiem.

Protest lokatorski na Radzie Warszawy

Kraj | Gospodarka | Protesty | Ubóstwo
2009-05-14 10:00
2009-05-14 12:00

W najbliższy czwartek - 14 maja - podczas obrad Rady Warszawy odbędzie
się
protest lokatorski przeciwko polityce mieszkaniowej. Zapraszamy wszystkich
zainteresowanych o godzinie 10:00 do Sali Warszawskiej (Pałac Kultury i
Nauki - wejście od strony ul. Marszałkowskiej)

* Żadnych podwyżek czynszów w lokalach komunalnych!
* Reprywatyzacja STOP!
* Dość eksmisji!

Katowickie organa ścigania i Stroer szukają "Ligociana"

Kraj | Protesty

"W katowickiej dzielnicy Ligota ktoś zakleja billboardy z reklamami. Uważa, że szpecą krajobraz. - To wykroczenie - ostrzegają policjanci.

Na reklamach ktoś nakleja pasy z napisem: "Ten billbord szpeci naszą dzielnicę". Zniszczył już reklamę sieci sklepów kosmetycznych, rozgłośni radiowej i biura podróży. Nie wiadomo, kim jest - na pasku umieszcza jednak adres internetowego forum o dzielnicy (forum.ligota.info), gdzie dyskusja o reklamach trwa od kwietnia.

Dyskusję rozpoczął internauta o pseudonimie "Ligocian". "Może wydawać by się mogło, że reklamy są czymś normalnym w gospodarce kapitalistycznej, może i tak, ale 2, 3, 4 na dzielnicę wkomponowane w krajobraz, a nie po billboardzie na każdym rogu ulicy" - napisał. Nie ukrywa, że billboardy mu się nie podobają, bo przyjemniej jest oglądać zieleń i domy niż "głupie reklamy". "Ligocian" nie wspomniał jednak, że zamierza niszczyć billboardy, więc nie ma podstaw go o to podejrzewać.

Politechnika Gdańska buduje superkomputer Wielkiemu Bratu

Kraj | Technika

Jak pisze Gazeta Wyborcza, na Politechnice Gdańskiej szykowany jest komputer mający wkrótce zastąpić ludzi śledzących obraz z policyjnych kamer. System ma zostać przetestowany w Gdańsku przed wprowadzeniem go w innych miastach.

Komputer analizować ma obraz z kamer, wychwytywać zdarzenia takie, jak bójki czy łamanie przepisów drogowych, i automatycznie wysyłać SMS do najbliżej obecnego patrolu policji. Policja przyznaje, że dziś, kiedy przestępstwa widziane z kamer zgłaszają żywi ludzie, większość zdarzeń umyka obsługującym monitoring. Po automatyzacji nadzoru ma się to zmienić.

Gazeta pisze, iż "Unia Europejska [...] dała na realizację projektu
16 mln euro. Kolejne 5 mln zł dorzuci Ministerstwo Nauki". To samo ministerstwo ma wkrótce zlikwidować stypendia naukowe i socjalne na uczelniach z przyczyny braku środków finansowych.

Link do artykułu: Oko miasta cię wyśledzi

„Czysta Kraina” i starzy znajomi

Kraj | Świat | Ruch anarchistyczny

Kwietniową „Ulicę Wszystkich Świętych” rozpoczyna Krzysztof Lewandowski przedstawieniem swego ostatniego pomysłu – portalu społecznościowego „Czysta Kraina”, potem sprawa Telecoms Package, ciąg dalszy opowieści Ryszarda Tomczyka o grudniu 1970 r. w Elblągu i jakby ilustrując koło historii – tekst o masakrze lwowskich robotników w kwietniu 1936 r. Remigiusz Kasprzycki pisze o książce „Luftwaffe nad Polską” Mariusa Emmerlinga, gen. Brunonie Olbrychcie i jego drodze od II Brygady Legionów do wiernej służby PZPR oraz Obwodzie Myślenice AK. Anna Kamińska przedstawia Janusza Korczaka jako „człowieka niespokojnego” (etycznie), Lech L. Przychodzki recenzuje tom hm. Marka Karolczaka poświęcony niemieckiej a potem polskiej historii myśliborskiego muzeum, Vanda Zakrzewska oprowadza po chińskim Wielkim Murze a Edyta Dybalska kończy tłumaczenie ścieżki dźwiękowej filmu Elise Lucet i Lionela Deconincka o łotrostwach francuskiego koncernu atomowego AREVA, który upatrzyli sobie polscy „liberałowie” jako kontrahenta podczas budowy „koniecznych” RP elektrowni nuklearnych. Z mechanizmów władzy kpią - jak zazwyczaj – Marian Karaś i Michał Graczyk.

ulica w pdf

CIA TV: Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu we Wrocławiu

Kraj | Miejsca

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego sprawozdania filmowego z niektórych wydarzeń, które miały miejsce 10 maja we Wrocławiu w ramach Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu: śniadanie Fair Trade, warsztaty kulinarne prowadzone przez fotografa i podróżnika Tomasza Grzyba, a także Dziad Giełda, która cyklicznie odbywa się w Centrum Reanimacji Kultury. Zapraszamy do subskrybowania kanału filmowego CIA.

Wrocław: Kontrakcja na wykładzie homofoba

Kraj

Dziś we Wrocławiu na ulicy św. Antoniego 2/4, fundacja im. Piotra Skargi gościła powszechnie znanego homofoba Paula Camerona. Cameron przedstawiany raz jako doktor, raz jako profesor w rzeczywistości jest zwalczany przez świat naukowy w USA jako szkodnik (prowadzono przeciwko niemu postępowanie o fałszowanie danych tak, by szkalowały homoseksualistów, a także udowodniono mu krzywoprzysięstwo, gdy zeznawał jako biegły psycholog).

W Polsce jednak jak widać znaleźli się ludzie chcący go zaprosić, a także publika chcąca go słuchać. Warto zaznaczyć, że od 5 maja Cameron występuje w Polsce codziennie, za każdym razem w innym mieście i już kilkakrotnie natrafił na silną kontrę.

Solidarność wycofuje się z organizowania manifestacji w Gdańsku. Będzie wiec PiS-owski

Kraj

Zarząd regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność" postanowił o nieorganizowaniu 4 czerwca manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Zamiast tego odbędzie się msza z udziałem prymasa Józefa Glempa, a po niej pokojowy wiec działaczy "Solidarności". Do wiecu dołączą szefowie PiS, zaraz po szefie NSZZ Solidarność Januszu Śniadku ma wystąpić prezydent Lech Kaczyński.

Ukazał się nowy numer "Przeglądu Anarchistycznego"

Kraj | Ruch anarchistyczny

Wydany został kolejny, dziewiąty numer „Przeglądu Anarchistycznego”, który, podobnie jest poprzedni, otwiera dział „Nie ma zysku bez kryzysu”. Opublikowano w nim teksty dotyczące obecnego kryzysu systemu kapitalistycznego i jego spodziewanych następstw.

Spis treści

NIE MA ZYSKU BEZ KRYZYSU
Prol-Position - Komentarz na temat kryzysu
Anwar Shaikh - Historia teorii kryzysu. Wprowadzenie
Michał Mytkowski - Skoro system przeżywa kryzys, najlepiej odłączyć się od systemu

Kanał XML